20.02.15, 00:02

Fotografie w bankach zdjęć: Rights Managed czy Royalty Free?

Zdjęcie RM: CRB0000441 © Matt Bird / Corbis / FotoChannels

Wydawcy, graficy, marketerzy, twórcy stron internetowych czy autorzy blogów najczęściej ilustrują tworzone przez siebie treści fotografiami pobieranymi z banków zdjęć. Wyszukanie właściwego zdjęcia w zasobach banku zdjęć jest stosunkowo łatwe, zakres tematyczny jest właściwie nieograniczony, a większość czołowych stocków oferuje możliwość szybkiego zakupu i samodzielnego pobrania zdjęć w trybie on-line. Koszt takiego zdjęcia jest znikomy w porównaniu do ceny dedykowanej sesji zdjęciowej.

Jednak do czego uprawnia taki „zakup zdjęcia”? Czy zdjęciem za 10 złotych możemy posługiwac się legalnie? Czy kupujący staje się właścicielem fotografii? Czy może z nich legalnie korzystać? Jakie są ograniczenia w używaniu takiego zdjęcia?

W przypadku zakupu zdjęć ze stocków zdjęciowych, właścicielem zdjęcia pozostaje jego autor. Wstawiając swoje prace do banku zdjęć, pozwala na udzielanie licencji na korzystanie z tych zdjęć kupującym. Jedym słowem, pomimo iż uiszczając jednorazową opłatę nie stajemy się de facto właścicielem zdjęcia, to możemy z niego swobodnie korzystać w ramach udzielonej licencji. W zamian za udzielenie licencji kupujacemu za pośrednictwem banku zdjęć, autorzy otrzymują uzgodniony procent od kwoty uzyskanej ze sprzedaży.

Krótko mówiąc kupując zdjęcie w banku zdjęć, nie uzyskujemy prawa własności do zdjęcia, lecz prawo do legalnego korzystania z niego w zakresie opisanym w umowie licencyjnej.

Przez lata funkcjonowania banków zdjęć (zwanego też rynkiem fotografii stock, w odróżnieniu od rynku fotografii tworzonych na konkretne zlecenie) wykształciły się dwa podstawowe modele licencjonowania zdjęć: Royalty Free (RF) oraz Rights Managed (RM).

Anglojęzyczny termin „Royalty Free” może być nieco mylący, nie oznacza on bowiem zdjęć bezpłatnych (czy też „wolnych od honorariów autorskich”), oznacza w praktyce że za zdjęcie płaci sie jednorazowo, bez obowiązku każdorazowego uiszczania tantiem przy kolejnym, wykorzystaniu już raz opłaconego i użytego zdjęcia. Model Royalty Free zakłada, że zdjęcie może być wykorzystywane przez kupującego niemal w dowolny sposób. Największą korzyścią jest prawo do korzystania ze zdjęć bez ograniczeń czasowych (licencję kupuje się raz ale „na zawsze”) i terytorialnych (na wszystkie terytoria i kraje), jak również z prawem na umieszczanie zdjęć w dowolnych publikacjach, drukowanych i elektronicznych.

Odmiennym sposobem licencjonowania jest Model Rights Managed. W tym wypadku sposób korzystania ze zdjęcia jest ściśle i indywidualnie określony dla każdego kupującego; poprzez określenie okresu (maksymalnie 5 lat) oraz obszaru (zazwyczaj poprzez wskazanie kraju), oraz formę publikacji, w której zdjęcie zostanie użyte (np. kalendarz, ulotka, czasopismo, książka czy strona www). Nierzadko ustala się również bardziej szczegółowe warunki, np. format zdjęcia w publikacji oraz nakład publikacji. Wszystkie dodatkowe założenia mają bezpośredni wpływ na ostateczną cenę fotografii, a rozszerzenie zakresu licencji np. wydłużenie okresu korzystania lub dodanie nowych publikacji, wymaga uiszczenia kolejnej opłaty licencyjnej. Zdjęcia na licencji Rights Managed z ich ograniczeniami i potrzebą określania gdzie, na jak długo i w jaki sposób możemy z nich korzystać mogą się wydawać mniej atrakcyjną formą licencjonowania niż zdjęcia Royalty Free. Jednak, zdjęcia RM maja jedną znaczącą przewagę, która zaraz przybliżymy.


