22.03.13, 12:03

Odnowione Noce i dnie w Kino Polska TV

Logo Kino Polska TV
fot.: materiały prasowe

„Jesteśmy szczęśliwi, że jako pierwsi w Polsce pokażemy widzom odnowione cyfrowo „Noce i dnie" w wersji, która została kiedyś przygotowana specjalnie na festiwale" - mówi Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektor programowa Telewizji Kino Polska. Premiera filmu na antenie odbędzie się 30 marca br., a uzupełnią ją archiwalne materiały z planu i nowe wywiady z twórcami.

Cyfrową rekonstrukcję dzieła przeprowadzono w ramach projektu KinoRP, który koordynuje powiązane z Telewizją Kino Polska Cyfrowe Repozytorium Filmowe. Prace trwały blisko rok. Wzięli w nich udział twórcy filmu - reżyser Jerzy Antczak i operator kamery Grzegorz Kędzierski.

Długie godziny w studiach zajmujących się profesjonalną rekonstrukcją obrazu i dźwięku reżyser spędzał przeważnie z żoną, Jadwigą Barańską. Na co dzień mieszkają w Kalifornii, ale z tej ważnej okazji przylecieli oboje do Polski.

           fot.: materiały prasowe

Dla pani Jadwigi „Noce i dnie" to największy w karierze triumf: rola Barbary zapewniła jej miłość widzów na całym świecie i Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie w 1976 roku. Na tym samym festiwalu film zdobył prestiżową nagrodę UNICRITIC. Chwilę później doceniła go też Amerykańska Akademia Filmowa, przyznając nominację do Oscara.

Po 38 latach od premiery „Noce i dnie" pozostają w historii polskiego kina wyczynem o skali superprodukcji. Realizacja filmu trwała ponad 2 lata, a wcześniej przez 3 lata Jerzy Antczak pisał do niego scenariusz. W filmie zagrało 900 aktorów i około 19 tysięcy kostiumów, skrupulatnie oddających koloryt następujących po sobie epok, zmieniające się mody i style. 

„Te kostiumy, te peruki, nie mówiąc już o charakteryzacji, to były dzieła sztuki!"- wspomina Stanisława Celińska, filmowa Agnieszka.  „Wszyscy w ekipie byliśmy tak do tego filmu nastawieni: że to będzie naprawdę coś!" -dodaje. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania: kinową wersję „Nocy i dni" obejrzały ponad 22 miliony widzów.

Z okazji Wielkiej Nocy Telewizja Kino Polska przygotowała premierę cyfrowej rekonstrukcji filmu, tym bardziej uroczystą, że - jak zapewnia reżyser - ta wersja „Nocy i dni" nie była nigdy dotąd w Polsce wyświetlana. Kopię o długości 2 godzin i 50 minut przygotowano specjalnie na zagraniczne festiwale.

Jako dopełnienie archiwalnych materiałów redakcja Telewizji Kino Polska przygotowała dla widzów wywiady z Magdaleną Zawadzką i Stanisławą Celińską. Zostaną one pokazane 30 marca br. o 12:50 w specjalnym wydaniu „Programu obowiązkowego".

                                    fot.: materiały prasowe

„To będzie wyjątkowa opowieść, nie tylko o samym filmie, ale też o dramatycznych losach kopii obrazu, które ginęły w dziwnych okolicznościach, a z władzą trzeba było toczyć batalię o wysłanie ich na zagraniczne festiwale" - mówi Joanna Rożen-Wojciechowska.

Premiera odnowionej cyfrowo festiwalowej wersji „Nocy i dni" w Wielką Sobotę 30 marca 2013r. o 20:05 w Telewizji Kino Polska. 

