15 września br. to ostatni dzień spotkania z filmami Gatlifa podczas retrospektywy jego twórczości w Muranowie. Na zakończenie niezapomnianego tygodnia widzowie mogli zobaczyć „Swing” i „Exils”.



„Swing” (Francja/Japonia 2001) to kolejny po „Mondo” obraz, w którym Gatlif pokazuje świat z perspektywy dziecka. Główny bohater Max spędza wakacje u swojej babci. Chce grać na gitarze tak jak jego idol – znany cygański muzyk. W tym celu nabywa gitarę za discmana i przychodzi na lekcje do cygańskie dzielnicy. Poznaje tam Swinga – swojego rówieśnika, który wprowadza go w świat Romów, ich obyczajów i codziennego życia.
Film mądry, uczy tolerancji i szacunku do ludzi o odmiennych poglądach, pochodzeniu, czy kolorze skóry. Znamienną sceną, jest ta, w której trzej mężczyźni – Żyd, Arab i Cygan – siedzą przy jednym stole, bawią się i muzykują. Wydawałyby się to niemożliwe, zwłaszcza dzisiaj, kiedy na Wschodzie twa kolejna wojna. Gatlif jednak daje nadzieje, pokazuje, że ludzie ci pozornie tak różni, mogą stać się dla siebie bardzo bliscy. Spoiwem, które łączy bohaterów Gatlifa, jest muzyka. To ona sprawia, że chłopiec z dobrego domu, w tajemnicy przed babcią, wymyka się cygańskiej dzielnicy; to dzięki muzyce francuskie dziewczyny uczą się śpiewać po arabsku; to muzyka gromadzi ludzi różnych religii i różnego pochodzenia pod jednym dachem.
Mali bohaterowie spędzają wspólnie lato, niestety, wakacje wkrótce się kończą, Max musi wracać do matki, szkoły, domu – świata, który jest niedostępny dla Swinga. Ale kto, wie – może kiedyś będzie?



„Exils” (Francja/Japonia, 2004) to prawdopodobnie najbardziej osobisty film Tony’ego Gatlifa – „Pragnąłem pokazać w nim swoje własne rany. Powrót do Algierii, kraju mojego dzieciństwa, zajął mi 43 lata. A to 4500 mil w drodze, pociągiem, samochodem, statkiem, czy po prostu piechotą.”
Dwójka bohaterów: Zano (Romain Duris) i jego dziewczyna Naima (Lubna Azabal) wyruszają do Algierii w poszukiwaniu swoich korzeni. Nie mają nic, wobec tego podróżują na gapę, piechotą, bez bagaży, z wyjątkiem muzyki, która jest ich jedyną religią, jak twierdzi Zano. Obydwoje są poranieni – historię życia znaczą blizny na ich ciałach.
Reżyser postanowił pokazać świat i bohaterów bardzo zmysłowo – poprzez ich nagie ciała, dotyk, zbliżenia - „Chciałem pokazać fizyczną zmysłowość bohaterów, to jak zgłębiają swoje ciała, jak ich ciała od siebie uciekają. Ciała tylko muśnięte i ciała ciasno ze sobą splecione. Ciała spięte i lubieżne, spocone, obnażające się poprzez skórę i blizny. Poprzez pełne przestrzeni, precyzyjne kadry chciałem oddać rzeczywistość, pokazać paryskie autostrady widziane z dachów bokowisk albo algierski cmentarz, czy główny plac w Sewilli o wschodzie słońca.”
Po raz kolejny Gatlif opowiada o emigrantach, wygnańcach, ludziach, którzy „są obcy, gdziekolwiek pójdą.” Para głównych bohaterów jedzie do Algierii, by spotkać się ze swoją przeszłością, odnaleźć ślady przodków, własną tożsamość. Naima jest bardziej zagubiona od swojego towarzysza – mimo że to Zano namówił ją na podróż do Algieru – to ona bardziej przeżywa spotkanie z przeszłością. Jest Arabką, która nie zna arabskiego, ani nie jest muzułmanką. Wszędzie czuje się obca, napiętnowana. Spotkanie z krajem dzieciństwa, a przede wszystkim rytualne oczyszczenie podczas sufickiego transu, w który zostaje wprowadzona, leczą jej rany i pomagają odnaleźć siebie.
Bohaterowie podróżują przez Francję, Hiszpanię, północną Afrykę – nieustannie towarzyszy im muzyka, która filmach Gatlifa zajmuje szczególne miejsce. W „ Exils” jest rodzajem dialogu, wyraża stany wewnętrzne bohaterów, podkreśla klimat miejsca w którym się znajdują. Stąd też jej zróżnicowanie – od elektronicznych dźwięków, poprzez flamenco, do tradycyjnej muzyki sufickiej.
Jest to obok „Vengo” i „Gadjo Dilo” najbardziej dojrzały artystycznie obraz Tony’ego Gatlifa. Autentyzm, świetna gra aktorów, urzekająca muzyka, dopracowane zdjęcia i ważny temat – wszystko to złożyła się na sukces „Exils”.
Film w 2004 roku zdobył nagrodę w Cannes za reżyserię.


