20.05.13, 11:05

Nowelizacja ustawy Prawo Telekomunikacyjne. Wysyłanie ofert na adresy mailowe firm legalne

Mailing
fot.: Rejestracja Baz Danych Osobowych

Z dniem 21 stycznia 2013 r. na mocy nowelizacji ustawy Prawo Telekomunikacyjne, która wprowadziła zmiany w art. 10 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, wysyłanie ofert na adresy firm,  stało się zgodne z prawem. W praktyce oznacza to, że dopuszczalne stało się wysyłanie ofert na e-maile firmowe zamieszczone na stronie internetowej przedsiębiorstwa.

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne, zmianie uległa treść art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Przed nowelizacją, brzmienie przepisu było następujące:

Art. 10. 1. Zakazane jest przesyłanie niezamówionej informacji handlowej skierowanej do oznaczonego odbiorcy za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności poczty elektronicznej.

Ustawodawca nie sprecyzował wcześniej o jakiego odbiorcę chodziło, co wywołało dużo sporów interpretacyjnych – czy sformułowanie  ”oznaczony odbiorca” odnosiło się do osób fizycznych czy osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych, jak np. spółki prawa handlowego.

Po nowelizacji art. 10 ust. 1 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, przepis wyraźnie ogranicza zakaz przesyłania informacji handlowych drogą elektroniczną tylko do odbiorców będących osobami fizycznymi .

Oznacza to zatem, że od dnia 21 stycznia 2013 roku wysłanie dowolnej informacji handlowej na skrzynki e-mailowe firm, umieszczone na stronie www lub w katalogach online, bez wcześniejszej zgody, jest dopuszczalne.

Nowelizacja przepisów może zarówno pomóc, jak i  zaszkodzić przedsiębiorcom. Firmy dysponujące produktami B2B zyskają nieograniczone możliwości promowania swoich usług. Zalew ofert na skrzynki mailowe, może spowodować jednak, że konwersja dotarcia do właściwych odbiorców znacząco spadnie. Zmiana prawa może niekorzystnie wpłynąć nawet na serwery pocztowe, które będą przeciążone ilością niezamówionych ofert.

Aby firmy, mogły przyzwyczaić się do nowych przepisów, zespół RBDO zaleca umieszczanie klauzuli pod wysyłanymi mailami ofertowymi o treści:

Zgodnie z art. 6 pkt 2 ustawy o zmianie ustawy Prawo telekomunikacyjne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2012 r. Nr 0, poz. 1445) zmieniającym brzmienie art. 10 ust. 1 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.) od dnia 21 stycznia 2013 r. zakazane jest jedynie przesyłanie niezamówionej informacji handlowej skierowanej do oznaczonego odbiorcy będącego osobą fizyczną. Zgodnie zatem ze znowelizowanym brzmieniem art. 10 ust. 1 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną – dozwolone jest przesyłanie niezamówionej informacji handlowej na firmowy adres poczty elektronicznej przedsiębiorstwa.  

Wszelkie Prawa zastrzeżone – RBDO.PL
Rejestracja Baz Danych Osobowych
www.rbdo.pl

Komentarze

Powiązane

25.10.16, 18:10
reklama & PR » ludzie
Zmiany w zespole FFW Communication
W ostatnim czasie agencja FFW Communication zatrudniła czterech specjalistów i awansowała Marcina Koryszewskiego na stanowisko Head of Social Media. 
25.10.16, 15:10
reklama & PR » informacje
Hochland wesprze Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Będą m.in. specjalne produkty z serduszkiem
15. stycznia 2017 r. odbędzie się 25. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Hochland zaangażował się w akcję, pomagając w ogólnopolskim zbieraniu środków na pomoc dzieciom i seniorom. 
25.10.16, 12:10
reklama & PR » ludzie
Bartłomiej Nowak dyrektorem zarządzającym w agencji reklamowej BARDZO
Bartłomiej Nowak objął stanowisko dyrektora zarządzającego w agencji BARDZO. Wcześniej Nowak zajmował się obsługą klientów.
25.10.16, 11:10
reklama & PR » informacje
AXAREN MEN w portfolio Best Brands PR
Agencja Best Brands PR rozpoczęła obsługę wchodzącej na rynek marki AXAREN MEN, należącej do firmy Sepharma Sp. z o.o., producenta suplementów diety. 
25.10.16, 07:10
reklama & PR » informacje
Jesienne opady cenowe. Trwa kampania promocyjna Focus Hotels
24 października br. sieć Focus Hotels wystartowała z kampanią promocyjną pod hasłem „Jesienne opady cenowe”. 
24.10.16, 19:10
reklama & PR » informacje
Abanana w rebrandingu Góralków
Marka Góralki zmieniła szatę graficzną i strategię komunikacji. Podkreśla w niej, że wafelki są dla każdego, zawsze i wszędzie. Za całość prac w mediach społecznościowych odpowiada agencja komunikacji marketingowej Abanana.
24.10.16, 17:10
reklama & PR » informacje
Bakuś z loteria dla najmłodszych konsumentów
Agencja Albedo Marketing wygrała w przetargu zorganizowanym przez producenta serków dla dzieci - firmę Bakoma. 
24.10.16, 16:10
reklama & PR » ludzie
Piotr Olczyk awansuje w spółce Multikino
Sieć kin Multikino (VUE Entertainment) zdecydowała się rozszerzyć działania z zakresu content marketingu. Piotr Olczyk objął nowo utworzone stanowisko Specjalisty Redaktora ds. Kontentu.
24.10.16, 15:10
reklama & PR » informacje
Skandia Życie zmienia nazwę na Vienna Life
Skandia Życie Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. funkcjonuje już pod nazwą Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group. Za rebranding marki odpowiedzialna jest agencja marketingu interaktywnego GoldenSubmarine.
24.10.16, 14:10
reklama & PR » informacje
AMS wygrywa przetargi na citylighty we Wrocławiu i w Sosnowcu
W wyniku wygranego przetargu we Wrocławiu, firma AMS przez dwa lata będzie dzierżawić od miasta 74 cityligty. Z kolei w Sosnowcu AMS wybuduje 51 wiat przystankowych i przez dziesięć lat będzie świadczyć usługi reklamowe na podświetlanych panelach zamontowanych w wiatach. 
Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Konkursy
do 15.12.16

Pula nagród konkursu to aż 101 książek!!!

do 26.11.16

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 25.11.16

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Kalendarium
Dziś jest 27 października 2016
Polecamy