06.12.09, 21:38

Polacy kupują prezenty przez internet

TNS OBOP na zlecenie eBay przeprowadził badania dotyczące postrzegania Świąt Bożego Narodzenia. Polacy odpowiedzieli co lubią, a czego nie w Świętach, co chcieliby dostać, i ile wydają na prezenty.

TNS OBOP na zlecenie eBay przeprowadził badania dotyczące postrzegania Świąt Bożego Narodzenia. Polacy odpowiedzieli co lubią, a czego nie w Świętach, co chcieliby dostać, i ile wydają na prezenty.

Największą radość sprawia nam przebywanie z rodziną (47% respondentów) i dawanie prezentów innym (38%). Kłótnie, stres świąteczny i wydatki to według nas największe wady Świąt. Aż 45% respondentów wskazało stres jako jeden z trzech najbardziej uciążliwych aspektów świąt, na drugim, niechlubnym miejscu, uplasowały się świąteczne wydatki (40% respondentów).

Najbardziej lubimy obdarowywać. Mamy jednak problem z decyzjami, najczęściej więc kupujemy, włócząc się po centrach handlowych, oglądając wystawy i kupując gdy w końcu wpadnie nam coś w oko (48% badanych), albo wybieramy coś przypadkowo, nie przykładając zbytniej uwagi do tego co kupujemy. W ten sposób na pewno nie unikamy stresujących sytuacji, zmęczenia i wydatków w trakcie zakupów, albo zakłopotania przy wręczaniu prezentów.  Zakupy robione w tłumie zdenerwowanych konsumentów nie przełożą się na trafione prezenty. A jak wskazują badania nie wystarczy już kupić przysłowiowy krawat, żeby sprawić prawdziwą przyjemność. Nasze oczekiwania co do prezentów są dosyć sprecyzowane.

O ile nie uważamy się za ekscentryczny 1% populacji, prezent w postaci skarpetek czy majtek, nie sprawi nam radości. Co innego elektronika, wycieczka lub odprężający pobyt w SPA. O takich prezentach marzy prawie połowa Polaków. W tym roku zagraniczne wycieczki mogą się okazać popularnym prezentem i to nie tylko dla najbardziej zamożnych Polaków. Silna złotówka sprawia, że zagraniczne podróże i zakupy są w zasięgu co raz większej liczby osób. A decydując się na zakupy za granicą często mamy szansę na znalezienie niedrogiego i oryginalnego prezentu.

Warto mieć na uwadze skuteczne sposoby na zmniejszenie wydatków podczas kupowania prezentów, dzięki temu będziemy mogli wybrać bardziej atrakcyjne podarunki. Zwykle  najwięcej wydajemy na prezenty dla dzieci(ponad 200zł), na drugim miejscu są nasi małżonkowie (około 170zł). Najmniej pieniędzy przeznaczamy na prezenty dla sąsiadów(60zł).  Mimo oznak spowolnienia gospodarczego nie przewidujemy znacznych oszczędności przy świątecznych zakupach. Większość z nas spodziewa się, że wyda tyle samo pieniędzy co w zeszłym roku, a tylko 11% respondentów zamierza ograniczyć wydatki. Więcej w tym roku kupimy on-line.

Blisko 15% respondentów zadeklarowało, że w tym roku więcej zakupów świątecznych zrobi posługując się Internetem. W ten sposób bez zwiększania wydatków można obdarować więcej osób. Narzędzia wyszukiwania produktów oferowane przez serwisy internetowe dają szansę, że trafimy na ciekawe oferty zarówno produktów dostępnych w tradycyjnych sklepach, jak również na towary, których próżno szukać w polskich sklepach. Konsumenci pytani o przyczyny zakupów internetowych, wskazują przed wszystkim na cenę i wygodę.

Skoro większość z nas nie przepada za tradycyjnymi zakupami świątecznymi może warto zmienić przyzwyczajenia i oszczędzić trochę czasu i pieniędzy. Jak wskazują badania, część Polaków już zdecydowała się na zakupy internetowe, doceniając przede wszystkim wygodę, niższą cenę, większy wybór produktów i brak tłoku. Ponieważ liczba polaków korzystających z Internetu i kupujących w sieci ciągle rośnie, możemy się spodziewać, że odsetek osób kupujących prezenty online też  będzie rósł.

