26.05.09, 21:27

Obchody rocznicy 4 czerwca w TVP

Przez cały dzień telewizja publiczna będzie relacjonować obchody, nie zabraknie również tematycznych filmów dokumentalnych, fabularnych i publicystyki

W czwartek 4 czerwca Telewizja Polska przez cały dzień relacjonować będzie przebieg obchodów 20. rocznicy Upadku Komunizmu i Odzyskania Wolności w Europie. Świętowanie w TVP1 rozpocznie już z samego rana. W programie „Kawa czy herbata?” gościć będzie młodzież urodzona dokładnie dwadzieścia lat temu. Rozmowy będą dotyczyły Polski sprzed wolnych wyborów, przyszłości naszej ojczyzny i znaczenia rocznicy także dla ich rodziców i dziadków. Sprawy dotyczące upadku komunizmu będą też poruszone w specjalnym wydaniu „Leksykonu PRL (godz. 7.58) i „Kwadransie po ośmej”. W samo południe odbędzie się transmisja uroczystości na Wawelu. Wydarzenia sprzed dwudziestu lat przypomniane zostaną również w „Rozmowie Jedynki” i specjalnym wydaniu Wiadomości, prowadzonym z Gdańska przez Piotra Kraśko. Jedynka przygotowuje także specjalny spot okolicznościowy.

Relacje w TVP2 przebiegać będą pod hasłem „Zaczęło się w Polsce”, a zakończą się transmisją koncertu polskich i zagranicznych gwiazd w Stoczni Gdańskiej. W magazynie „Pytanie na śniadanie” prowadzący razem ze specjalnymi gośćmi wspominać będą wydarzenia sprzed 20 lat. Zaplanowano także łączenia na żywo z Gdańskiem, Wrocławiem i Krakowem. Od południa TVP2 przewiduje siedem wejść antenowych z relacjami z obchodów w różnych miastach, m.in. z Wrocławia, Krakowa, Warszawy i Gdańska. Przewidywane są rozmowy z liderami solidarnościowej opozycji. W specjalnie przygotowanym studiu w Stoczni Aleksandra Rosiak i Piotr Maślak będą rozmawiać z legendarnymi przywódcami związkowymi, artystami oraz dawnymi opozycjonistami. Wśród gości wystąpią ci, którzy przyczynili się do upadku komunizmu, m.in. Lech Wałęsa i Vaclav Havel. Od godz.19.00 na antenie TVP2 rozpocznie się transmisja koncertu w Stoczni Gdańskiej „Zaczęło się w Polsce”. Wystąpią m.in. Lombard, Tilt, Kombi, Kora oraz Scorpions. Koncert poprowadzą Beata Sadowska i Michał Olszański. Kulminacyjna część koncertu w Stoczni Gdańskiej rozpocznie się o 21.15. Na scenie zaśpiewa Kora, a w studiu wśród gości między innymi wystąpi o. Maciej Zięba – organizator obchodów reprezentujący Europejskie Centrum Solidarności. Ich kulminacją ma być symboliczne wywrócenie gigantycznych kostek domina obrazujących upadek poszczególnych państw komunistycznych. Następnie odbędzie się transmisja pełnego koncertu legendarnej grupy „Scorpions”. Zmontowany materiał z koncertu i fragmenty występów wszystkich gwiazd, w tym Kylie Minogue widzowie TVP2 będą mogli obejrzeć w niedzielę 7 czerwca o godz. 17.15.

Przez cały dzień wydarzenia rocznicowe relacjonować będzie również TVP Info. O północy kanał wyemituje film dokumentalny Marii Zmarz –Koczanowicz „Pokolenie’ 89” - portret generacji, pierwszego pokolenia Polaków, które swą dorosłość zaczęło w III Rzeczpospolitej.

