07.01.10, 20:20

Walka o filmowe Orły rozpoczęta

6 stycznia br., nastąpiło oficjalne otwarcie Polskich Nagród Filmowych Orły 2010 - do członków Polskiej Akademii Filmowej zostały wysłane karty do głosowania pierwszej tury konkursu, która wyłoni Nominowanych do Polskich Nagród Filmowych Orły 2010.

6 stycznia br., nastąpiło oficjalne otwarcie Polskich Nagród Filmowych Orły 2010 - do członków Polskiej Akademii Filmowej zostały wysłane karty do głosowania pierwszej tury konkursu, która wyłoni Nominowanych do Polskich Nagród Filmowych Orły 2010. Nominacje zostaną ogłoszone na konferencji prasowej 1 lutego 2010 roku, ceremonia wręczenia Orłów 2010, na której zostaną otwarte koperty z nazwiskami laureatów Orłów 2010, została przewidziana na 1 marca 2010.

Wcześniej, 24 lutego 2010, na spotkaniu Nominowanych z mediami, zostanie ogłoszone nazwisko laureata Nagrody za Osiągnięcie Życia. Głosowanie na Orły jest dwuetapowe, korespondencyjne i tajne aż do ogłoszenia wyników. Głosowanie przeprowadza i nadzoruje czołowa na świecie firma doradcza PricewaterhouseCoopers, gwarantująca wiarygodność procesu.

W tym roku do konkursu zakwalifikowało się 30 filmów polskich, które były pokazywane w kinach nieprzerwanie przez co najmniej 7 dni w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2009 roku.

Wg danych dostarczonych przez niezależne podmioty, w tym firmę boxoffice, do dnia 31 grudnia 2009 roku warunki te spełniło 30 filmów:
AFONIA I PSZCZOŁY, reż. Jan Jakub Kolski
BALLADYNA, reż. Dariusz Zawiślak
DEMAKIJAŻ, reż. Maria Sadowska, Dorota Lamparska, Anna Maliszewska
DOM ZŁY, reż. Wojciech Smarzowski
DRZAZGI, reż. Maciej Pieprzyca
ENEN, reż. Feliks Falk
GALERIANKI, reż. Katarzyna Rosłaniec
GENERAŁ - ZAMACH NA GIBRALTARZE, reż. Anna Jadowska
GENERAŁ NIL, reż. Ryszard Bugajski
IDEALNY FACET DLA MOJEJ DZIEWCZYNY, reż. Tomasz Konecki
JANOSIK. PRAWDZIWA HISTORIA, reż. Agnieszka Holland, Kasia Adamik
JESZCZE NIE WIECZÓR, reż. Jacek Bławut
KOCHAJ I TAŃCZ, reż. Bruce Parramore
MAGICZNE DRZEWO, reż. Andrzej Maleszka
MIASTO Z MORZA, reż. Andrzej Kotkowski
MIŁOŚĆ NA WYBIEGU, reż. Krzysztof Lang
MNIEJSZE ZŁO, reż. Janusz Morgenstern
NIGDY NIE MÓW NIGDY, reż. Wojtek Pacyna
OPERACJA DUNAJ, reż. Jacek Głomb
OSTATNIA AKCJA, reż. Michał Rogalski
POPIEŁUSZKO. WOLNOŚĆ JEST W NAS, reż. Rafał Wieczyński
REWERS, reż. Borys Lankosz
TATARAK, reż. Andrzej Wajda
TERAZ I ZAWSZE, reż. Artur Pilarczyk
U PANA BOGA ZA MIEDZĄ, reż. Jacek Bromski
WOJNA POLSKO-RUSKA, reż. Xawery Żuławski
ZAMIANA, reż. Konrad Aksinowicz
ZERO, reż. Paweł Borowski
ZŁOTY ŚRODEK, reż. Olaf Lubaszenko
REWIZYTA, reż. Krzysztof Zanussi

Polskie Nagrody Filmowe Orły są przyznawane od 1999 roku. Laureatów wyłania licząca ponad 500 członków Polska Akademia Filmowa, odpowiednik akademii filmowych, przyznających takie nagrody jak francuskie Cezary, czeskie Lwy czy hiszpańskie Goya, a w Europie - Europejska Akademia Filmowa. Od 2008 roku na czele Polskiej Akademii Filmowej stoi prezydent, pani Agnieszka Holland.

Polskie Nagrody Filmowe Orły przyznawane są za najwyższe osiągnięcia w 16 kategoriach: Najlepszy Film, Najlepsza Główna Rola Męska, Najlepsza Główna Rola Kobieca, Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Scenariusz, Osiągnięcia Życia, Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska, Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca, Najlepsze Zdjęcia, Najlepsza Scenografia, Najlepsza Muzyka, Najlepsze Kostiumy, Najlepszy Montaż, Najlepszy Dźwięk, Najlepszy Film Europejski oraz w kategorii Odkrycie Roku. Głosami widzów przyznawana jest Nagroda Publiczności.

W pierwszej turze głosowania wszyscy członkowie Polskiej Akademii Filmowej głosują w kategoriach: Najlepszy Film, Najlepsze Role Aktorskie, Najlepszy Film Europejski, a także proponują Laureata Nagrody za Osiągnięcia Życia. W pozostałych kategoriach głosują wyłącznie specjaliści danej branży.

