17.02.10, 19:39
Wiosenne propozycje TVP
Po stacjach komercyjnych przyszła kolej na media publiczne. Telewizja Polska przedstawiła szczegóły wiosennej ramówki swoich stacji.
Po stacjach komercyjnych przyszła kolej na media publiczne. Telewizja Polska przedstawiła szczegóły wiosennej ramówki swoich stacji.
Kierownictwo telewizyjnej Jedynki postawiło na seriale, które to przede wszystkim zadebiutują w wiosennej ramówce stacji. Pierwsza z nowości, „Blondynka”, gościć będzie na ekranach telewizyjnych w niedzielne wieczory. Serial według scenariusza Mariusza Mularczyka i w reżyserii Mirosława Gronowskiego to historia młodej weterynarz (Julia Pietrucha) osadzona w realiach współczesnej polskiej prowincji. Kolejną z wiosennych nowości TVP1 będzie „Mała Moskwa”, czteroczęściowa opowieść o nieszczęśliwym romansie Wiery, żony radzieckiego pilota (Swietłana Chodczenkowa) oraz młodego porucznika WP Michała Janickiego (Leszek Żurek). Emisja produkcji w reż. Waldemara Krzystka zaplanowana jest na cztery kolejne niedziele marca, o godz. 21.10.
Od kwietnia na antenie Jedynki pojawi się serial „Sprawiedliwi”, którego główną bohaterką jest młoda pielęgniarka Basia (Marta Chodorowska) niosąca pomoc Żydom w czasie II Wojny Światowej. Za swoją działalność, po wojnie zostaje odznaczona medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Dla wielbicieli polskiej komedii TVP1 przygotowała serial „Duch w dom”, którego bohaterów, dzięcioosobową rodzinę straszyć będą Anna Romantowska i Piotr Fronczewski. W pozostałych rolach pojawią się m.in. Agnieszka Pilaszewska i Piotr Gąsowski. Emisja w środy wieczorem, od kwietnia.
W nowej ramówce Jedynki nie zabraknie także sprawdzonego „Ojca Mateusza” (nowe odcinki w czwartkowe wieczory) oraz solidnej porcji zagranicznych propozycji filmowych. We wtorkowym paśmie „Wiesz, co dobre” zagoszczą m.in. takie tytuły jak „25 godzina”, „Utalentowany Pan Ripley”, czy „Buntownik z wyboru”. W poniedziałki zaś Jedynka przypomni popularną serię z agentem 007.
„Śpiewaj i walcz” oraz „Supermodelki, czyli Supermodels” to nowe programy rozrywkowe Programu Pierwszego. Już od marca, piątkowe wieczory wypełnią zmagania młodych piosenkarzy i zespołów, którzy będą walczyć o możliwość występu w tegorocznym Koncercie Debiuty w Opolu. Od kwietnia zaś, w niedziele przed południem, widzowie będą mogli kibicować młodym modelkom, rywalizującym o staż w prestiżowej amerykańskiej agencji modelek oraz o atrakcyjną nagrodę pieniężną. W ramówce nie zabraknie także programów poradnikowych, które poprowadzą popularni i lubiani aktorzy. W niedziele Joanna Brodzik razem z widzami realizować będzie swoją kulinarną pasję ("Brodzik od kuchni"), a w środy Cezary Żak będzie radził jak zdrowo żyć ("Pora na doktora"). Natomiast w soboty około południa emitowane będą zamiennie dwa programy dla moli książkowych i miłośników filmu: „Hurtownia książek” (prow. Andrzej Grabowski i Agnieszka Wolny-Hamkało) i „Weekendowy magazyn filmowy” (prow. Adriana Prodeus).
Poranne pasmo Jedynki wypełni szereg audycji dla najmłodszych widzów: „Domisie”, „Jedynkowe przedszkole”, „Budzik”, „Moliki książkowe”, czy „Kudłate, łaciate i dlaczego? Po co? Jak?”. Wieczorami natomiast nie zabraknie programów publicystycznych, filmów dokumentalnych i spektakli teatralnych. Sobotni wieczór upłynie pod znakiem cyklu „Szerokie tory” - reportaży o codziennym życiu w krajach byłego Związku Radzieckiego, autorstwa Barbary Włodarczyk. W paśmie tym, dwa razy w tygodniu, pojawi się także program publicystyczny „Wojna światów”, w którym autorzy Grzegorz Górny i Tomasz Terlikowski zaprezentują najbardziej znaczące konflikty cywilizacyjne, kulturowe, obyczajowe i religijne dzisiejszego świata. W Teatrze TV pojawią się kolejne premierowe spektakle. Wśród nich znajdą się m.in. „Operacja reszka” (dramat dokumentalny Włodzimierza Kuligowskiego przedstawiający historię Piotra Jeglińskiego, w latach 70 - tych studenta historii KUL-u, przywódcy opozycyjnego środowiska skupionego wokół pisma „Spotkania". W rolach głównych m.in. Maciej Zakościelny i Jan Wieczorkowski). Natomiast w kwietniu na antenie pojawi się poruszający film dokumentalny pt. „Kolba na szczęście!” opowiadający o Krzysztofie Kolbergerze - artyście spełnionym, człowieku sukcesu, ale również o Hiobie, którego los wystawia na coraz to nowe próby.
