03.12.09, 21:34

Serwisy informacyjne pod lupą

Firma PRESS-SERVICE Monitoring Mediów stworzyła raport medialny, porównujący cztery najbardziej opiniotwórcze serwisy informacyjne pod względem poruszanych spraw, zasięgu tematu, liczby reprezentantów danego ugrupowania politycznego, antenowych wpadek oraz ironicznych komentarzy dziennikarskich w październiku br.

Firma PRESS-SERVICE Monitoring Mediów stworzyła raport medialny, porównujący cztery najbardziej opiniotwórcze serwisy informacyjne pod względem poruszanych spraw, zasięgu tematu, liczby reprezentantów danego ugrupowania politycznego, antenowych wpadek oraz ironicznych komentarzy dziennikarskich w październiku br.

W październiku, analogicznie do miesięcy wcześniejszych, największą liczbę tematów podjęli dziennikarze „Panoramy”, bo aż 297. Na drugiej pozycji uplasowały się „Wiadomości” z 286 watkami. „Fakty” zajęły się 275 sprawami, a twórcy „Wydarzeń” –268.

Twórcy magazynu TVN-u, mimo stosunkowo małej liczby podjętych tematów, stworzyli najwięcej krótkich reportaży odredakcyjnych. W październiku było ich aż 75. Taki wynik określić należy jako wysoki, gdyż druga w klasyfikacji „Panorama” pochwalić się może co najwyżej 45 tego typu materiałami. „Wiadomości” natomiast w październiku wyemitowały 44, a „Wydarzenia” 33 krótkich reportaży odredakcyjnych. W przypadku „Faktów” niemal co trzeci pokazywany materiał to minireportaż bez konkretnego autora, w przypadku „Wydarzeń” – co ósmy. Serwis informacyjny Polsatu, tradycyjnie, skupił się na prezentowaniu widzom dłuższych, analitycznych materiałów, które szczegółowo omawiając dany temat.

Miniony miesiąc obfitował w materiały o tematyce politycznej. Niezwykle medialnym zagadnieniem okazała się afera hazardowa, o której mówiono w każdym serwisie informacyjnym. Dziennikarze przytaczali słowa, które obciążyły Zbigniewa Chlebowskiego. Zarówno reporterzy, jak i wypowiadający się w telewizji politycy, szczególnie z opozycji, ironizując, starali się używać imion, które pojawiły się w ujawnionych konwersacjach. Po zdemaskowaniu afery hazardowej dziennikarze zastanawiali się, co stanie się ze Zbigniewem Chlebowskim i Mirosławem Drzewieckim. Relacjonowali słynna już konferencje prasowa byłego przewodniczącego PO. Wszystkie serwisy informacyjne, wracając do tematu afery, wykorzystywały zdjęcia dawnego działacza PO ocierającego pot z czoła. Ponadto dyskutowano o planach powołania komisji śledczej do zbadania sprawy. Miedzy politykami pojawiały się spory co do okresu prac nad ustawa hazardową. Dziennikarze informowali także o sondażach zaufania do polityków po sprawie hazardowej. Zastanawiano się czy po serii dymisji w rządzie będą kolejne. Kiedy było już wiadomo, że komisja śledcza powstanie – informowano o polemikach dotyczących składu osobowego oraz rzekomej niechęci PO do jej powołania. Sporo miejsca dziennikarze poświecili również wiadomościom o kształcie ustawy hazardowej, która przedstawiano jako element wojny z drobnym hazardem. Poczynione kroki uznawano za reakcje premiera na zaistniała sytuacje w PO. Afera hazardowa zdecydowanie przyćmiła pozostałe tematy. Jednym z widocznych wątków, ale powiązanych z politycznym skandalem w PO, okazała się wiadomość o dymisji Mariusza Kamińskiego z funkcji szefa CBA. Przeciwnicy Donalda Tuska rozważali posuniecie premiera w kategoriach zemsty politycznej. Oprócz tego sensacja okazała się informacja o podsłuchiwaniu prywatnych rozmów dziennikarzy przez ABW. Podawano wiadomości o składaniu wyjaśnień szefów Agencji przed sejmowa komisja ds. służb specjalnych w aferze podsłuchowej. Zastanawiano się czy w ABW dojdzie do dymisji.

Politykami, którzy w minionym okresie najczęściej zabierali głos w serwisach informacyjnych są reprezentanci PiS-u. Najchętniej ich wypowiedzi emitowały „Wiadomości” i „Fakty”. Natomiast działacze PO najczęściej występowali w serwisie informacyjnym TVP1. Politycy PiS-u wyrażali swoje opinie na temat zmian w szeregach PO, dymisji szefa CBA, komisji śledczej w sprawie afery hazardowej czy komentując sondaże politycznego poparcia. Przedstawiciele PO zabierali głos, nawiązując do afery hazardowej, zmian w swojej partii, zawieszenia członkowstwa Zbigniewa Chlebowskiego w PO, spraw związanych z komisja śledcza w sprawie skandalu hazardowego.

Twórcy serwisów informacyjnych popełnili w październiku znaczna liczbę antenowych wpadek. Największą liczbę uchybień zaliczyły „Wydarzenia”, bo aż 24. „Wiadomości” popełniły 10, „Fakty” 7, a „Panorama” 5 antenowych błędów. Najpospolitsze okazały się uchybienia techniczne, zdarzały się także językowe oraz jedna wpadka merytoryczna. Błędy techniczne, w których królowały „Wydarzenia” związane były z niedopatrzeniem w podpisywaniu osób, które wypowiadały się w serwisach. Zdarzało się, że twórcy serwisów informacyjnych rezygnowali z umieszczania nazwisk i funkcji pod niektórymi znanymi osobami zabierającymi głos w reportażu. Jedyna wpadka merytoryczna zdarzyła się „Wydarzeniom”. W niedziele, 18 października, prezenterka podała niewłaściwa datę (19 października). Swój błąd naprawiła od razu po zaprezentowaniu zajawek najważniejszych informacji.