Podobnie jak TVP1, również TVP Polonia transmitować będzie uroczystości na Wawelu. O godz. 22.25 (powtórka o godz. 4.10) kanał wyemituje film dokumentalny Anny Mydlarskiej „Solidarność – czas spotkania”. Film ukazuje czas powstania Solidarności jako czas wielowymiarowego spotkania różnych poglądów, postaw, osobowości. Zachowuje także w zbiorowej pamięci najważniejszego wydarzenia społeczno - politycznego XX wieku, dotyczącego regionu gdańskiego i miasta Gdańska, promieniującego nadal na całą Europę oraz utrwalenie wizji Solidarności jako ruchu, który narodziwszy się na Wybrzeżu Gdańskim, zmienił oblicze i mapę Polski i Europy. Film ukaże także wybitne osoby tworzące Solidarność i związane z Solidarnością oraz ich refleksje nad dorobkiem Solidarności.

TVP Kultura o godz. 15.05 wyemituje film „Solidarność, Solidarność”. Film składa się z 13 etiud wybitnych polskich reżyserów, którzy dzielą się swymi refleksjami związanymi z 25 rocznicą powstania NSZZ "Solidarność". Etiudy zrealizowali: Filip Bajon, Jacek Bromski, Ryszard Bugajski, Jerzy Domaradzki, Feliks Falk, Robert Gliński, Andrzej Jakimowski, Jan Jakub Kolski, Juliusz Machulski, Małgorzata Szumowska, Piotr Trzaskalski, Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi. Każda z etiud ma charakter indywidualnej artystycznej wypowiedzi, jej czas nie przekracza 10 minut. Andrzej Wajda zrealizował etiudę dokumentalną, wywiad z Lechem Wałęsą. Krzysztof Zanussi wykorzystał  materiały z własnego filmu, zrealizowanej w 1980 r. fabularnej biografii Karola Wojtyły "Z  dalekiego kraju". Ryszard Bugajski stworzył teledysk, w którym Grzegorz Markowski rapuje tekst o historii Polski do muzyki Jarosława Śmietany. Feliks Falk zrealizował  etiudę  animowaną. Jerzy Domaradzki zaproponował  etiudę dokumentalną: Maciej Grzywaczewski i Arkadiusz Rybicki wspominają w niej historyczne wydarzenia. Film wymienia wszystkie 21 postulatów sierpniowych. Juliusz Machulski zrealizował etiudę w tonacji komediowej, "film w filmie". Małgorzata Szumowska zaproponowała dokument fabularyzowany. Z pomocą  zdjęć archiwalnych zrealizowanych przez swego ojca opowiada o tym, jak Solidarność zmieniła życie jej rodziny. W „Studiu Kutura” (godz. 17.15) zostaną zrelacjonowane wydarzenia kulturalne związane z obchodami 4 czerwca. O godz. 22.40 TVP Kultura zaprasza na „Rozmowy istotne – Norman Davies” – gdzie profesor mówi o tożsamości narodowej, roli historyka w jednoczącej się w Europie, między innymi w perspektywie dwudziestej rocznicy pierwszych demokratycznych wyborów.

TVP Historia wyemituje o godz. 8.00 „Krótki kurs historii - kwiecień-czerwiec 1989”. Program ukazuje przełomowe dla dziejów współczesnej Polski miesiące z lat 1988, 1989 i 1990. Ważne wydarzenia przypominane są przez fragmenty Polskiej Kroniki Filmowej, Dziennika Telewizyjnego i konferencji prasowych rzecznika rządu Jerzego Urbana. Prezentowane wydarzenie komentuje historyk lub socjolog.

