23.09.08, 00:52

Mistrzowie Mowy Polskiej 2008

Profesor Stefan Stuligrosz, aktorka Grażyna Barszczewska i redaktor Tomasz Sianecki, Kuba Strzyczkowski - to nowi Mistrzowie Mowy Polskiej. Nazwiska tegorocznych laureatów poznaliśmy podczas wieczornej gali finałowej w poznańskim Teatrze Nowym - podało Polskie Radio.

Profesor Stefan Stuligrosz, aktorka Grażyna Barszczewska i redaktor Tomasz Sianecki - to nowi Mistrzowie Mowy Polskiej. Nazwiska tegorocznych laureatów poznaliśmy podczas wieczornej gali finałowej w poznańskim Teatrze Nowym - podało Polskie Radio.

Już po ósmy z kolei tytuł został przyznany osobom, które cenią i kultywują piękną, poprawną polszczyznę.

Najstarszy spośród dzisiejszych laureatów - profesor Stefan Stuligrosz to znany w Polsce i świecie dyrygent, twórca chóru "Poznańskie Słowiki". Przez wiele lat był wykładowcą poznańskiej Akademii Muzycznej i pełnił funkcję rektora tej uczelni. Profesor otrzymał wiele nagród i odznaczeń państwowych. Profesor jest także kompozytorem.

Grażyna Barszczewska to czołowa aktorka filmowa, teatralna, telewizyjna i radiowa. W swoim dorobku ma ponad 150 ról dramatycznych i komediowych, występowała także w kabarecie i na estradzie jako piosenkarka, nagrała płyty. Pracuje głównie w stołecznym Teatrze Polskim i na innych warszawskich scenach. Aktorka jest rodowitą warszawianką, ukończyła PWST w Krakowie, ma także wykształcenie muzyczne.

Tomasz Sianecki to z kolei dziennikarz radiowy i telewizyjny; oprócz studiów dziennikarskich ukończył też prawnicze; wcześniej znany z anteny radiowej Trójki (m.in. magazyn Zapraszamy do Trójki), a od 11 lat jest związany z TVN i TVN 24, gdzie m.in. prowadzi program "Szkło kontaktowe". Jest także autorem serialu dokumentalnego "Wielkie ucieczki"; zdobył telewizyjnego Wiktora.

Nominowanych było dziesięć osób - oprócz trojga laureatów - Andrzej Seweryn, Andrzej Zalewski, Jacek Fedorowicz, Kuba Strzyczkowski, Piotr Kraśko oraz dwaj kolejni przedstawiciele Poznania - dyrektor opery, Sławomir Pietras i aktor Zbigniew Grochal.

Tytuły Mistrzów Mowy Polskiej przyznają eksperci, ale nie tylko. Co roku sumą głosów wysłanych za pośrednictwem sms-ów, internetu i poczty wyłaniany jest Mistrz Mowy Polskiej Vox Populi. W tym roku tytuł otrzymał dziennikarz radiowy i telewizyjny Kuba Strzyczkowski. Jury przyznało również nagrodę specjalną - Wawrzyn Mistrza Mowy Polskiej. Laureatem został prof. Władysław Bartoszewski. Dołączył do dotychczasowych "warzynowców" - Ireny Kwiatkowskiej, Janusza Tazbira i Wiktora Zina.

Komentarze

Powiązane

30.11.23, 13:48
| prasa » informacje
Grupa Bauer Media z nową identyfikację wizualną
Grupa Bauer Media wprowadziła 30 listopada br. nową identyfikację wizualną, która ma odzwierciedlać sposób, w jaki firma ewoluowała w czasie i ambicję dalszego przyspieszania jej transformacji.
30.11.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 30 listopada (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 30 listopada?
29.11.23, 20:57
| prasa » informacje
Mateusz Damięcki na okładce wydania specjalnego Twojego Stylu MAN
29 listopada br. na rynku prasowym ukazało się wydanie specjalne "Twojego Stylu" MAN (Wydawnictwo Bauer).
29.11.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 29 listopada (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 29 listopada?
28.11.23, 17:00
| radio » informacje | prasa » informacje
Ruszyła II edycja Forum Dziennikarskiego Nagrody Woyciechowskiego
Forum Dziennikarskie Nagrody Woyciechowskiego to projekt stworzony w 2022 r. przez Radio ZET realizowany we współpracy z Uniwersytetem SWPS. Jego uczestnikami są studenci i studentki - stażyści, którzy tworzą Forum Dziennikarskie, korzystając ze wsparcia Rady Programowej oraz opiekunów stażu.
28.11.23, 12:04
| prasa » informacje
Życie Na Gorąco Ekstra tym razem o Bożym Narodzeniu
28 listopada br. na rynku prasowym ukazało się „Życie Na Gorąco Ekstra – Boże Narodzenie” (Wydawnictwo Bauer).
28.11.23, 07:30
| prasa » informacje
PMPG Polskie Media w III kwartale 2023 r.: wzrost EBITDA o 72 proc. rdr.
Holding mediowy PMPG Polskie Media podsumował wyniki za III kw. 2023 r. Zysk netto wzrósł trzykrotnie.
28.11.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 28 listopada (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 28 listopada?
27.11.23, 18:31
| prasa » informacje
Dziennik Sport uratowany. Edicom przejmuje tytuł od Gremi Media
Zgodnie z zapowiedzią, Gremi Media SA do końca listopada br. kończy wydawanie katowickiego dziennika „Sport”. Spółka podjęła decyzję o sprzedaży tytułu, a umowa z nowym właścicielem została sfinalizowana 24 listopada br.
27.11.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 27 listopada (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 27 listopada?