Zdjęcie RM:
Sygnatura: CRB0000411 © Justin Paget / Corbis / FotoChannels

Wracając do różnic w modelach licencjonowania należy podkreślić ich związek z ceną. W przypadku zdjęć RF cena pojedynczej fotografii zależy najczęściej od ogólnej ilości pobieranych zdjęć. Króluje zasada: im więcej zakupionych zdjęć tym niższa cena pojedynczej fotografii, dodatkowo, w większości banków zdjęć zdjęcia w niższej rozdzielczości, np do wykorzystań w internecie, są tańsze niż zdjęcia z przeznaczeniem do druku.

Inaczej jest w przypadku zdjęć RM gdzie cena jest kalkulowana indywidualnie, na podstawie określonego przez kupującego zakresu korzystania. Wielkość pliku nie jest tutaj brana pod uwagę, a licencjobiorca otrzymuje plik o takich rozmiarach, które spełniają warunki techniczne wynikające z uzgodnionego sposobu korzystania.

http://photogenica.pl/zoom/PHX6578821
Zdjęcie RF: 
PHX31814133 © konradbak / Bank zdjęć Photogenica

Najczęściej konkretne zdjęcie występuje w bankach zdjęć jako RM lub RF przez cały okres swojej bytności na rynku. Nie można więc nabyć licencji w modelu RF dla zdjęcia które jest przez bank zdjęć oferowane jako RM i odwrotnie.

Wróćmy do zalet zdjęć RM. Skoro licencjonowanie RF wydaje się mniej skomplikowane od RM, można się zastanawiać dlaczego model RM jest wciąż stosowany? Otóż zdjęcia RM można zakupić na wyłączność, uzyskując pewność że wiodące zdjęcie kampanii (Key Visual) nie powtórzy się w innej reklamie. W związku z powyższym udzielanie licencji wyłącznych, czyli zagwarantowanie, że dany klient będzie jedynym licencjobiorcą danego zdjęcia w określonym czasie i na określonym terytorium jest niezmiennie popularne. Licencje wyłączne mogą odnosić się do wybranej branży (np. usługi finansowe), do wybranej formy publikacji (np. kalendarz, okładka książki), lub do całości zakresu korzystania (tzw. wyłączność całkowita). Licencjonowanie wyłączne jest możliwe dzięki gromadzeniu przez banki zdjęć dokładnych informacji o wszystkich udzielonych licencjach RM. Można zatem sprawdzić, czy dla danego zdjęcia nie istniałby konflikt praw pomiędzy kupowaną licencją wyłączną, a innymi aktualnie ważnymi licencjami udzielonymi dla innych klientów. W przypadku zdjęć RF nie prowadzi się takiego rejestru szczegółowych informacji, ponieważ każdy licencjobiorca może korzystać ze zdjęcia RF w niemal dowolny sposób. Oznacza to, że wyłączne licencjonowanie zdjęć RF nie jest możliwe.


Zdjęcie RF:
PHX6578821 © konradbak / Bank zdjęć Photogenica

Odpowiedź na pytanie który model licencjonowania jest korzystniejszy zależy od konkretnych potrzeb danego klienta. Zdjęcia RF sprawdzają się znakomicie w Internecie, na przykład jako ilustracje stron www, blogów, profili w sieciach społecznościowych. Pozwalają niskim nakładem kosztów stworzyć profesjonalną stronę internetową. Często wykorzystuje się je również w niewielkich, drukowanych materiałach promocyjnych bądź reklamowych (typu: ulotki, broszury, katalogi, itp.), a także dla dekoracji przestrzeni publicznej i prywatnej. Powyższym wykorzystaniom sprzyja nieograniczony czas i terytorium licencji RF, a nic tak nie przyciąga wzroku jak piękne zdjęcie.

Natomiast na główne motywy kampanii reklamowych lub na opakowania produktów właściwsze mogą być zdjęcia RM, ze względu na - rekomendowaną w takich sytuacjach - możliwość uzyskania licencji wyłącznej, która pozwala chronić wizerunek marki przed działaniami konkurentów.

Przykładem banku zdjęć licencjonującego zdjęcia RF jest polski serwis Photogenica.pl, dysponujący - oprócz zdjęć - grafikami wektorowymi, klipami filmowymi i plikami audio. Wszystkie typy plików dostępne są na licencji Royalty Free. Dzięki takiemu modelowi licencjonowania zdjęć koszt pojedynczego zdjęcia jest znikomy i waha się od kilkudziesięciu groszy do kilkudziesięciu złotych za zdjęcie w zależności od ilości i rozdzielczości wybranych zdjęć.

