03.06.07, 02:06

Jan Ciszewski był informatorem milicji i kontrwywiadu

Legendarny sprawozdawca sportowy nosił pseudonimy „Walek” i „Sprawozdawca”
Legendarny sprawozdawca sportowy Jan Ciszewski był informatorem milicji i kontrwywiadu. Historię współpracy dziennikarza opisał sobotni DZIENNIK.

Ciszewski został zwerbowany przez milicję w 1962 roku, kiedy to został zawieszony w Polskim Radiu za hazardową grę w karty. Według raportów milicji, werbunek nie był trudny, ponieważ 3 lata wcześniej podejrzewano Ciszewskiego o handel zegarkami. Dziennikarz otrzymał pseudonim „Walek” i współpracował z MO do 1968 roku. Jak wynika z milicyjnych raportów, „Walek” sam zaproponował współpracę, jednak w ciągu kilku lat napisał jedynie kilka nieszkodliwych donosów.

Jak wynika z akt przechowywanych w IPN w tym samym czasie Ciszewski był „luźnym kontaktem obywatelskim” kontrwywiadu. Informował m.in. o zagranicznych korespondentach, którzy w marcu 1968 roku przyjechali na Śląsk na mecz Manchesteru United, a jednocześnie interesowali się też studenckimi strajkami. W marcu 1970 roku, przed wyjazdem do Szwecji, Służba Bezpieczeństwa miała go zobowiązać do informowania o „swoich spostrzeżeniach dotyczących antypolskiej działalności uprawianej w Szwecji przez wrogie ośrodki syjonistyczne”. Dziennikarz został jednak zarejestrowany jako kontakt operacyjny dopiero w lutym 1971 roku - nadano mu wtedy pseudonim „Sprawozdawca”. Generalnie „Sprawozdawca” miał informować o swoich zagranicznych kontaktach, przekazywać kontrwywiadowi informacje o wskazanych osobach oraz przekazywać ich wizytówki i charakterystyki tych osób. Jak podaje DZIENNIK, w 136-stronicowej teczce znajduje się jedynie kilka doniesien, w tym m.in. „notatka z podróży do Szwecji i Włoch” z kwietnia 1970 roku. Pozostałe to analizy i raporty SB oraz materiały milicji. Ciszewski niechętnie mówił o prywatnych kontaktach, podawał jednak informacje o zachowaniu innych korespondentów, zawodników i działaczy oraz osób podejmujących polskich sportowców za granicą.

Na początku 1973 roku kontrywiad zerwał współpracę z Ciszewskim, gdyż jak napisał kpt. Mieczysław Mosur z katowickiego kontrwywiadu SB, był „nieszczery w stosunku do SB, a fakt współpracy wykorzystywał do swych celów prywatnych”. Ostatni ślad zainteresowania „Sprawozdawcą” to prośba Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o jego teczkę w 1977 roku. Jan Ciszewski zmarł w 1982 roku.

Komentarze

Powiązane

15.04.15, 22:04
telewizja » informacje
Cykl Olgi Lipińskiej w TVP Rozrywka
Z okazji drugich urodzin, TVP Rozrywka przygotowała nowy program Olgi Lipińskiej. Artystka powraca do Telewizji Polskiej z sześcioodcinkowym cyklem „Olga Lipińska zaprasza” od 26 kwietnia, w niedziele o godz. 20:40.
15.04.15, 13:04
telewizja » informacje
Cztery koprodukcje TVP docenione na 58. Konkursie New York Festivals
Film „Kabaret śmierci”  zdobył Złoty Medal w kategorii Film Dokumentalny, „Portrety wojenne” otrzymały Srebrny Medal w kategorii Historia i Społeczeństwo, „Obietnica dzieciństwa” otrzymała Brązowy Medal w kategorii Kwestie Społeczne, natomiast „Granatowy zeszyt” otrzymał certyfikat finalisty.
15.04.15, 11:04
telewizja » informacje
UOKiK zakwestionował jednostronną zmianę umowy przez CANAL+
Zdaniem UOKiK, operator telewizji Cyfra+ podwyższył opłaty abonamentowe w sposób niezgodny z prawem. Spółka zobowiązała się do usunięcia skutków zakwestionowanej przez UOKiK praktyki.
14.04.15, 16:04
telewizja » badania rynku
Udany powrót programu Sensacje XX wieku
Wyemitowane 13 kwietnia br. w Jedynce dwa programy o tematyce historycznej wzbudziły spore zainteresowanie widzów.
14.04.15, 13:04
telewizja » informacje
Fiskus od kuchni w Jedynce
TVP1 wraz z Ministerstwem Finansów organizują kolejną odsłonę" Wielkiego Testu" - tym razem „Wielki Test o Podatkach. Fiskus od kuchni”. 20 kwietnia br., o godz. 20:25 w studiu zasiądą gwiazdy estrady, filmu, sportowcy, dziennikarze, politycy, cudzoziemcy, a także ksiądz i policjant. 
14.04.15, 11:04
telewizja » badania rynku
Rynek TV w marcu 2015 r.: TVP1 liderem w grupie ogólnej, TVN w grupie komercyjnej
W marcu 2015 r. widzowie najwięcej czasu poświęcili na oglądanie TVP1 - wynika z danych Nielsen Audience Measurement przygotowanych dla portalmedialny.pl (marzec 2015 r.).
13.04.15, 17:04
telewizja » ludzie
Monika Karasek p.o. dyrektora Biura Handlu TVP
25 kwietnia br. stanowisko p.o. dyrektora Biura Handlu obejmie Monika Karasek. Zastąpi dotychczasową szefową biura Barbarę Bilińską - Kępę.
13.04.15, 14:04
telewizja » informacje
Dzisiejszy program Tomasza Lisa w TVP2 odwołany
Z uwagi na niedyspozycję zdrowotną prowadzącego, a zarazem autora programu „Tomasz Lis na żywo”, dzisiejsze wydanie programu nie ukaże się w TVP2.
13.04.15, 14:04
telewizja » informacje
Kierunek akcja. AXN wspiera wiosenne premiery
13 kwietnia br. ruszył konkurs filmowy „Kierunek akcja” organizowany przez AXN, w którym widzowie mogą powalczyć o skutery Vespa Primavera w trzech odsłonach oraz gadżety Sony.
13.04.15, 13:04
telewizja » seriale
Kampania mediowa V sezonu serialu Gra o tron
13 kwietnia br. "Gra o tron" wraca na antenę HBO. Dom mediowy UM (Universal McCann) realizuje kampanię promującą start piątego sezonu serialu w radio, prasie i Internecie. Promocja obejmuje działania odbywające się przed premierą oraz w dniu emisji pierwszego odcinka.
Nasze usługi
Transmisje video: http://video.nadaje.com
Serwery shoutcast: http://serwery.nadaje.com
Panel radiowy: http://serwery.nadaje.com/services/panel/
Subskrybuj RSS działu telewizja: rss
Konkursy
do 21.05.15

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 19.05.15

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.05.15

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Kalendarium
Dziś jest 20 kwietnia 2015
Polecamy
Konferencje

10 marca – 19 kwietnia 2015 r., 8 uczelni w 4 miastach