03.12.09, 21:34

Serwisy informacyjne pod lupą

Firma PRESS-SERVICE Monitoring Mediów stworzyła raport medialny, porównujący cztery najbardziej opiniotwórcze serwisy informacyjne pod względem poruszanych spraw, zasięgu tematu, liczby reprezentantów danego ugrupowania politycznego, antenowych wpadek oraz ironicznych komentarzy dziennikarskich w październiku br.

Firma PRESS-SERVICE Monitoring Mediów stworzyła raport medialny, porównujący cztery najbardziej opiniotwórcze serwisy informacyjne pod względem poruszanych spraw, zasięgu tematu, liczby reprezentantów danego ugrupowania politycznego, antenowych wpadek oraz ironicznych komentarzy dziennikarskich w październiku br.

W październiku, analogicznie do miesięcy wcześniejszych, największą liczbę tematów podjęli dziennikarze „Panoramy”, bo aż 297. Na drugiej pozycji uplasowały się „Wiadomości” z 286 watkami. „Fakty” zajęły się 275 sprawami, a twórcy „Wydarzeń” –268.

Twórcy magazynu TVN-u, mimo stosunkowo małej liczby podjętych tematów, stworzyli najwięcej krótkich reportaży odredakcyjnych. W październiku było ich aż 75. Taki wynik określić należy jako wysoki, gdyż druga w klasyfikacji „Panorama” pochwalić się może co najwyżej 45 tego typu materiałami. „Wiadomości” natomiast w październiku wyemitowały 44, a „Wydarzenia” 33 krótkich reportaży odredakcyjnych. W przypadku „Faktów” niemal co trzeci pokazywany materiał to minireportaż bez konkretnego autora, w przypadku „Wydarzeń” – co ósmy. Serwis informacyjny Polsatu, tradycyjnie, skupił się na prezentowaniu widzom dłuższych, analitycznych materiałów, które szczegółowo omawiając dany temat.

Miniony miesiąc obfitował w materiały o tematyce politycznej. Niezwykle medialnym zagadnieniem okazała się afera hazardowa, o której mówiono w każdym serwisie informacyjnym. Dziennikarze przytaczali słowa, które obciążyły Zbigniewa Chlebowskiego. Zarówno reporterzy, jak i wypowiadający się w telewizji politycy, szczególnie z opozycji, ironizując, starali się używać imion, które pojawiły się w ujawnionych konwersacjach. Po zdemaskowaniu afery hazardowej dziennikarze zastanawiali się, co stanie się ze Zbigniewem Chlebowskim i Mirosławem Drzewieckim. Relacjonowali słynna już konferencje prasowa byłego przewodniczącego PO. Wszystkie serwisy informacyjne, wracając do tematu afery, wykorzystywały zdjęcia dawnego działacza PO ocierającego pot z czoła. Ponadto dyskutowano o planach powołania komisji śledczej do zbadania sprawy. Miedzy politykami pojawiały się spory co do okresu prac nad ustawa hazardową. Dziennikarze informowali także o sondażach zaufania do polityków po sprawie hazardowej. Zastanawiano się czy po serii dymisji w rządzie będą kolejne. Kiedy było już wiadomo, że komisja śledcza powstanie – informowano o polemikach dotyczących składu osobowego oraz rzekomej niechęci PO do jej powołania. Sporo miejsca dziennikarze poświecili również wiadomościom o kształcie ustawy hazardowej, która przedstawiano jako element wojny z drobnym hazardem. Poczynione kroki uznawano za reakcje premiera na zaistniała sytuacje w PO. Afera hazardowa zdecydowanie przyćmiła pozostałe tematy. Jednym z widocznych wątków, ale powiązanych z politycznym skandalem w PO, okazała się wiadomość o dymisji Mariusza Kamińskiego z funkcji szefa CBA. Przeciwnicy Donalda Tuska rozważali posuniecie premiera w kategoriach zemsty politycznej. Oprócz tego sensacja okazała się informacja o podsłuchiwaniu prywatnych rozmów dziennikarzy przez ABW. Podawano wiadomości o składaniu wyjaśnień szefów Agencji przed sejmowa komisja ds. służb specjalnych w aferze podsłuchowej. Zastanawiano się czy w ABW dojdzie do dymisji.

Politykami, którzy w minionym okresie najczęściej zabierali głos w serwisach informacyjnych są reprezentanci PiS-u. Najchętniej ich wypowiedzi emitowały „Wiadomości” i „Fakty”. Natomiast działacze PO najczęściej występowali w serwisie informacyjnym TVP1. Politycy PiS-u wyrażali swoje opinie na temat zmian w szeregach PO, dymisji szefa CBA, komisji śledczej w sprawie afery hazardowej czy komentując sondaże politycznego poparcia. Przedstawiciele PO zabierali głos, nawiązując do afery hazardowej, zmian w swojej partii, zawieszenia członkowstwa Zbigniewa Chlebowskiego w PO, spraw związanych z komisja śledcza w sprawie skandalu hazardowego.