Komentarze

Powiązane

11.10.15, 21:10
telewizja » seriale
Śledztwo na cztery ręce w Ale kino+
Tommy i Tuppence Beresfordowie to jedne z ulubionych postaci stworzonych przez Agathę Christie. Ale kino+ zaprezentuje premierę najnowszych ekranizacji powieści Królowej Kryminału, których bohaterem jest sympatyczne małżeństwo detektywów. Sześcioodcinkowy miniserial „Śledztwo na cztery ręce” (Partners in Crime) po raz pierwszy w polskiej telewizji w niedziele, 18 i 25 października, od 20:10 tylko w Ale kino+.
11.10.15, 11:10
telewizja » seriale
Web Therapy z Agatą Kuleszą w player.pl
21 października br. player.pl udostępni wszystkie odcinki serialu "Web Therapy", pierwszej polskiej internetowej produkcji komediowej, wyprodukowanej specjalnie dla tej platformy. Serial wyreżyserował Wojciech Kalarus.
10.10.15, 02:10
telewizja » informacje
Dokument Zbigniewa Rytela z TVP Sport w finale Festiwalu w Mediolanie
Film dokumentalny w reżyserii Zbigniewa Rytela „Sport w TVP – obrazki z wystawy” znalazł się w programie 33. Międzynarodowego Festiwalu Filmów i Telewizyjnych Programów Sportowych w Mediolanie.
09.10.15, 23:10
telewizja » seriale
Zakątek Pomysłów w MiniMini+
MiniMini+ rozpocznie 14 listopada br. emisję amerykańskiego serialu animowanego „Zakątek Pomysłów” z 2014 roku.
09.10.15, 20:10
telewizja » informacje
Po emisji Magazynu Ekspresu Reporterów prawie 3 tys. osób zarejestrowało się w bazie dawców szpiku
W „Magazynie Ekspresu Reporterów” został wyemitowany reportaż „Piotruś i… Piotruś”, opowiadający o dwóch chłopcach, których poza imieniem, łączy wspólne doświadczenie choroby nowotworowej – białaczki. W ciągu zaledwie godziny od zakończenia emisji programu prawie 3 tys. natychmiast zarejestrowało się w bazie dawców szpiku. 
09.10.15, 18:10
telewizja » informacje
TVP z sublicencją Puchary Świata w skokach i biegach od Eurosportu
Telewizja Polska nabyła od Eurosportu sublicencję do zawodów Pucharu Świata w skokach mężczyzn i biegach kobiet na trzy najbliższe sezony.
09.10.15, 16:10
telewizja » badania rynku
Mecz Szkocja-Polska: ponad 7,6 mln widzów
Ponad 7,6 mln widzów średnio oglądało na antenach Polsatu i Polsatu Sport starcie Polski w Glasgow z reprezentacją Szkocji (8 października br., dane: NAM).
09.10.15, 15:10
telewizja » seriale
II sezon Fargo dzień po światowej premierze w Seriale+
Kolekcja VOD seriale+ platformy cyfrowej nc+ jako pierwsza w Polsce udostępni II sezon kultowego serialu „Fargo” 13 października br., już dzień po światowej premierze. Ponadto, w październiku w kolekcji pojawi się premierowo „Mr. Robot”, „Heros: Reborn” i „The Affair”.
08.10.15, 14:10
telewizja » informacje
Będą dwie debaty przedwyborcze na antenach TVP, TVN i Polsatu
Trzej główni nadawcy telewizyjni – TVP, TVN i Polsat – porozumieli się w sprawie wspólnej organizacji i emisji dwóch debat polityków reprezentujących komitety wyborcze.
08.10.15, 13:10
telewizja » informacje
Top Gear ulegnie zmianom
Podczas tegorocznych targów MIPCOM w Cannes, Chris Evans - nowy prowadzący kultowego "Top Gear" - zdradził, że format na pewno ulegnie przeobrażeniu. 
Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS działu telewizja: rss
Konkursy
do 13.11.15

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 11.11.15

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 10.11.15

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Kalendarium
Dziś jest 13 października 2015
Polecamy
Konferencje

19-21 PAŹDZIERNIKA, KRAKÓW. 

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.