Fotografie RM pozwalające na zrealizowanie kampanii z gwarancją niepowtarzalności zdjęcia umożliwia agencja fotograficzna FotoChannels.com oferująca między innymi ekskluzywne zdjęcia gwiazd, oraz słynne zdjęcia historyczne, ceny zdjęć w tym wypadku zależą od konkretnie wybranej fotografii.

Elżbieta Firszt

Komentarze

Powiązane

20.11.17, 08:11
internet » ludzie
Aneta Nowakowska w zespole Multimedialnej Platformy Poradnictwo, Parenting & Fit Edipresse Polska
Do zespołu Multimedialnej Platformy Poradnictwo, Parenting & Fit Edipresse Polska na stanowisku Zastępcy Dyrektor Zarządzającej dołączyła Aneta Nowakowska.
17.11.17, 13:11
internet » artykuły
Pozycjonowanie strony www. Klucz do sukcesu?
Internet jest aktualnie najczęściej wykorzystywanym narzędziem przez różne branże gospodarki. Jego chwilowy brak może spowodować spore opóźnienia w płatnościach bankowych, a także sparaliżować funkcjonowanie firm spedycyjnych. Jak jednak wyróżnić się spośród tysięcy stron www konkurencji?
17.11.17, 11:11
internet » informacje
Gazeta.pl wprowadza jednoodsłonowe fotostory
W serwisach tematycznych grupy Gazeta.pl wprowadzony został nowy sposób wyświetlania fotostory - krótkich artykułów z dużą liczbą zdjęć, dotychczas publikowanych w formie tzw. slajdów. 
17.11.17, 10:11
internet » informacje
Interia z nowym serwisem Esporter.pl
Interia uruchomiła nowy serwis Esporter.pl, funkcjonujący w ramach sektora Gry portalu.
15.11.17, 18:11
internet » informacje
Dwa serwisy dołączyły do sieci Royal Ad
Witryny businesstraveller.pl oraz strefainwestorow.pl dołączyły do portfolio Royal Ad – sieci reklamowej dla segmentu premium. 
13.11.17, 15:11
internet » informacje
Eurosport z Interią tworzą nowy serwis sportowy
Eurosport (Discovery Communications) oraz Grupa Interia zawarły porozumienie, na mocy którego od 13 listopada działanie rozpoczyna serwis eurosport.interia.pl. Strona będzie osadzona na domenie interia.pl i ma stać się jednym z największych portali o tematyce sportowej w Polsce. 
13.11.17, 14:11
internet » e-commerce
Iperfumy.pl by Notino z pierwszym stacjonarnym salonem sprzedaży. Na początek Poznań
Iperfumy.pl by Notino – perfumeria internetowa otwiera pierwszy w Polsce stacjonarny salon sprzedaży. To kolejny etap ekspansji marki i rozwoju sieci ekskluzywnych perfumerii. Sklep zostanie otwarty 16 listopada br. w Galerii Posnania.
11.11.17, 08:11
internet » informacje
Fratria rusza z projektem 2018.pl
Portal 2018.pl to nowy internetowy projekt Fratrii gromadzący w jednym miejscu liczne informacje na temat uroczystości związanych ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. 
10.11.17, 18:11
internet » e-commerce
Na początku Warszawa i Mazowsze. Poczta Polska udostępnia odbiór przesyłek w sklepach Żabka i Freshmarket
Od połowy listopada br. w niemal 450 sklepach Żabka i Freshmarket na terenie Warszawy i wybranych miejscowości w województwie mazowieckim możliwy będzie odbiór przesyłek kurierskich wysłanych za pośrednictwem Poczty Polskiej. U
06.11.17, 19:11
internet » ludzie
Małgorzata Ohme redaktor naczelną serwisu kobieta.onet.pl
Z początkiem listopada br. do Grupy Onet-RAS Polska dołączyła Małgorzata Ohme, która objęła stanowisko redaktor naczelnej serwisu kobieta.onet.pl. B
Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS działu internet: rss
Konkursy
do 28.02.18

Do zdobycia 100 i 4 nagrody. 

do 24.12.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 22.12.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Kalendarium
Dziś jest Nov. 24, 2017
Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.