04.10.09, 12:46

Dwójkowe kwartety

W niedzielę, 4 października 2009 roku, TVP2 rozpoczęła nowy cykl czterech programów publicystycznych.

W niedzielę, 4 października 2009 roku, TVP2 rozpoczęła nowy cykl czterech programów publicystycznych.

Pierwszy z nich - „Kwartet polityczny” Dwójka pokazała o godz. 10.15, a prowadzi go Jacek Karnowski. Program ma wzbogacić debatę publiczną poprzez prezentację opinii polityków pozostających obecnie poza głównym nurtem życia politycznego. Nie będąc uwikłanymi w bieżące spory, mogą oni przedstawiać opinie wychodzące poza znany wszystkim rytuał walki partyjnej. W centrum uwagi program będzie stawiać zagadnienie szeroko pojętego bezpieczeństwa Polski, w tym definicji współczesnego interesu narodowego. Formuła programu zakłada rezygnację z dążenia do konfrontacji pomiędzy rozmówcami. „Kwartet polityczny” będzie kreował atmosferę wspólnego poszukiwania trafnej diagnozy sytuacji, oczywiście przy uwzględnieniu różnic ideowych i biograficznych pomiędzy zaproszonymi gośćmi.

O godz. 10.45 Jacek Karnowski ponownie zaprosił widzów na kolejny program „Kwartet publicystyczny”. Będzie on nawiązywał do tematyki poruszonej we wcześniejszym „Kwartecie politycznym”. Gośćmi programu, oprócz publicystów-dziennikarzy, będą także publicyści-naukowcy, czyli osoby zdolne opisać i ocenić wydarzenia w innych niż powszechnie znane kategoriach. Będą również zapraszani młodzi publicyści z takich środowisk jak Teologia Polityczna, Instytut Sobieskiego, Fronda czy Klub Jagielloński.
   
Późnym wieczorem, o godz. 23.30 TVP2 wyemitowany zostanie „Kwartet teologiczny”.  Będzie to rozmowa czterech teologów i myślicieli chrześcijańskich. Razem z prowadzącym, Grzegorzem Górnym spoglądają na bieżące tematy z głębszej, bo metafizyczno-religijnej perspektywy. Polityka, kultura, media, prawo czy wydarzenia religijne stanowią dla nich tylko punkt wyjścia do poważnej debaty nad kwestiami fundamentalnymi, które nieczęsto trafiają do głównego nurtu debaty medialnej. „Kwartet Teologiczny” ma także przywracać zapomnianą wartość dialogu, który nie jest ani walką, ani miłym potakiwaniem, ale wspólnym poszukiwaniem prawdy. Podstawą dyskusji będą zawsze wydarzenia z mijających dwóch tygodni (ewentualnie znane, zapowiedziane rocznice czy wydarzenia). To w nich goście poszukiwać będą fundamentów metafizycznych i religijnych, i z nich wyprowadzać swoją debatę.

„Kwartet teologiczny” będzie się pojawiał w Dwójce dwa razy w miesiącu, na zmianę z „Kwartetem Literackim”, którego pierwszy odcinek widzowie zobaczą 11 października o godz. 23.20. Gospodarzem programu będzie Jacek Kopciński, historyk literatury, krytyk literacki i teatralny, redaktor naczelny „Teatru”.

„Kwartet literacki” jest dwudziestominutową audycją poświęconą dobrym książkom. Raz na dwa tygodnie czworo komentatorów (krytyków literackich, historyków literatury, filozofów, eseistów, tłumaczy) dyskutuje o jednym dziele. Dyskusja ma charakter poważnej, a zarazem żywej debaty na tematy estetyczne i światopoglądowe inspirowane nową literaturą. Celem audycji nie jest recenzowanie nowości wydawniczych, ale wielostronna prezentacja wybranego utworu. Dyskutanci różnią się w swoich gustach i opiniach, wszyscy natomiast  traktują literaturę jako wyjątkowe narzędzie poznania człowieka i świata.