Nowe pasmo serialowe, serial kryminalny „Nowa”, rozrywkowe show „Hit dekady” i wiele innych propozycji czekają na widzów Dwójki w nadchodzących miesiącach.
Od 1. marca br. na antenie stacji pojawi się nowe pasmo serialowe, w trakcie którego wyemitowane zostaną dwie nowe produkcje: „Apetyt na życie” i „Licencja na wychowanie”. Ale to nie jedyne serialowe nowości na antenie telewizyjnej Dwójki.
Od 11. marca 2010 roku w ramówce stacji zagości „Nowa” (czwartki, 21.45), serial kryminalny, w którym para policjantów-partnerów rozwiązuje zagadki detektywistyczne w wielkim mieście. W poszczególnych odcinkach bohaterowie znajdą się na tropie zbrodniarzy, odkryją tajemnice zabójstw, oszustw, porwań, w grupie prokuratorów, lekarzy sądowych, wyspecjalizowanych techników kryminalistyki czy mediatorów. Towarzyszyć im będą m.in. Inspektor policji Barska oraz Komisarz Radwan. W środowe wieczory pojawi się także nowy serial zagraniczny. „W pętli czasu” to opowieść o detektywie z Los Angeles, którego życie wali się w gruzy, gdy zostaje on niesłusznie oskarżony o zamordowanie prokuratora Alberta Garzy, a tajemniczy mężczyźni grożą, że zabiją jego przyjaciółkę Ritę oraz siostrę Jennifer i jej dzieci.
Wiosenna ramówka Dwójki stoi także pod znakiem premier filmowych. W każdą środę, o 20.40 pojawiać się będą zagraniczne komedie. Wśród nich widzowie stacji zobaczą m.in. „A właśnie, że tak!”, „Bob kamerdyner”, „Powiedz tak”, „Inteligent w armii”.
Natomiast późnym wieczorem, w czwartki na antenie zagoszczą takie filmy jak „Pan od muzyki”, czy „Miłość z marzeń”. W soboty, tuż po 22 na telewidzów czekać będzie “Weekendowe kino Dwójki”, a w nim “Patrol”, “Dublerzy”, “Prawo ojca”, zaś niedzielne popołudnia wypełnią “Gwiazdy w południe” (a tu m.in. “Alicja w Krainie Czarów”, El Dorado”). Tydzień zakończy cykl “Dwójka w akcji”, w trakcie którego będzie można zobaczyć “Casino Royale”, “Alexandra”, “Mumię” I “Mumia powraca”, czy “Leona zawodowca”.
Tej wiosny w Dwójce nie zabraknie również elementów rozrywkowych. Wśród nich znajdzie się „Hit dekady” (soboty, godz. 20.05). Nowy program, który swoją premierę mieć będzie 6. marca br. to rozrywkowe show, w którym widzowie wybiorą hit dekady: zjawisko, fenomen, przedmiot – coś, co na zawsze zmieniło ich życie. O dobrą zabawę zadba gospodarz programu, Marcin Daniec, któremu w każdym odcinku będzie towarzyszyła inna piękna kobieta związana z Dwójką (prezenterki, aktorki, dziennikarki). Widzowie przed telewizorami będą mogli wziąć udział w SMS-owej, żartobliwej grze „Podróż w przeszłość”, a na popularnej stronie www.retro.tvp.pl znajdzie się miejsce na podzielenie się wspomnieniami, zdjęciami z przeszłości i anegdotami. „Powiedz tak” to kolejna propozycja jaka zagości w wiosennej ramówce TVP2. Prowadząca program, Wanda Ziembicka–Has pomoże zagubionym mężczyznom podjąć najtrudniejsze decyzje: wybrać pierścionek, miejsce wydarzenia, wymyśli zaskakujący scenariusz.