Twórcy serwisów informacyjnych popełnili w październiku znaczna liczbę antenowych wpadek. Największą liczbę uchybień zaliczyły „Wydarzenia”, bo aż 24. „Wiadomości” popełniły 10, „Fakty” 7, a „Panorama” 5 antenowych błędów. Najpospolitsze okazały się uchybienia techniczne, zdarzały się także językowe oraz jedna wpadka merytoryczna. Błędy techniczne, w których królowały „Wydarzenia” związane były z niedopatrzeniem w podpisywaniu osób, które wypowiadały się w serwisach. Zdarzało się, że twórcy serwisów informacyjnych rezygnowali z umieszczania nazwisk i funkcji pod niektórymi znanymi osobami zabierającymi głos w reportażu. Jedyna wpadka merytoryczna zdarzyła się „Wydarzeniom”. W niedziele, 18 października, prezenterka podała niewłaściwa datę (19 października). Swój błąd naprawiła od razu po zaprezentowaniu zajawek najważniejszych informacji.

Serwisem informacyjnym, który najczęściej wykorzystuje sarkazm, ironie i humor do komentowania wydarzeń z Polski i świata są „Fakty”. Dziennikarze TVN-u właśnie w ten sposób podeszli do zaprezentowania tematu języka polityków w prywatnych rozmowach, konkursu na najbardziej wszechstronnego żołnierza, seksownych polityków, absurdów straży miejskiej czy zabawnych nazw drużyn sportowych. Niezmiennie w tej dziedzinie prym wiedli: Maciej Mazur, Tomasz Sianecki, Paweł Abramowicz.

Komentarze

Powiązane

14.06.24, 21:30
| telewizja / VOD » seriale
Drużyna A oraz Xena: Wojownicza księżniczka w AXN Black
W czerwcu br. AXN Black pokaże popularne amerykańskie seriale lat 90.: „Drużyna A” i „Xena: Wojownicza księżniczka”.
14.06.24, 11:33
| telewizja / VOD » informacje
Cafe Euro Cast online oraz w Polsat Sport 1
Z okazji piłkarskich Mistrzostw Europy redakcja sportowa Polsatu przygotowała nowy format telewizyjno-internetowy. „Cafe Euro Cast” będzie emitowany od 14 czerwca o godz. 9:00 w każdy dzień meczowy i pomeczowy przez cały czas trwania turnieju w Niemczech.
14.06.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje
Play i Antenna Entertainment poszerzają współpracę. AXN Spin debiutuje w ofercie Play
Play (marka działająna na polskim rynku telekomunikacyjnym) i Antenna Entertainment (właściciel portfolio AXN) odnowili oraz poszerzyli wieloletnią współpracę.
13.06.24, 15:00
| telewizja / VOD » informacje
Jak nas widzą. Program Doroty Wysockiej-Schnepf w TVP Polonia
16 czerwca br. na antenie TVP Polonia zadebiutuje program „Jak nas widzą”, której autorką będzie Dorota Wysocka-Schnepf. Gośćmi formatu będą korespondenci zagranicznych mediów akredytowani w Polsce, eksperci spraw międzynarodowych oraz dziennikarze polonijni.
13.06.24, 13:34
| telewizja / VOD » informacje
Paulina Chylewska, Patryk Ganiek i Dariusz Szpakowski poprowadzą teleturniej piłkarski Mecz w TVP1
Telewizja Polska z okazji Mistrzostw Europy w piłce nożnej przygotowała show piłkarski „Mecz – teleturniej piłkarski”, którego gospodarzami będą Paulina Chylewska, Patryk Ganiek oraz Dariusz Szpakowski.
13.06.24, 10:46
| telewizja / VOD » informacje
Studio w kontakcie. Nowość w TVP Polonia
12 czerwca br. o godz. 22:15 w TVP Polonia zadebiutował program publicystyczny „Studio w kontakcie”, w którym każdy telewidz będzie mógł zabrać głos - niezależnie, czy mieszka w Polsce, czy poza granicami kraju.
13.06.24, 09:09
| telewizja / VOD » informacje
KRRiT przedłużyła w końcu koncesję kanału TVN Style
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przychyliła się do wniosku spółki TVN i przedłużyła o kolejny okres czasu koncesję dla kanału TVN Style.
13.06.24, 06:30
| telewizja / VOD » seriale
Asterix i Obelix w nowym serialu platformy Netflix. Serwis ujawnił kadr z animacji
W 2025 r. na platformie Netflix zadebiutuje pierwszy serial animowany poświęcony przygodom znanych na całym świecie Galów, czyli Astérixa i Obelixa.
12.06.24, 12:01
| telewizja / VOD » informacje
Mecze EURO 2024 w TVP1 i TVP2 z dźwiękiem w technologii Dolby AC-4 5.1
14 czerwca br. rozpoczynają się Mistrzostwa Europy w Niemczech. Telewizja Polska pokaże w TVP1 i TVP2 mecze w Naziemnej Telewizji Cyfrowej DVB-T2 z dźwiękiem w technologii Dolby AC-4 5.1 z możliwością personalizacji odbioru dźwięku przez telewidza z pilota telewizora.
11.06.24, 13:40
| telewizja / VOD » badania rynku
3,6 mln widzów meczu towarzyskiego z Turcją
W poniedziałek, 10 czerwca br. reprezentacja Polski wygrała mecz towarzyski z Turcją. Transmisję spotkania w TVP1 w momencie najwyższej oglądalności śledziło 4,2 mln widzów.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista/ka ds. promocji w Dziale Promocji i Komunikacji

Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 18.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.