21.02.10, 11:19

Komisja hazardowa i zima tematami grudniowych serwisów

Afera hazardowa jako temat wiodący, „Panorama” jako najaktywniejszy serwis, zaś „Wydarzenia” jako mistrzowie wpadek – tak w skrócie przedstawiają się wyniki grudniowego badania głównych wydań serwisów informacyjnych.

Afera hazardowa jako temat wiodący, „Panorama” jako najaktywniejszy serwis, zaś „Wydarzenia” jako mistrzowie wpadek – tak w skrócie przedstawiają się wyniki grudniowego badania głównych wydań serwisów informacyjnych. Zestawienie na temat „Faktów”, „Panoramy”, „Wiadomości” i „Wydarzeń” przygotowała firma PRESS-SERVICE.

Choć grudzień kojarzy się nam przede wszystkim ze Świętami Bożego Narodzenia oraz Sylwestrem, to jednak nie te tematy najczęściej pojawiały się na łamach telewizyjnych serwisów informacyjnych. Przestępstwa, sądy i polityka – to dominujące tematy o jakich nas informowano. Jednak świąteczny nastój dał się zauważyć dzięki tematyce społecznej i obyczajowej, która to w nieznacznym stopniu ustąpiła faworytom. A do nich z pewnością można zaliczyć wydarzenia toczące się wokół tzw. afery hazardowej, które to były medialnym tematem nr 1 w grudniu, czy doniesienia w sprawie kradzieży oświęcimskiej tablicy „Arbeit macht frei”. Jak co roku zima zaskoczyła kierowców. Jej atak był jednak tak gwałtowny, że tematy pogodowe znalazły się na drugim miejscu grudniowego zestawienia. Co ciekawe, informacje o opadach śniegu i złych warunkach na drogach pojawiały się w samych tylko „Faktach” częściej, niż doniesienia ze szczytu klimatycznego w Kopenhadze na antenach wszystkich badanych serwisów łącznie.

Grudniowe wydania serwisów informacyjnych przeanalizowano także pod kątem klucza partyjnego. W ostatnim miesiącu 2009 roku najbardziej medialnymi politykami okazali się być reprezentanci opozycyjnego PiS-u, którzy najczęściej pojawiali się w materiałach przedstawianych w publicznej „Panoramie”, najrzadziej zaś w „Faktach”. Politycy PiS często zabierali głos, komentując sprawę wykluczenia z komisji śledczej do zbadania sprawy afery hazardowej, posłanki Beaty Kempy oraz posła Zbigniewa Wassermana. Oprócz tego reprezentanci największej partii opozycyjnej komentowali sprawę donosu na byłego szefa CBA, planów przesłuchania posłanki PiS w styczniu. Przedstawiciele PO wypowiadali się m.in. w temacie działań komisji hazardowej, wykluczenia posłów PiS z prac komisji, reakcji premiera na tę wiadomość, zawieszenia członkowstwa przez Krzysztofa Piesiewicza w PO.

Mimo świątecznego okresu i niesprzyjających warunków pogodowych dziennikarze czołowych programów informacyjnych nie próżnowali. Liderem wśród liczby przygotowanych materiałów została po raz kolejny „Panorama”. Dziennikarze TVP2 zajęli się aż 336 sprawami, zaś ich koledzy i koleżanki z „Wiadomości” przygotowali 323 wątki. Trzecią pozycję w grudniowym rankingu zajęły „Wydarzenia” z 289 tematami, wyprzedzając TVN-owskie „Fakty” zaledwie o jeden materiał. Jednak ostatnie miejsce tego programu nie oznacza brak aktywności dziennikarzy. W analizowanym okresie najwięcej materiałów odredakcyjnych (79) wyemitowały właśnie „Fakty”, wyprzedzając „Panoramę” (70), „Wiadomości” (63) oraz „Wydarzenia” (41). Również „Fakty” były serwisem, w którym pojawiło się najwięcej ironii i humoru. Z przymrużeniem oka informowano m.in. o sposobach na kaca, bohaterach „Gwiezdnych wojen” na amerykańskiej giełdzie, o tym, że Polacy piją więcej alkoholu czy trudach rzeczników prasowych. Analogicznie do miesięcy wcześniejszych, dziennikarzami, którzy najczęściej korzystają  z narzędzia ironii i humoru są Maciej Mazur, Tomasz Stanecki, Paweł Abramowicz.

PRESS-SERVICE sprawdził także aktywność dziennikarzy poszczególnych serwisów. Najbardziej pracowitą okazali się być Małgorzata Ziętkiewicz i Piotr Michalak („Wydarzenia”), którzy na swoim koncie mają po 20 grudniowych reportaży. Jakub Sobieniowski zajął się 19 sprawami i tym samym stał się najaktywniejszym dziennikarzem „Faktów”. Maria Stepan z „Wiadomości” i Jan Ciszecki z „Panoramy” są autorami 19 materiałów w grudniu. Po tyle samo reportaży odnotowano także w przypadku Grzegorza Kępki i Tomasza Machały z „Wydarzeń” oraz Radosława Masłowskiego z „Panoramy”.

Nie zabrakło również niechlubnego rankingu, a mianowicie zestawienia ilości wpadek antenowych. Liderem zostały polsatowskie  „Wydarzenia”, których dziennikarze popełnili aż 21 uchybień. Po 9 błędów odnotowały „Fakty” i „Panorama”, 7 – „Wiadomości”. Najwięcej antenowych uchybień to błędy techniczne, które związane są z brakiem podpisów pod wypowiedziami osób pojawiających się w materiałach dziennikarskich, choć zdarzały się także problemy z oświetleniem, niewłaściwy obraz do pojawiającej się zapowiedzi. Wpadki językowe głównie ograniczały się do przejęzyczeń prezenterów oraz dziennikarzy, ale także błędnych zapisów. Analizowany miesiąc przyniósł ponadto dwie wpadki merytoryczne. Zdarzyło się nazwać premiera Putina prezydentem, a Zbigniewa Romaszewskiego umieścić w PO. 

Komentarze

Powiązane

01.10.23, 09:00
| telewizja / VOD » informacje
Trzy nowe programy w TVN Style
W weekend w ofercie kanału TVN Style pojawią się trzy nowe programy. W niedzielę 1 października br. z premierowymi odcinkami zadebiutują: „Ślub last minute”, „Stylowe taxi Agaty” oraz „Rogalska Show”.
30.09.23, 21:00
| telewizja / VOD » informacje
To nie koniec biesiad w TVP. Na polską nutę, czyli biesiada nad biesiadami w TVP1
W niedzielę, 1 października br. Telewizja Polska wyemituje zrealizowane w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni widowisko „Na polską nutę, czyli biesiada nad biesiadami". Gwiazdy estrady i lokalne zespoły wspólnie z widzami zaśpiewają, zatańczą i porozmawiają o tym, co Polaków łączy.
30.09.23, 17:00
| telewizja / VOD » informacje
W rytmie disco polo i popu. Roztańczony PGE Narodowy i Rozśpiewany PGE Narodowy w Dwójce
„Roztańczona Polska” - letnia trasa TVP3 dotarła do mety. W sobotę, 30 września br. o godz. 20:00 odbędzie się ostatnia odsłona muzycznego show pt. „Roztańczony PGE Narodowy” zawita do Warszawy. Tego samego wieczoru o godz. 22:20 TVP2 zaprasza na koncert „Rozśpiewany PGE Narodowy”.
30.09.23, 09:00
| telewizja / VOD » informacje
86. Parada Pułaskiego na antenie TVP Polonia
W niedzielę, 1 października br. odbędzie się 86. Parada Pułaskiego, w której udział weźmie Prezydent RP Andrzej Duda. Transmisja wydarzenia na antenie TVP Polonia rozpocznie się o godzinie 18.15. 
29.09.23, 06:00
| telewizja / VOD » informacje
III Międzynarodowy Festiwalu Heart of Europe. Lista laureatów
28 września br. podczas uroczystej gali wieńczącej III Międzynarodowy Festiwal Telewizyjny i Forum Heart of Europe nagrodzono najlepsze produkcje zgłoszone przez nadawców publicznych z Europy Środkowo – Wschodniej.
28.09.23, 21:00
| telewizja / VOD » informacje
Premiera filmu dokumentalnego „Nowe okno na Wszechświat” tylko w TVP Nauka
25 grudnia 2021 r. kosmiczny Teleskop Jamesa Webba został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną z Europejskiego Centrum Kosmicznego w Gujanie Francuskiej. Film dokumentalny „Nowe okno na Wszechświat” Roberta Szaja i Bogumiła Radajewskiego to zapis przygotowań do tego historycznego wydarzenia, rozmowy m.in. z twórcami teleskopu.
28.09.23, 17:00
| telewizja / VOD » informacje
II edycja Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych na antenach TVP Kultura i TVP Kultura 2
Od 5 do 15 października 2023 r. odbędzie się II edycja Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych, organizowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Na antenie TVP Kultura i platformie streamingowej TVP Kultura 2 widzowie będą mogli śledzić zmagania uczestników trzeciego etapu konkursu.
28.09.23, 07:00
| telewizja / VOD » informacje
Kanał FAST Patronite Podróże debiutuje na platformie Pilot WP
Na platformie Pilot WP pojawił się nowy kanał „Patronite Podróże”. To kanał typu FAST (Free Ad-Supported Television), czyli telewizji wspieranej reklamami, który oferuje oryginalne treści podróżnicze w zupełnie nowej formie.
27.09.23, 21:00
| telewizja / VOD » seriale
Nowy serial Rafi w Polsat Box Go
Nowy metafizyczno-obyczajowy serial „Rafi” w reżyserii Bartosza Prokopowicza 6 października br. będzie miał premierę w Polsat Box Go. Serial będzie można oglądać wyłącznie w pakiecie Polsat Box Go Premium w serwisie Polsat Box Go. Produkcja powstała na zlecenie Telewizji Polsat.
25.09.23, 17:00
| telewizja / VOD » informacje | reklama & PR » informacje
Razem najlepiej. Castorama uruchamia autorski podcast
“Razem najlepiej” to nowy projekt Castoramy, który ma promować kluczowe dla marki wartości. Będą to rozmowy o sile relacji z drugim człowiekiem, naszych wyborach i codziennym życiu. W roli prowadzącej wystąpi Katarzyna Jaroszyńska.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 01.11.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 28.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 27.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.