Swoją nową odsłonę mieć będą także sprawdzone programy, które cieszą się popularnością telewidzów. Wśród nich znalazła się „Wideoteka dorosłego człowieka”. Program Marii Szabłowskiej i Krzysztofa Szewczyka wypełnią gwiazdy w ukrytej kamerze, czy głosowanie na żywo na wybrany przez siebie teledysk, a nawet możliwość pokazania się w telewizji podczas śpiewania swojej ulubionej piosenki. W piątkowe wieczory pojawią się kolejne rywalizacje drużyn w programie „Kocham Cię Polsko!”, zaś w niedziele (o 20.00) Robert Górski (Kabaret Moralnego Niepokoju) i Marcin Wójcik (Ani Mru Mru) zaproszą do „Kabaretowego Klubu Dwójki”, w którym oprócz najlepszych polskich kabaretów, satyryków, pojawią się m.in. Robert Rozmus, Katarzyna Zielińska, Marzena Rogalska, Paweł Królikowski, Tomasz Kot. W programie pojawią się też nowe elementy: w każdym odcinku Klubu zobaczymy posiedzenie rządu z premierem Robertem Górskim i ministrem sportu Marcinem Wójcikiem oraz w zależności od bieżących wydarzeń - pozostałymi ministrami. W ramówce Dwójki pojawią się także nowe odcinki „Tak to leciało”, „Szansy na sukces”, a także teleturniejów „Familiada”, „Jeden z dziesięciu” oraz „Dzieciaki górą”.
W paśmie „Świat bez tajemnic” na widzów Dwójki czekają kolejne dokumenty, a wśród nich m.in. „Tygrys i mnich” (historia świątyni, w której mnisi i tygrysy żyją w harmonii), „Mali złodzieje” (dokument poruszający problem rumuńskich dzieci-żebraków i złodziei) „Tuczone narzeczone”, czy „Historia piłki nożnej”. W poniedziałki z widzami spotka się Tomasz Lis w swoim autorskim programie, zaś we wtorkowe wieczory Michał Olszański poruszy najistotniejsze problemy w „Magazynie Ekspresu Reporterów”.
Bez rewolucji – tak pokrótce można określić wiosenną ramówkę TVP INFO. Kierownictwo stacji stawia na sprawdzone programy, które cieszą się niezmiennie zainteresowaniem widzów, czyli serwisy informacyjne, programy społeczne, archiwalia, debaty i dyskusje na najbardziej aktualne tematy.
W paśmie informacyjno-publicystycznym znajdą się takie pozycje jak „Poranek TVP INFO” (wydłużony od marca do godz. 11.00), główny serwis informacyjny „Info Dziennik – zdarzyło się dziś!” z nową formułą informacji, wieczorny program „Minęła dwudziesta”, w którym dziennikarze TVP INFO goszczą bohaterów wydarzeń mijającego dnia, moc gorącej dyskusji w audycji „Forum”, „Studio Wschód” poświęcone najważniejszym wydarzeniom mijającego tygodnia rozgrywającym się na terenie byłego ZSRR, którego gospodarzem będzie Maria Przełomiec, wieloletnia korespondentka od spraw wschodnich Serwisu Światowego BBC, uznawana jest za jednego z najlepszych ekspertów od spraw byłego ZSRR, „Plus-Minus, czyli to mnie dziwi”, „Antysalon Ziemkiewicza”, „Tydzień Jacka Żakowskiego”, czy „Młodzież kontra”. Nie zabraknie również cyklu audycji reporterskich z „Prawdą ekranu”, „Telekurierem”, „Raportem z Polski” oraz „Planetą według Kreta”.
Pasmo programów dokumentalno-społecznych w TVP INFO upłynie tej wiosny pod znakiem „TV Nostalgii”, czyli audycji przypominającej wybrane pozycje archiwalne Telewizji Polskiej wybranej pod kątem wartości dokumentalno-historycznym i artystycznym. Widowie stacji zajrzą także na budowę „Stadionu Narodowego”, a towarzyszyć im będą niezwykli ludzie, varsavianiści, mieszkańcy Saskiej Kępy, kibice, piłkarze. Adam Sikorski zaprosi telewidzów do wspólnego poszukiwania odpowiedzi na zatarte, zagubione, zakłamane wątki polskiej historii w programie „Było… nie minęło”.
