28.10.08, 23:56

Kazimierz Dolny: Zakończyło się XIV Ogólnopolskie Seminarium Reportażystów

Laureatem Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory został Andrzej Guzowski z Polskiego Radia Białystok. Nagrodę w Konkursie o Grand Prix Prezesa Polskiego Radia SA otrzymała Anna Dudzińska z Polskiego Radia Katowice, natomiast Nagrodę Publiczności przyznano Dorocie Hałasie i Katarzynie Michalak z Polskiego Radia Lublin.

 

We wtorek w Kazimierzu Dolnym zakończył się XIV Ogólnopolski Przegląd Twórczości Radiowej w dziedzinie reportażu i dokumentu „Kazimierz 2008”. Organizatorami seminarium było Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia S.A., Dział Polityki Personalnej i Szkoleń Polskiego Radia S.A. oraz Radio Lublin.

Do XIV edycji Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory, skierowanego do najmłodszej kadry reportażystów, zgłoszono w tym roku szesnaście reportaży i dokumentów radiowych z całej Polski. Ich autorzy reprezentowali Polskie Radio (Studio Reportażu i Dokumentu oraz Dwójkę) oraz dziesięć rozgłośni regionalnych. Spośród wstępnie wyłonionych jedenastu audycji, jury w składzie: Janina Jankowska (przewodnicząca), Elżbieta Pleszkun-Olejniczak, Anna Sekudewicz, Katarzyna Michalak oraz Patrycja Gruszyńska-Ruman do II etapu zakwalifikowało sześć prac finałowych: „Balet dla BBojów” Katarzyny Błaszczyk (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia), „Przeżyłam (rzeź wołyńską)” Adriana Chimiaka (Radio Opole), „Mlecze na łące” Andrzeja Guzowskiego (Radio Białystok), „Pył z bagdadzkich ulic” Moniki Malec (Radio Lublin), „Spotkanie z Grażyną – szczęśliwy jej dzień” Sebastiana Przybyłowicza (Radio Kielce) oraz „Jutrzenkę” Marty Zdanowicz (Radio Gdańsk). Dodatkowo jury zarekomendowało do przesłuchań następujące audycje: „Rytuał” Katarzyny Więckowskiej (Radio Zachód) oraz „Bardzo mi przykro, Sidorowski jestem” Bartosza Panka (Dwójka), uznając, że stanowią ciekawy materiał do dyskusji nad warsztatem reportażysty. Przesłuchania reportaży miały miejsce podczas seminarium, a oficjalne ogłoszenie wyników i uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu nastąpiło dzisiaj, we wtorek 28 października o godz. 18.30. Po wysłuchaniu przez uczestników Seminarium sześciu finałowych reportaży, jury, uwzględniając werdykt publiczności, nagrodę główną – stypendium im. Jacka Stwory przyznało Andrzejowi Guzowskiemu z Radia Białystok, autorowi reportażu „Mlecze na łące” za wrażliwość, dyscyplinę i odwagę w pokazaniu najważniejszych chwil, z którymi musi zmierzyć się człowiek. Jury przyznało także wyróżnienie Adrianowi Chimiakowi z Radia Opole, autorowi reportażu „Przeżyłam (rzeź wołyńską)” za dziennikarską dociekliwość, rzetelną dokumentację i konsekwencję w podjęciu trudnego i bolesnego tematu.

Tradycję Konkursu o Grand Prix KRRiT kontynuował Konkurs o Grand Prix Prezesa Polskiego Radia. Do udziału w nim zgłoszono w tym roku siedemnaście prac. Ich autorzy reprezentowali Polskie Radio (Studio Reportażu i Dokumentu oraz Dwójkę), dziesięć rozgłośni regionalnych oraz jednego producenta niezależnego. Jury w składzie Witold Kołodziejski (przewodniczący), Anna Kaczkowska, Irena Piłatowska, Małgorzata Żerwe i Waldemar Modestowicz nominowało do tej prestiżowej nagrody pięć reportaży: „Dobrychłop bez laski” Małgorzaty Nabel i Konrada Stanilewicza z Radia Zachód, „Dziewczynka z billboardu” Jolanty Rudnik z Radia Koszalin, „Ja ojciec, ja syn” Anny Dudzińskiej z Radia Katowice, „Modlitwa zapomnianej” Doroty Hałasy i Katarzyny Michalak z Radia Lublin i „Siostry z Kossakówki” Magdaleny Wadowskiej z Radia Kraków. Decyzją jury tegoroczną nagrodę Grand Prix Prezesa Polskiego Radia otrzymała Anna Dudzińska z Radia Katowice za reportaż „Ja ojciec, ja syn” za znakomity warsztat reporterski w subtelnej opowieści o ojcu Ślązaku, żołnierzu Wehrmachtu, dla którego przez całe życie syn szuka miejsca w historii. Laureatce nagrodę wręczył Krzysztof Czabański. Przyznano także Nagrodę Specjalną Przewodniczącego KRRiT dla Doroty Hałasy i Katarzyny Michalak z Radia Lublin, autorkom reportażu „Modlitwa zapomnianej” za znakomitą konstrukcję, dociekliwość i bogactwo radiowych środków wyrazu. Nagrodę wręczył przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski.

