10.01.18, 16:00

Polsat z zakazem publikacji o sprawach związanych z Hotelem Ossa

Fot.: Pixabay.com, licencja otwarta

Jak poinformowała Telewizja Polsat, wbrew dowodom zebranym w śledztwie dziennikarskim w sprawie Hotelu Ossa, sąd bez wysłuchania dziennikarzy wydał zakaz publikacji. Stacja z tego powodu zorganizowała konferencję prasową.

Dziennikarze Telewizji Polsat ujawnili szereg nieprawidłowości związanych z działalnością właścicieli największego w Polsce centrum kongresowo-konferencyjnego – Hotelu Ossa. Swoje materiały dziennikarskie oparli je o dowody, zeznania i dokumenty – w tym urzędowe. Tymczasem warszawski sąd okręgowy 22 grudnia 2017 r. (doręczone 2 stycznia br.) wydał postanowienie, w którym zakazał dziennikarzom Telewizji Polsat informowania o sprawach związanych z Hotelem Ossa.

Zdaniem Polsatu, swoje postanowienie sąd wydał na podstawie wyłącznie twierdzeń niepopartych żadnymi dowodami byłego już dzierżawcy hotelu. Prawnicy CK Ossa cytowali fragmenty programów Telewizji Polsat, przy czym jedynym ich argumentem było stwierdzenie, że to nieprawda. „Od sądu w państwie prawa należy wymagać jednak więcej niż wydawania rozstrzygnięć na podstawie bezpodstawnych zarzutów i niezweryfikowanych dowodów” – czytamy w oświadczeniu telewizji Polsat.

Jest to sytuacja bezprecedensowa dla całego rynku mediów w Polsce – wystarczy zwrócić się do sądu z wnioskiem o zakaz publikacji danej informacji, uzasadniając to jedynie stwierdzeniem „to nieprawda”. Postanowienie sądu przeciwko dziennikarzom Telewizji Polsat jest cenzurą prewencyjną i ograniczeniem wolności słowa. W państwie demokratycznym, gdzie każdy ma prawo do sprawiedliwego procesu, sąd niemal bez uzasadnienia, a przede wszystkim bez wysłuchania argumentów drugiej strony, wydał dziennikarzom zakaz publikacji. Sąd blokuje w ten sposób miesiące rzetelnej i ciężkiej pracy wielu dziennikarzy, którzy, dochowując najwyższej staranności dziennikarskiej, ujawnili w interesie publicznym nieprawidłowości w działalności właścicieli Ossy” – czytamy dalej w komunikacie przekazanym redakcji portalmedialny.pl.

W związku z decyzją sądu, Telewizja Polsat protestuje przeciwko obecnie obowiązującym przepisom, proponując środowisku dziennikarskiemu debatę w tej sprawie.Należy wprowadzić zmiany, które umożliwią pozwanym mediom odniesienie się do zarzutów przed wydaniem postanowienia o zakazie publikacji. W obecnej sytuacji sądy wydają zakazy po tygodniu od złożenia wniosku, a media muszą czekać na rozpatrzenie swoich argumentów nawet po kilka miesięcy. Zmiany wymagają przepisy regulujące zabezpieczenie tymczasowe w sprawach dotyczących mediów, gdyż obecnie są one wykorzystywane do blokowania publikacji” – czytamy w komunikacie.

Władze Telewizji Polsat w pełni wspierają swoich dziennikarzy. 9 stycznia br. zostało złożone zażalenie na postanowienie sądu.

Warto podkreślić, że w sporze prawnym z Małgorzatą Chechlińską (założycielką Hotelu Ossa) pozostaje Tobias Solorz, Prezes Grupy Polsat, który próbował kupić Hotel Belvedere w Zakopanym. Mimo umowy przedwstępnej, do finalizacji zakupu nigdy nie doszło. Do tej pory trwa spór prawny dotyczący innego hotelu w Zakopanym, który miał być zabezpieczeniem zadatku transakcji, w której Chechlińska zobowiązała się do sprzedaży Belvedere kancelarii Modrzejewski i Wspólnicy.