kozyra

Komentarze

Powiązane

22.11.24, 21:45
| radio » informacje | kultura » muzyka
Koncert zespołu Ptaszkowie Śpiewali na antenie Polskiego Radia Dzieciom
23 listopada br. o godz. 12.00 w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana odbędzie się koncert zespołu „Ptaszkowie Śpiewali”, który swoje inspiracje czerpie z polskiej muzyki tradycyjnej oraz elektronicznej z lat 80. i 90. Na koncert zaprasza Polskie Radio Dzieciom.
20.11.24, 23:05
| kultura » film
Koterski na dużym ekranie. Wyjątkowy przegląd w kinie Muranów
20 listopada 2024 roku w kinie Muranów rozpocznie się trzydniowy przegląd „Koterski. Życie w kadrze”, poświęcony twórczości Marka Koterskiego, reżysera znanego z filmów łączących humor, emocje i refleksję nad codziennością. Organizatorami wydarzenia są Rada i Zarząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy oraz kino Muranów.
20.11.24, 18:30
| radio » informacje | kultura » film
Kino dla Ciebie: Kobiece Wieczory w Atlanticu. RDC i Kino Atlantic uruchamiają cykl filmowy
Polskie Radio RDC i Kino Atlantic nawiązują współpracę, tworząc cykl „KINO DLA CIEBIE. Kobiece Wieczory w Atlanticu”. Pierwsze wydarzenie odbędzie się w czwartek, 21 listopada br. o godz. 19:00.
20.11.24, 07:00
| telewizja / VOD » informacje | kultura » książki
Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne archiwum X. Sprzedano prawa filmowe do zbioru reportaży Izy Michalewicz
Wydawnictwo ZNAK poinformowało o sprzedaży kolejnej opcji filmowej. Tym razem sprzedano prawa filmowe do zbioru reportaży „Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne archiwum X” Izy Michalewicz.
19.11.24, 15:00
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Pierwszy milion filmu Listy do M. Pożegnania i powroty. I to tylko w 10 dni od premiery biją rekordy
Najnowsza odsłona popularnej serii „Listy do M. Pożegnania i powroty" bije rekordy popularności. W ciągu zaledwie 10 dni od premiery, film przekroczył barierę 1 miliona widzów.
16.11.24, 20:00
| reklama & PR » informacje | kultura » teatr
Bank Millennium sponsorem spektaklu ONO-1 w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu
Pod koniec października br. odbyła się w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu premiera spektaklu młodych twórców „ONO-1”, eksplorującego temat sztucznej inteligencji i jej wpływu na przyszłość. Bank Millennium był partnerem wydarzenia.
15.11.24, 16:43
| radio » informacje | kultura » muzyka
Z klasyką przez Polskę. Arkadiusz Krupa i Michał Nagy wystąpią na antenie Dwójki
Program 2 Polskiego Radia i Narodowy Instytut Muzyki i Tańca organizują kolejny koncert w ramach cyklu „Z klasyką przez Polskę”. 16 listopada br. o godz. 17:00 w Studiu Polskiego Radia im. W. Szpilmana wystąpią Arkadiusz Krupa i Michał Nagy. Transmisja na antenie Dwójki oraz w formie streamingu wideo na Facebooku i kanale YouTube stacji.
13.11.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje | kultura » muzyka
Fryderyki po długiej przerwie wracają do TVP
Fryderyki - nagrody polskiej branży muzycznej po kilku latach przerwy wracają do Telewizji Polskiej.
12.11.24, 08:30
| radio » informacje | internet » informacje | kultura » informacje
Wszystko już było. Audioteka stworzyła audioserial o sztuce współczesnej
Audioteka wspiera Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w związku z otwarciem nowej siedziby muzeum. Efektem współpracy jest podcast „Wszystko już było” – pierwszy polski audioserial o sztuce współczesnej.
11.11.24, 22:20
| radio » informacje | kultura » muzyka
Wirefall ze Złotą Kosę 2024. Finał Antyfestu Antyradia
Zwycięzcą tegorocznego Antyfestu Antyradia – przeglądu rockowych talentów – został zespół Wirefall z Krakowa.