15.09.09, 22:33

Podsumowano medialną kampanię do Europarlamentu

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyjęła raport podsumowujący reklamy wyborczej w radiu i telewizji w okresie kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku. Objął on zarówno media publiczne jak i stacje komercyjne (radiowe i telewizyjne).

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyjęła raport podsumowujący reklamy wyborczej w radiu i telewizji w okresie kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku. Objął on zarówno media publiczne jak i stacje komercyjne (radiowe i telewizyjne).

W raporcie, który opracowano na podstawie sprawozdań nadesłanych przez nadawców radiowych i telewizyjnych, uwzględniono 162 programy telewizyjne (w tym 24 programy telewizji publicznej i 138 programów telewizji koncesjonowanej) oraz 223 programy radiowe.

Najczęściej w czasie trwania kampanii do Europarlamentu w polskich mediach pojawiały się audycje zlecone przez KW Platforma Obywatelska RP (3495 min), KW Prawo i Sprawiedliwość (3040 min) oraz KW Polskie Stronnictwo Ludowe (2994 min). Łączny czas płatnych audycji wyborczych zleconych przez komitety wyborcze w telewizji publicznej i koncesjonowanej (naziemnej, satelitarnej, kablowej) oraz radiu publicznym i koncesjonowanym wyniósł podczas tegorocznej kampanii niemal 20 tys.minut.
Czas antenowy, jaki został zagospodarowany przez poszczególne komitety, znalazł swoje odniesienie w sferze finansowej. Łącznie na emisję spotów reklamowych wydano blisko 12,5 mln zł, co w przeliczeniu na jeden zdobyty mandat do Parlamentu Europejskiego wyniosło średnio ponad 237 tys. zł. Także w kwestii finansowej liderem okazała się być Platforma Obywatelska, która na kampanię telewizyjno-radiową wydała 4,6 mln zł. Nieco mniej kosztów poniosło Prawo i Sprawiedliwość, dla którego wybory do Europarlamentu oznaczały wydatek rzędu ponad 4,3 mln zł. Trzeci z kolei PSL zainwestował w reklamę ponad 2 mln zł. Okazało się to największym wydatkiem w stosunku do ilości zdobytych mandatów - ugrupowanie to wydało średnio 730 tys. złotych na jeden mandat (w sumie PSL obsadził w Parlamencie Europejskim trzech swoich przedstawicieli).

Raport przyjęty przez KRRiT pokazuje także, jak zmieniła dynamika wydatków na płatne audycje wyborcze na przestrzeni dwóch kolejnych kampanii do Europarlamentu (w latach 2004 i 2009). W ciągu ostatniej kampanii telewizja publiczna zarobiła na reklamach wyborczych o 52 proc. więcej, niż w 2004 r. Polskie Radio wyemitowała ilość reklam, pozwalającą na ośmioprocentowy zysk w stosunku do poprzednich wyborów. Tymczasem w przypadku telewizji komercyjnej zysk z reklam był niemal 10-krotnie większy niż przed pięcioma laty. Rozgłośnie komercyjne wyraźnie rzadziej emitowały reklamy wyborcze - zysk z tego tytułu był w 2009 r. niższy o ponad połowę.

Płatnych audycji wyborczych nie emitowało 42 nadawców telewizyjnych i 121 nadawców radiowych.

