01.04.10, 19:43

Vancouver głównym tematem lutowych serwisów informacyjnych

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Vancouver zdecydowanie zdominowały doniesienia medialne głównych wydań dzienników informacyjnych polskiej telewizji. Lutowe podsumowanie przygotowała firma PRESS-SERVICE.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Vancouver zdecydowanie zdominowały doniesienia medialne głównych wydań dzienników informacyjnych polskiej telewizji. Lutowe podsumowanie przygotowała firma PRESS-SERVICE.

Choć w grupie tematów ogólnych w minionym miesiącu dominowała polityka, przestępstwa i sądy, to tuż za nimi uplasował się sport. Bowiem to właśnie doniesienia z Vancouver, gdzie rozgrywane były Zimowe Igrzyska Olimpijskie były najistotniejszym tematem pojawiających się w głównych wydaniach „Wiadomości”, „Panoramy”, „Wydarzeń” i „Faktów” w lutym 2010. Nieco rzadziej, choć równie często telewizyjne dzienniki informowały o aferze hazardowej czy ataku zimy, czyli najbardziej medialnych tematach w styczniu br., a także o represjach Białorusi wobec Polaków, czy kwestii wyborów na Ukrainie.

Po raz kolejny liderem pod względem ilości przedstawionych materiałów została „Panorama” (295 wątków). Nieco mniej przygotowali ich dziennikarze „Wiadomości” (278) oraz „Faktów” (260). Najmniej, bo 250 wątków zaprezentowały „Wydarzenia”. Jeśli chodzi o materiały odredakcyjne, to w tej kwestii prym w lutym wiódł serwis TVP1 (78), a tuż za nim znalazły się „Fakty” (65). W przypadku „Panoramy” i „Wydarzeń”, liczba tychże materiałów wyniosła odpowiednio 55 i 24.

Firma PRESS-SERVICE podsumowała także ilość materiałów przygotowanych przez poszczególnych dziennikarzy. I tak najpracowitszym dziennikarzem lutego okazał się Tomasz Machała z „Wydarzeń” (20 reportaży), wyprzedzając zaledwie o jeden materiał Annę Hałas-Michalską z „Wiadomości” i o dwa Jana Ciszeckiego z „Panoramy”, Małgorzatę Ziętkiewicz z „Wydarzeń”, Marka Pyzę i Marię Stepan z „Wiadomości”. Najaktywniejszym dziennikarzem „Faktów” okazał się natomiast Paweł Płuska, który w minionym miesiącu stworzył 17 materiałów.

Rozpatrując materiały przedstawione w głównych wydaniach serwisów informacyjnych w lutym 2010 r. pod kątem terytorialnym, na czoło województw wysuwa się Mazowsze. 39 materiałów z ubiegłego miesiąca dotyczyło właśnie tego rejonu. Na drugim miejscu uplasowało się Województwo Śląskie (25 wątków).

W związku ze zbliżającymi się prawyborami w Platformie Obywatelskiej (ale i nie tylko), członkowie partii rządzącej najczęściej pojawiali się w głównych wydaniach dzienników informacyjnych w polskiej telewizji. Zwłaszcza w „Faktach” byli oni najbardziej widoczni (najsłabiej zaś w „Panoramie”). Premier i przedstawiciele rządu szczególnie często wypowiadali się w „Wydarzeniach” i „Faktach”, kiedy to wypowiadali się w związku z napięciami w koalicji, represjami na Białorusi wobec Polaków, rzekomymi „hakami” na Radosława Sikorskiego, a także komentowali ideę prawyborów, ze zmianę prawa wyborczego, czy wywiad Mirosława Drzewieckiego udzielonego na polach golfowych Florydy. Rzadziej w programach informacyjnych pojawiali się politycy PiS. Przedstawiciele największej partii opozycyjnej chętnie zabierali głos w dzienniku TVN-u, wypowiadając się przede wszystkim na temat propozycji kandydatów z ramienia PO na prezydenta, przesłuchania Jarosława Kaczyńskiego przed komisją śledczą, opuszczenia szeregów partii przez Zbigniewa Romaszewskiego oraz w kwestii „haków” na Radosława Sikorskiego.

Jak co miesiąc PRESS-SERVICE przedstawiła zestawienie dzienników informacyjnych rozpatrywane pod kątem ilości pomyłek popełnionych na antenie. Podobnie jak w styczniu br., niechlubnym liderem zostały „Wydarzenia”, które zanotowały ponad 2,5 razy więcej uchybień, niż drugie w tej kategorii „Fakty”. Polsatowski serwis informacyjny zaliczył 26 wpadek, zaś „Fakty” 10. W „Wiadomościach” pojawiło się 7 uchybień, zaś w „Panoramie”, tylko 6. Choć dominowały tu wpadki o charakterze technicznym, to nie zabrakło drobnych przejęzyczeń. W lutym pojawiła się także jedna wpadka merytoryczna. Chodzi o wypowiedź prezentera „Wydarzeń”, który zapowiadając korespondencję dotyczącą obrad senatu w sprawie Krzysztofa Piesiewicza, mówił o „obradach sejmu”.

