03.06.07, 02:06

Jan Ciszewski był informatorem milicji i kontrwywiadu

Legendarny sprawozdawca sportowy nosił pseudonimy „Walek” i „Sprawozdawca”
Legendarny sprawozdawca sportowy Jan Ciszewski był informatorem milicji i kontrwywiadu. Historię współpracy dziennikarza opisał sobotni DZIENNIK.

Ciszewski został zwerbowany przez milicję w 1962 roku, kiedy to został zawieszony w Polskim Radiu za hazardową grę w karty. Według raportów milicji, werbunek nie był trudny, ponieważ 3 lata wcześniej podejrzewano Ciszewskiego o handel zegarkami. Dziennikarz otrzymał pseudonim „Walek” i współpracował z MO do 1968 roku. Jak wynika z milicyjnych raportów, „Walek” sam zaproponował współpracę, jednak w ciągu kilku lat napisał jedynie kilka nieszkodliwych donosów.

Jak wynika z akt przechowywanych w IPN w tym samym czasie Ciszewski był „luźnym kontaktem obywatelskim” kontrwywiadu. Informował m.in. o zagranicznych korespondentach, którzy w marcu 1968 roku przyjechali na Śląsk na mecz Manchesteru United, a jednocześnie interesowali się też studenckimi strajkami. W marcu 1970 roku, przed wyjazdem do Szwecji, Służba Bezpieczeństwa miała go zobowiązać do informowania o „swoich spostrzeżeniach dotyczących antypolskiej działalności uprawianej w Szwecji przez wrogie ośrodki syjonistyczne”. Dziennikarz został jednak zarejestrowany jako kontakt operacyjny dopiero w lutym 1971 roku - nadano mu wtedy pseudonim „Sprawozdawca”. Generalnie „Sprawozdawca” miał informować o swoich zagranicznych kontaktach, przekazywać kontrwywiadowi informacje o wskazanych osobach oraz przekazywać ich wizytówki i charakterystyki tych osób. Jak podaje DZIENNIK, w 136-stronicowej teczce znajduje się jedynie kilka doniesien, w tym m.in. „notatka z podróży do Szwecji i Włoch” z kwietnia 1970 roku. Pozostałe to analizy i raporty SB oraz materiały milicji. Ciszewski niechętnie mówił o prywatnych kontaktach, podawał jednak informacje o zachowaniu innych korespondentów, zawodników i działaczy oraz osób podejmujących polskich sportowców za granicą.

Na początku 1973 roku kontrywiad zerwał współpracę z Ciszewskim, gdyż jak napisał kpt. Mieczysław Mosur z katowickiego kontrwywiadu SB, był „nieszczery w stosunku do SB, a fakt współpracy wykorzystywał do swych celów prywatnych”. Ostatni ślad zainteresowania „Sprawozdawcą” to prośba Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o jego teczkę w 1977 roku. Jan Ciszewski zmarł w 1982 roku.

Komentarze

Powiązane

22.09.14, 23:09
telewizja » informacje
Adam Wajrak promuje wrześniową premierę serii Moja dżungla w Polsat Viasat Nature
Adam Wajrak w najnowszej kampanii promocyjnej programu „Moja dżungla” na Polsat Viasat Nature namawia do tego, aby zmiany rozpocząć od siebie. Za koncept kreatywny, produkcję oraz działania w internecie odpowiada agencja reklamowa John Pitcher.
22.09.14, 22:09
telewizja » informacje
TV Puls z nowym własnym programem Niesamowite!
Zawiłe ludzkie relacje, pułapki prawne, pomyłki medyczne, skrywane tajemnice – między innymi z takimi problemami zmierzą się bohaterowie programu „Niesamowite!”, nowej produkcji Telewizji Puls. 
22.09.14, 21:09
telewizja » seriale
Miłość w rytmie disco. Pierwszy serial POLO TV
27 września br. o godz. 18.00 w POLO TV zostanie wyemitowany premierowy odcinek serialu „Miłość w rytmie disco”. To pierwsza tego typu produkcja na antenie stacji.
22.09.14, 15:09
telewizja » informacje
Kanał FOX od października w Vectrze
8 października br. do oferty programowej Vectry dołączy kolejny kanał z portfolio FOX International Channels Poland – FOX HD. 
22.09.14, 14:09
telewizja » badania rynku
Polsat Volleyball 1 tuż za wielką czwórką
Kanał Polsat Volleyball 1 w ostatnim tygodniu (15-21.09.2014 r.) był piątą najchętniej oglądaną stacją w rankingu, plasując się tuż za wielką czwórką: telewizją Polsat, TVN oraz kanałami TVP1 i TVP2. 
22.09.14, 12:09
telewizja » badania rynku
Finał MŚ w siatkówce mężczyzn obejrzało blisko 10 mln Polaków
Mimo zakodowania Mistrzostw Świata w siatkówce mężczyzn, przez cały czas wydarzenia, rozgrywki były chętnie oglądane. Odkodowany, zwycięski finał obejrzało blisko 10 mln osób – wynika z danych przygotowanych przez Nielsen Audience Measurement. 
22.09.14, 12:09
telewizja » seriale
Kampania reklamowa AXN wspiera emisję premierowych sezonów seriali
We wrześniu br. ruszyła zintegrowana kampania kanałów AXN. Oprócz wsparcia promocyjnego jesiennych nowości, kampania obejmuje szerokie działania związane z Public Relations seriali produkowanych przez telewizję AXN: „Przekraczając granice” i „Zbrodnia”. 
22.09.14, 11:09
telewizja » informacje
TTV promuje program Handlarze z Hubertem Urbańskim
22 września br. startuje kampania promująca nowy program w TTV "Handlarze", który poprowadzi Hubert Urbański.
21.09.14, 15:09
telewizja » seriale
Kosmoloty w MiniMini+
1 października br. na antenie zadebiutuje nowy, amerykański serial "Kosmoloty" wyprodukwoany w 2014 r. Produkcja liczy 50 odcinków (każdy po 11 minut). 
21.09.14, 14:09
telewizja » seriale
William Fichtner odwiedził Polskę. Aktor promuje serial Przekraczając granice 2
Na specjalne zaproszenie AXN Central Europe, do Polski przyjechał William Fichtner, gwiazda serialu "Przekraczając granice", oryginalnej produkcji telewizji AXN.
Słuchaj radio.nadaje.com w telefonie
Nasze usługi
Transmisje video: http://video.nadaje.com
Serwery shoutcast: http://serwery.nadaje.com
Panel radiowy: http://serwery.nadaje.com/services/panel/
Subskrybuj RSS działu telewizja: rss
Konkursy
do 24.10.14

Do wygrania jeden egzemplarz książki.

do 22.10.14

Do wygrania jeden egzemplarz książki.

do 22.10.14

Do wygrania jeden egzemplarz książki.

Kalendarium
Dziś jest 24 września 2014
Polecamy
Konferencje

11 października 2014 r. (sobota)