Komentarze

Powiązane

25.09.23, 17:00
| telewizja / VOD » informacje | reklama & PR » informacje
Razem najlepiej. Castorama uruchamia autorski podcast
“Razem najlepiej” to nowy projekt Castoramy, który ma promować kluczowe dla marki wartości. Będą to rozmowy o sile relacji z drugim człowiekiem, naszych wyborach i codziennym życiu. W roli prowadzącej wystąpi Katarzyna Jaroszyńska.
25.09.23, 15:00
| telewizja / VOD » seriale
Kreskówki w ofercie telewizji Metro
od 2 października br., naziemna telewizja Metro wprowadza nowe pasmo rozrywki dla najmłodszych widzów. W ofercie kanału znajdą się najpopularniejsze kreskówki, m.in. „New Looney Tunes”, „Batwheels” oraz „Tom i Jerry Show”. Animacje emitowane będą od poniedziałku do piątku, o godz. 06:00.
25.09.23, 07:00
| telewizja / VOD » informacje
MIXTAPE TV zmienia ramówkę i wprowadza nowe formaty
Od połowy września br. MIXTAPE TV wprowadza nowości programowe. Dodatkowo, 17 września br. uruchomiono nową stronę internetową. Stacja od niedawna stcja korzysta także z uproszczonej wersji logotypu.
21.09.23, 15:15
| telewizja / VOD » informacje
TVP Nauka zaprasza do Fromborka z okazji 550. roczniy urodzin Mikołaja Kopernika
W sobotę, 23 września i w niedzielę, 24 września br. TVP Nauka zaprasza do Fromborka, gdzie podsumuje rok Mikołaja Kopernika obchodzony w związku z 550. rocznicą jego urodzin. 
21.09.23, 14:02
| telewizja / VOD » informacje
Porażka nowości Polsatu. The Real Housewives. Żony Warszawy oraz Temptation Island Polska z późniejszą porą emisji
Od środy, 27 września br. w Polsacie pojawi się nowe pasmo filmowe. Tym samym dwa programy z jesiennej ramówki Polsatu - „The Real Housewives. Żony Warszawy” i „Temptation Island Polska” od przyszłego tygodnia będą miały nowe godziny emisji.
21.09.23, 08:30
| telewizja / VOD » seriale
Powrót serialu Szadź. Premiera wiosną 2024 r.
Premiera finałowego sezonu „Szadzi” planowana jest na wiosnę przyszłego roku. W rolach głównych widzowie ponownie zobaczą Macieja Stuhra, Aleksandrę Popławską, Jowitę Budnik, Annę Cieślak, Karolinę Gorczycę, Bartosza Gelnera oraz Piotra Trojana.
21.09.23, 06:30
| telewizja / VOD » informacje | kultura » książki
Netfliksowy Pan Samochodzik nie pomógł książkom Nienackiego
Wbrew pozorom, film z Panem Samochodzikiem, który zadebiutował niedawno na platformie Netflix nie spowodował „Samodzikomanii”. Książki Zbigniewa Nienackiego pozostają wciąż klasykami i są chętnie kupowane.
20.09.23, 20:26
| telewizja / VOD » informacje
Rytmy Dwójki. Autorski format TVP2 z udziałem Edyty Górniak i Rafała Brzozowskiego
W jesienniej ramówce TVP2 zadebiutował nowy muzyczny show „Rytmy Dwójki”, który będzie emitowany przez osiem tygodni,. W zaś programie pojawią się polskie przeboje w wykonaniu duetów, a publiczność wybierze swój ulubiony utwór.
20.09.23, 17:30
| telewizja / VOD » informacje
Love me or Leave me. Kochaj albo rzuć. Premiera formatu w TVP HD
W czwartek, 28 września br. o godz. 21:25 w TVP HD odbędzie się premiera reality show „Love me or leave me. Kochaj albo rzuć”. W programie osiem zakochanych par, które wkrótce staną na ślubnym kobiercu, sprawdzi, czy ich związki są dobrze
dobrane.
20.09.23, 13:29
| telewizja / VOD » informacje
Bogdan Łazuka i Michał Milowicz gospodarzami programu Och! Kabaret w Kino Polska
W październiku br. Kino Polska zaprezentuje kolejną odsłonę swojego rozrywkowego show pod nowym tytułem „Och! Kabaret”. Program poprowadzi duet – Bogdan Łazuka i Michał Milowicz. 
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Komunikacji

Muzeum Sztuki w Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty
Konkursy
do 28.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 27.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 26.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.