22.10.08, 01:41

24 Warszawski Festiwal Filmowy zakończony

W programie festiwalu znalazły się 153 filmy pełnometrażowe i 87 krótkometrażowych z 55 krajów świata

W poniedziałek zakończył się 24 Warszawski Festiwal Filmowy. W ramach festiwalu odbyło się 380 projekcji. W programie znalazły się 153 filmy pełnometrażowe oraz 87 krótkometrażowych z 55 krajów świata. Pokazy odbywały się w Multikinie Złote Tarasy oraz w Kinotece i zgromadziły ponad 97 tys. widzów. - Nic dziwnego, bo WFF jest jedyną okazją, żeby obejrzeć te wszystkie wspaniałe filmy i spotkać się z ich twórcami. Na liście gości mamy filmowców z 42 krajów, leżących na pięciu kontynentach. Warszawski Festiwal Filmowy stał się światową imprezą. Międzynarodowe środowisko filmowe traktuję nas z szacunkiem i uwagą. Swoich korespondentów przysłały najważniejsze pisma branżowe, takie jak Variety, Screen International czy Hollywood Reporter - mówi Stefan Laudyn, dyrektor festiwalu

W sobotę wieczorem zostały wręczone nagrody w pięciu sekcjach konkursowych. Warsaw Grand Prix, czyli główną nagrodę w Konkursie Warszawskim, ufundowaną przez Prezydenta Warszawy, zdobył rosyjsko-niemiecki film “Dzień w Juriewie” / “Yuriev den / “Yuri’s Day” Kiryła Sierebrennikowa. Nagrodę wręczyła osobiście Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Specjalną Nagrodę Jury, ufundowaną przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, otrzymał film Stefana Komandareva “Świat jest wielki, a zbawienie czai się za rogiem” / “Svetat e golyam i spasenie debne otvsyakade / ”The World Is Big And Salvation Lurks Around The Corner”, który powstał jako koprodukcja między Bułgarią, Niemcami, Słowenią i Węgrami. Nagrodę wręczył Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich pan Jacek Bromski. Nagrodę Grand Prix NESCAFÉ, przyznawaną najlepszemu pierwszemu lub drugiemu filmowi w karierze reżysera zdobył duński film “Odejdź w pokoju, Jamil” / “Ma salama Jamil” / “Go With Peace Jamil” w reżyserii Omara Shargawi. Nagrodę Wolny Duch, którą otrzymał serbsko-francuski film “Łzy na sprzedaż” / Čarlston za Ognjenku” / “Tears For Sale”, w reżyserii Uroša Stojanovića, odebrała grająca główną rolę piękna aktorka Katarina Radivojecić. Nagrodę dla najlepszego pełnometrażowego dokumentu zdobył “Heavy metal w Bagdadzie” / “Heavy Metal in Baghdad”, reż. Eddy Moretti i Suroosh Alvi (Kanada / USA). W konkursie filmów krótkometrażowych zwyciężył islandzki film Rúnara Rúnarssona “Dwa ptaszki” / Smáfuglar” / “2 Birds”. Nagrodę FIPRESCI (Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej) dla najlepszego debiutu z Europy Wschodniej otrzymał film węgierski film “Oficer śledczy” / “A nyomozó” / “The Investigator”, którego reżyserem jest Attila Gigor. W Plebiscycie Publiczności zwyciężyły następujące filmy:

- w kategorii filmów fabularnych: “Walc z Bashirem” / “Waltz with Bashir”, reż. Ari Folman, Izrael / Niemcy / Francja

- w kategorii filmów dokumentalnych: “Young@Heart”, reż. Stephen Walker, Wielka Brytania.

- Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko projekcje najlepszych filmów z całego świata oraz spotkania z ich twórcami – mówi Stefan Laudyn - Od lat konsekwentnie rozbudowujemy jego wymiar profesjonalny. W dniach 15-19 października odbyła się czwarta edycja towarzyszących WFF Targów CentEast, na której zaprezentowaliśmy 35 nowych filmów z Europy Wschodniej, z których aż piętnaście nie miało jeszcze światowej premiery. Zagraniczni profesjonaliści, w tym agenci sprzedający filmy i selekcjonerzy festiwalowi, oglądali najnowsze polskie i wschodnioeuropejskie filmy na zamkniętych pokazach. Rezultaty Targów CentEast będziemy mogli ocenić za kilka miesięcy, kiedy zostaną podpisane kontrakty dystrybucyjne, a filmy otrzymają oficjalne zaproszenia na festiwale – ale już teraz wiem, że będzie dobrze. Cieszę się też, że udały się inne projekty, o których na razie mniej mówimy, jak FIPRESCI Warsaw Project, czyli zajęcia dla młodych dziennikarzy filmowych z Europy Wschodniej albo “Sztuka montażu”, czyli otwarte warsztaty dla osób zainteresowanych montażem. Rozwijamy festiwal powoli, ale w przemyślany sposób.

Na zakończenie w liczącej 777 miejsc sali nr 1 Multikina Złote Tarasy odbyła się premierowa projekcja filmu “Tulpan”, koprodukcji niemiecko-rosyjsko-kazachsko-szwajcarsko-polskiej, w reżyserii Sergieja Dworcewoja. Film, który zwyciężył w konkursie Certain Regard w Cannes, jest kazachskim kandydatem do Oscara. Na warszawskim pokazie byli obecni polscy członkowie ekipy, w tym autorka zdjęć Jola Dylewska oraz producent Henryk Romanowski z firmy Filmcontract.

