08.03.16, 11:00

Joanna Stopyra: Aby marka skutecznie nawiązała dialog z kobietą – musi wyjść poza utartą typologię

Joanna Stopyra
Fot.: materiały prasowe

Rozmowa z Joanną Stopyrą, Chief Inspiration Officer Beauty Management PR & Marketing to Women, psychologiem społecznym i trenerem biznesu.

Kuba Wajdzik: Skąd wziął się pomysł na agencję skierowaną na dialog marek z kobietami?
Joanna Stopyra: Jesteśmy mostem między kobietami, a ich otoczeniem zarówno biznesowym, jak i lifestylowym. Doradzamy firmom, jak efektywnie wykorzystać i rozwijać potencjał kobiet w ich organizacjach, wspieramy marki w komunikacji kierowanej do kobiet, które odpowiadają za ponad 80 proc. decyzji zakupowych w gospodarstwie domowym i prowadzimy działania z zakresu Personal PR dla kobiet. Dwa lata temu takie działania w Polsce były niszą, ale zmiany kulturowo – społeczne, dzięki którym kobiety stają się coraz bardziej docenianą i zauważaną grupą – w każdej sferze – od konsumenckiej po biznesową – wywołały naturalny popyt na usługi, jakie świadczymy. W 100 proc. skupiamy się – mówiąc językiem branży - na targecie kobieta.

KW: Zmienia się struktura demograficzna kobiet - coraz więcej kobiet coraz lepiej zarabia, zajmują coraz wyższe stanowisko, pojawiają się w polityce. Jak zmienia się zatem rola kobiet w procesach marketingowych na przestrzeni lat?
JS: To prawda. Zdecydowanie kobiety maksymalnie wykorzystują wszelkie możliwości, jakie przyniosły współczesne czasy. W maju 2015 roku opublikowaliśmy raport – Gender Factor – męskie branże w kobiecych rękach na podstawie badania przeprowadzonego wspólnie z agencją badawczą Mobile Institute. Jego wyniki – bardzo interesujące - pokazały nam, że po pierwsze kobiety coraz śmielej wchodzą ze swoim portfelem w branże, które – niestety wciąż – nastawione są na klienta – mężczyznę, np. ubezpieczenia, nieruchomości. Po drugie, co ciekawe, panowie także coraz śmielej zawłaszczają branże stereotypowo kojarzone jako kobiece – moda, uroda. Jednocześnie obie płcie w podobnym stopniu wskazały, że marketerzy stereotypowo przedstawiają je w reklamach. Co to oznacza? Że zmiany profili konsumentów następują szybciej niż widzi to marketing i twórcy kampanii reklamowych. I w najbliższym horyzoncie czasowym zrozumienie współczesnego konsumenta i konsumentki – ich potrzeb i pragnień – będzie kluczowym wyzwaniem działów kreatywnych. Jeśli zaś chodzi o rolę kobiet w procesach marketingowych - cóż – nie ma danych dotyczących polskiego rynku, więc przywołam statystki z rynku globalnego – wedle których kobiety stanowią jedynie 3 proc. dyrektorów kreatywnych. Biorąc pod uwagę, że panie odpowiadają za ponad 80 proc. decyzji zakupowych w gospodarstwie domowym – to bardzo duża dychotomia. I w najbliższym czasie na pewno będzie się to zmieniać. Reklama będzie ewoluować w kierunku równouprawnionego płciowo biznesu, bo kobiety są jego przyszłością. To one kupują i to one wpływają na wybory zakupowe mężczyzn.

KW: Z wykształcenia jest Pani psychologiem społecznym, a z pasji mentorką w Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości. Czy posiadane wykształcenie pomaga lepiej zrozumieć kobiety?
JS: Absolutnie tak. Psychologia społeczna to fascynująca dziedzina, która bardzo przydaje mi się w pracy – nie tylko z kobietami, ale w każdym aspekcie biznesu. Wiedza związana z tym, jak funkcjonuje nasz mózg (np. w procesie zakupowym), jak bardzo przeceniamy czynniki osobowościowe względem sytuacyjnych, czy w końcu kwestie związane z psychologią emocji, to duża wartość dodana w mojej codziennej pracy.

