14.09.09, 21:40

Ranking prezenterów informacji: Turski przed Durczokiem, TVP przed TVN

Dziennik „Rzeczpospolita” zaprezentował na swoich łamach ranking najpopularniejszych prezenterów serwisów informacyjnych. Z zamieszczonych w gazecie danych wynika, że największym uznaniem widzów cieszy się dziennikarz telewizji publicznej, Andrzej Turski.

Dziennik „Rzeczpospolita” zaprezentował na swoich łamach ranking najpopularniejszych prezenterów serwisów informacyjnych. Z zamieszczonych w gazecie danych wynika, że największym uznaniem widzów cieszy się dziennikarz telewizji publicznej, Andrzej Turski.

W plebiscycie gwiazd informacji, prowadzący „Panoramę” został wskazany przez 42 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu znalazł się redaktor naczelny „Faktów”, Kamil Durczok. Dziennikarza TVN wskazał co czwarty zapytany.

Silną reprezentację w TOP10 zestawienia ma redakcja „Teleexpressu”. Na najniższym stopniu podium znalazł się Maciej Orłoś (39 proc.), a na miejscu szóstym Beata Chmielowska–Olech, której władze TVP nie przedłużyły kontraktu. Ciekawostką są bardzo wysokie notowania Pawła Bukrewicza. Najmłodszy stażem prowadzący „Teleexpress” z wynikiem 30 proc. zajął siódmą lokatę, wyprzedzając m.in. Jarosława Gugałę z polsatowskich „Wydarzeń”.

W czołowej dziesiątce znalazły się także twarze „Wiadomości” i TVN/TVN24. Piotr Kraśko uplasował się na pozycji piątej, a Małgorzata Wyszyńska na dziewiątej. Przez widzów bardzo cenieni są ponadto Justyna Pochanke (4. miejsce) oraz jej redakcyjny kolega, Piotr Marciniak, który zamyka ranking ogólny.

„Rzeczpospolita” wydrukowała także zestawienia przedstawiające preferencje w zależności od płci. Panowie na swoich ekranach oglądają najchętniej Justynę Pochanke, Beatę Chmielowską-Olech i Dorotę Wysocką-Schnepf, panie natomiast: Andrzeja Turskiego, Kamila Durczoka i Macieja Orłosia.

Jak środowisko komentuje zwycięstwo Andrzeja Turskiego? „Zdarzyło mi się być już pierwszym i drugim w podobnych rankingach. Ale teraz mam ogromną satysfakcję z wyniku Andrzeja Turskiego. Bo to reprezentant tak zwanej starej szkoły” – komentuje Maciej Orłoś.

Widać, że widzowie doceniają kunszt dziennikarski Turskiego” – ocenia prof. Krystyna Doktorowicz. „To fachowiec i średnie pokolenie pamięta go jeszcze z pracy w Polskim Radiu. Ma własny styl, rzuca szybkie puenty. To jest anchorman w stylu dziennikarzy z brytyjskiej BBC czy amerykańskiej CNN” -  mówi.

Na Zachodzie w dziennikarstwie dominują ludzie dojrzali” – potwierdza Jarosław Gugała (w rankingu na pozycji ósmej). „W Stanach Zjednoczonych dziennikarz rzadko dostaje do prowadzenia program informacyjny przed skończeniem 50. roku życia. Polska do niedawna była pod tym względem ewenementem” – stwierdza szef „Wydarzeń”.

Ranking przeprowadził instytut GfK Polonia w lipcu i sierpniu br. na grupie 4 tys. osób. Wybierano ulubionych prezenterów informacyjnych. Każdy z respondentów mógł wskazać pięć nazwisk.


RANKING TOP10:

1.    Andrzej Turski („Panorama” TVP2) – 42 proc.
2.    Kamil Durczok („Fakty” TVN) – 40 proc.
3.    Maciej Orłoś („Teleexpress” TVP1) – 39 proc.
4.    Justyna Pochanke (TVN/TVN24) – 34 proc.
5.    Piotr Kraśko („Wiadomości” TVP1) – 33 proc.
6.    Beata Chmielowska-Olech („Teleexpress” TVP1) – 31 proc.
7.    Paweł Bukrewicz („Teleexpress” TVP1) – 30 proc.
8.    Jarosław Gugała („Wydarzenia” Polsatu”) – 30 proc.
9.    Małgorzata Wyszyńska („Wiadomości” TVP1) – 29 proc.
10.    Piotr Marciniak (TVN/TVN24) – 28 proc.


RANKING WEDŁUG PANÓW:

1.    Justyna Pochanke (TVN/TVN24) – 34 proc.
2.    Beata Chmielowska-Olech („Teleexpress” TVP1) – 30 proc.
3.    Dorota Wysocka-Schnepf („Wiadomości” TVP1) – 26 proc.
4.    Beata Grabarczyk („Wydarzenia” Polsatu) – 26 proc.
5.    Beata Tadla (TVN/TVN24) – 26 proc.
6.    Małgorzata Wyszyńska („Wiadomości” TVP1) – 25 proc.
7.    Anita Werner (TVN/TVN24) – 25 proc.
8.    Hanna Lis (obecnie bez stacji) – 22 proc.
9.    Danuta Dobrzyńska („Panorama” TVP2) – 20 proc.