Podczas seminarium uczestnicy drogą głosowania przyznali także Nagrodę Publiczności, ustanowioną przez prezesa Radia Lublin, Mariusza Deckerta. W Konkursie o Nagrodę Publiczności udział wzięło 13 audycji prezentowanych w czasie Seminarium Reportażu - sześć prac finałowych zgłoszonych do Konkursu im. Jacka Stwory, dwie audycje zarekomendowane do przesłuchań konkursowych oraz pięć reportaży finałowych zgłoszonych do konkursu o Grand Prix Prezesa Polskiego Radia. Najwięcej głosów oddano na reportaż „Modlitwa zapomnianej” Doroty Hałasy i Katarzyny Michalak z Radia Lublin. Nagrodę wręczył osobiście Mariusz Deckert.

Komentarze

Powiązane

17.07.24, 13:40
| radio » informacje
Pierwsza Noc Promsów w Dwójce. Transmisje aż do połowy września
Program 2 Polskiego Radia zaplanował na piątek, 19 lipca br., transmisję pierwszego wieczoru Promsów z Royal Albert Hall. Dwójka przez całe lato będzie transmitować najciekawsze koncerty z największego na świecie letniego festiwalu muzyki poważnej, który co roku organizowany jest w Londynie.
15.07.24, 06:30
| radio » informacje
Sprawozdanie finansowe Radia Nowy Świat za 2023: rosną koszty wynagrodzeń i energii
12 czerwca br. odbyło się Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników Radia Nowy Świat, którego głównym tematem było zatwierdzenie sprawozdania finansowego i sprawozdania Zarządu za rok 2023 oraz udzielenia członkom Zarządu Spółki absolutorium z wykonania przez nich obowiązków w roku obrotowym kończącym się w dniu 31 grudnia 2023 r.
12.07.24, 10:30
| radio » informacje
Koncert Agi Zaryan w ramach cyklu Jazz.PL w Dwójce
12 lipca br. w ramach cyklu „Jazz.PL” na antenie Dwójki będzie transmitowany koncert Agi Zaryan. Transmisja została zaplanowana od godz. 18.00 na antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz – w formie streamingu wideo – na: Facebooku, stronie internetowej stacji i kanale YouTube Dwójki.
11.07.24, 13:30
| radio » informacje
Premiera podcastu „Przedwojnie” w TOK FM. Format prowadzi Maciej Miłosz
TOK FM przygotował premierę podcastu „Przedwojnie” w czwartek 11 lipca br. Program prowadzi Maciej Miłosz.
11.07.24, 07:30
| radio » informacje
Polskie Radio Dzieciom z nowymi audycjami na wakacje
Polskie Radio Dzieciom zaprasza na nowe audycje w okresie wakacyjnym. W godzinach porannych przewidziano treści dla najmłodszych. Wieczorem pojawią się odcinki z audycji "Strefa Rodzica".
10.07.24, 10:00
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje
Lato z Radiem i Telewizją Polską. Ponad 60 artystów wystąpi na koncertach kultowej audycji
Wspólna akcja Polskiego Radia i Telewizji Polskiej „Lato z Radiem i Telewizją Polską” rozpocznie się 13 lipca br. Inaugurujący trasę koncert odbędzie się w Zakopanem.
10.07.24, 06:30
| radio » badania rynku
Eska nadal najchętniej słuchaną siecią radiową. RMF MAXX w górę
Na podium najchętniej słuchanych sieci radiowych bez zmian - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 kwietnia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. (sieci radiowe).
09.07.24, 14:58
| radio » badania rynku
Radio Zet znów w górę. RMF FM dalej liderem
Radio Zet zanotowało największy wzrost tzw. słuchalności - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 kwietnia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
08.07.24, 12:30
| radio » informacje | internet » informacje
Maria Skłodowska-Curie bohaterką nowego serwisu specjalnego Polskiego Radia
Z okazji 90. rocznicy śmierci polskiej noblistki, Polskie Radio przygotowało serwis specjalny, który skupia się na historii polskiej uczonej. 
08.07.24, 09:06
| radio » informacje
Wielka Wyprawa Maluchów. Polskie Radio Kierowców relacjonuje charytatywny rajd
80 Fiatów pojawi się na trasie Warszawa - Monte Cassino. Wydarzenie „Wielka Wyprawa Maluchów” rozpoczęło się 5 lipca br., a uczestnikom w trasie towarzyszyć będą dziennikarze Polskiego Radia Kierowców.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista / Specjalistka ds. promocji i organizacji wydarzeń

Wawerskie Centrum Kultury | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista ds. Digital i Social Media

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Marketingu i PR

Centrum Kultury Podgórza | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 22.08.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.