KW: Kiedy widzę kampanie skierowane do kobiet, często ręce mi opadają. Jak skutecznie komunikować się z tą grupą?
JS: Niedawno pracowałam nad artykułem dotyczącym instrumentalnego przedstawiania kobiet w reklamach. Zrobiłam duży research i jego wyniki sprawiły - użył Pan szalenie trafnego określenia - że ręce mi opadły. Stereotypów jest mnóstwo. Ale na arenie globalnej bardzo dużo dzieje się w kierunku piętnowania takich praktyk. W tamtym roku Cannes wprowadził kategorię Glass Lions, w której nagrody przyznawane są reklamom przełamującym stereotypy dotyczące płci i ról społecznych. Rehabilitacja marketingu przyszła pod osłoną femvertisingu – który wprowadza nowy nurt w obszarze komunikacji kierowanej do kobiet. Jak skutecznie budować relacje z konsumentkami? Przede wszystkim, aby dziś marka skutecznie nawiązała dialog z kobietą – musi wyjść poza utartą typologię – to znaczy nie patrzeć na kobiety przez pryzmat ich wieku, statusu (mama, mężatka, singielka) czy w końcu miasta, w którym mieszkają. Coraz więcej łączy kobietę 55+ z tą, która ma lat 30. Rozwój medycyny estetycznej, trendu slow-life, work-life balance, zjawisko późnego macierzyństwa – to wszystko sprawia, że pojawią się już takie określenia, iż 40-tka to nowa 20-tka. 40 – tka i 20-tka - obie mogą kochać marki luksusowe i mieć słabość do jeżdżenia SUV-ami. Obie mogą marzyć o skoku na bungee, albo namiętnie podróżować do urokliwej Chorwacji. Obie mogą mieć status singielki. To oznacza, że skuteczna komunikacja powinna iść w kierunku wskaźników związanych ze stylem życia, wartości, potrzeb i oczekiwań, które - warto dodać - zmieniły się u kobiet diametralnie na przestrzeni ostatnich lat.

KW: Od kiedy termin femvertising zaczął w praktyce obowiązywać w Polsce?
JS: Femvertising jest stosunkowo świeżym określeniem, bo po raz pierwszy użyto go w 2014 roku w USA. Niemniej warto podkreślić, że pionierem komunikacji opartej o idee femvertisingu jest DOVE ze swoją kampanią „Prawdziwe piękno – redefinicja”, którą marka realizuje konsekwentnie od ponad dekady. W Polsce - po pierwsze niewiele się jeszcze mówi o femvertisingu - którego siłą jest głębokie zrozumienie kobiet i silnie wzmacniający przekaz. Po drugie, kampanii utrzymanych w tym duchu jest jeszcze jak na lekarstwo. Jedna z nielicznych, jaka pojawiła się rodzimym rynku należy do Skody, to kampania – „kobiety prowadzą, stereotypy wysiadają”.

KW: Czy możemy mówić o jakiś kobiecych trendach na polu marketingowym?
JS: Tak. Jednym z ciekawszych jest ten, że marki zauważyły, dotąd marginalizowaną w kampaniach i komunikacji, grupę klientek - czyli kobiety starsze po 55 roku życia. W ostatnim czasie przedstawicielki tej generacji doczekały się nawet swojego określenia - Grey Power. Nie bez znaczenia jest jego wydźwięk, bowiem Grey Power w końcu mają czas i pieniądze dla siebie – mają drugą młodość. To one wydają najwięcej – jak pokazało nasze badanie Gender Factor. Do tego przyjaźnią się z własnymi córkami z pokolenia Millenials, z którymi wymieniają się poradami, czy chodzą na zakupy. Możemy więc mówić o pewnej rehabilitacji marketingu – który nie skupia się już tylko na kobietach pięknych, młodych często o nierealistycznym wizerunku, ale dostrzega piękno i siłę tych starszych. W ostatnich kilku latach świat mody (Bohoboco, Dolce & Gabbana, czy Karen Walker), który dotąd miał obsesję na punkcie młodości, sięgnął po wizerunek kobiet starszych – 70-80 letnich i spotkało się to z bardzo pozytywnych oddźwiękiem.

KW: Czy brak kobiet w branży marketingowej to już przeszłość?
JS: Myślę, że nie ma już odwrotu. Świat ma wspaniałe, sprawcze kobiety. Coraz mocniej otwiera się na nie biznes. Zaczyna zauważać i doceniać ich potencjał, także ten zakupowy, reklama i marketing. Współczesna kobieta, określana jest mianem Shero - wie, czego chce, a chce coraz więcej w każdym obszarze swojego życia. Wie też czego nie chce, nie akceptuje. I ma odwagę komunikować to wprost i na głos. Lekceważenie siły decyzyjnej, sprawczej i zakupowej kobiet – to droga donikąd. Doczekaliśmy czasów, w których słynne zdanie Davida Ogilvy: „Konsumentka nie jest idiotką. Ona jest twoją żoną” – w końcu będzie serio brane pod uwagę w procesie komunikacji kierowanej do kobiet.

KW: Czego należy życzyć z okazji Dnia Kobiet paniom z branży marketingowej?
JS: Odwagi i tego, żeby za głosem Sheryl Sandberg – aktywnie włączyły się do gry.

KW: Dziękuję za rozmowę.

Joanna Stopyra
Konsultant PR, właściciel Beauty Management PR & Marketing to Women - agencji specjalizującej się we wspieraniu marek w dialogu do kobiet oraz personal PR dla kobiet. Psycholog społeczny i trener biznesu. 

Komentarze

Powiązane

23.02.18, 17:12
| reklama & PR » ludzie
Agnieszka Penconek w zespole Grupy On Board Think Kong
Do zespołu Grupy On Board Think Kong dołączyła Agnieszka Penconek obejmując stanowisko Graphic Designera wzmocni kilkuosobowy dział kreacji.
23.02.18, 16:00
| reklama & PR » informacje
Chigo Agency poszerza współpracę z Salvador Machines
Agencja Chigo przedłużyła współpracę na 2018 rok z włoskim producentem maszyn do obróbki drewna - Salvador Machines oraz rozszerzyła ją o wsparcie innej marki należącej do grupy - Salvamac.
23.02.18, 14:00
| reklama & PR » informacje
Tradycyjnie pyszne Święta. W marcu startuje kampania Galeo
1 marca br. startuje kampania reklamowa Galeo. Wsparte zostaną majeranek oraz pieprz czarny Galeo, reprezentujące portfolio przypraw niezbędnych do przygotowania tradycyjnych wielkanocnych dań.
23.02.18, 13:00
| reklama & PR » informacje
Havas Media utrzymuje budżet marki Tarczyński
Dom mediowy Havas Media (Havas Media Group) obronił budżet Tarczyński i zwyciężył w przetargu na obsługę mediową marki wędlin.
23.02.18, 12:00
| internet » informacje | reklama & PR » informacje
Kupuj z głową. Kampania serwisu Otomoto
Ruszyła kolejna kampania telewizyjna największego serwisu z ogłoszeniami motoryzacyjnymi. Tym razem Otomoto stawia na edukację i wsparcie dla tych, którzy planują kupić auto.
23.02.18, 10:10
| internet » e-commerce | reklama & PR » informacje
Definicja lepszych zakupów. Trwa kampania supermarketu Frisco.pl
W lutym br., wystartowała kampania supermarketu online Frisco.pl. To pierwsza kampania stworzona w ramach nowej platformy komunikacji marki, której przewodzi hasło „Frisco.pl – Definicja lepszych zakupów”.
22.02.18, 22:00
| reklama & PR » informacje
PTAK WARSAW EXPO stałym członkiem SBE
W lutym br. do grona członków Stowarzyszenia Branży Eventowej dołączył PTAK WARSAW EXPO, największe centrum targowo-kongresowe w Europie Środkowej.
22.02.18, 18:00
| reklama & PR » informacje
Już ponad 5 tys. osób skorzystało z porad chatbota Zieleniec SKI Areny

Zieleniec SKI Arena to największy w Polsce ośrodek narciarski. W zimie odwiedza go blisko 400 tys. turystów. I to właśnie w tym czasie goście zadają najwięcej pytań. Odpowiedzi szukają z reguły w mediach społecznościowych ośrodka. Głównie na Facebooku i w Messengerze, gdzie od tego sezonu - w tym komunikatorze - wspiera ich chatbot.
22.02.18, 17:00
| reklama & PR » informacje
Planet PR obsłuży kolejny raz European Rover Challenge
Planet PR po raz kolejny będzie obsługiwać jedno z największych międzynarodowych wydarzeń robotyczno-kosmicznych w Europie – European Rover Challenge. 
22.02.18, 16:00
| reklama & PR » informacje
Grzegorz Krzemień szefem Branżowej Rady ds. Kompetencji IAB Polska
Pracami drugiej kadencji Branżowej Rady ds. Kompetencji IAB Polska, której celem jest kształtowanie standardów kompetencji e-marketingowych, pokieruje od początku marca br. Grzegorz Krzemień, Prezes GoldenSubmarine. 
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 23.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki. 

do 22.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 21.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz gry planszowej.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL