10.11.17, 09:11

Koncerty i specjalne audycje. Święto Niepodległości na antenach Polskiego Radia

Logo Polskiego Radia
Fot.: materiały prasowe

Zbliża się 99. rocznica odzyskania przez Polskę wolności. Z okazji przypadającego na 11 listopada Święta Niepodległości wszystkie programy Polskiego Radia przygotowały specjalne audycje związane z tym wydarzeniem.

Jedynka. Z okazji Święta Niepodległości Radiowa Jedynka przygotowała rocznicowe audycje, transmisje z oficjalnych uroczystości oraz inaugurację kalendarium pt.: „Niepodległa dzień po dniu”.

„Niepodległa dzień po dniu” to specjalny cykl felietonów, autorstwa Andrzeja Sowy, prezentujących zarówno najważniejsze wydarzenia polityczne jak i codzienne, trudne realia życia na ziemiach polskich w roku poprzedzającym odzyskanie niepodległości. Do słuchania dwuminutowych odcinków kalendarium, czytanych przez Macieja Gudowskiego,  Jedynka zaprasza codziennie, przez cały rok, w ramach „Sygnałów Dnia” o godz. 8.32.

W godz. 11.00-13.00 na transmisję z oficjalnych uroczystości Święta Niepodległości oraz rozmowy w studiu z zaproszonymi gośćmi zapraszają Krzysztof Grzesiowski i Henryk Szrubarz. O godz. 14.10 specjalne wydanie „Historii Żywej”, w której prof. Andrzej Nowak i Dorota Truszczak porozmawiają o trudnej sytuacji Polski w chwilę po odzyskaniu niepodległości. O godz. 15.10 w specjalnej audycji muzycznej współczesne utwory patriotyczne zaprezentuje Iza Żukowska. Tuż po godz.20. w  „Muzycznym Wehikule Czasu” Dariusz Michalski opowie o narodzinach i zagranicznych karierach polskich przebojów w latach 1918-1939. W godz. 21.00-22.00 Program 1 zaprasza na transmisję ze studia im. W. Szpilmana, gdzie młodzi wykonawcy Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia wykonają interpretacje utworów jednego z najwybitniejszych bardów Solidarności – Jacka Kaczmarskiego.

Ponadto od 13 listopada w każdy poniedziałek i środę o godz. 10.40 będzie można usłyszeć odcinek z cyklu „100 na 100 czyli znaki niepodległej”, powstały w oparciu o archiwa Polskiego Radia. W trzyminutowych felietonach słuchacze będą mogli się zapoznać z życiem Polski i jej mieszkańców w latach 20. i 30. ubiegłego wieku.

Dwójka. 11 listopada Radiowa Dwójkawyemituje m.in. na audycję Anny Lisieckiej „Kabarety literackie: Lata dwudzieste XX wieku” (godz. 15.00-15.30), specjalne wydanie „Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego: Droga do wolności kraju, którego nie było” Hanny Mari Gizy (16.00-17.00) i opowieść o Józefie Wieniawskim (17.00-18.00; prowadzi Małgorzata Pęcińska).

Wieczorem (18.00-19.30) Program 2 zaprasza na transmisję koncertu z okazji 99. rocznicy odzyskania Niepodległości ze Studia Koncertowego PR im. Witolda Lutosławskiego – w programie Symfonia h-moll op. 24 „Polonia” Ignacego J. Paderewskiego w wykonaniu Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Michała Klauzy.

Z kolei w „Wieczorze ze słuchowiskiem” (19.30-21.00) „Chryje z Polską. Rzecz o Wyspiańskim” Macieja Wojtyszko w reżyserii autora i ze znakomitą obsadą – m.in. Mariuszem Bonaszewskim,  (w roli Stanisława Wyspiańskiego), Adamem Baumanem (Józef Piłsudski) i Zbigniewem Konopką (Stefan Żeromski).

A wreszcie w godz. 21.00-23.00 „Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki” – audycja Jacka Hawryluka – w programie m.in. Koncert fortepianowy Ignacego Jana Paderewskiego. 

Trójka. Niemal cała ramówka Trójki w dniu 11 listopada będzie nawiązywała do Święta Niepodległości – informacje o uroczystych obchodach tego dnia w kraju i zagranicą będą się pojawić oczywiście w serwisach informacyjnych.

