22.03.13, 12:03

Odnowione Noce i dnie w Kino Polska TV

Logo Kino Polska TV
fot.: materiały prasowe

„Jesteśmy szczęśliwi, że jako pierwsi w Polsce pokażemy widzom odnowione cyfrowo „Noce i dnie" w wersji, która została kiedyś przygotowana specjalnie na festiwale" - mówi Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektor programowa Telewizji Kino Polska. Premiera filmu na antenie odbędzie się 30 marca br., a uzupełnią ją archiwalne materiały z planu i nowe wywiady z twórcami.

Cyfrową rekonstrukcję dzieła przeprowadzono w ramach projektu KinoRP, który koordynuje powiązane z Telewizją Kino Polska Cyfrowe Repozytorium Filmowe. Prace trwały blisko rok. Wzięli w nich udział twórcy filmu - reżyser Jerzy Antczak i operator kamery Grzegorz Kędzierski.

Długie godziny w studiach zajmujących się profesjonalną rekonstrukcją obrazu i dźwięku reżyser spędzał przeważnie z żoną, Jadwigą Barańską. Na co dzień mieszkają w Kalifornii, ale z tej ważnej okazji przylecieli oboje do Polski.

           fot.: materiały prasowe

Dla pani Jadwigi „Noce i dnie" to największy w karierze triumf: rola Barbary zapewniła jej miłość widzów na całym świecie i Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie w 1976 roku. Na tym samym festiwalu film zdobył prestiżową nagrodę UNICRITIC. Chwilę później doceniła go też Amerykańska Akademia Filmowa, przyznając nominację do Oscara.

Po 38 latach od premiery „Noce i dnie" pozostają w historii polskiego kina wyczynem o skali superprodukcji. Realizacja filmu trwała ponad 2 lata, a wcześniej przez 3 lata Jerzy Antczak pisał do niego scenariusz. W filmie zagrało 900 aktorów i około 19 tysięcy kostiumów, skrupulatnie oddających koloryt następujących po sobie epok, zmieniające się mody i style. 

„Te kostiumy, te peruki, nie mówiąc już o charakteryzacji, to były dzieła sztuki!"- wspomina Stanisława Celińska, filmowa Agnieszka.  „Wszyscy w ekipie byliśmy tak do tego filmu nastawieni: że to będzie naprawdę coś!" -dodaje. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania: kinową wersję „Nocy i dni" obejrzały ponad 22 miliony widzów.

Z okazji Wielkiej Nocy Telewizja Kino Polska przygotowała premierę cyfrowej rekonstrukcji filmu, tym bardziej uroczystą, że - jak zapewnia reżyser - ta wersja „Nocy i dni" nie była nigdy dotąd w Polsce wyświetlana. Kopię o długości 2 godzin i 50 minut przygotowano specjalnie na zagraniczne festiwale.

Jako dopełnienie archiwalnych materiałów redakcja Telewizji Kino Polska przygotowała dla widzów wywiady z Magdaleną Zawadzką i Stanisławą Celińską. Zostaną one pokazane 30 marca br. o 12:50 w specjalnym wydaniu „Programu obowiązkowego".

                                    fot.: materiały prasowe

„To będzie wyjątkowa opowieść, nie tylko o samym filmie, ale też o dramatycznych losach kopii obrazu, które ginęły w dziwnych okolicznościach, a z władzą trzeba było toczyć batalię o wysłanie ich na zagraniczne festiwale" - mówi Joanna Rożen-Wojciechowska.

Premiera odnowionej cyfrowo festiwalowej wersji „Nocy i dni" w Wielką Sobotę 30 marca 2013r. o 20:05 w Telewizji Kino Polska. 

