23.09.14, 08:25

Jak uniknąć problemów podczas przenosin serwera pocztowego?

Dirk Jumpertz, Security Manager, EURid
Fot.: materiały autora

Jeśli chcesz zobaczyć, jak informatycy w Twojej firmie dygoczą, bledną, a może nawet mdleją, powiedz im po prostu, że chcesz przenieść swoją nazwę domeny do innego rejestratora. Albo przenieść swój serwer pocztowy do innego dostawcy. Albo włączyć zaktualizowaną i przeniesioną witrynę spółki w poniedziałek rano, dokładnie o godzinie 9.00. Aby wywołać histerię, dorzuć jeszcze wymóg zupełnego BRAKU przestoju. Zadanie wydaje się proste, dlaczego więc informatycy wpadają w panikę?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy poznać nieco teorii dotyczącej systemu nazw domen.

Istnieją dwa typy serwerów nazw: te, które znają prawdziwość w zakresie nazwy domeny (tzw. autorytatywne serwery nazw [ang. authoritative name servers]), i te, które tej prawdziwości poszukują (lepiej znane jako buforujące serwery nazw [ang. caching name servers] lub resolvery rekursywne [ang. recursive resolvers]).

Komputer stacjonarny, laptop, tablet czy smartfon używa tych ostatnich za każdym razem, gdy użytkownik wysyła zapytanie w Internecie. Jeśli użytkownik chce wysłać e-mail, program musi połączyć się z adresem IP serwera pocztowego i aby to zrobić, urządzenie poprosi resolver rekursywny o adres IP. Są to podstawowe kwestie związane z DNS 101.

Gdy resolver zaczyna poszukiwać w Internecie adresu IP, autorytatywny serwer nazw oprócz IP zwraca dodatkową wartość tj. wyrażony w sekundach czas, przez który resolver powinien pamiętać odpowiedź, zanim ponownie zapyta o tę samą informację.

To rozwiązanie nazywa się buforowaniem (ang. caching) i jest często stosowane, W świecie DNS zapewnia ono płynność działania urządzeń i zwiększoną odporność systemu.

Liczba ta ma swoją nazwę – czas życia pakietu, w skrócie TTL (ang. Time To Live). Zwykle przyjmuje ona duże wartości, Często w przypadku plików obszaru TTL wynosi ona 86 400, gdyż jest to liczba sekund odpowiadająca jednej dobie.

Teraz przypomnij sobie o migracji serwera pocztowego? Co by się stało, gdyby jego TTL wynosił 24 godziny i gdyby informatycy zmienili adres IP serwera pocztowego, zaktualizowali i ponownie załadowali plik obszaru Twojej nazwy domeny? Czy Internet dostosuje się do tej zmiany i zacznie natychmiast używać nowego serwera pocztowego?

Odpowiedź brzmi: NIE, a przynajmniej do momentu wygaśnięcia TTL, co w tym przypadku zajmie 24 godziny. Dopiero po tym czasie cały Internet dostosuje się do zmiany. W tym czasie wysłane do Ciebie e-maile będą dostarczane na stary i nowy serwer pocztowy. Jedyną rzeczą, którą w takiej sytuacji można zrobić, to „przeczekać burzę”. Poczta może przychodzić z opóźnieniem, a nawet zaginąć. Zagubiona korespondencja? Doba bez konta pocztowego? Teraz łatwo pojąć reakcję informatyków, którzy usłyszeli „bez przestojów”.

Temu koszmarowi można jednak z łatwością zapobiec niewielkie przygotowania, gdyż TTL jest komponentem Twojego pliku obszaru, więc jego wartość można dostosowywać. Wystarczy przed dokonaniem zmiany znacznie zmniejszyć wartość TTL, np. do 600. Tę zmianę należy dokonać na 1 TTL przed zaplanowanym momentem zmiany, aby Internet zdołał dostosować się do niższej wartości TTL. Po dokonaniu zmiany „okno niepewności” będzie trwało tylko 10 minut, ograniczając potencjalne problemy do akceptowalnego i pozwalającego na sprawną obsługę poziomu. Po zakończeniu zamiany można przywrócić pierwotną wartość TTL.