O godz. 19.00 Program 3 wyemituje specjalny koncert grupy Złe Psy pt. „Duma” nawiązujący repertuarem właśnie do Święta Niepodległości. Liderem zespołu jest Andrzej Nowak, założyciel zespołu TSA i Złe Psy.

Natomiast „Listę osobistą” otworzy (o godz. 19.00) premierowe odtworzenie spotkania z Arturem Rojkiem, które odbyło się kilka dni wcześniej w Muzycznym Studiu im. A. Osieckiej. W trakcie tamtego wieczoru Piotr Metz, gospodarz spotkania, rozmawiał z byłym wokalistą Myslovitz, a dziś artystą solowym przede wszystkim o jego nowej płycie „Koncert w NOSPR”.

Następnie (godz. 20.00-21.00) emisja koncertu akordeonisty Marcina Wyrostka, a zaraz potem (21.00-22.00) audycja specjalna Dariusza Rosiaka o Josephie Conradzie. 

Polskie Radio 24. Gośćmi specjalnego, świątecznego wydania „Debaty PR24” (godz. 10.06) będą: prof. Janusz Odziemkowski – historyk UKSW; prof. Paweł Skibniewski – historyk UW; prof. Wiesław Wysocki – historyk UKSW; prof. Bohdan Cywiński – historyk idei; Piotr Semka – publicysta. Prowadzenie – Krzysztof Świątek.

O godz. 13.15 w cyklu „Utracone, odzyskane” Magdalena Ogórek nawiąże do wydarzeń z okazji rocznicy odzyskania niepodległości w Muzeum Narodowym w Warszawie – gość:  Agnieszka Morawińska, dyrektor MNW.

Natomiast w audycji „Na scenie” (godz. 20.06) gościem Katarzyny Oklińskiej będzie Janusz Majcherek – krytyk teatralny, filozof, socjolog kultury, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Warszawie.

Na antenie Polskiego Radia 24 pojawią się również oczywiście relacje reporterskie oraz transmisje z uroczystości poświęconym obchodom Święta Niepodległości w Warszawie oraz Krakowie. 

Czwórka. 9 listopada ruszył Niepokorny Quiz Czwórki. Akcja potrwa do końca 11 listopada i nawiązuje do IX Koncertu Niepodległościowego „Niepokorne”. W konkursie można wygrać pakiet trzech gier: „Dywizjon 303”, „Quiz Historia Polski”, „Quiz o Polsce”, a także voucher o wartości 100 zł na zakup odzieży patriotycznej. Aby wziąć udział w konkursie należy udzielić poprawnej odpowiedzi na cztery pytania zamknięte i jedno otwarte – dostępne na stronie internetowej.

W piątek 10 listopada wskazówka dla uczestników Niepokornego Quizu Czwórki – po godz. 12.00 Patryk Kuniszewicz zaprasza do „Stacji Nauka”, gdzie przedstawione zostaną niepokorne kobiety walczące o polską naukę, a także kobiety-patriotki, które walczyły o Polskę bez broni.

W sobotę 11 listopada po godz. 14.00 w „Zaklinaczach Czasu” Anna Hardej i Jakub Jamrozek gościć będą dr Sebastiana Adamkiewicza z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Tematem rozmowy będzie „cud niepodległości” odzyskanej przez Polskę po 123 latach zaborów. 

Polskie Radio dla Zagranicy. Oprócz relacji z oficjalnych uroczystości na Placu Piłsudskiego Polskie Radio dla Zagranicy przygotowało na 11 listopada szereg tematycznych audycji, w tym m.in. o: symbolach polskiej państwowości (spotkanie z Alfredem Znamierowskim, cenionym na całym świecie polskim heraldykiem i weksylologiem) czy o działalności Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku (spotkanie z Ewą Babiarz, z Rady Dyrektorów Instytutu). PRdZ zaprezentuje też sylwetkę Konstantego Gorskiego – wybitnego kompozytora, który włączył się w odbudowę życia muzycznego Polski po 1918 roku, oraz relacje z koncertu „Polska – Zasłużonym dla ojczyzny” w Filharmonii Narodowej w hołdzie bohaterom niepodległości oraz relacja z „Przystanku Niepodległość” – wydarzenia organizowanego przez Muzeum Historii Polski (m.in. rozmowa z Gabrielą Sierocińską-Dec z MHP). 