Komentarze

Powiązane

18.01.18, 10:00
| telewizja » informacje
Kanały Eleven Sports w kolejnych sieciach
Od stycznia br., kanały Eleven Sports są dostępne dla abonentów kolejnych jedenastu operatorów telewizji kablowej.
17.01.18, 19:00
| telewizja » seriale
Drogi wolności, Telewizja Polska przygotowuje nowy serial
TVP rozpoczyna realizację wyjątkowej produkcji. Burzliwe losy krakowskiej rodziny Biernackich zostaną ukazane na tle wielkich wydarzeń historycznych. „Drogi wolności” mają zadebiutować jesienią br. 
17.01.18, 17:32
| telewizja » informacje
TVP: Klaudiusz Pobudzin rezygnuje. Jarosława Olechowski p.o. dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej
Nieoczekiwanie, 17 stycznia br. pełniącym obowiązki dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej został szef zespołu "Wiadomości" Jarosław Olechowski.
17.01.18, 17:00
| telewizja » informacje | reklama & PR » informacje
Biura Reklamy TVP sprzedaje już reklamy na czas ZIO w Pjongczang
Telewizja Polska rozpoczęła sprzedaż czasu reklamowego przy Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Najdrożej zostały wycenione reklamy przy zawodach w skokach narciarskich. Wprowadzone zostały także specjalne zasady dotyczące sponsorowania oraz ogłoszona oferta reklam online.
17.01.18, 15:16
| telewizja » informacje
Więcej sportu w TVP. Publiczny nadawca zakupił licencje od PZLA
Telewizja Polska zakupiła od Polskiego Związku Lekkiej Atletyki prawa do pokazywania mistrzostw Polski i mityngów lekkoatletycznych rozgrywanych w naszym kraju. Umowa będzie obowiązywać do końca 2020 r.
17.01.18, 10:00
| telewizja » seriale
Świat według Kiepskich wróci na antenę Polsatu jesienią 2018 r.
Serial „Świat według Kiepskich” jest produkowany już od 19 lat. Do tej pory zrealizowano ponad 500 odcinków, dzięki czemu serial jest najdłużej emitowanym sitcomem na świecie. 
16.01.18, 20:00
| telewizja » informacje
Ramówka Eurosport 1 podczas igrzysk całkowicie dostosowana do polskiego rynku
Zespół Eurosportu na czas igrzysk olimpijskich wzmocnią m.in. sportowiec Tomasz Sikora, żona i menedżerka dwukrotnego mistrza olimpijskiego Ewa Bilan-Stoch, skoczek narciarski Jakub Kot oraz youtuber Krzysztof Gonciarz. W roli ekspertów i reporterów będą przybliżać kibicom wydarzenia zbliżających się XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pyeongchang 2018.
16.01.18, 15:00
| telewizja » informacje
INEA z kolejną odsłoną kampanii Dobrzy ludzi od internetu
INEA wprowadziła elastyczną ofertę, umożliwiającą klientom wybór usług dopasowanych do ich potrzeb. Ofercie towarzyszy także kolejna odsłona kampanii „Dobrzy ludzie od internetu”, w której ponownie występują pracownicy INEA.
16.01.18, 14:00
| telewizja » informacje
Kanał Da Vinci dostępny w wersji HD
Od 15 stycznia br., Da Vinci Media GMBH udostępnia wszystkim nadawcom telewizji kablowej w Polsce możliwość retransmisji kanału Da Vinci w wersji HD.
16.01.18, 13:32
| telewizja » informacje
SCI FI od teraz w wersji HD
15 stycznia br. NBCUniversal International Networks uruchomiło wersję HD kanału SCI FI, jedynej stacji telewizyjnej poświęconej tematyce science fiction w Polsce. Kanał jest obecny na platformie Cyfrowego Polsatu
Subskrybuj RSS działu telewizja: rss
Oferty pracy

SOCIAL MEDIA ACCOUNT EXECUTIVE

BEST PR | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 28.02.18

Do zdobycia 100 i 4 nagrody.

do 19.02.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.02.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL