15 września br. to ostatni dzień spotkania z filmami Gatlifa podczas retrospektywy jego twórczości w Muranowie. Na zakończenie niezapomnianego tygodnia widzowie mogli zobaczyć „Swing” i „Exils”.„Swing” (Francja/Japonia 2001) to kolejny po „Mondo” obraz, w którym Gatlif pokazuje świat z perspektywy dziecka. Główny bohater Max spędza wakacje u swojej babci. Chce grać na gitarze tak jak jego idol – znany cygański muzyk. W tym celu nabywa gitarę za discmana i przychodzi na lekcje do cygańskie dzielnicy. Poznaje tam Swinga – swojego rówieśnika, który wprowadza go w świat Romów, ich obyczajów i codziennego życia.
Film mądry, uczy tolerancji i szacunku do ludzi o odmiennych poglądach, pochodzeniu, czy kolorze skóry. Znamienną sceną, jest ta, w której trzej mężczyźni – Żyd, Arab i Cygan – siedzą przy jednym stole, bawią się i muzykują. Wydawałyby się to niemożliwe, zwłaszcza dzisiaj, kiedy na Wschodzie twa kolejna wojna. Gatlif jednak daje nadzieje, pokazuje, że ludzie ci pozornie tak różni, mogą stać się dla siebie bardzo bliscy. Spoiwem, które łączy bohaterów Gatlifa, jest muzyka. To ona sprawia, że chłopiec z dobrego domu, w tajemnicy przed babcią, wymyka się cygańskiej dzielnicy; to dzięki muzyce francuskie dziewczyny uczą się śpiewać po arabsku; to muzyka gromadzi ludzi różnych religii i różnego pochodzenia pod jednym dachem.
Mali bohaterowie spędzają wspólnie lato, niestety, wakacje wkrótce się kończą, Max musi wracać do matki, szkoły, domu – świata, który jest niedostępny dla Swinga. Ale kto, wie – może kiedyś będzie?„Exils” (Francja/Japonia, 2004) to prawdopodobnie najbardziej osobisty film Tony’ego Gatlifa – „Pragnąłem pokazać w nim swoje własne rany. Powrót do Algierii, kraju mojego dzieciństwa, zajął mi 43 lata. A to 4500 mil w drodze, pociągiem, samochodem, statkiem, czy po prostu piechotą.”
Dwójka bohaterów: Zano (Romain Duris) i jego dziewczyna Naima (Lubna Azabal) wyruszają do Algierii w poszukiwaniu swoich korzeni. Nie mają nic, wobec tego podróżują na gapę, piechotą, bez bagaży, z wyjątkiem muzyki, która jest ich jedyną religią, jak twierdzi Zano. Obydwoje są poranieni – historię życia znaczą blizny na ich ciałach.
Reżyser postanowił pokazać świat i bohaterów bardzo zmysłowo – poprzez ich nagie ciała, dotyk, zbliżenia - „Chciałem pokazać fizyczną zmysłowość bohaterów, to jak zgłębiają swoje ciała, jak ich ciała od siebie uciekają. Ciała tylko muśnięte i ciała ciasno ze sobą splecione. Ciała spięte i lubieżne, spocone, obnażające się poprzez skórę i blizny. Poprzez pełne przestrzeni, precyzyjne kadry chciałem oddać rzeczywistość, pokazać paryskie autostrady widziane z dachów bokowisk albo algierski cmentarz, czy główny plac w Sewilli o wschodzie słońca.”
Po raz kolejny Gatlif opowiada o emigrantach, wygnańcach, ludziach, którzy „są obcy, gdziekolwiek pójdą.” Para głównych bohaterów jedzie do Algierii, by spotkać się ze swoją przeszłością, odnaleźć ślady przodków, własną tożsamość. Naima jest bardziej zagubiona od swojego towarzysza – mimo że to Zano namówił ją na podróż do Algieru – to ona bardziej przeżywa spotkanie z przeszłością. Jest Arabką, która nie zna arabskiego, ani nie jest muzułmanką. Wszędzie czuje się obca, napiętnowana. Spotkanie z krajem dzieciństwa, a przede wszystkim rytualne oczyszczenie podczas sufickiego transu, w który zostaje wprowadzona, leczą jej rany i pomagają odnaleźć siebie.
Bohaterowie podróżują przez Francję, Hiszpanię, północną Afrykę – nieustannie towarzyszy im muzyka, która filmach Gatlifa zajmuje szczególne miejsce. W „ Exils” jest rodzajem dialogu, wyraża stany wewnętrzne bohaterów, podkreśla klimat miejsca w którym się znajdują. Stąd też jej zróżnicowanie – od elektronicznych dźwięków, poprzez flamenco, do tradycyjnej muzyki sufickiej.
Jest to obok „Vengo” i „Gadjo Dilo” najbardziej dojrzały artystycznie obraz Tony’ego Gatlifa. Autentyzm, świetna gra aktorów, urzekająca muzyka, dopracowane zdjęcia i ważny temat – wszystko to złożyła się na sukces „Exils”.
Film w 2004 roku zdobył nagrodę w Cannes za reżyserię.


