30.03.10, 21:02

Rzeczpospolita zdecydowanie kształtuje opinię

Ponad dwa razy częściej „Rzeczpospolita” była cytowana przez inne media, niż druga w zestawieniu „Gazeta Wyborcza”. Raport podsumowujący kwestię powołań w miesiącu lutym 2010 roku przygotował Instytut Monitorowania Mediów.

Ponad dwa razy częściej „Rzeczpospolita” była cytowana przez inne media, niż druga w zestawieniu „Gazeta Wyborcza”. Raport podsumowujący kwestię powołań w miesiącu lutym 2010 roku przygotował Instytut Monitorowania Mediów. Badanie przeprowadzono na podstawie 8054 przekazów mediowych (wycinków prasowych, programów radiowych i telewizyjnych) z okresu 1 – 28 lutego 2010 r. Dziennikarze odnosili się do wiadomości podawanych na łamach innych mediów 8197 razy.

W czołówce zestawienia znalazły się wyłącznie tytuły prasowe. Przoduje im „Rzeczpospolita”, na którą w lutym br. powoływano się 1692-krotnie. Tak duża rozbieżność między „Rzeczpospolitą” a kolejnymi tytułami jest największą od 2003 roku. Przyczyną takiego stanu rzeczy są m.in. doniesienia na temat afery hazardowej, jakie pojawiały się na łamach „Rz”. Zainteresowanie innych mediów wzbudziły także artykuły z zakresu ekonomii, rynku i finansów, ranking szkół średnich przygotowany przez „Rzeczpospolitą” i miesięcznik „Perspektywy” oraz sondaży opublikowanych na łamach dziennika, dotyczących między innymi wyborów prezydenckich. „Gazeta Wyborcza”, która uplasowała się na kolejnej pozycji cytowana była 725 razy, zaś trzeci „Dziennik Gazeta Prawna” 569 razy.

Tuż za podium znalazła się najczęściej cytowana stacja telewizyjna - TVN24, na którą powoływano się 458 razy, głównie za sprawą doniesień w kontekście polityki polskiej, działalności policji i przestępczości oraz afery hazardowej. Ale to nie jedyna stacja z grupy ITI, jaka znalazła się w czołowej piętnastce zestawienia. Nie zabrakło tu również kanału TVN (144 cytowania). Inna stacja z portfolio ITI (Religia TV), choć nie znalazła się w czołowej piętnastce, to i tak zanotowała wysoką pozycję, dzięki 21 cytowaniom wywiadu z senatorem Piesiewiczem.

Wysoką, piątą pozycję  zajął tygodnik „Newsweek”, który w lutym 2010 roku cytowany był aż 425 razy. Tak dobry rezultat tego tytułu to efekt popularności wywiadu z Jarosławem Kaczyńskim, jaki ukazał się na łamach tego pisma.

Do zmiany lidera doszło w kategorii stacji radiowych. Zwycięzca z zeszłego miesiąca, RMF FM, ustąpił miejsca Radiu ZET, informującemu na temat zbliżających się wyborów prezydenckich, polityki polskiej oraz afery hazardowej (239 powołań). Do informacje przygotowane przez stację należącą do firmy Bauer media odwoływały się 222-krotnie.

W czołowej piętnastce Najbardziej opiniotwórczych mediów nie zabrakło także portali internetowych. Aż trzy z nich znalazły się w gronie najlepszych mediów. Onet.pl, lider wśród serwisów internetowych, zajął ósme miejsce w rankingu (cytowany 223 razy), zaś kolejne – Wp.pl i tvn24.pl cytowane były odpowiednio 140 i 95 razy.

W lutym 2010 roku media koncentrowały się głównie na tematach związanych z: doniesieniami o aferze hazardowej, wywiadem Mirosława Drzewieckiego w USA oraz najbliższymi wyborami prezydenckimi i kwestią szukania „haków” na ministra Sikorskiego. Dużą popularnością cieszył się także wywiad z Jarosławem Kaczyńskim, przeprowadzony przez tygodnik „Newsweeka”. Nie zabrakło także informacji na temat Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver, publikacji biografii Ryszarda Kapuścińskiego, wyroku w sprawie tzw. seksafery w Samoobronie, rozpoczęciem procesu ws. śmierci gen. Marka Papały, planowanym przez prezydenta uczestnictwem w obchodach w Katyniu, wyborami prezydenckimi na Ukrainie, rosyjskim samolotem szpiegowskim nad Polską, zabójstwem policjanta na warszawskiej Woli. Kontynuowano też tematy styczniowe, m.in. przygotowania Polski do Euro 2012, atak zimy w Polsce, konflikt gazowy.

Komentarze

Powiązane

23.01.25, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 23 stycznia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 23 stycznia? Zapowiedzi wydarzeń, a także najciekawsze "tweety" z sieci.
22.01.25, 16:30
| prasa » dodatki do gazet
Książka Tym bardziej. 100 najlepszych felietonów z POLITYKI. Rusza też nowy cykl redakcyjny
W środę, 29 stycznia br., w sprzedaży pojawi się książka „Tym bardziej. 100 najlepszych felietonów z POLITYKI”. „Polityka” rusza także z redakcyjnym cyklem „Kącik adopcyjny im. Stanisława Tyma”. 
22.01.25, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 22 stycznia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 22 stycznia? Zapowiedzi wydarzeń, a także najciekawsze "tweety" z sieci.
21.01.25, 19:03
| prasa » ludzie | internet » ludzie
Artur Birnbaum z nowym stanowiskiem w Grupie Agora od lutego
1 lutego br., Artur Birnbaum obejmie stanowisko Chief Data and Digital Strategy Officer w Grupie Agora. Będzie odpowiadać za rozwój działu strategicznych analiz digitalowych i wspierać projekty digitalowe w firmie.
21.01.25, 10:00
| prasa » ludzie
Piotr Buczek nowym wydawcą Puls Biznesu
W styczniu br. redakcję „Pulsu Biznesu” zasilił Piotr Buczek. Wieloletni dziennikarz ekonomiczno-gospodarczy został redaktorem i wydawcą jedynego na polskim rynku medium skoncentrowanym w 100 proc. na tematyce biznesowej.
21.01.25, 08:30
| prasa » informacje
Dziennik Gazeta Prawna na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos
Na uczestników Polish Business Hub w Davos czekają atrakcje przygotowane przez "Dziennik Gazetę Prawną". Medialnym partnerem jedynej polskiej instytucji obecnej na Światowym Forum Ekonomicznym w Szwajcarii jest "Dziennik Gazeta Prawna". 
21.01.25, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 21 stycznia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 21 stycznia? Zapowiedzi wydarzeń, a także najciekawsze "tweety" z sieci.
20.01.25, 08:30
| prasa » informacje
Przyjaciółka z historiami. Dwumiesięcznik będzie miesięcznikiem
Począwszy od numeru 1/2025, „Przyjaciółka z historiami” (Wydawnictwo Bauer) zmienia częstotliwość ukazywania się. Od teraz pismo stanie się miesięcznikiem.
20.01.25, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 20 stycznia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 20 stycznia? Zapowiedzi wydarzeń, a także najciekawsze "tweety" z sieci.
19.01.25, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 19 stycznia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 19 stycznia? Zapowiedzi wydarzeń, a także najciekawsze "tweety" z sieci.
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.02.25

Do zdobycia jedna gra planszowa.

do 22.02.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 20.02.25

Do zdobycia jedna książka.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.