Komentarze

Powiązane

19.08.14, 12:08
telewizja » seriale
Jan Englert lektorem w serialu Wielcy ludzie wielkich wojen
Jan Englert, aktor teatralny i filmowy, profesor Akademii Teatralnej, będzie lektorem fabularyzowanego serialu „Wielcy ludzie wielkich wojen”. Premiera wyróżnionej trzema nominacjami do nagrody Emmy produkcji odbędzie się w niedzielę 7 września br. o godz. 22:00 na kanale dokumentalnym History.
18.08.14, 22:08
telewizja » informacje
Nowe pasma i seriale w jesiennej ramówce TVN7
1 września br. na antenie TVN 7 ruszy jesienna ramówka. Stacja wprowadza dwa nowe pasma: „Rozkochane popołudnie” oraz „Dokument w Siódemce”. 
18.08.14, 20:08
telewizja » ludzie
Dorota Kośmicka - Gacke w ATM
Od sierpnia 2014 r. Dorota Kośmicka - Gacke dołączyła do ATM, największej niezależnej firmy producenckiej na rynku. Będzie pracowała nad formatami komediowymi i serialami w gronie najlepszych producentów Grupy.
18.08.14, 11:08
telewizja » wywiady
Krzysztof Koczorowski: Warto się wyróżniać, ale nie za wszelką cenę
Nazwy stacji są bardzo ważną częścią prac przy budowaniu telewizji. Co należy brać pod uwagę przy projektowaniu nazw? Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy projektowaniu nazw? Rozmowa o nazewnictwie stacji telewizyjnych z Krzysztofem Koczorowskim, założycielem Studia Brandingowego KARAT-e, zajmującego się tworzeniem marek.
17.08.14, 16:08
telewizja » badania rynku
Rekordowa oglądalność Superpucharu w Eurosporcie 2
Niemal 370 tys. osób obejrzało pierwsze w sezonie starcie Bayernu Monachium oraz Borussi Dortmund (dane: NAM). Poprzedni Superpuchar Niemiec z 2013 roku, w którym również zagrały drużyny Borussii Dortmund oraz Bayernu Monachium był oglądany średnio przez 160 tys. widzów.
15.08.14, 13:08
telewizja » seriale
Plastusiowy pamiętnik w MiniMini+
Od poniedziałku, 18 sierpnia br. widzowie MiniMini+ będą mogli oglądać „Plastusiowy Pamiętnik”, animację znaną starszemu pokoleniu widzów z własnego dzieciństwa. Serial powstał w oparciu o wydaną w 1936 roku książkę autorstwa Marii Kownackiej. 
15.08.14, 11:08
telewizja » informacje
Eurochannel poszerza ofertę
Eurochannel - międzynarodowy kanał telewizyjny poświęcony europejskiej kulturze i stylowi życia - poszerza swoją programową ofertę.
14.08.14, 13:08
telewizja » informacje
DOMO+ z czterema własnymi produkcjami w jesiennej ramówce
Trzy nowe produkcje własne i jedną kontynuację zaplanowało na wrzesień br. Domo+, autorski kanał platformy nc+. Widzowie będą mogli śledzić serie: „Daleko od miasta”, „Wyzwanie nowe mieszkanie”, „Remont w 48 godzin”, a także najnowszy sezon „Home stagingu – mieszkań do sprzedania”.
14.08.14, 00:08
telewizja » seriale
Krzysztof Pieczyński, Radosław Kaim i Krzysztof Kwiatkowski w II sezonie Przekraczając granice
W 6. odcinku nowego sezonu „Przekraczając granice” pojawi się polski wątek. Obok odtwórców głównych ról, m.in. Donalda Sutherlanda oraz Williama Fichtnera, widzowie zobaczą rodzimych aktorów: Krzysztofa Pieczyńskiego, Radosława Kaima i Krzysztofa Kwiatkowskiego.
13.08.14, 21:08
telewizja » seriale
Premierowe seriale Hannibal i American Horror Story w TV Puls wsparte kampanią
W połowie sierpnia br. TV Puls rozpocznie intensywną kampanię reklamową seriali „Hannibal” i „American Horror Story”, które 31 sierpnia na antenie stacji będą miały swoje premiery w telewizji ogólnopolskiej.
Słuchaj radio.nadaje.com w telefonie
Nasze usługi
Transmisje video: http://video.nadaje.com
Serwery shoutcast: http://serwery.nadaje.com
Panel radiowy: http://serwery.nadaje.com/services/panel/
Subskrybuj RSS działu telewizja: rss
Kalendarium
Dziś jest 20 sierpnia 2014
Polecamy