20.05.13, 11:05

Nowelizacja ustawy Prawo Telekomunikacyjne. Wysyłanie ofert na adresy mailowe firm legalne

Mailing
fot.: Rejestracja Baz Danych Osobowych

Z dniem 21 stycznia 2013 r. na mocy nowelizacji ustawy Prawo Telekomunikacyjne, która wprowadziła zmiany w art. 10 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, wysyłanie ofert na adresy firm,  stało się zgodne z prawem. W praktyce oznacza to, że dopuszczalne stało się wysyłanie ofert na e-maile firmowe zamieszczone na stronie internetowej przedsiębiorstwa.

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne, zmianie uległa treść art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Przed nowelizacją, brzmienie przepisu było następujące:

Art. 10. 1. Zakazane jest przesyłanie niezamówionej informacji handlowej skierowanej do oznaczonego odbiorcy za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności poczty elektronicznej.

Ustawodawca nie sprecyzował wcześniej o jakiego odbiorcę chodziło, co wywołało dużo sporów interpretacyjnych – czy sformułowanie  ”oznaczony odbiorca” odnosiło się do osób fizycznych czy osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych, jak np. spółki prawa handlowego.

Po nowelizacji art. 10 ust. 1 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, przepis wyraźnie ogranicza zakaz przesyłania informacji handlowych drogą elektroniczną tylko do odbiorców będących osobami fizycznymi .

Oznacza to zatem, że od dnia 21 stycznia 2013 roku wysłanie dowolnej informacji handlowej na skrzynki e-mailowe firm, umieszczone na stronie www lub w katalogach online, bez wcześniejszej zgody, jest dopuszczalne.

Nowelizacja przepisów może zarówno pomóc, jak i  zaszkodzić przedsiębiorcom. Firmy dysponujące produktami B2B zyskają nieograniczone możliwości promowania swoich usług. Zalew ofert na skrzynki mailowe, może spowodować jednak, że konwersja dotarcia do właściwych odbiorców znacząco spadnie. Zmiana prawa może niekorzystnie wpłynąć nawet na serwery pocztowe, które będą przeciążone ilością niezamówionych ofert.

Aby firmy, mogły przyzwyczaić się do nowych przepisów, zespół RBDO zaleca umieszczanie klauzuli pod wysyłanymi mailami ofertowymi o treści:

Zgodnie z art. 6 pkt 2 ustawy o zmianie ustawy Prawo telekomunikacyjne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2012 r. Nr 0, poz. 1445) zmieniającym brzmienie art. 10 ust. 1 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.) od dnia 21 stycznia 2013 r. zakazane jest jedynie przesyłanie niezamówionej informacji handlowej skierowanej do oznaczonego odbiorcy będącego osobą fizyczną. Zgodnie zatem ze znowelizowanym brzmieniem art. 10 ust. 1 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną – dozwolone jest przesyłanie niezamówionej informacji handlowej na firmowy adres poczty elektronicznej przedsiębiorstwa.  

Wszelkie Prawa zastrzeżone – RBDO.PL
Rejestracja Baz Danych Osobowych
www.rbdo.pl

Komentarze

Powiązane

30.09.14, 21:09
reklama & PR » informacje
Kampania ubezpieczeń mieszkaniowych PZU DOM
Rusza ogólnopolska kampania PZU dotycząca polis mieszkaniowych. W spocie reklamowym Marcin Dorociński przekonuje, że zdarzenia losowe mogą przydarzyć się każdemu, a ceny ubezpieczenia są znacznie niższe niż się powszechnie wydaje.
30.09.14, 15:09
reklama & PR » informacje
Piotr Cyrwus w kolejnych spotach Agito.pl
Agencja The Digitals przygotowała jesienną odsłonę kampanii dla Agito.pl, jednego z największych sklepów internetowych w Polsce.
30.09.14, 14:09
reklama & PR » ludzie
Tomasz Cirmirakis w Goldbach Interactive
Do zespołu Goldbach Interactive (Poland) na stanowisko specjalisty ds. marketingu i PR dołączył Tomasz Cirmirakis, którego zadaniem jest planowanie i realizacja nowej strategii komunikacyjnej agencji. 
30.09.14, 11:09
reklama & PR » informacje
Wielkoformatowa realizacja dla Netii
Jet Line jest współautorem koncepcji i realizatorem projektu reklamy wielkoformatowej na budynku Netia Tower przy ul. Taśmowej 7A w Warszawie.
29.09.14, 23:09
reklama & PR » informacje
INSIGNIA dla marki Total
Agencja INSIGNIA z początkiem września br. rozpoczęła współpracę z firmą TOTAL, producentem olejów silnikowych. Klient został pozyskany w wyniku działań new business agencji.
29.09.14, 18:09
reklama & PR » informacje
Mint Media z kampanią dla Perły
Agencja interaktywna Mint Media realizuje dla Perły strategię komunikacyjną w social mediach.
29.09.14, 18:09
reklama & PR » informacje
Klub Agencji Eventowych z nowym zarządem
Pod koniec września br., członkowie Klubu Agencji Eventowych zadecydowali o składzie nowego zarządu organizacji. Wybory były uzasadnione upłynięciem dwuletniej kadencji dotychczasowego zarządu. 
28.09.14, 20:09
reklama & PR » informacje
Polska agencja HealthWay w globalnej sieci Indigenus
HealthWay została członkiem Indigenus, światowej sieci niezależnych agencji komunikacji na rynku ochrony zdrowia. Do Indigenus przyjmowane są firmy wyspecjalizowane w komunikacji na rynku ochrony zdrowia, które z uwagi na swoje doświadczenie, pozycję i standardy postrzegane są jako liderzy na rodzimych rynkach.
28.09.14, 16:09
reklama & PR » informacje
Największa w historii WSiP kampania reklamowa
Wydawnictwa Szkole i Pedagogiczne rozpoczęły największą w swojej historii kampanię reklamową skierowaną do maturzystów i ich rodziców.
28.09.14, 14:09
reklama & PR » informacje
LUX MED rozpoczyna akcję: Drzewa Życia
W drugiej połowie września br. wystartowała akcja wizerunkowa sieci prywatnej opieki zdrowotnej LUX MED, oparta o niestandardowe działania, wykorzystująca innowacyjne nośniki informacyjne. Akcję przygotowuje agencja Biuro Podróży Reklamy.
Słuchaj radio.nadaje.com w telefonie
Nasze usługi
Transmisje video: http://video.nadaje.com
Serwery shoutcast: http://serwery.nadaje.com
Panel radiowy: http://serwery.nadaje.com/services/panel/
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Konkursy
do 02.11.14

Do wygrania jeden egzemplarz książki.

do 01.11.14

Do wygrania jeden egzemplarz książki.

do 30.10.14

Do wygrania jeden egzemplarz książki.

Kalendarium
Dziś jest 2 października 2014
Polecamy
Konferencje

Freshmen’s Survival jest trzydniowym, cyklicznym wyjazdem szkoleniowym organizowanym przez Europejskie Forum Studentów AEGEE-Kraków w dniach 24-26 października 2014 r. w Skawicy. 

11 października 2014 r. (sobota)