Komentarze

Powiązane

28.11.23, 10:45
| telewizja / VOD » informacje
Krzysztof Ziemiec i Tomasz Wolny twarzami kampanii informującej o zmianie standardu nadawania w MUX-3
27 listopada br. na antenach Telewizji Polskiej ruszyła kampania informacyjna prezentująca szczegóły zbliżającej się zmiany standardu nadawania w MUX-3 – z DVB-T na DVB-T2/HEVC.
28.11.23, 06:30
| telewizja / VOD » informacje
Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi zyskał dzięki Fundacji TVN gabinety psychologiczno-psychiatryczne
23 listopada br. odbyła się uroczystość otwarcia pierwszych gabinetów psychologiczno-psychiatrycznych, które powstały w ramach inicjatywy „Zdrowie w Głowie” Fundacji TVN. Całkowity koszt realizacji tego projektu wyniósł niemal 1,5 mln zł brutto. Wsparcie finansowe na ten cel uzyskano dzięki hojności osób i instytucji wspierających Fundację TVN oraz firmy Amazon.
27.11.23, 19:54
| telewizja / VOD » informacje
Super Polsat wyemituje reality show Dagmara szuka męża
Super Polsat 11 grudnia br. rozpocznie emisję nowego reality show, w którym Dagmara Kaźmierska poszukuje swojej drugiej połówki.
27.11.23, 11:53
| telewizja / VOD » informacje
Fajbusiewicz: rozmowy o zbrodni. Nowy sezon w Crime+Investigation Polsat
29 listopada br. na antenie Crime+Investigation Polsat rozpocznie się emisja nowego sezonu programu „Fajbusiewicz: rozmowy o zbrodni”. Emisja w każdą środę o godz. 22:30.
27.11.23, 07:30
| telewizja / VOD » informacje
Faceci ze stali. Nowy polski format w History Channel
28 listopada br. na antenie HISTORY Channel odbędzie się premiera pilotowego odcinka programu „Faceci ze stali”, w którym guru bursztynnictwa Tomasz Ołdziejewski i jeden z najlepszych polskich knifemakerów Artur Szyngwelski odwiedzą pracownię Michała Sielickiego, znanego jako Trollsky.
26.11.23, 20:54
| telewizja / VOD » informacje
Player.pl pokaże cykl dokumentów Martyny Wojciechowskiej
Player pokaże serię dokumentów Martyny Wojciechowskiej pod marką Player Original. Premiera pierwszego z nich - "Czas na taniec" odbyła się 26 listopada br.
25.11.23, 19:00
| telewizja / VOD » seriale
Polowanie na ćmy z nominacją na najlepszą środkowoeuropejską produkcję w 2023 roku w III edycji NEM Zagreb
Od 6 do 8 grudnia 2023 r. w stolicy Chorwacji odbędzie się 3. edycja NEM Zagreb. „Polowanie na ćmy”, serial kostiumowy wyprodukowany przez Telewizję Polską, znalazł się wśród 12 produkcji telewizyjnych Europy Środkowo-Wschodniej nominowanych do nagrody NEM AWARDS przyznawanej dla najlepszego serialu telewizyjnego tego regionu.
24.11.23, 14:30
| telewizja / VOD » badania rynku
1,2 mln widzów w jesiennym sezonie programu Kuba Wójewódzki
Talk-show stacji TVN „Kuba Wojewódzki" wciąż jest chętnie oglądany przez telewidzów. Ostatnia odsłona programu rozrywkowego zgromadziła średnio przed telewizorami prawie 700 tys. widzów w grupie docelowej 20-54 oraz ponad 1,2 mln w grupie ogólnej (dane: Nielsen Media).
23.11.23, 14:15
| telewizja / VOD » informacje
Twoja Twarz Brzmi Znajomo bez Pawła Domagały. Aktor odchodzi z jury programu
Paweł Domagała odchodzi z jury programu „Twoja twarz Brzmi Znajomo” (Polsat). Na razie nie wiadomo, kto zastąpi aktora w jury formatu.
23.11.23, 13:09
| telewizja / VOD » informacje
Podcast Eurosportu. Adam Małysz pierwszym gościem Piotra Karpińskiego
22 listopada br., na kanale YouTube Eurosportu zadebiutował nowy format – Podcast Eurosportu.