W wiosennej ramówce TVP INFO nie zabraknie ciekawych i aktualnych filmów dokumentalnych. W wieczornym paśmie od poniedziałku do piątku, o godz. 23.30 oraz w sobotę i niedzielę o godz. 23.10 widzowie obejrzą m.in. kontynuacje cykli o ostatnich dniach życia polityków i sławnych ludzi, w tym Jasera Arafata, Indiry Ghandi, Che Guevary, Aldo Moro i Malcolma X. Nie zabraknie dokumentu politycznego zarówno o zagrożeniach i atakach terrorystycznych: „Rekruci”, „Zamach na Bali”, jak i o światowej polityce: „Cocalero”, „Chiny-USA. Wojna bez granic” czy „Kobieta na prezydenta”.
W weekendowe wieczory widzowie będą dalej śledzić losy bohaterów popularnej niegdyś telenoweli dokumentalnej Ireny i Jerzego Morawskich „Ballada o lekkim zabarwieniu erotycznym”. Ponadto nie zabraknie nagradzanych na festiwalach filmów wybitnych polskich dokumentalistów, takich jak: „Żywot Michała” Beaty Januchty czy „Słony lot” Mirosława Dembińskiego.
W wiosennej ramówce TVP INFO zagości także moc oskarowych emocji. W oczekiwaniu na statuetkę dla „Królika po berlińsku”, stacja pokaże (7 marca, o godz. 23.10) ten niezwykły film Bartka Konopki i Piotra Rosołowskiego.
Na wiosnę tego roku TVP Kultura przygotowała m.in. cykl filmowy „Miloš Forman x 4”, w trakcie którego przez cztery kolejne niedziele marca widzowie zobaczą „Czarnego Piotrusia”, „Pali się moja panno”, Miłość blondynki” oraz „Konkurs”. Ale to nie jedyne pozycje filmowe, jakie tej wiosny zagoszczą na kulturalnym kanale TVP. Wśród nich znajdą się „Krew i wino” z Jackiem Nicholsonem, „Kod nieznany”, „Prawo Bronxu”, „Pięć razy we dwoje”, „Księżniczki”. TVP Kultura zaplanowała także emisję cyklu programów „Kwestionariusz kultury”, będących zapisem niekonwencjonalnych myśli najznamienitszych przedstawicieli polskiego świata kultury i nauki. Pierwowzorem audycji jest Kwestionariusza Prousta, zbiór blisko 40 zaskakujących pytań, na które odpowiedzi udzielali znani, XIX-wieczni francuscy artyści i intelektualiści.
Począwszy od 12. marca 2010 roku na antenie TVP Kultura pojawi się seria „Akademia”, czyli dziwięć utrzymanych w konwencji mockumentu (fabuły naśladującej film dokumentalny) odcinków, których bohaterami są studenci, wykładowcy i pracownicy Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Twórcami „wziętych z życia” intryg są portretujący samych siebie oraz swoich znajomych studenci i absolwenci Wydziałów Reżyserii, Wydziału Aktorskiego oraz pracownicy Akademii, którzy doskonale znają wewnętrzne życie uczelni i potrafią odnieść się do niego z dystansem i ironią.
TVP Kultura kocha jazz, dlatego też na widzów stacji czeka szereg programów, których bohaterami będą: Zbigniew Wegehaupt, Freeyo /Wojtczak/ Mazolewski /Gos/, Krzysztof Urbański Quartet, których występy zostały zarejestrowane przez TVP Kultura w Klubie Palladium, 14 grudnia 2009.
W każdy poniedziałek, po głównej pozycji dnia (po godz. 20.00) TVP Kultura zaprezentuje serial/cykl filmów dokumentalnych poświęconych sztuce malarskiej. Pomysłodawcą, autorem komentarza i reżyserem jest Alain Jaubert - krytyk i znawca historii sztuki, a także muzykolog. W wiosennej ramówce stacji znajdą się także takie pozycje jak „Mediokracja Job Karma” (program poświęcony sztuce mediów, obserwujący zastosowania eksperymentalnych środków wyrazu w różnych dziedzinach sztuki), sylwetka Piotra Uklańskiego, jednego z najgłośniejszych artystów polskich ostatnich lat, autora m.in takich prac jak "Naziści" czy "Portret Jana Pawła II na plaży w Brazylii" („Video Art. Piotr Uklański”), czy koncerty (Stereo Total w CDQ, The Deal's Gone Bad w CDQ, „Pięć żałobnych pieśni kurpiowskich” na chór a capella w wykonaniu Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku pod dyrekcją Violetty Bieleckiej, czy „Symfonia o Opatrzności" Pawła Łukaszewskiego).
Komentarze