Komentarze

Powiązane

13.07.24, 16:00
| internet » informacje
Podcast „WojewódzkiKędzierski” w wakacyjnej odsłonie
Wakacyjne wydanie podcastu „WojewódzkiKędzierski” rusza w poniedziałek, 15 lipca br. Kuba Wojewódzki i Piotr Kędzierski będą rozmawiać z artystami muzycznymi.
09.07.24, 23:41
| internet » informacje
Karoliną Walczowska gospodynią formatu Onet Wakacje
Od lipca br. na stronie głównej Onetu pojawia się nowy program „Onet Wakacje” z Karoliną Walczowską w roli prowadzącej. Program jest emitowany w każdy piątek o godz. 12.00 na Onet.pl i jest częścią cyklu redakcyjnego „Onet Wakacje”, który przez całe wakacje pojawia się na stronie głównej Onetu.
09.07.24, 16:30
| prasa » informacje | internet » informacje
Złap urlop od codzienności czyli Wyborcza na wakacje
Wyborcza.pl i Wysokieobcasy.pl rozpoczęły kampanię pod hasłem “Złap urlop od codzienności”. Specjalnej ofercie prenumeraty na wakacje towarzyszą działania redakcyjne: cykle artykułów, podcasty, a dla podróżujących z przygodami czekać będzie Biuro Interwencji Turystycznej.
08.07.24, 12:30
| radio » informacje | internet » informacje
Maria Skłodowska-Curie bohaterką nowego serwisu specjalnego Polskiego Radia
Z okazji 90. rocznicy śmierci polskiej noblistki, Polskie Radio przygotowało serwis specjalny, który skupia się na historii polskiej uczonej. 
06.07.24, 23:00
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Onet On Tour. Dalmacja z Marcinem Prokopem. II sezon formatu w Onecie
W niedzielę, 30 czerwca br. o godz. 10:00 na stronie głównej Onet.pl i na kanale YouTube Onet On Tour pojawił się premierowy odcinek II sezonu programu „Onet On Tour. Dalmacja z Marcinem Prokopem”. Dziennikarz pokaże internautom Dalmację.
03.07.24, 19:00
| internet » informacje
Żyjemy tenisem! Interia relacjonuje Wimbledon
Interia na bieżąco będzie relacjonować Wimbledonem. Artur Gac, wysłannik portalu, przekazywać będzie informacje prosto z Londynu. Ofensywę medialną Interii ma wzmocnić kolejna odsłona kampanii „Żyjemy sportem”.
03.07.24, 07:30
| radio » informacje | internet » informacje
IV edycja Konkursu Podcast Roku imienia redaktora Janusza Majki. Zgłoszono ponad 320 podcastów
Podcast Roku to pierwszy ogólnopolski Konkurs, którego celem jest promowanie jakości, oryginalności i kultury przekazu różnych form dźwiękowych w mediach cyfrowych. Konkurs ma upamiętniać redaktora Janusza Majkę, związanego przez niemal 40 lat z Polskim Radiem w Rzeszowie – zmarłego w lutym 2021 r. Najlepsze podcasty wyłoni 45-osobowe jury.
02.07.24, 09:55
| prasa » ludzie | internet » ludzie
Łukasz Bielak redaktorem naczelnym wszystkich serwisów Grupy INFOR
Na początku lipca br. Łukasz Bielak stanął na czele wszystkich serwisów internetowych należących do Grupy INFOR.
01.07.24, 16:30
| internet » ludzie
Dariusz Dziduch redaktorem naczelnym BiznesInfo
Dariusz Dziduch objął funkcję naczelnego serwisu BiznesInfo (Iberion) w połowie czerwca br.
27.06.24, 14:15
| radio » informacje | internet » informacje
Mamy, tak jak jest. Anna Dereszowska gospodynią podcastu w Onet Audio i na Ofeminin.pl
W każdy piątek o godz. 20:00 w Onet Audio, na Ofeminin.pl oraz na popularnych platformach podcastowych można słuchać nowego podcastu Anny Dereszowskiej „Mamy, tak jak jest”. Podcast porusza tematy macierzyństwa i rodzicielstwa.
Subskrybuj RSS działu internet: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. PR

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.