21.02.10, 11:19
Komisja hazardowa i zima tematami grudniowych serwisów
Afera hazardowa jako temat wiodący, „Panorama” jako najaktywniejszy serwis, zaś „Wydarzenia” jako mistrzowie wpadek – tak w skrócie przedstawiają się wyniki grudniowego badania głównych wydań serwisów informacyjnych.
Afera hazardowa jako temat wiodący, „Panorama” jako najaktywniejszy serwis, zaś „Wydarzenia” jako mistrzowie wpadek – tak w skrócie przedstawiają się wyniki grudniowego badania głównych wydań serwisów informacyjnych. Zestawienie na temat „Faktów”, „Panoramy”, „Wiadomości” i „Wydarzeń” przygotowała firma PRESS-SERVICE.
Choć grudzień kojarzy się nam przede wszystkim ze Świętami Bożego Narodzenia oraz Sylwestrem, to jednak nie te tematy najczęściej pojawiały się na łamach telewizyjnych serwisów informacyjnych. Przestępstwa, sądy i polityka – to dominujące tematy o jakich nas informowano. Jednak świąteczny nastój dał się zauważyć dzięki tematyce społecznej i obyczajowej, która to w nieznacznym stopniu ustąpiła faworytom. A do nich z pewnością można zaliczyć wydarzenia toczące się wokół tzw. afery hazardowej, które to były medialnym tematem nr 1 w grudniu, czy doniesienia w sprawie kradzieży oświęcimskiej tablicy „Arbeit macht frei”. Jak co roku zima zaskoczyła kierowców. Jej atak był jednak tak gwałtowny, że tematy pogodowe znalazły się na drugim miejscu grudniowego zestawienia. Co ciekawe, informacje o opadach śniegu i złych warunkach na drogach pojawiały się w samych tylko „Faktach” częściej, niż doniesienia ze szczytu klimatycznego w Kopenhadze na antenach wszystkich badanych serwisów łącznie.
Grudniowe wydania serwisów informacyjnych przeanalizowano także pod kątem klucza partyjnego. W ostatnim miesiącu 2009 roku najbardziej medialnymi politykami okazali się być reprezentanci opozycyjnego PiS-u, którzy najczęściej pojawiali się w materiałach przedstawianych w publicznej „Panoramie”, najrzadziej zaś w „Faktach”. Politycy PiS często zabierali głos, komentując sprawę wykluczenia z komisji śledczej do zbadania sprawy afery hazardowej, posłanki Beaty Kempy oraz posła Zbigniewa Wassermana. Oprócz tego reprezentanci największej partii opozycyjnej komentowali sprawę donosu na byłego szefa CBA, planów przesłuchania posłanki PiS w styczniu. Przedstawiciele PO wypowiadali się m.in. w temacie działań komisji hazardowej, wykluczenia posłów PiS z prac komisji, reakcji premiera na tę wiadomość, zawieszenia członkowstwa przez Krzysztofa Piesiewicza w PO.
Mimo świątecznego okresu i niesprzyjających warunków pogodowych dziennikarze czołowych programów informacyjnych nie próżnowali. Liderem wśród liczby przygotowanych materiałów została po raz kolejny „Panorama”. Dziennikarze TVP2 zajęli się aż 336 sprawami, zaś ich koledzy i koleżanki z „Wiadomości” przygotowali 323 wątki. Trzecią pozycję w grudniowym rankingu zajęły „Wydarzenia” z 289 tematami, wyprzedzając TVN-owskie „Fakty” zaledwie o jeden materiał. Jednak ostatnie miejsce tego programu nie oznacza brak aktywności dziennikarzy. W analizowanym okresie najwięcej materiałów odredakcyjnych (79) wyemitowały właśnie „Fakty”, wyprzedzając „Panoramę” (70), „Wiadomości” (63) oraz „Wydarzenia” (41). Również „Fakty” były serwisem, w którym pojawiło się najwięcej ironii i humoru. Z przymrużeniem oka informowano m.in. o sposobach na kaca, bohaterach „Gwiezdnych wojen” na amerykańskiej giełdzie, o tym, że Polacy piją więcej alkoholu czy trudach rzeczników prasowych. Analogicznie do miesięcy wcześniejszych, dziennikarzami, którzy najczęściej korzystają z narzędzia ironii i humoru są Maciej Mazur, Tomasz Stanecki, Paweł Abramowicz.
PRESS-SERVICE sprawdził także aktywność dziennikarzy poszczególnych serwisów. Najbardziej pracowitą okazali się być Małgorzata Ziętkiewicz i Piotr Michalak („Wydarzenia”), którzy na swoim koncie mają po 20 grudniowych reportaży. Jakub Sobieniowski zajął się 19 sprawami i tym samym stał się najaktywniejszym dziennikarzem „Faktów”. Maria Stepan z „Wiadomości” i Jan Ciszecki z „Panoramy” są autorami 19 materiałów w grudniu. Po tyle samo reportaży odnotowano także w przypadku Grzegorza Kępki i Tomasza Machały z „Wydarzeń” oraz Radosława Masłowskiego z „Panoramy”.
Nie zabrakło również niechlubnego rankingu, a mianowicie zestawienia ilości wpadek antenowych. Liderem zostały polsatowskie „Wydarzenia”, których dziennikarze popełnili aż 21 uchybień. Po 9 błędów odnotowały „Fakty” i „Panorama”, 7 – „Wiadomości”. Najwięcej antenowych uchybień to błędy techniczne, które związane są z brakiem podpisów pod wypowiedziami osób pojawiających się w materiałach dziennikarskich, choć zdarzały się także problemy z oświetleniem, niewłaściwy obraz do pojawiającej się zapowiedzi. Wpadki językowe głównie ograniczały się do przejęzyczeń prezenterów oraz dziennikarzy, ale także błędnych zapisów. Analizowany miesiąc przyniósł ponadto dwie wpadki merytoryczne. Zdarzyło się nazwać premiera Putina prezydentem, a Zbigniewa Romaszewskiego umieścić w PO.
Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.
Komentarze