06.11.08, 21:16

Obchody rocznicy odzyskania niepodległości w TVP Poznań

Specjalne programy z okazji przypadającej 11 listopada 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowała TVP Poznań.

Specjalne programy z okazji przypadającej 11 listopada 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowała TVP Poznań. Będą to debata „Wielkopolskie drogi do niepodległości”, specjalne wydanie programu informacyjnego „Teleskop”, który 11 listopada o godz. 18:00 nadany będzie z poznańskiego Starego Rynku oraz film dokumentalny „Zdobycie Ławicy” ukazujący m.in. zdobycie przez powstańców Stacji Lotniczej Ławica.

Debata „Wielkopolskie drogi do niepodległości" nadana zostanie dzień przed 90. rocznicą odzyskania niepodległości. Jak wyglądała Wielkopolska tuż przed 11 listopada, co się działo w pierwszych dniach grudnia? O tym rozmawiać będą zaproszeni do studia historycy. Spróbują się zastanowić również nad konsekwencjami ówczesnych animozji politycznych między obozami Piłsudskiego i Dmowskiego. Czy to prawda, że Piłsudski lekceważył Wielkopolskę, a Wielkopolanie nie mogli mu wybaczyć, że ich zostawił osamotnionych? Ten niezwykły okres w historii Wielkopolski, zwieńczony jedynym udanym powstaniem, wciąż budzi emocje, namiętne spory a zarazem uruchamia stereotypy. O tym wszystkim z zaproszonymi gośćmi rozmawiać będą Anna Gruszecka i Przemysław Wenerski 10 listopada o godz. 18:25.

11 listopada 2008 główne wydanie „Teleskopu" o godz. 18:00 nadane będzie z poznańskiego Starego Rynku, z Pałacu Działyńskich, a program poprowadzi Dariusz Nowakowski. W programie przypomnimy, jak doszło do odzyskania niepodległości. Pokażemy też jak Poznań i Wielkopolska świętują tę rocznicę.

W programie znajdą się także relacje z ulicy św. Marcin w Poznaniu, gdzie obchodzone będą imieniny św. Marcina. Relacje z poznańskich obchodów rocznicy odzyskania niepodległości dostępne będą także na antenie TVP INFO i w głównym wydaniu „Wiadomości" o godz. 19:30.

Tuż po głównym wydaniu „Teleskopu", o godz. 18:25 TVP Poznań wyemituje film dokumentalny „Zdobycie Ławicy" ukazujący okoliczności i zdarzenia poprzedzające wybuch Powstania Wielkopolskiego oraz najważniejsze pod względem militarnym wydarzenie tamtych czasów - zdobycie przez powstańców Stacji Lotniczej Ławica. Konsekwencją tych walk było przejęcie niemieckiego lotniska z ogromnym majątkiem w postaci samolotów, sprzętu lotniczego i uzbrojenia. Dzięki temu w ciągu kolejnych dni w Wielkopolsce samoloty z biało-czerwonymi szachownicami mogły wziąć udział w walkach Powstania Wielkopolskiego. Na bazie "zdobyczy ławickiej" w Warszawie powstały pełne eskadry lotnicze, które wzięły udział w późniejszych walkach oraz stanowiły najważniejszą siłę militarną w wojnie bolszewickiej w latach 1919-20. Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest Janusz Sidor.

Komentarze

Powiązane

28.02.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Dom Dobry. Wystartowały zdjęcia do nowego filmu Wojciecha Smarzowskiego
Ruszyły zdjęcia do najnowszego filmu Wojciecha Smarzowskiego „DOM DOBRY”. W rolach głównych grają, m.in.: Tomasz Schuchardt, Agata Turkot, Agata Kulesza, Arkadiusz Jakubik.
27.02.24, 08:30
| telewizja / VOD » informacje
IV seria Niezwykłych Stanów Prokopa od marca na antenie TVN
W marcu br. na antenie TVN zadebiutuje nowy sezon formatu „Niezwykłych Stanów Prokopa”. Dziennikarz wyruszy w kolejną podróż za Ocean.
26.02.24, 15:45
| telewizja / VOD » informacje | reklama & PR » informacje
Prawie 550 tys. zł za spot podczas meczu Polska - Francja. Biuro Reklamy TVP ogłosiło ofertę na UEFA EURO 2024
Biuro Reklamy TVP ogłosiło zasady sprzedaży obowiązujące przy transmisjach Mistrzostw Europy w piłce nożnej UEFA EURO 2024. Mecze będą nadawane w TVP1, TVP2, TVP Sport, oraz na portalu i w aplikacji mobilnej TVP Sport.
26.02.24, 10:52
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje
Ponad 80 stacji radiowych w ofercie platformy IPTV AVIOS
Wzrasta liczba stacji radiowych dostępnych na platformie IPTV AVIOS. Pod koniec stycznia br. było ich 30, obecnie jest już przeszło 80. Wszystkie stacje dostępne są bezpłatnie dla abonentów usługi.
26.02.24, 08:30
| telewizja / VOD » badania rynku
Columbo hitem kanału Antena HD. Duży wzrost w grupie 16-59
Kanał Antena HD znajdujący się Naziemnej Telewizji Cyfrowej, zanotował w styczniu br. rekordowy udział w grupie 16-59.
25.02.24, 20:00
| telewizja / VOD » seriale
I sezon serialu Odwilż w Playerze i na antenie TVN na początku marca
Serial HBO Max „Odwilż” 1 marca br. zadebiutuje na platformie Player. 4 marca premierowy odcinek serialu zostanie wyemitowany także na antenie TVN. Produkcja śledzi losy policjantki, która nie jest w stanie pogodzić się z okolicznościami śmierci męża i obsesyjnie angażuje się w pracę.
25.02.24, 19:24
| telewizja / VOD » informacje
Bez retuszu. Marek Czyż powraca na antenę TVP Info z programem na żywo
W niedzielę, 3 marca br. o godz. 20:40 na antenie TVP INFO pojawi się program „Bez Retuszu”, który powraca po przerwie.
Format będzie emitowany na żywo i ma wykorzystywać siłę mediów społecznościowych. Oprócz zaproszonych gości, na widowni zasiądzie 80 osób.
25.02.24, 08:00
| telewizja / VOD » seriale
Sympatyk w połowie kwietnia w HBO Max
Siedmioodcinkowy serial HBO Original "Sympatyk" będzie miał swoją premierę 15 kwietnia br. w HBO i HBO Max.
23.02.24, 15:09
| telewizja / VOD » informacje
Specjalne propozycje programowe kanału TVP Kobieta w drugą rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie
W drugą rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie, TVP Kobieta w cyklu „Matki wojny” oraz w specjalnych odcinkach programu „Kobiety w drodze”, przypomni sylwetki ukraińskich kobiet zaangażowanych w działania wspierające rodaków. Na antenie pojawią się także wywiady z Tetianą Kovalchuk i Mery Akopian.
23.02.24, 08:30
| telewizja / VOD » informacje
Jakubiak rozgryzie Maltę w nowej serii programów w Canal+ Kuchnia
Tomasz Jakubiak w nowej serii programu „Jakubiak rozgryza” tym razem odwiedzi Maltę. Emisja ruszy pod koniec lutego br. w CANAL+ Kuchnia.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 02.04.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 02.04.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 01.04.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

27.02.2024 r., godz. 15.00, online.