PolskieRadio.pl. Korzystając z zasobów Archiwum Polskiego Radia, portal PolskieRadio.pl oddał głos naocznym świadkom wydarzeń, które rozegrały się w Warszawie 11 listopada 1918 r. Wyzwania, przed którymi stanął Józef Piłsudski w pierwszych dniach po odzyskaniu niepodległości przedstawi prof. Wojciech Roszkowski. 11 listopada portal PolskieRadio.pl przeprowadzi relację z obchodów Święta Niepodległości. Dziennikarze będą tam, gdzie będą odbywały się wszystkie ważne wydarzenia tego dnia, m.in. na uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz na Marszu Niepodległości.

Komentarze

Powiązane

15.11.17, 20:11
radio » informacje
Kapituły Nagrody Radia ZET: dziennikarz ujawniając informacje poufne nie powinien być z tego tytułu ścigany karnie
Kapituła Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego w specjalnym stanowisku przypomniała, że dziennikarz ujawniając informacje poufne, często niewygodne dla decydentów, działa w interesie publicznym i nie powinien być z tego tytułu ścigany karnie. 
15.11.17, 18:11
radio » informacje
Wojciech Bojanowski laureatem Nagrody Radia ZET im. A. Woyciechowskiego 2017
Wojciech Bojanowski został tegorocznym laureatem prestiżowej dziennikarskiej Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Wyróżnienia honorowe przyznano Michałowi Kołodziejczykowi (WP SportoweFakty) oraz Adamowi Wajrakowi („Gazeta Wyborcza”).
15.11.17, 12:11
radio » informacje
Mirosław Korkosz nie żyje
Zmarł Mirosław Korkosz, założyciel prywatnego łódzkiego Radia Classic.
14.11.17, 15:11
radio » informacje
Zaraz nie wracam. Artur Orzech odchodzi z Trójki
Lista dziennikarzy, którzy odchodzą z Trójki, rośnie w lawinowym tempie. Tym razem ze słuchaczami Trójki żegna się Artur Orzech.
14.11.17, 11:11
radio » informacje
Marcin Pośpiech nowym prowadzącym Zapraszamy do Trójki
13 listopada br. w roli prowadzącego popołudniowe wydanie „Zapraszamy do Trójki” zadebiutował Marcin Pośpiech. Zastąpił w tej roli Roberta Kanteraita, który odszedł ze stacji.
12.11.17, 20:11
radio » informacje
Mateusz Ziółko na Scenie Debiutów Polskiego Radia Koszalin
Polskie Radio Koszalin ponownie uruchamia Scenę Debiutów. Na pierwszym po wakacjach koncercie z tego cyklu wystąpi Mateusz Ziółko-piosenkarz, pianista, autor muzyki i tekstów piosenek.
11.11.17, 12:11
radio » informacje
MIędzy nami. Utwory Jacka Kaczmarskiego w Studiu Piosenki Teatru Polskiego Radia
Studio Piosenki Teatru Polskiego Radia organizuje kolejny koncert. W sobotę 11 listopada br., czyli w dniu Święta Niepodległości, w Studiu im. Władysława Szpilmana wystąpią młodzi wokaliści i śpiewający aktorzy, którzy zaprezentują najważniejsze kompozycje z repertuaru Jacka Kaczmarskiego. 
10.11.17, 15:11
radio » badania rynku
Sieci radiowe: Eska z dużym wzrostem, RMF MAXXX w górę
Eska znacząco powiększyła swój udział w rynku i tym samym umocniła pozycję lidera wśród sieci radiowych – wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 sierpnia 2017 r. do 31 października 2017 r. (sieci radiowe).
10.11.17, 14:11
radio » badania rynku
RMF FM w górę, Jedynka i Trójka w dół
Radio RMF FM umocniło pozycję lidera – wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 sierpnia 2017 r. do 31 października 2017 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
10.11.17, 11:11
radio » informacje
Otwarte dyktando dla dorosłych. II edycja akcji w Studiu Radia Kraków
13 listopada br. o godz. 18.00 w Studiu im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków odbędzie się II edycja „Otwartego dyktanda dla dorosłych”.
Nasze usługi
Transmisje video: http://nadaje.com/live/
Serwery shoutcast: http://nadaje.com/radio-hosting/
Panel radiowy: http://nadaje.com/myradio/
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Konkursy
do 17.12.17

Do zdobycia jeden egzemplarz gry.

do 16.12.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 15.12.17

Do zdobycia jeden egzemplarz książki. 

Kalendarium
Dziś jest 20 listopada 2017
Polecamy
Http://www.Autodoc.PL