Komentarze

Powiązane

05.07.24, 14:30
| kultura » książki
Lista nominowanych do Nagrody Literackiej Nike 2024. Wyróżniono zaledwie trzy powieści
28 czerwca br. ogłoszono 20 książek nominowanych do tegorocznej nagrody Nike. Wśród dzieł wyróżnionych przez kapitułę są cztery tomy poetyckie i tylko trzy powieści.
04.07.24, 10:59
| kultura » muzyka
Rzeszów celebruje Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko. Będą koncerty i wystawa
W tym roku po raz szósty Rzeszów będzie celebrować twórczość pochodzącego z Rzeszowa trębacza jazzowego, Tomasza Stańko. 13 lipca br. odbędzie się Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko, który w tym roku poprzedzi cykl wyjątkowych wydarzeń. Wydarzenia organizowane są przez Estradę Rzeszowską.
29.06.24, 08:00
| kultura » informacje
Kino plenerowe na Cytadeli pod hasłem Jesteśmy na wczasach
Od lipca br. w parku przy Muzeum Historii Polski w Warszawie, pod hasłem „Jesteśmy na wczasach”, rusza kino plenerowe. W wybrane soboty będzie można zobaczyć ciekawe filmy z różnych dekad, takie jak “Rejs”, “Hydrozagadka” czy “Jak żyć?”. Wstęp do kina plenerowego jest bezpłatny. 
27.06.24, 20:00
| kultura » informacje
Kinga Zaborowska laureatka nagrody CineEurope Gold Award 2024
Kinga Zaborowska, dyrektorka działu filmbookingu w sieci kin Helios, otrzymała wyróżnienie CineEurope Gold Award. To nagroda przyznawana profesjonalistom z branży kinowej za wybitne osiągnięcia w ich dziedzinie. 20 czerwca br. podczas ceremonii rozdania nagród CineEurope w Barcelonie, złote statuetki odebrało osiem osób z całego świata. 
26.06.24, 17:45
| radio » informacje | kultura » informacje
XXIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry – Sopot 2024. Lista laureatów w kategorii słuchowisko
Słuchowisko „Siostra Hioba” Marty Rebzdy w reż. Waldemara Modestowicza zdobyło Grand Prix XXIII Festiwalu „Dwa Teatry - Sopot 2024”, dla najlepszego utworu w kategorii słuchowisk. Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w TPR i Teatrze TV uhonorowani zostali Joanna Szczepkowska i Adam Ferency.
21.06.24, 21:00
| biznes i technologie » informacje | kultura » film
Po 25. latach Multikino Ursynów zamyka swoje drzwi 18 sierpnia 2024 r.
Multikino Ursynów zakończy działalność 18 sierpnia br. Spółka sprzedała prawa użytkowania wieczystego do działki na której funkcjonuje multipleks.
21.06.24, 06:30
| reklama & PR » informacje | kultura » film
Agencji K+Group odpowiada za promocję filmu Rodzina Treflików
Trefliki, bohaterowie serialu animowanego „Rodzina Treflików”, w listopadzie br. trafią na wielki ekran. Szczegóły świątecznej produkcji zostaną ujawnione dwa miesiące przed premierą, ale już teraz rozpoczynają się działania związane z kinowym debiutem Treflikowych bohaterów. Za działania związane z promocją filmu będzie odpowiedzialna agencja K+Group.
13.06.24, 16:00
| radio » informacje | kultura » informacje
Nie do wiary. 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
15 czerwca br. na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia jest hasło: „Nie do Wiary!”. 
11.06.24, 13:04
| kultura » muzyka
Wolne Duchy. Męskie Granie Orkiestra prezentuje tegoroczny singiel promujący trasę Męskie Granie. Obejrzyj teledysk
Daria Zawiałow, Mrozu oraz Kacperczyk, czyli Męskie Granie Orkiestra 2024, nagrali utwór „Wolne Duchy”, promujący tegoroczną, 15. edycję trasy Męskie Granie. Singlowi towarzyszy teledysk, w którym monumentalne głowy artystów – podobnie jak każdego lata sponsorowana przez markę Żywiec trasa – przemierzają Polskę, prezentując jej różne oblicza.
08.06.24, 07:00
| kultura » film
Warner Bros Discovery oraz Mennica Gdańska wprowadzają na rynek kolekcjonerską monetę „Superman”'
3 czerwca br. swoją premierę ma nowa moneta kolekcjonerska, która powstała dzięki współpracy Mennicy Gdańskiej z Warner Bros Discovery Global Consumer Products. W ramach umowy licencyjnej, Mennica Gdańska wprowadza na rynek numizmat z Supermanem. Moneta wykonana jest z czystego srebra próby 999, waży 2 uncje (62,2 g) i ma wartość nominalną pięciu dolarów.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Kierownik Działu Marketingu i PR

Centrum Kultury Podgórza | Kraków

Przejdź do oferty

Specjalista ds. Digital i Social Media

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty

Specjalista / Specjalistka ds. promocji i organizacji wydarzeń

Wawerskie Centrum Kultury | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 23.08.24

Do zdobycia komplet książek - "Agent. Zakładniczka" oraz "Agent. Okup".

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.