22.03.13, 12:03

Odnowione Noce i dnie w Kino Polska TV

Logo Kino Polska TV
fot.: materiały prasowe

„Jesteśmy szczęśliwi, że jako pierwsi w Polsce pokażemy widzom odnowione cyfrowo „Noce i dnie" w wersji, która została kiedyś przygotowana specjalnie na festiwale" - mówi Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektor programowa Telewizji Kino Polska. Premiera filmu na antenie odbędzie się 30 marca br., a uzupełnią ją archiwalne materiały z planu i nowe wywiady z twórcami.

Cyfrową rekonstrukcję dzieła przeprowadzono w ramach projektu KinoRP, który koordynuje powiązane z Telewizją Kino Polska Cyfrowe Repozytorium Filmowe. Prace trwały blisko rok. Wzięli w nich udział twórcy filmu - reżyser Jerzy Antczak i operator kamery Grzegorz Kędzierski.

Długie godziny w studiach zajmujących się profesjonalną rekonstrukcją obrazu i dźwięku reżyser spędzał przeważnie z żoną, Jadwigą Barańską. Na co dzień mieszkają w Kalifornii, ale z tej ważnej okazji przylecieli oboje do Polski.

           fot.: materiały prasowe

Dla pani Jadwigi „Noce i dnie" to największy w karierze triumf: rola Barbary zapewniła jej miłość widzów na całym świecie i Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie w 1976 roku. Na tym samym festiwalu film zdobył prestiżową nagrodę UNICRITIC. Chwilę później doceniła go też Amerykańska Akademia Filmowa, przyznając nominację do Oscara.

Po 38 latach od premiery „Noce i dnie" pozostają w historii polskiego kina wyczynem o skali superprodukcji. Realizacja filmu trwała ponad 2 lata, a wcześniej przez 3 lata Jerzy Antczak pisał do niego scenariusz. W filmie zagrało 900 aktorów i około 19 tysięcy kostiumów, skrupulatnie oddających koloryt następujących po sobie epok, zmieniające się mody i style. 

„Te kostiumy, te peruki, nie mówiąc już o charakteryzacji, to były dzieła sztuki!"- wspomina Stanisława Celińska, filmowa Agnieszka.  „Wszyscy w ekipie byliśmy tak do tego filmu nastawieni: że to będzie naprawdę coś!" -dodaje. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania: kinową wersję „Nocy i dni" obejrzały ponad 22 miliony widzów.

Z okazji Wielkiej Nocy Telewizja Kino Polska przygotowała premierę cyfrowej rekonstrukcji filmu, tym bardziej uroczystą, że - jak zapewnia reżyser - ta wersja „Nocy i dni" nie była nigdy dotąd w Polsce wyświetlana. Kopię o długości 2 godzin i 50 minut przygotowano specjalnie na zagraniczne festiwale.

Jako dopełnienie archiwalnych materiałów redakcja Telewizji Kino Polska przygotowała dla widzów wywiady z Magdaleną Zawadzką i Stanisławą Celińską. Zostaną one pokazane 30 marca br. o 12:50 w specjalnym wydaniu „Programu obowiązkowego".

                                    fot.: materiały prasowe

„To będzie wyjątkowa opowieść, nie tylko o samym filmie, ale też o dramatycznych losach kopii obrazu, które ginęły w dziwnych okolicznościach, a z władzą trzeba było toczyć batalię o wysłanie ich na zagraniczne festiwale" - mówi Joanna Rożen-Wojciechowska.

Premiera odnowionej cyfrowo festiwalowej wersji „Nocy i dni" w Wielką Sobotę 30 marca 2013r. o 20:05 w Telewizji Kino Polska. 

Komentarze

Powiązane

29.06.15, 12:06
telewizja » informacje
MTV w nowej odsłonie
MTV odświeża swój wizerunek i tworzy przestrzeń do kreatywnej ekspresji dla swoich widzów i międzynarodowych artystów współpracujących ze stacją.
29.06.15, 09:06
telewizja » informacje
Ekstraklasa na antenie Eurosport 2
Dzięki umowie sublicencyjnej z platformą nc+ Eurosport 2 pozyskał wyłączne prawa do transmisji dwóch meczów podczas każdej kolejki Ekstraklasy. W sumie kanał pokaże co tydzień 4 spotkania – dwa na żywo i dwie retransmisje.
29.06.15, 08:06
telewizja » informacje
Platforma nc+ finalizuje przejście na nowoczesny standard nadawania
Platforma nc+ konsekwentnie zmierza do zakończenia procesu, jakim jest przejście na standard DVB-S2/MPEG-4.
29.06.15, 07:06
telewizja » informacje
Piłkarska Ekstraklasa nadal w nc+
Platforma nc+ pozyskała prawa telewizyjne do piłkarskiej Ekstraklasy na cztery kolejne sezony. Abonenci nc+ będą mogli oglądać wszystkie mecze startującego już 17 lipca br. kolejnego sezonu polskiej ligi.
28.06.15, 13:06
telewizja » seriale
Przyjaciółki wróciły na plan
24 czerwca br. ruszyły zdjęcia do szóstego sezonu „Przyjaciółek”. Na planie produkcji znów spotkały się Małgorzata Socha, Anita Sokołowska, Magdalena Stużyńska-Brauer i Joanna Liszowska. Na antenę Telewizji Polsat nowe odcinki trafią we wrześniu br.
27.06.15, 09:06
telewizja » informacje
Gwiazdy wyruszają na Ekspedycję Cartoon Network
Rozpoczęły się nagrania do drugiej edycji programu „Ekspedycja Cartoon Network”. Tym razem, trzyosobowym dziecięcym drużynom na szlaku pomagać będą: Ewelina Lisowska, Maria Niklińska, Iwona Ostrowska, Antoni Pawlicki, Michał Piróg oraz Przemysław Saleta.
26.06.15, 21:06
telewizja » informacje
Międzynarodowy sukces Martyny Wojciechowskiej
Dokument „Ludzie Duchy” autorstwa Martyny Wojciechowskiej i Marka Kłosowicza został nagrodzony "Złotą Nimfą" podczas 55. Międzynarodowego Festiwalu Produkcji Telewizyjnej w Monte Carlo.
26.06.15, 08:06
telewizja » informacje
Starcom Mediavest Group z obsługą TVN S.A.
TVN S.A. rozstrzygnęła przetarg na obsługę swoich działań reklamowych w zakresie strategii komunikacji oraz planowania i zakupu mediów. W wyniku przetargu, po dwuletniej przerwie, nadawca ponownie powierzył swój budżet mediowy agencji Starcom Mediavest Group (SMG).
25.06.15, 15:06
telewizja » informacje
SodaStream z pierwszą kampanią telewizyjną w Polsce
Firma SodaStream, produkująca nowoczesne ekspresy do napojów gazowanych, rozpoczęła w połowie czerwca br. kampanię promującą urządzenia z portfolio marki.
25.06.15, 09:06
telewizja » informacje
Rekordowy tydzień sportowych kanałów Polsatu
Ubiegły tydzień był dla Polsatu Sport, Polsatu Sport Extra i Polsatu Sport News najlepszym pod względem oglądalności w tym roku w obu grupach audytoryjnych.
Nasze usługi
Transmisje video: http://video.nadaje.com
Serwery shoutcast: http://serwery.nadaje.com
Panel radiowy: http://serwery.nadaje.com/services/panel/
Subskrybuj RSS działu telewizja: rss
Konkursy
do 28.07.15

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 28.07.15

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 28.07.15

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Kalendarium
Dziś jest 30 czerwca 2015
Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

2.06.2015 r., Wrocław.