Komentarze

Powiązane

28.02.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Dom Dobry. Wystartowały zdjęcia do nowego filmu Wojciecha Smarzowskiego
Ruszyły zdjęcia do najnowszego filmu Wojciecha Smarzowskiego „DOM DOBRY”. W rolach głównych grają, m.in.: Tomasz Schuchardt, Agata Turkot, Agata Kulesza, Arkadiusz Jakubik.
27.02.24, 08:30
| telewizja / VOD » informacje
IV seria Niezwykłych Stanów Prokopa od marca na antenie TVN
W marcu br. na antenie TVN zadebiutuje nowy sezon formatu „Niezwykłych Stanów Prokopa”. Dziennikarz wyruszy w kolejną podróż za Ocean.
26.02.24, 15:45
| telewizja / VOD » informacje | reklama & PR » informacje
Prawie 550 tys. zł za spot podczas meczu Polska - Francja. Biuro Reklamy TVP ogłosiło ofertę na UEFA EURO 2024
Biuro Reklamy TVP ogłosiło zasady sprzedaży obowiązujące przy transmisjach Mistrzostw Europy w piłce nożnej UEFA EURO 2024. Mecze będą nadawane w TVP1, TVP2, TVP Sport, oraz na portalu i w aplikacji mobilnej TVP Sport.
26.02.24, 10:52
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje
Ponad 80 stacji radiowych w ofercie platformy IPTV AVIOS
Wzrasta liczba stacji radiowych dostępnych na platformie IPTV AVIOS. Pod koniec stycznia br. było ich 30, obecnie jest już przeszło 80. Wszystkie stacje dostępne są bezpłatnie dla abonentów usługi.
26.02.24, 08:30
| telewizja / VOD » badania rynku
Columbo hitem kanału Antena HD. Duży wzrost w grupie 16-59
Kanał Antena HD znajdujący się Naziemnej Telewizji Cyfrowej, zanotował w styczniu br. rekordowy udział w grupie 16-59.
25.02.24, 20:00
| telewizja / VOD » seriale
I sezon serialu Odwilż w Playerze i na antenie TVN na początku marca
Serial HBO Max „Odwilż” 1 marca br. zadebiutuje na platformie Player. 4 marca premierowy odcinek serialu zostanie wyemitowany także na antenie TVN. Produkcja śledzi losy policjantki, która nie jest w stanie pogodzić się z okolicznościami śmierci męża i obsesyjnie angażuje się w pracę.
25.02.24, 19:24
| telewizja / VOD » informacje
Bez retuszu. Marek Czyż powraca na antenę TVP Info z programem na żywo
W niedzielę, 3 marca br. o godz. 20:40 na antenie TVP INFO pojawi się program „Bez Retuszu”, który powraca po przerwie.
Format będzie emitowany na żywo i ma wykorzystywać siłę mediów społecznościowych. Oprócz zaproszonych gości, na widowni zasiądzie 80 osób.
25.02.24, 08:00
| telewizja / VOD » seriale
Sympatyk w połowie kwietnia w HBO Max
Siedmioodcinkowy serial HBO Original "Sympatyk" będzie miał swoją premierę 15 kwietnia br. w HBO i HBO Max.
23.02.24, 15:09
| telewizja / VOD » informacje
Specjalne propozycje programowe kanału TVP Kobieta w drugą rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie
W drugą rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie, TVP Kobieta w cyklu „Matki wojny” oraz w specjalnych odcinkach programu „Kobiety w drodze”, przypomni sylwetki ukraińskich kobiet zaangażowanych w działania wspierające rodaków. Na antenie pojawią się także wywiady z Tetianą Kovalchuk i Mery Akopian.
23.02.24, 08:30
| telewizja / VOD » informacje
Jakubiak rozgryzie Maltę w nowej serii programów w Canal+ Kuchnia
Tomasz Jakubiak w nowej serii programu „Jakubiak rozgryza” tym razem odwiedzi Maltę. Emisja ruszy pod koniec lutego br. w CANAL+ Kuchnia.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 02.04.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 02.04.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 01.04.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

27.02.2024 r., godz. 15.00, online.