RANKING WEDŁUG PAŃ:

1.    Andrzej Turski („Panorama” TVP2) – 44 proc.
2.    Kamil Durczok („Fakty” TVN) – 43 proc.
3.    Maciej Orłoś („Teleexpress” TVP1) – 43 proc.
4.    Paweł Bukrewicz („Teleexpress” TVP1) – 36 proc.
5.    Piotr Kraśko („Wiadomości” TVP1) – 33 proc.
6.    Jarosław Gugała („Wydarzenia” Polsatu) – 30 proc.
7.    Grzegorz Kajdanowicz („Fakty” TVN) – 28 proc.
8.    Jarosław Kulczycki („Panorama” TVP2) – 27 proc.
9.    Piotr Marciniak (TVN/TVN24) – 27 proc.

Komentarze

Powiązane

28.11.23, 10:45
| telewizja / VOD » informacje
Krzysztof Ziemiec i Tomasz Wolny twarzami kampanii informującej o zmianie standardu nadawania w MUX-3
27 listopada br. na antenach Telewizji Polskiej ruszyła kampania informacyjna prezentująca szczegóły zbliżającej się zmiany standardu nadawania w MUX-3 – z DVB-T na DVB-T2/HEVC.
28.11.23, 06:30
| telewizja / VOD » informacje
Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi zyskał dzięki Fundacji TVN gabinety psychologiczno-psychiatryczne
23 listopada br. odbyła się uroczystość otwarcia pierwszych gabinetów psychologiczno-psychiatrycznych, które powstały w ramach inicjatywy „Zdrowie w Głowie” Fundacji TVN. Całkowity koszt realizacji tego projektu wyniósł niemal 1,5 mln zł brutto. Wsparcie finansowe na ten cel uzyskano dzięki hojności osób i instytucji wspierających Fundację TVN oraz firmy Amazon.
27.11.23, 19:54
| telewizja / VOD » informacje
Super Polsat wyemituje reality show Dagmara szuka męża
Super Polsat 11 grudnia br. rozpocznie emisję nowego reality show, w którym Dagmara Kaźmierska poszukuje swojej drugiej połówki.
27.11.23, 11:53
| telewizja / VOD » informacje
Fajbusiewicz: rozmowy o zbrodni. Nowy sezon w Crime+Investigation Polsat
29 listopada br. na antenie Crime+Investigation Polsat rozpocznie się emisja nowego sezonu programu „Fajbusiewicz: rozmowy o zbrodni”. Emisja w każdą środę o godz. 22:30.
27.11.23, 07:30
| telewizja / VOD » informacje
Faceci ze stali. Nowy polski format w History Channel
28 listopada br. na antenie HISTORY Channel odbędzie się premiera pilotowego odcinka programu „Faceci ze stali”, w którym guru bursztynnictwa Tomasz Ołdziejewski i jeden z najlepszych polskich knifemakerów Artur Szyngwelski odwiedzą pracownię Michała Sielickiego, znanego jako Trollsky.
26.11.23, 20:54
| telewizja / VOD » informacje
Player.pl pokaże cykl dokumentów Martyny Wojciechowskiej
Player pokaże serię dokumentów Martyny Wojciechowskiej pod marką Player Original. Premiera pierwszego z nich - "Czas na taniec" odbyła się 26 listopada br.
25.11.23, 19:00
| telewizja / VOD » seriale
Polowanie na ćmy z nominacją na najlepszą środkowoeuropejską produkcję w 2023 roku w III edycji NEM Zagreb
Od 6 do 8 grudnia 2023 r. w stolicy Chorwacji odbędzie się 3. edycja NEM Zagreb. „Polowanie na ćmy”, serial kostiumowy wyprodukowany przez Telewizję Polską, znalazł się wśród 12 produkcji telewizyjnych Europy Środkowo-Wschodniej nominowanych do nagrody NEM AWARDS przyznawanej dla najlepszego serialu telewizyjnego tego regionu.
24.11.23, 14:30
| telewizja / VOD » badania rynku
1,2 mln widzów w jesiennym sezonie programu Kuba Wójewódzki
Talk-show stacji TVN „Kuba Wojewódzki" wciąż jest chętnie oglądany przez telewidzów. Ostatnia odsłona programu rozrywkowego zgromadziła średnio przed telewizorami prawie 700 tys. widzów w grupie docelowej 20-54 oraz ponad 1,2 mln w grupie ogólnej (dane: Nielsen Media).
23.11.23, 14:15
| telewizja / VOD » informacje
Twoja Twarz Brzmi Znajomo bez Pawła Domagały. Aktor odchodzi z jury programu
Paweł Domagała odchodzi z jury programu „Twoja twarz Brzmi Znajomo” (Polsat). Na razie nie wiadomo, kto zastąpi aktora w jury formatu.
23.11.23, 13:09
| telewizja / VOD » informacje
Podcast Eurosportu. Adam Małysz pierwszym gościem Piotra Karpińskiego
22 listopada br., na kanale YouTube Eurosportu zadebiutował nowy format – Podcast Eurosportu.