Dotychczasowymi laureatami Orłów w kategorii Najlepszy Film były: "Historia kina w Popielawach" (1999), "Dług" (2000), "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" (2001), "Cześć, Tereska" (2002), "Pianista" (2003) i "Zmruż oczy" (2004), "Wesele" (2005), "Komornik" (2006), "Plac Zbawiciela" (2007), "Katyń" (2008), "33 sceny z życia" (2009).

Komentarze

Powiązane

05.07.24, 14:30
| kultura » książki
Lista nominowanych do Nagrody Literackiej Nike 2024. Wyróżniono zaledwie trzy powieści
28 czerwca br. ogłoszono 20 książek nominowanych do tegorocznej nagrody Nike. Wśród dzieł wyróżnionych przez kapitułę są cztery tomy poetyckie i tylko trzy powieści.
04.07.24, 10:59
| kultura » muzyka
Rzeszów celebruje Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko. Będą koncerty i wystawa
W tym roku po raz szósty Rzeszów będzie celebrować twórczość pochodzącego z Rzeszowa trębacza jazzowego, Tomasza Stańko. 13 lipca br. odbędzie się Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko, który w tym roku poprzedzi cykl wyjątkowych wydarzeń. Wydarzenia organizowane są przez Estradę Rzeszowską.
29.06.24, 08:00
| kultura » informacje
Kino plenerowe na Cytadeli pod hasłem Jesteśmy na wczasach
Od lipca br. w parku przy Muzeum Historii Polski w Warszawie, pod hasłem „Jesteśmy na wczasach”, rusza kino plenerowe. W wybrane soboty będzie można zobaczyć ciekawe filmy z różnych dekad, takie jak “Rejs”, “Hydrozagadka” czy “Jak żyć?”. Wstęp do kina plenerowego jest bezpłatny. 
27.06.24, 20:00
| kultura » informacje
Kinga Zaborowska laureatka nagrody CineEurope Gold Award 2024
Kinga Zaborowska, dyrektorka działu filmbookingu w sieci kin Helios, otrzymała wyróżnienie CineEurope Gold Award. To nagroda przyznawana profesjonalistom z branży kinowej za wybitne osiągnięcia w ich dziedzinie. 20 czerwca br. podczas ceremonii rozdania nagród CineEurope w Barcelonie, złote statuetki odebrało osiem osób z całego świata. 
26.06.24, 17:45
| radio » informacje | kultura » informacje
XXIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry – Sopot 2024. Lista laureatów w kategorii słuchowisko
Słuchowisko „Siostra Hioba” Marty Rebzdy w reż. Waldemara Modestowicza zdobyło Grand Prix XXIII Festiwalu „Dwa Teatry - Sopot 2024”, dla najlepszego utworu w kategorii słuchowisk. Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w TPR i Teatrze TV uhonorowani zostali Joanna Szczepkowska i Adam Ferency.
21.06.24, 21:00
| biznes i technologie » informacje | kultura » film
Po 25. latach Multikino Ursynów zamyka swoje drzwi 18 sierpnia 2024 r.
Multikino Ursynów zakończy działalność 18 sierpnia br. Spółka sprzedała prawa użytkowania wieczystego do działki na której funkcjonuje multipleks.
21.06.24, 06:30
| reklama & PR » informacje | kultura » film
Agencji K+Group odpowiada za promocję filmu Rodzina Treflików
Trefliki, bohaterowie serialu animowanego „Rodzina Treflików”, w listopadzie br. trafią na wielki ekran. Szczegóły świątecznej produkcji zostaną ujawnione dwa miesiące przed premierą, ale już teraz rozpoczynają się działania związane z kinowym debiutem Treflikowych bohaterów. Za działania związane z promocją filmu będzie odpowiedzialna agencja K+Group.
13.06.24, 16:00
| radio » informacje | kultura » informacje
Nie do wiary. 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
15 czerwca br. na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia jest hasło: „Nie do Wiary!”. 
11.06.24, 13:04
| kultura » muzyka
Wolne Duchy. Męskie Granie Orkiestra prezentuje tegoroczny singiel promujący trasę Męskie Granie. Obejrzyj teledysk
Daria Zawiałow, Mrozu oraz Kacperczyk, czyli Męskie Granie Orkiestra 2024, nagrali utwór „Wolne Duchy”, promujący tegoroczną, 15. edycję trasy Męskie Granie. Singlowi towarzyszy teledysk, w którym monumentalne głowy artystów – podobnie jak każdego lata sponsorowana przez markę Żywiec trasa – przemierzają Polskę, prezentując jej różne oblicza.
08.06.24, 07:00
| kultura » film
Warner Bros Discovery oraz Mennica Gdańska wprowadzają na rynek kolekcjonerską monetę „Superman”'
3 czerwca br. swoją premierę ma nowa moneta kolekcjonerska, która powstała dzięki współpracy Mennicy Gdańskiej z Warner Bros Discovery Global Consumer Products. W ramach umowy licencyjnej, Mennica Gdańska wprowadza na rynek numizmat z Supermanem. Moneta wykonana jest z czystego srebra próby 999, waży 2 uncje (62,2 g) i ma wartość nominalną pięciu dolarów.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. Digital i Social Media

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty

Specjalista / Specjalistka ds. promocji i organizacji wydarzeń

Wawerskie Centrum Kultury | Warszawa

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Marketingu i PR

Centrum Kultury Podgórza | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 23.08.24

Do zdobycia komplet książek - "Agent. Zakładniczka" oraz "Agent. Okup".

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.