20.05.13, 11:05

Nowelizacja ustawy Prawo Telekomunikacyjne. Wysyłanie ofert na adresy mailowe firm legalne

Mailing
fot.: Rejestracja Baz Danych Osobowych

Z dniem 21 stycznia 2013 r. na mocy nowelizacji ustawy Prawo Telekomunikacyjne, która wprowadziła zmiany w art. 10 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, wysyłanie ofert na adresy firm,  stało się zgodne z prawem. W praktyce oznacza to, że dopuszczalne stało się wysyłanie ofert na e-maile firmowe zamieszczone na stronie internetowej przedsiębiorstwa.

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne, zmianie uległa treść art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Przed nowelizacją, brzmienie przepisu było następujące:

Art. 10. 1. Zakazane jest przesyłanie niezamówionej informacji handlowej skierowanej do oznaczonego odbiorcy za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności poczty elektronicznej.

Ustawodawca nie sprecyzował wcześniej o jakiego odbiorcę chodziło, co wywołało dużo sporów interpretacyjnych – czy sformułowanie  ”oznaczony odbiorca” odnosiło się do osób fizycznych czy osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych, jak np. spółki prawa handlowego.

Po nowelizacji art. 10 ust. 1 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, przepis wyraźnie ogranicza zakaz przesyłania informacji handlowych drogą elektroniczną tylko do odbiorców będących osobami fizycznymi .

Oznacza to zatem, że od dnia 21 stycznia 2013 roku wysłanie dowolnej informacji handlowej na skrzynki e-mailowe firm, umieszczone na stronie www lub w katalogach online, bez wcześniejszej zgody, jest dopuszczalne.

Nowelizacja przepisów może zarówno pomóc, jak i  zaszkodzić przedsiębiorcom. Firmy dysponujące produktami B2B zyskają nieograniczone możliwości promowania swoich usług. Zalew ofert na skrzynki mailowe, może spowodować jednak, że konwersja dotarcia do właściwych odbiorców znacząco spadnie. Zmiana prawa może niekorzystnie wpłynąć nawet na serwery pocztowe, które będą przeciążone ilością niezamówionych ofert.

Aby firmy, mogły przyzwyczaić się do nowych przepisów, zespół RBDO zaleca umieszczanie klauzuli pod wysyłanymi mailami ofertowymi o treści:

Zgodnie z art. 6 pkt 2 ustawy o zmianie ustawy Prawo telekomunikacyjne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2012 r. Nr 0, poz. 1445) zmieniającym brzmienie art. 10 ust. 1 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.) od dnia 21 stycznia 2013 r. zakazane jest jedynie przesyłanie niezamówionej informacji handlowej skierowanej do oznaczonego odbiorcy będącego osobą fizyczną. Zgodnie zatem ze znowelizowanym brzmieniem art. 10 ust. 1 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną – dozwolone jest przesyłanie niezamówionej informacji handlowej na firmowy adres poczty elektronicznej przedsiębiorstwa.  

Wszelkie Prawa zastrzeżone – RBDO.PL
Rejestracja Baz Danych Osobowych
www.rbdo.pl

Komentarze

Powiązane

12.10.15, 18:10
reklama & PR » informacje
San Markos wygrywa przetar na obsługę Kawy Inki
Agencja San Markos wygrała przetarg na obsługę marki Inka, należącej do Grupy Cafea. 
12.10.15, 17:10
reklama & PR » ludzie
Katarzyna Nowak Event Managerem w El Padre
Po pozytywnym przejściu okresu próbnego, do agencji El Padre dołączyła Katarzyna Nowak obejmując stanowisko Event Managera.
12.10.15, 16:10
reklama & PR » ludzie
Aleksandra Pająk awansuje w ZenithOptimedia Group
Aleksandra Pająk awansowała na stanowisko Account Directora w domu mediowym ZenithOptimedia Group. 
12.10.15, 12:10
reklama & PR » wydarzenia branżowe
Sztuka inwestowania w siebie! Kraków PR zaprasza na seminarium poświęcone marce osobistej
17 października br. w Krakowie odbędzie się seminarium „Sztuka inwestowania w siebie”, a na nim m.in. spotkanie z Joanną Malinowską-Parzydło – autorką książki „Jesteś marką”. Seminarium poświęcone będzie tematowi marki osobistej i budowania własnego wizerunku.
12.10.15, 12:10
reklama & PR » informacje
Kolejne rozstrzygnięcie na korzyść Dariusza Tiger Michalczewskiego
Fundacja Równe Szanse Darka Michalczewskiego poinformowała portalmedialny.pl, że Sąd Apelacyjny w Gdańsku oddalił wszystkie wnioski firmy FoodCare. To kolejne rozstrzygnięcie na korzyść Dariusza Tiger Michalczewskiego.
12.10.15, 09:10
reklama & PR » informacje
Amica rusza z promocją konsumencką
„Perfekcyjna zabudowa” to hasło ogólnopolskiej akcji konsumenckiej firmy Amica, która wystartowała 15 września r. Akcja obejmuje sprzęt AGD do zabudowy i potrwa do 30 listopada.
12.10.15, 08:10
reklama & PR » informacje
Tomasz Jakubiak w kampanii dżemów firmy Herbapol
12 października br. wystartuje nowa kampania dżemów Herbapol, którą otwiera emisja 30-sekundowego spotu telewizyjnego z udziałem Tomka Jakubiaka, ambasadora marki. 
12.10.15, 03:10
reklama & PR » informacje
Piękno i moc. Kampania i konkurs z ultrabookami ASUS ZenBook
12 października br. ruszy wspólna kampania firmy ASUS oraz portalu Onet.pl, promująca ultrabooki z linii ASUS ZenBook. Całej akcji będzie towarzyszył konkurs mający poruszyć artystyczną kreatywność użytkowników.
12.10.15, 01:10
reklama & PR » informacje
Allegro z kampanią w Twitter Audience Platform
Trwająca od sierpnia br. pod hasłem „Czego szukasz?” kampania wizerunkowa Allegro.pl w okresie 14 września do 14 października br. wyświetlana jest też na Twitter Audience Platform. W promocji wykorzystano format Promoted Video. 
11.10.15, 19:10
reklama & PR » informacje
Goplana i Solidarność we wspólnej kampanii telewizyjnej
Marki Goplana oraz Solidarność z portfolio Grupy Colian łączą swoje siły. W telewizji wystartowała kampania spotowa, w której promowane są sztandarowe produkty obu marek. 
Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Konkursy
do 13.11.15

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 11.11.15

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 10.11.15

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Kalendarium
Dziś jest 14 października 2015
Polecamy
Konferencje

19-21 PAŹDZIERNIKA, KRAKÓW. 

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.