27.10.14, 13:10

Pingwin 3.0: Google wprowadziło aktualizację algorytmu

Fot.: materiały prasowe

Nieco ponad rok od wdrożenia poprzedniej wersji algorytmu Google zwanego Pingwinem wprowadzona została jego aktualizacja. Omawiany algorytm odpowiedzialny jest za degradowanie w wynikach wyszukiwania stron korzystających z nienaturalnych metod pozyskiwania linków. W przypadku wykrycia niezgodnych z wytycznymi Google linków prowadzących do serwisu nakładana jest na niego kara w postaci obniżenia pozycji lub całkowitego wykluczenia z indeksu.

Wyraźne sygnały mogące świadczyć o wprowadzeniu aktualizacji Pingwina zaobserwowane zostały w Polsce w sobotę 18 października. Pierwsze doniesienia o tym, że update algorytmu został potwierdzony przez Google pojawiły się dzień później, natomiast oficjalne potwierdzenie przez pracownika Google nastąpiło dopiero w poniedziałek. Nieco więcej szczegółów nt. aktualizacji, która powszechnie określana jest mianem Pingwin 3.0 ukazało się ze strony Google we wtorek. Pierre Far z Google poinformował wtedy, że nowy algorytm objął mniej niż 1% wszystkich angielskich zapytań w Stanach Zjednoczonych, a jego wdrażanie będzie odbywać się na całym świecie jeszcze przez kilka tygodni.


Rys. 1 Wpis pracownika Google Pierre’a Far’a w serwisie Google+

Co istotne użyte zostało sformułowanie „refresh”, co sugeruje, że do czynienia mamy tylko z ponownym uruchomieniem algorytmu, a nie wprowadzeniem jego nowej wersji uwzględniającej większą liczbę czynników rankingowych. To z kolei sprzeczne jest ze wcześniejszymi zapowiedziami Google podanymi podczas Search Marketing Expo East na początku października. Analityk Google Gary Illyes poinformował wtedy o planach wprowadzenia w niedługim czasie znacznie zmodyfikowanej wersji algorytmu Pingwin. Na wyciąganie konkretnych wniosków nt. niedawnej aktualizacji warto więc poczekać kilka tygodni do czasu zakończenia jej wprowadzania. W międzyczasie pojawić mogą się także dokładniejsze komunikaty od Google dotyczące ostatniego update’u.

Oczywiście na branżowych portalach, forach i blogach pojawiło się już mnóstwo przypuszczeń i domysłów nt. witryn, które w największym stopniu zostały dotknięte działaniem odświeżonego algorytmu. Najbardziej wiarygodne wnioski z dotychczasowych obserwacji wskazują, iż największe korzyści odniosły serwisy nieposiadające dużej liczby linków przychodzących ze stron niskiej jakości. Przykład jednego z naszych klientów pokazuje, że wyraźne wzrosty pozycji w wynikach Google odnotowały witryny, które posiadają obszerne, ciekawe treści i w ostatnim czasie zdobyły wiele wysokiej jakości linków:

Rys. 2 Panel monitorowania pozycji serwisu w wynikach Google

Niedawna aktualizacja Pingwina sygnalizuje, że Google nadal promuje serwisy ukierunkowane na pozyskiwanie linków zewnętrznych ze zdywersyfikowanych i wartościowych źródeł.

Autor: Maciej Dobkowicz, agencja SEMTEC, należąca do agencji performance Cube Group

SEO Account Manager w agencji SEMTEC Sp. z o. o., od czterech lat związany z branżą SEO, posiada dwuletnie doświadczenie w zakresie audytów i optymalizacji SEO serwisów internetowych.
SEMTEC Sp. z o. o. jest agencją specjalizująca się w świadczeniu kompleksowych usług pozycjonowania stron w wyszukiwarkach internetowych (SEO), w tym SEO Content Marketing.

Komentarze

Powiązane

13.11.17, 14:11
internet » e-commerce
Iperfumy.pl by Notino z pierwszym stacjonarnym salonem sprzedaży. Na początek Poznań
Iperfumy.pl by Notino – perfumeria internetowa otwiera pierwszy w Polsce stacjonarny salon sprzedaży. To kolejny etap ekspansji marki i rozwoju sieci ekskluzywnych perfumerii. Sklep zostanie otwarty 16 listopada br. w Galerii Posnania.
11.11.17, 08:11
internet » informacje
Fratria rusza z projektem 2018.pl
Portal 2018.pl to nowy internetowy projekt Fratrii gromadzący w jednym miejscu liczne informacje na temat uroczystości związanych ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. 
10.11.17, 18:11
internet » e-commerce
Na początku Warszawa i Mazowsze. Poczta Polska udostępnia odbiór przesyłek w sklepach Żabka i Freshmarket
Od połowy listopada br. w niemal 450 sklepach Żabka i Freshmarket na terenie Warszawy i wybranych miejscowości w województwie mazowieckim możliwy będzie odbiór przesyłek kurierskich wysłanych za pośrednictwem Poczty Polskiej. U
06.11.17, 19:11
internet » ludzie
Małgorzata Ohme redaktor naczelną serwisu kobieta.onet.pl
Z początkiem listopada br. do Grupy Onet-RAS Polska dołączyła Małgorzata Ohme, która objęła stanowisko redaktor naczelnej serwisu kobieta.onet.pl. B
06.11.17, 11:11
internet » informacje
Lekko Nie Będzie. Wspólny projekt IPLI i Tomasza Działowego
Tomasz „Gimper” Działowy, youtuber posiadający 1,2 mln subskrybentów na swoim kanale, wspólnie z IPLĄ wystartował z nowym formatem inspirowanym popularnymi telewizyjnymi programami typu talk show. 
03.11.17, 12:11
internet » informacje
Sprawdza się! Pogoda w Interii z danymi smogowymi i kampanią reklamową
Najczęściej sprawdzana prognoza pogody w polskim internecie zyskała nowy, bardziej użyteczny i estetyczny wygląd. Została również wzbogacona o dane smogowe.
02.11.17, 14:11
internet » e-commerce
Szybkie płatności BLIK OneClick w Allegro.pl
Operator Przelewy24 nawiązał współpracę z Allegro.pl – platformą zakupową. Wspólnie umożliwią klientom Allegro korzystanie m.in. z nowatorskiej formy szybkich płatności BLIK OneClick.
02.11.17, 11:11
internet » informacje
TO WIDEO. Grupa ZPR Media wprowadza nową markę
Grupa ZPR Media wprowadza do Internetu markę TO WIDEO, która ma skupiać wideokontent powstający w ramach wszystkich mediów Grupy. Produkcje TO WIDEO mają być dystrybuowane zarówno poprzez strony internetowe, jak i kanały social mediowe.
31.10.17, 15:10
internet » informacje
Grupa Abstra opuszcza LifeTube
Spółka Abstra ogłosiła, że AbstrachujeTV wraz z sześcioma kanałami opuszczają LifeTube.
30.10.17, 08:10
internet » informacje
Allegro.pl łączy się z Grupą Allegro
2 listopada br. Allegro.pl sp. z o.o. łączy się z Grupą Allegro sp. z o.o. Wszelkie prawa i obowiązki Grupy Allegro sp. z o.o. przejdą na Allegro.pl sp. z o.o.
Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS działu internet: rss
Konkursy
do 17.12.17

Do zdobycia jeden egzemplarz gry.

do 16.12.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 15.12.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki. 

Kalendarium
Dziś jest 20 listopada 2017
Polecamy
Http://www.Autodoc.PL