kozyra

Komentarze

Powiązane

10.05.23, 20:26
| kultura » informacje
Ryś. Król puszczy. Portret dzikiej przyrody trafi do kin
9 maja br., w warszawskim kinie ELEKTRONIK odbył się premierowy pokaz filmu o tytule "Ryś. Król puszczy" w reżyserii Laurenta Geslina. 
03.05.23, 16:00
| biznes i technologie » informacje | kultura » informacje
Jan Woźnica zaprojektował zestaw LEGO Ideas Opowieści z czasów wyścigu kosmicznego
5 maja br. w sprzedaży pojawi się pierwszy zestaw LEGO Ideas zaprojektowany przez polskiego fana – Jana Woźnicę.
30.04.23, 17:00
| kultura » informacje
Męskie Granie 2023 prezentuje tegoroczny line-up
W tym roku odbędzie się już 14. edycja Męskiego Grania. Na dwóch scenach wydarzenia sponsorowanego przez markę Żywiec wystąpi prawie 80 polskich artystów reprezentujących odmienne konwencje, style i pokolenia.
29.04.23, 16:23
| kultura » informacje
Do line-upu RE:Rzeszów Festival dołączają: Rubens i Julia Wieniawa
10 koncertów polskich gwiazd, piknik kulinarny i strefa dla dzieci to tylko część atrakcji, które czekają na uczestników drugiej edycji RE: Rzeszów Festival. Do ogłoszonych już nazwisk takich jak Sorry Boys, Król, Bedoes 2115 oraz T.Love, dołączają właśnie Rubens i Julia Wieniawa. W tym roku festiwal odbędzie się 28 i 29 lipca BR. na Bulwarach nad Wisłokiem.
22.04.23, 21:00
| kultura » informacje
Ladies' Jazz Festival 2023 odkrywa karty
13 koncertów w osiem dni - tak zapowiada się XIX Ladies’ Jazz Festival, który odbędzie się od 16 do 24 lipca 2023 r. w Gdyni i Wejherowie.
13.04.23, 18:41
| radio » informacje | kultura » muzyka
Premiera zremasterowanych utworów Andrzeja Zauchy w Radiu Nowy Świat
W piątek, 14 kwietnia br., w audycji „Poranna Manna” Wojciech Mann zaprezentuje mniej znane i na nowo zremasterowane utwory Andrzeja Zauchy. Radio Nowy Świat jako pierwsze wyemituje piosenki, czyli muzyczne przygody Andrzeja Zauchy z lat 80, zebrane na jednej płycie „Dwa kroki w chmurach”, której sprzedaż ruszy 22 kwietnia br.
12.04.23, 21:15
| kultura » muzyka
Ruszyła sprzedaż biletów na Męskie Granie 2023
Trasa festiwalowa Męskie Granie powraca. W ramach 14. edycji, projekt sponsorowany przez markę Żywiec, zawita do Szczecina, Poznania, Warszawy, Gdańska, Krakowa, Wrocławia i Żywca. Przedsprzedaż biletów dla posiadaczy Allegro Smart! rusza 12 kwietnia, a pozostałej puli – 13 kwietnia br.
12.04.23, 15:00
| kultura » książki
Finałowa piątka w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego
Jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego nominowało do finału książki czterech autorek i jednego autora. Nagroda zostanie przyznana po raz 14.
08.04.23, 09:00
| kultura » muzyka
Król, Sorry Boys oraz Piotr Zioła dołączają do lineupu Olsztyn Green Festival 2023
Organizatorzy Olsztyn Green Festival odkrywają kolejnych artystów i artystki, którzy znajdą się w programie jednego z najpiękniejszych festiwali w Polsce - Olsztyn Green Festival odbywający się w dniach 11-13 sierpnia 2023 r. Na scenie obok: Dawida Podsiadło, Rubensa, Zalewskiego, Nosowskiej, czy Brodki, wystąpią: Król, Sorry Boys oraz Piotr Zioła. 
03.04.23, 07:30
| kultura » książki
10 książek nominowanych do Nagrody im. Kapuścińskiego za najlepszy reportaż 2022 r.
Zbliża się finał 14. edycja Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, przyznawanej najlepszym książkom reporterskim minionego roku, które podejmują ważne problemy współczesności. Jury Nagrody wybrało 10 książek, spośród których wyłoniona zostanie finałowa piątka, a w maju br. ‒ laureat lub laureatka Nagrody. 
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. mediów społecznościowych – Rzecznik Prasowy

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku | Gdańsk

Przejdź do oferty
Konkursy
do 25.06.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 23.06.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.