Dlatego warto, aby administratorzy zarządzający DNS zrozumieli wszystkie zawiłości TTL, jeśli chcą przełączać serwery pocztowe bez przerywania ich pracy.

Dirk Jumpertz
Security Manager [Menedżer ds. Bezpieczeństwa]
EURid

Komentarze

Powiązane

21.02.18, 18:00
| radio » informacje | internet » informacje
Polskie Radio ze specjalnym serwisem w 40. rocznicę powstania Wolnych Związków Zawodowych
Z okazji 40. rocznicy powstania pierwszych Wolnych Związków Zawodowych, Portal Polskiego Radia przygotował specjalny serwis, w którym znalazły się materiały dźwiękowe i wideo, opinie historyków oraz nagrania i relacje osób, które współtworzyły organizację.
21.02.18, 15:00
| telewizja » informacje | internet » informacje
IPLA w nowej szacie graficznej i z kanałami HBO
Wystartowała nowa odsłona IPLI. Nowy, przyjazny wygląd, prostota, intuicyjność i łatwość wyszukiwania treści to mają być główne atuty serwisu po metamorfozie. Zmiany zaszły także w samej ofercie. 
21.02.18, 15:00
| prasa » informacje | internet » informacje
Bauer testuje nowy magazyn Netfilm
Wydawnictwo Bauer testuje nowy koncept, wprowadzając do sprzedaży magazyn „Netfilm”, skierowany do użytkowników platform VOD. 
21.02.18, 10:00
| internet » e-commerce
Sklep-Presto.pl przejęty przez Grupę Morele
Grupa Morele, należąca do portfolio spółek funduszy MCI Capital, zakończyła przejęcie drugiego pod względem wielkości internetowego sklepu sportowego w Polsce Sklep-Presto.pl.
21.02.18, 09:00
| radio » informacje | internet » informacje
Radio Książki już działa. Cykl podcastów Michała Nogasia
Zadebiutował cykl podcastów Michała Nogasia pt. "Radio Książki". To nowe, wspólne przedsięwzięcie "Książek. Magazynu do czytania", "Gazety Wyborczej" oraz serwisu Audioteki. 
20.02.18, 20:00
| internet » informacje
Ponad 300 prawników współpracuje z serwisem TuPrawnik.pl
Na rynku pojawił się start-up TuPrawnik.pl umożliwiający znalezienie odpowiedniego specjalisty poprzez Internet. 
20.02.18, 12:00
| internet » badania rynku
Internauci obserwowali wyprawę na Nanga Parbat w serwisach sportowych
27 i 28 stycznia br. szczególne zainteresowanie internautów wzbudziły wydarzenia towarzyszące wyprawie na Nanga Parbat z udziałem polskiego wspinacza. Wpłynęło to na wzrost odwiedzalności serwisów sportowych. Wydłużył się również czas spędzony na stronach WWW związanych z tą tematyką - wynika zj analizy firmy Gemius.
19.02.18, 23:40
| internet » wywiady | biznes i technologie » informacje
Mariusz Pełechaty: Wykorzystywanie chatbotów zwyczajnie się opłaca
O idei chatbotów, wrocławskim chatbocie, a także o ich marketingowych możliwościach. Rozmowa z Mariuszem Pełechatym, dyrektorem kreatywnym w KODA Bots.
19.02.18, 22:45
| internet » informacje
Pojawił się serwis Noclegi.interia.pl
Noclegi.interia.pl to wspólny projekt Interii i platformy rezerwacyjnej Nocleg.pl, należącej do Szallas.hu.
19.02.18, 15:00
| internet » informacje | reklama & PR » informacje
Unique Ad poszerza portfolio o pięć serwisów
Unique Ad poszerza swoje portfolio. Do jego grona dołączył serwis ising.pl oraz cztery serwisy Grupy Popularne: pyszności.pl, nauka.rocks, genialne.to i kochamyzwierzaki.pl. Witryny trafią do oferty lifestylowej Unique Ad.
Subskrybuj RSS działu internet: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 23.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki. 

do 22.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 21.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz gry planszowej.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL