25.02.14, 09:56

Richard Pembroke: Produkcje fabularne otwierają nowy rozdział w historii stacji dokumentalnych

Richard Pembroke
Fot.: materiały prasowe Discovery

Rozmowa z Richardem Pembroke, Head of Channels CEN, Discovery Networks. 

Kuba Wajdzik: “Klondike" to pierwszy fabularny serial stacji Discovery Channel. Skąd pomysł na połączenie faktów i fikcji w jednej produkcji? 
Richard Pembroke: Od 20 lat Discovery oferuje swoim widzom programy dokumentalne z elementami narracji i nie zamierzamy z tego rezygnować. Jednakże nasi odbiorcy wykazują coraz większe zainteresowanie nowymi formatami, co postanowiliśmy wykorzystać wprowadzając do ramówki Discovery Channel produkcje fabularne. Nowy format, łączący rozrywkę z faktami, ukaże wydarzenia historyczne w pełen emocji sposób, co pozwoli nie tylko zaspokoić oczekiwania naszych najbardziej wymagających odbiorców, ale również podbić serca tych zupełnie nowych. 


Kadr z serialu "Klondike", fot.: materiały prasowe Discovery Channel
 

KW: O czym jest nowy serial? Wiem, że powstał na podstawie powieści Charlotte Gray... 
RP: Discovery stworzyło serial oparty na bestsellerze autorstwa kanadyjskiej pisarki Charlotte Gray. Dynamiczna fabuła produkcji przenosi nas w rejon Jukonu w północnej Kanadzie, w samo centrum walki o dobrobyt i przetrwanie. W takich warunkach poznajemy Billa Haskella i Byrona Epsteina, przyjaciół z dzieciństwa, którzy ruszają w pogoń za swoimi marzeniami o bogactwie. Widzowie podążą śladami Haskella i innych autentycznych bohaterów przez tereny Jukonu i gwarne ulice Dawson City, poznają historie chciwych biznesmenów, uwodzicielskich kurtyzan, zdesperowanych górników i lokalnej społeczności. A to wszystko w samym sercu okrutnej natury, broniącej dostępu do żył prawdziwego złota. 


Kadr z serialu "Klondike", fot.: materiały prasowe Discovery Channel

KW: Jesteśmy po premierze „Klondike” w Stanach Zjednoczonych. Jak tamtejsi widzowie odebrali serial? 
RP: Wyniki oglądalności premierowego odcinka w USA wskazują, że widzowie entuzjastycznie przyjęli naszą nową produkcję. Pierwszy odcinek „Klondike” obejrzało ponad 3,4 miliona widzów w kategorii wiekowej 2+. Co więcej, w kategorii mężczyzn 18+ oraz widzów w wieku 25 – 54 lata, serial osiągnął najwyższą w historii Discovery oglądalność w najlepszym, poniedziałkowym czasie antenowym. Serial przypadł do gustu przede wszystkim miłośnikom twórczości reżysera serii „Prison Break” (pol. „Skazany na śmierć”) i jest adaptacją cieszącej się ogromną popularnością książki Charlotte Gray, co też bez wątpienia ma wpływ na jego popularność.

Co więcej, jest to najdroższa produkcja w historii Discovery, której realizacja kosztowała 25 milionów USD, co w połączeniu z doskonałą obsadą w postaci Richara Maddena czy Sama Sheparda zdecydowanie wyróżnia Klondike na tle innych dokumentalnych realizacji. W rezultacie powstała spektakularna opowieść o ambicji, chciwości, odkupieniu i pożądaniu. Widzowie oczekują wysokiej jakości produkcji, poruszających fascynujące tematy i wierzą, że produkcje Discovery zapewnią im również walor edukacyjny.  


Kadr z serialu "Klondike", fot.: materiały prasowe Discovery Channel 

KW: Jak za kilka lat będzie wyglądała ramówka kanałów dokumentalnych? Czy w przeważającej mierze będzie opierała się na dokumentach fabularyzowanych, z elementami faktu i fikcji? 
RP: Seria programów poświęconych złotu, którą wyemitowaliśmy w 2013 roku, spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem widzów, dostarczając im potężnej dawki emocji, jakie towarzyszyły historiom o poszukiwaniu złota i o przetrwaniu. Wiedzieliśmy, że rozbudziliśmy apetyt naszych widzów, którzy oczekują jeszcze większej dawki rozrywki tego rodzaju. Nasz sukces zależy od tego, jak trafnie odczytamy oczekiwania widowni. Regularny monitoring trendów i kierunków zmian w otaczającym nas świecie jest kluczem do efektywnej strategii. Dlatego właśnie oferowane przez Discovery treści są zgodne z pragnieniami nawet najbardziej wymagających odbiorców, którzy poszukują świeżych i fascynujących formatów, pobudzających ich ciekawość. Produkcje fabularne otwierają nowy rozdział w historii stacji dokumentalnych, ponieważ przyciągają zróżnicowaną widownię ze wszystkich kategorii wiekowych.

KW: Seriale takie jak „Klondike” to nowość w tegorocznej ramówce Discovery Channel. Czy tego typu produkcje fabularne to przyszłość stacji dokumentalnych? 
RP: Celem Discovery jest nieustanne zaspokajanie ciekawości widzów. Wprowadzenie do ramówki stacji produkcji fabularnych pozwoli zaoferować unikalny rodzaj narracji oraz dostarczy rozrywki na najwyższym poziomie, nawet najbardziej wymagającym odbiorcom. Jest to także doskonały sposób na dotarcie do nowych widzów. 

Widzowie Discovery oczekują od nas treści o walorach edukacyjnych, które ich zainspirują i zaspokoją ich ciekawość. Naszym zadaniem jest opowiedzenie takich historii w nowatorski, innowacyjny sposób, na co pozwalają właśnie produkcje fabularne. Jak pokazują wyniki oglądalności, treści tego typu mają przed sobą świetlaną przyszłość.

KW: Serial o tym samym tytule pojawił się w latach ’60 na antenie NBC. Jaka jest różnica, między współczesną wersją ‘Klondike’, a produkcją sprzed ponad półwieku?
RP: Przede wszystkim nasza produkcja to doskonałej jakości, dopracowany w najdrobniejszych szczegółach, obraz HD. A co najistotniejsze, „Klondike” od Discovery jest oparty na faktach, dając widzom autentyczność, której od nas oczekują. NBC zaproponowało odbiorcom krótką, czarno-białą produkcję telewizyjną, podczas gdy „Klondike” wyprodukowany przez Discovery, dzięki doskonałej obsadzie i jakości przekazu, zbliża nas bardziej w stronę kinowego wydarzenia.

KW: Dziękuję za rozmowę.

Richard Pembroke, Head of Channels CEN, Discovery Networks CEEMEA
Jest odpowiedzialny między innymi za marki i treści kanałów: Discovery Channel, Discovery Science, Discovery Historia, Discovery Turbo Xtra, TLC, ID i Animal Planet. Jest związany z Discovery od ponad 15 lat. Wcześniej zajmował m.in. stanowisko Head of Channels na Europę Południową. Ponadto, pracował dla brytyjskiego ITV, SKY, UD studios, NBC Universal i USA Networks. Przez swoje zainteresowanie dokumentalistyką powracał do Discovery aż trzy razy.  

Komentarze

Subskrybuj RSS: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 23.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki. 

do 22.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 21.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz gry planszowej.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL