07.07.09, 22:07

II Polsko – Niemieckie Dni Mediów z debatami

Od 17. do 19. czerwca br. w Szczecinie odbywały się II Polsko – Niemieckie Dni Mediów. Przewodnim tematem spotkania była przypadająca w tym roku 20 rocznica obrad okrągłego stołu i zburzenia muru berlińskiego.

Od 17. do 19. czerwca br. w Szczecinie odbywały się II Polsko – Niemieckie Dni Mediów. Przewodnim tematem spotkania była przypadająca w tym roku 20 rocznica obrad okrągłego stołu i zburzenia muru berlińskiego.

W programie pierwszego dnia znalazły się: wykład prof. Horsta Telschika, pełnomocnika Helmuta Kohla ds. negocjacji z Polską oraz prapremiera Symfonii Szczecińskiej Friedricha Schenkera  w wykonaniu orkiestry Filharmonii Szczecińskiej i chóru Akademickiego tamtejszego Uniwersytetu Technologicznego pod dyrekcją Szymona Wyrzykowskiego. Wieczór prowadziła Joanna Osińska z regionalnego oddziału TVP.

18 czerwca od rana do późnego popołudnia trwały trzy debaty z udziałem dziennikarzy, polityków i naukowców. W pierwszej, zatytułowanej „Szanse Europejczyków po 1989 roku – Co zyskaliśmy, a co straciliśmy? – rozmowa z uczestnikami wydarzeń” udział wzięli: Lech Wałęsa i Hans – Dietrich Genscher – ówczesny wicekanclerz i minister Spraw Zagranicznych. Moderatorami dyskusji byli: Tomasz Lis i Steffen Seibert z ZDF.

W drugim dialogu - „5, 10, 15: stosunki polsko – niemieckie w kontekście transatlantyckim” uczestniczyli: Aleksander Kwaśniewski, Annette Dittert – dyrektor studia ARD w Londynie, a przed laty korespondentka w Polsce, Rosji i USA, Gunter Pleugen – prezydent Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, do 2006 r. stały przedstawiciel Niemiec przy ONZ oraz Janusz Reiter – zastępca prezesa Wydawnictwa Presspublica i były ambasador RP w RFN i USA. W roli moderatorów wystąpili: Grzegorz Miecugow i Christoph von Marshall z „Tagesspiegel”.

Uczestnikami debaty „Media pod presją! Jak kryzys gospodarczy wpłynie na media w Europie?” byli: Jerzy Baczyński – prezes i redaktor naczelny „Polityki”, Christoph Keese – dyrektor zarządzający Axel Springer SA oraz Jean – Luc Testault – redaktor naczelny Agence France Press na Francję. Nad przebiegiem dyskusji czuwali: Bogusław Chrabota – szef publicystyki Grupy Polsat i Michael Seidel – redaktor naczelny dziennika „Nordkurier”. 

Ponadto w trakcie tegorocznych Dni Mediów przemawiali również: Władysław Husejko – marszałek województwa zachodniopomorskiego, Ingrid Hamm i Joachim Rogall z Fundacji Roberta Boscha, Albrecht Lempp i Andrzej Grajewski z Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej, Erwin Sellering – premier Meklemburgii – Pomorza Przedniego, Piotr Krzystek – prezydent Szczecina i Michael Gerdts – ambasador RFN w Polsce.

Komentarze

Powiązane

20.06.24, 12:30
| prasa » informacje
Wydawnictwo Bauer inauguruje Świat Wiedzy Extra SMART
Na rynku prasowym ukazał się adresowany głównie do młodzieży „Świat Wiedzy Extra SMART” (Wydawnictwo Bauer).
20.06.24, 10:30
| prasa » informacje
Gazeta Uchodźców po raz trzeci. Gazeta Wyborcza ochodzi Światowy Dzień Uchodźców
W czwartek, 20 czerwca br. po raz trzeci ukazała się „Gazeta Uchodźców”. W ten sposób dziennik chce obchodzić przypadający tego dnia Światowy Dzień Uchodźców. Specjalne wydanie gazety zostanie przygotowane przez dziennikarzy i ich partnerów: osoby z doświadczeniem uchodźczym oraz imigrantów żyjących w naszym kraju.
20.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 20 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 20 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
19.06.24, 07:30
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje | prasa » informacje
Raport Reuters Institute: RMF FM siódmy raz wygrywa ranking mediów cieszących się największym zaufaniem Polaków
Radio RMF FM już po raz siódmy rzędu zajęło pierwsze miejsce w rankingu mediów cieszących się największym zaufaniem Polaków, w badaniu prowadzonym przez Reuters Institute for the Study of Journalism. Co istotne, RMF FM jest liderem tego zestawienia od początku jego istnienia.
19.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 19 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 19 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
18.06.24, 16:00
| prasa » informacje
Za króla Sasa, czyli Niemcy na polskim tronie. Nowy Pomocnik Historyczny Polityki
19 czerwca br. trafi do sprzedaży Pomocnik Historyczny POLITYKI z serii Biografie: „Za króla Sasa, czyli Niemcy na polskim tronie”.
18.06.24, 13:54
| prasa » informacje
Nie żyje Łukasz Lipiński
Redakcja "Polityki" poinformowała, że w wieku 51. lat zmarł dziennikarz Łukasz Lipiński.
18.06.24, 13:35
| prasa » informacje | internet » informacje
Specjalne wydanie serwisu GOL24 i Niezbędnik kica od Polska Press Grupa na EURO 2024
Z okazji Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, Polska Press Grupa przygotowała m.in. specjalne wydanie serwisu GOL24, sekcję „Euro 2024”, która dostępna jest na portalu i.pl oraz w serwisach regionalnych, a także „Niezbędnik kibica”.
18.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 18 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 18 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
17.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 17 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 17 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 18.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.