Po raz kolejny okazało się także, że programem najchętniej korzystającym z narzędzi ironii, humoru są „Fakty”. Dziennikarze TVN-u z dystansem podeszli do zaprezentowania informacji dotyczącej pytania Beaty Kempy skierowanego do Mirosława Drzewieckiego w sprawie znajomości z premierem Włoch Silvio Berlussconim, głośnych ciągników, nowego logo sejmu, czy absurdu UE, która stwierdziła, że ślimak to ryba. Tego typu materiały zwykle pojawiały się na końcu wydania serwisu. Analogicznie do miesięcy wcześniejszych, dziennikarzami, którzy najczęściej korzystają z humoru w swoich materiałach są Paweł Abramowicz, Maciej Mazur i Tomasz Sianecki.

Komentarze

Powiązane

22.01.25, 07:00
| TV / VOD » badania rynku
Republika zanotowała rekordową widownię. 20 stycznia była najchętniej oglądanym kanałem w Polsce
W poniedziałek, 20 stycznia br., w dniu zaprzysiężenia Donalda J. Trumpa na 47. Prezydenta Stanów Zjednoczonych, Republika zanotowała rekordowy udział w rynku.
21.01.25, 11:30
| TV / VOD » informacje | internet » informacje
Polityczny WF w Interii. Nowy format video Piotra Witwickiego i Marcina Fijołka
Wystartowała kampania prezydencka. Piotr Witwicki i Marcin Fijołek ruszają z nowym podcastem video na łamach Interii. Dziennikarze w nowym cyklu mają odsłaniać kulisy krajowej polityki.
21.01.25, 07:00
| TV / VOD » badania rynku
Farma Polsatu poprawia swoje wyniki
Reality show „Farma” zanotowało w kolejnym tygodniu wzrost oglądalności czwartej edycji programu „Farma”, a Polsat wciąż jest numerem jeden w porze emisji formatu.
20.01.25, 21:00
| TV / VOD » seriale
Będzie kontynuacja serialu Diuna: Proroctwo
HBO potwierdziło, że powstanie II sezon serialu HBO Original "Diuna: Proroctwo". Koprodukcja HBO i Legendary Television zgromadziła łącznie ok. 15 mln widzów na wszystkich terytoriach, na których dostępny jest serwis Max.
20.01.25, 11:45
| TV / VOD » seriale
Max pracuje nad 15 polskimi produkcjami. W 2025 r. premiera Przesmyku i Porządnego człowieka
Serwis Max pracuje w tej chwili nad 15 polskimi pozycjami programowymi, z których część będzie można zobaczyć na platformie w 2025 roku.
19.01.25, 09:44
| TV / VOD » informacje
Inauguracja Donalda Trumpa na antenie Polsat News
20 stycznia br. o godz. 16:30 na antenie Polsat News rozpocznie się wydanie specjalne związane z zaprzysiężeniem 47. Prezydenta USA Donalda Trumpa, które poprowadzą Jan Mikruta oraz Dawid Styś.
18.01.25, 13:10
| TV / VOD » informacje
Nie żyje Ryszard Sibilski
17 stycznia br. zmarł Ryszald Sibilski - producent telewizyjny.
18.01.25, 12:45
| radio / audio » informacje | TV / VOD » informacje
Ola Filipek z RMF FM uczestniczką Tańca z gwiazdami
Ola Filipek, dziennikarka RMF FM, dołącza do grona uczestników wiosennej edycji "Tańca z Gwiazdami" w Polsacie.
16.01.25, 18:15
| TV / VOD » informacje
Warsaw Shore. 22 sezon wiosną w MTV
Reality show „Warsaw Shore" pojawi się w wiosennej ramówce MTV. Stacja zapowiada, że wkrótce rozpoczną się zdjęcia do 22. sezonu programu, a Ekipa będzie bawić się w Warszawie.
16.01.25, 14:05
| TV / VOD » informacje | prasa » informacje | internet » informacje
Alfabet Millera. Leszek Miller odsłoni kulisy polskiej władzy w nowym programie Super Expressu
W niedzielę, 19 stycznia br. ruszy nowy format wideo „Super Expressu” – „Alfabet Millera”, w którym były premier Leszek Miller odsłaniać będzie kulisy polskiej władzy. Rozmowy poprowadzi dziennikarz polityczny „Super Expressu” i gospodarz wywiadów „Sedno Sprawy” w Radiu Plus Jacek Prusinowski.
Subskrybuj RSS działu TV / VOD: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.02.25

Do zdobycia jedna gra planszowa.

do 22.02.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 20.02.25

Do zdobycia jedna książka.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.