23.09.14, 08:09

Jak uniknąć problemów podczas przenosin serwera pocztowego?

Dirk Jumpertz, Security Manager, EURid
Fot.: materiały autora

Jeśli chcesz zobaczyć, jak informatycy w Twojej firmie dygoczą, bledną, a może nawet mdleją, powiedz im po prostu, że chcesz przenieść swoją nazwę domeny do innego rejestratora. Albo przenieść swój serwer pocztowy do innego dostawcy. Albo włączyć zaktualizowaną i przeniesioną witrynę spółki w poniedziałek rano, dokładnie o godzinie 9.00. Aby wywołać histerię, dorzuć jeszcze wymóg zupełnego BRAKU przestoju. Zadanie wydaje się proste, dlaczego więc informatycy wpadają w panikę?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy poznać nieco teorii dotyczącej systemu nazw domen.

Istnieją dwa typy serwerów nazw: te, które znają prawdziwość w zakresie nazwy domeny (tzw. autorytatywne serwery nazw [ang. authoritative name servers]), i te, które tej prawdziwości poszukują (lepiej znane jako buforujące serwery nazw [ang. caching name servers] lub resolvery rekursywne [ang. recursive resolvers]).

Komputer stacjonarny, laptop, tablet czy smartfon używa tych ostatnich za każdym razem, gdy użytkownik wysyła zapytanie w Internecie. Jeśli użytkownik chce wysłać e-mail, program musi połączyć się z adresem IP serwera pocztowego i aby to zrobić, urządzenie poprosi resolver rekursywny o adres IP. Są to podstawowe kwestie związane z DNS 101.

Gdy resolver zaczyna poszukiwać w Internecie adresu IP, autorytatywny serwer nazw oprócz IP zwraca dodatkową wartość tj. wyrażony w sekundach czas, przez który resolver powinien pamiętać odpowiedź, zanim ponownie zapyta o tę samą informację.

To rozwiązanie nazywa się buforowaniem (ang. caching) i jest często stosowane, W świecie DNS zapewnia ono płynność działania urządzeń i zwiększoną odporność systemu.

Liczba ta ma swoją nazwę – czas życia pakietu, w skrócie TTL (ang. Time To Live). Zwykle przyjmuje ona duże wartości, Często w przypadku plików obszaru TTL wynosi ona 86 400, gdyż jest to liczba sekund odpowiadająca jednej dobie.

Teraz przypomnij sobie o migracji serwera pocztowego? Co by się stało, gdyby jego TTL wynosił 24 godziny i gdyby informatycy zmienili adres IP serwera pocztowego, zaktualizowali i ponownie załadowali plik obszaru Twojej nazwy domeny? Czy Internet dostosuje się do tej zmiany i zacznie natychmiast używać nowego serwera pocztowego?

Odpowiedź brzmi: NIE, a przynajmniej do momentu wygaśnięcia TTL, co w tym przypadku zajmie 24 godziny. Dopiero po tym czasie cały Internet dostosuje się do zmiany. W tym czasie wysłane do Ciebie e-maile będą dostarczane na stary i nowy serwer pocztowy. Jedyną rzeczą, którą w takiej sytuacji można zrobić, to „przeczekać burzę”. Poczta może przychodzić z opóźnieniem, a nawet zaginąć. Zagubiona korespondencja? Doba bez konta pocztowego? Teraz łatwo pojąć reakcję informatyków, którzy usłyszeli „bez przestojów”.

Temu koszmarowi można jednak z łatwością zapobiec niewielkie przygotowania, gdyż TTL jest komponentem Twojego pliku obszaru, więc jego wartość można dostosowywać. Wystarczy przed dokonaniem zmiany znacznie zmniejszyć wartość TTL, np. do 600. Tę zmianę należy dokonać na 1 TTL przed zaplanowanym momentem zmiany, aby Internet zdołał dostosować się do niższej wartości TTL. Po dokonaniu zmiany „okno niepewności” będzie trwało tylko 10 minut, ograniczając potencjalne problemy do akceptowalnego i pozwalającego na sprawną obsługę poziomu. Po zakończeniu zamiany można przywrócić pierwotną wartość TTL.

Dlatego warto, aby administratorzy zarządzający DNS zrozumieli wszystkie zawiłości TTL, jeśli chcą przełączać serwery pocztowe bez przerywania ich pracy.

Dirk Jumpertz
Security Manager [Menedżer ds. Bezpieczeństwa]
EURid

Komentarze

Powiązane

20.11.17, 08:11
internet » ludzie
Aneta Nowakowska w zespole Multimedialnej Platformy Poradnictwo, Parenting & Fit Edipresse Polska
Do zespołu Multimedialnej Platformy Poradnictwo, Parenting & Fit Edipresse Polska na stanowisku Zastępcy Dyrektor Zarządzającej dołączyła Aneta Nowakowska.
17.11.17, 13:11
internet » artykuły
Pozycjonowanie strony www. Klucz do sukcesu?
Internet jest aktualnie najczęściej wykorzystywanym narzędziem przez różne branże gospodarki. Jego chwilowy brak może spowodować spore opóźnienia w płatnościach bankowych, a także sparaliżować funkcjonowanie firm spedycyjnych. Jak jednak wyróżnić się spośród tysięcy stron www konkurencji?
17.11.17, 11:11
internet » informacje
Gazeta.pl wprowadza jednoodsłonowe fotostory
W serwisach tematycznych grupy Gazeta.pl wprowadzony został nowy sposób wyświetlania fotostory - krótkich artykułów z dużą liczbą zdjęć, dotychczas publikowanych w formie tzw. slajdów. 
17.11.17, 10:11
internet » informacje
Interia z nowym serwisem Esporter.pl
Interia uruchomiła nowy serwis Esporter.pl, funkcjonujący w ramach sektora Gry portalu.
15.11.17, 18:11
internet » informacje
Dwa serwisy dołączyły do sieci Royal Ad
Witryny businesstraveller.pl oraz strefainwestorow.pl dołączyły do portfolio Royal Ad – sieci reklamowej dla segmentu premium. 
13.11.17, 15:11
internet » informacje
Eurosport z Interią tworzą nowy serwis sportowy
Eurosport (Discovery Communications) oraz Grupa Interia zawarły porozumienie, na mocy którego od 13 listopada działanie rozpoczyna serwis eurosport.interia.pl. Strona będzie osadzona na domenie interia.pl i ma stać się jednym z największych portali o tematyce sportowej w Polsce. 
13.11.17, 14:11
internet » e-commerce
Iperfumy.pl by Notino z pierwszym stacjonarnym salonem sprzedaży. Na początek Poznań
Iperfumy.pl by Notino – perfumeria internetowa otwiera pierwszy w Polsce stacjonarny salon sprzedaży. To kolejny etap ekspansji marki i rozwoju sieci ekskluzywnych perfumerii. Sklep zostanie otwarty 16 listopada br. w Galerii Posnania.
11.11.17, 08:11
internet » informacje
Fratria rusza z projektem 2018.pl
Portal 2018.pl to nowy internetowy projekt Fratrii gromadzący w jednym miejscu liczne informacje na temat uroczystości związanych ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. 
10.11.17, 18:11
internet » e-commerce
Na początku Warszawa i Mazowsze. Poczta Polska udostępnia odbiór przesyłek w sklepach Żabka i Freshmarket
Od połowy listopada br. w niemal 450 sklepach Żabka i Freshmarket na terenie Warszawy i wybranych miejscowości w województwie mazowieckim możliwy będzie odbiór przesyłek kurierskich wysłanych za pośrednictwem Poczty Polskiej. U
06.11.17, 19:11
internet » ludzie
Małgorzata Ohme redaktor naczelną serwisu kobieta.onet.pl
Z początkiem listopada br. do Grupy Onet-RAS Polska dołączyła Małgorzata Ohme, która objęła stanowisko redaktor naczelnej serwisu kobieta.onet.pl. B
Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS działu internet: rss
Konkursy
do 28.02.18

Do zdobycia 100 i 4 nagrody. 

do 24.12.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 22.12.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Kalendarium
Dziś jest Nov. 25, 2017
Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.