20.05.13, 11:05

Nowelizacja ustawy Prawo Telekomunikacyjne. Wysyłanie ofert na adresy mailowe firm legalne

Mailing
fot.: Rejestracja Baz Danych Osobowych

Z dniem 21 stycznia 2013 r. na mocy nowelizacji ustawy Prawo Telekomunikacyjne, która wprowadziła zmiany w art. 10 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, wysyłanie ofert na adresy firm,  stało się zgodne z prawem. W praktyce oznacza to, że dopuszczalne stało się wysyłanie ofert na e-maile firmowe zamieszczone na stronie internetowej przedsiębiorstwa.

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne, zmianie uległa treść art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Przed nowelizacją, brzmienie przepisu było następujące:

Art. 10. 1. Zakazane jest przesyłanie niezamówionej informacji handlowej skierowanej do oznaczonego odbiorcy za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności poczty elektronicznej.

Ustawodawca nie sprecyzował wcześniej o jakiego odbiorcę chodziło, co wywołało dużo sporów interpretacyjnych – czy sformułowanie  ”oznaczony odbiorca” odnosiło się do osób fizycznych czy osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych, jak np. spółki prawa handlowego.

Po nowelizacji art. 10 ust. 1 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, przepis wyraźnie ogranicza zakaz przesyłania informacji handlowych drogą elektroniczną tylko do odbiorców będących osobami fizycznymi .

Oznacza to zatem, że od dnia 21 stycznia 2013 roku wysłanie dowolnej informacji handlowej na skrzynki e-mailowe firm, umieszczone na stronie www lub w katalogach online, bez wcześniejszej zgody, jest dopuszczalne.

Nowelizacja przepisów może zarówno pomóc, jak i  zaszkodzić przedsiębiorcom. Firmy dysponujące produktami B2B zyskają nieograniczone możliwości promowania swoich usług. Zalew ofert na skrzynki mailowe, może spowodować jednak, że konwersja dotarcia do właściwych odbiorców znacząco spadnie. Zmiana prawa może niekorzystnie wpłynąć nawet na serwery pocztowe, które będą przeciążone ilością niezamówionych ofert.

Aby firmy, mogły przyzwyczaić się do nowych przepisów, zespół RBDO zaleca umieszczanie klauzuli pod wysyłanymi mailami ofertowymi o treści:

Zgodnie z art. 6 pkt 2 ustawy o zmianie ustawy Prawo telekomunikacyjne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2012 r. Nr 0, poz. 1445) zmieniającym brzmienie art. 10 ust. 1 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.) od dnia 21 stycznia 2013 r. zakazane jest jedynie przesyłanie niezamówionej informacji handlowej skierowanej do oznaczonego odbiorcy będącego osobą fizyczną. Zgodnie zatem ze znowelizowanym brzmieniem art. 10 ust. 1 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną – dozwolone jest przesyłanie niezamówionej informacji handlowej na firmowy adres poczty elektronicznej przedsiębiorstwa.  

Wszelkie Prawa zastrzeżone – RBDO.PL
Rejestracja Baz Danych Osobowych
www.rbdo.pl

Komentarze

Powiązane

27.11.15, 20:11
reklama & PR » informacje
Ból głowy nie jest kobietom do niczego potrzebny. Kampania Ibum Express
Trwa nowa kampania reklamowa Ibum Express, płynnej kapsułki przeciwbólowej z portfolio PPF Hasco-Lek S.A. Najnowszy spot Ibum Express ma utrzymywać emocjonalny charakter komunikacji z konsumentkami.
27.11.15, 18:11
reklama & PR » informacje
ENEL-SPORT Centrum Ortopedii i Rehabilitacji klientem Valkea Media
W wyniku wygranego przetargu, Valkea Media rozpoczyna długofalową współpracę z ENEL-SPORT Centrum Ortopedii i Rehabilitacji w zakresie social media i content marketingu. Strony podpisały umowę na rok.
27.11.15, 17:11
reklama & PR » informacje
Kolejna kampania promocyjna Piątusia
OSM Piątnica ponownie wspiera promocję swojego produktu dla najmłodszych – jogurtu typu greckiego Piątuś. 
27.11.15, 16:11
reklama & PR » informacje
Świąteczna kampania promocyjna Cukru Królewskiego
Na przełomie listopada i grudnia br. Südzucker Polska S.A. rozpoczyna bożonarodzeniową kampanię promocyjną produkty Cukru Królewskiego. 
27.11.15, 15:11
reklama & PR » informacje
Gadu-Gadu i Cube Group ze świąteczną akcją
GG (dawne Gadu-Gadu) uruchomiło pierwszą w swojej historii specjalną akcją świąteczną skierowaną do użytkowników. Za pomysł i wykonanie jej odpowiada agencja performance marketingowa Cube Group.
27.11.15, 10:11
reklama & PR » informacje
Goodyear został platynowym partnerem Bayernu Monachium
Producent opon – Goodyear oraz klub piłkarski - Bayern Monachium, 1 stycznia 2016 r. zainaugurują współpracę w ramach platynowego programu sponsorskiego. 
27.11.15, 08:11
reklama & PR » informacje
Maryla Rodowicz ambasadorką marki Gellwe
Maryla Rodowicz została twarzą marki Gellwe. „Współpraca z tak wyjątkową i oryginalną gwiazdą uosabiającą wszystkie cechy charakteryzujące markę Gellwe, to zaszczyt”- podkreśla Wiesław Włodarski właściciel firmy FoodCare.
26.11.15, 18:11
reklama & PR » informacje
Kampania reklamowa firmy Promedica24
Promedica24, firma działająca na rynku usług opiekuńczych, rozpoczęła najnowszą kampanię reklamową w której zachęca do podjęcia aktywności zawodowej.
25.11.15, 19:11
reklama & PR » informacje
Empik klientem Business & Culture
Do grona klientów Business & Culture dołączyła sieć salonów Empik. Agencja została wybrana w konkursie ofert na obsługę PR Empiku i będzie odpowiadać za wizerunek Empiku jako eksperta książkowego.
25.11.15, 13:11
reklama & PR » informacje
K2 Media dla Margonem
Agencja mediowa K2 Media, działająca w ramach Grupy K2, prowadzi niestandardowe działania dla Margonem – gry z portfolio firmy Garmory.
Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Konkursy
do 15.01.16

Pula nagród konkursu to aż 33 książki!

do 26.12.15

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Kalendarium
Dziś jest 30 listopada 2015
Polecamy
Konferencje

3.12.2015 r., Wrocław, Kino Nowe Horyzonty.