Serwisem informacyjnym, który najczęściej wykorzystuje sarkazm, ironie i humor do komentowania wydarzeń z Polski i świata są „Fakty”. Dziennikarze TVN-u właśnie w ten sposób podeszli do zaprezentowania tematu języka polityków w prywatnych rozmowach, konkursu na najbardziej wszechstronnego żołnierza, seksownych polityków, absurdów straży miejskiej czy zabawnych nazw drużyn sportowych. Niezmiennie w tej dziedzinie prym wiedli: Maciej Mazur, Tomasz Sianecki, Paweł Abramowicz.

Komentarze

Powiązane

20.09.23, 17:30
| telewizja / VOD » informacje
Love me or Leave me. Kochaj albo rzuć. Premiera formatu w TVP HD
W czwartek, 28 września br. o godz. 21:25 w TVP HD odbędzie się premiera reality show „Love me or leave me. Kochaj albo rzuć”. W programie osiem zakochanych par, które wkrótce staną na ślubnym kobiercu, sprawdzi, czy ich związki są dobrze
dobrane.
20.09.23, 13:29
| telewizja / VOD » informacje
Bogdan Łazuka i Michał Milowicz gospodarzami programu Och! Kabaret w Kino Polska
W październiku br. Kino Polska zaprezentuje kolejną odsłonę swojego rozrywkowego show pod nowym tytułem „Och! Kabaret”. Program poprowadzi duet – Bogdan Łazuka i Michał Milowicz. 
20.09.23, 11:00
| telewizja / VOD » informacje
TVP ogłosiła nominacje do nagród III Międzynarodowego Festiwalu Telewizyjnego & Forum Heart of Europe
Telewizja Polska ogłosiła listę nominacji do nagród III Międzynarodowego Festiwalu Telewizyjnego & Forum Heart of Europe. Najlepsze produkcje, zgłoszone przez nadawców publicznych z 14 krajów regionu, zostały wybrane przez jury złożone z międzynarodowych ekspertów branży TV.
20.09.23, 06:30
| telewizja / VOD » informacje
KPOP NATION święto muzyki K-POP na żywo tylko w serwisie VOD.pl
23 września br. na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się koncert "KPOP NATION" dedykowany fanom K-POPu. Wydarzenie będzie transmitowane na VOD.pl. Podczas koncertu wystąpią najpopularniejsze gwiazdy tego gatunku.
19.09.23, 16:00
| telewizja / VOD » badania rynku
Finał Mistrzostw Europy siatkarzy chętnie oglądany w TVP i Polsacie Sport
Finałowy mecz reprezentacji Polski z Włochami w siatkówce mężczyzn w ramach Mistrzostw Europy był chętnie oglądany zarówno na antenach Telewizji Polskiej jak i w Polsacie Sport.
19.09.23, 09:26
| telewizja / VOD » informacje
48. Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni na antenie TVP Kultura
W Konkursie Głównym 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni znalazło się pięć koprodukcji Telewizji Polskiej. O Złote i Srebrne Lwy powalczą: „Figurant” Roberta Glińskiego, „Raport Pileckiego” Krzysztofa Łukaszewicza, „Święty” Sebastiana Buttnego, „Fin del Mundo?” Piotra Dumały oraz „Kos” Pawła Maślony.
18.09.23, 07:30
| telewizja / VOD » informacje
Spotkania Rakowa Częstochowa i Legii Warszawa w TVP Sport
Telewizja Polska nabyła prawa do transmisji wszystkich spotkań Rakowa Częstochowa i Legii Warszawa rozgrywanych w fazach grupowych Ligi Europy oraz Ligi Konferencji Europy.
16.09.23, 18:00
| telewizja / VOD » informacje
Czysta Polska zaczyna się w Twoim domu. Nowa odsłona kampanii społecznej Stowarzyszenia Program Czysta Polska w Polsacie
Od 1 września br. widzowie kanałów nadawanych przez Telewizję Polsat mogą oglądać nowe spoty Stowarzyszenia Program Czysta Polska powstałe w ramach kampanii społecznej „Czysta Polska zaczyna się w Twoim domu”. 
15.09.23, 19:30
| telewizja / VOD » informacje
Razem dla bezpiecznych granic. Telewizja Polska organizuje koncert w Suwałkach
W niedzielę, 17 września br., w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę, TVP zorganizuje koncert „Razem dla bezpiecznych granic”, który odbędzie się w Suwałkach. W koncercie udział wezmą, m.in. Krzysztof Cugowski, Natasza Urbańska, Viki Gabor i Łukasz Drapała.
15.09.23, 18:00
| telewizja / VOD » informacje
Dokument Pisklaki Lidii Dudy nominowany w konkursue Prix Italia 2023
Koprodukcja Telewizji Polskiej pt. „Pisklaki” w reż. Lidii Dudy została nominowana do nagrody w konkursie Prix Italia 2023 w kategorii Telewizyjny Film Dokumentalny (TV Documentary). Nagrody Prix Italia przyznawane twórcom radia, telewizji i internetu należą do najstarszych i najbardziej prestiżowych branżowych wyróżnień w Europie.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Animator Kultury w obszarze czytelnictwa

Biblioteka publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st.Warszawy | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Komunikacji

Muzeum Sztuki w Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty
Konkursy
do 20.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 14.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.