20.04.10, 20:41

Powstał Oddział Wrocławski Stowarzyszenia Filmowców Polskich

8 kwietnia br., w Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu ukonstytuował się i oficjalnie rozpoczął działalność Oddział Wrocławski Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

 

8 kwietnia br., w Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu ukonstytuował się i oficjalnie rozpoczął działalność Oddział Wrocławski Stowarzyszenia Filmowców Polskich. 

SFP jest organizacją skupiającą ludzi wielu zawodów filmowych: producentów, reżyserów, scenarzystów, kierowników produkcji, operatorów obrazu, reżyserów, operatorów i montażystów dźwięku, kostiumografów, scenografów, dekoratorów wnętrz, charakteryzatorów, kaskaderów, krytyków filmowych oraz innych twórców.  SFP istnieje od 1966 roku, a jego prezesami byli kolejno: Jerzy Kawalerowicz, Andrzej Wajda, Janusz Majewski, Jerzy Domaradzki, Janusz Kidawa-Błoński. Od 1996 roku funkcję tę pełni Jacek Bromski. SFP ma szeroki zakres działania - od ochrony filmowców i zawodów filmowych, poprzez zbiorowy zarząd prawami autorskimi, aż po promocję i upowszechnianie kultury filmowej w Polsce i zagranicą i produkcję filmów. Od 1996 roku w strukturach SFP działa organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi ZAPA (Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych), natomiast od 2008 – Studio Munka, w którym powstają debiuty młodych filmowców. 

W strukturach SFP działają już Oddziały Krakowski i Łódzki. We Wrocławiu mieszka i pracuje liczna, aktywna zawodowa grupa filmowców, którzy chcą działać na rzecz rozwoju filmu w swoim regionie. Przewodniczącym Oddziału Wrocławskiego SFP został wybrany znany scenograf filmowy Rafał Waltenberger („Amator” i „Przypadek” Kieślowskiego, „Komediantka” Sztwiertni, „Medium” Koprowicza, „Akwarium” A. Krauzego, „Przystań” Hryniaka, wiele produkcji zagranicznych, w tym „Charakter” Mike van Diem), laureat nagrody na FPFF w Gdyni za scenografię do filmu „Cudownie ocalony”. Wiceprzewodniczącą Oddziału została reżyser Grażyna Popowicz. Członkami nowego Oddziału są filmowcy wielu zawodów, m.in. reżyser Sylwester Chęciński, scenograf Tadeusz Kosarewicz, reżyser animacji Aniela Lubieniecka, mistrz efektów specjalnych Janusz Król, scenograf Barbara Komosińska, operator dźwięku Zbigniew Mendlewski. 

Rafał Waltenberger, Przewodniczący, a jednocześnie inicjator Oddziału Wrocławskiego SFP, ma już pierwsze plany. „Powstanie Oddziału jest sposobem na ożywienie aktywności środowiskowej, na pobudzenie do działania licznie pracujących we Wrocławiu twórców filmowych.” – wyjaśnia Rafał Waltenberger. „Wrocław to miasto z wielkim potencjałem dla polskich i zagranicznych produkcji filmowych, które może wygrywać przez swój niepowtarzalny charakter i bogactwo architektoniczne” - dodaje Waltenberger. 

 

Komentarze

Powiązane

05.07.24, 14:30
| kultura » książki
Lista nominowanych do Nagrody Literackiej Nike 2024. Wyróżniono zaledwie trzy powieści
28 czerwca br. ogłoszono 20 książek nominowanych do tegorocznej nagrody Nike. Wśród dzieł wyróżnionych przez kapitułę są cztery tomy poetyckie i tylko trzy powieści.
04.07.24, 10:59
| kultura » muzyka
Rzeszów celebruje Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko. Będą koncerty i wystawa
W tym roku po raz szósty Rzeszów będzie celebrować twórczość pochodzącego z Rzeszowa trębacza jazzowego, Tomasza Stańko. 13 lipca br. odbędzie się Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko, który w tym roku poprzedzi cykl wyjątkowych wydarzeń. Wydarzenia organizowane są przez Estradę Rzeszowską.
29.06.24, 08:00
| kultura » informacje
Kino plenerowe na Cytadeli pod hasłem Jesteśmy na wczasach
Od lipca br. w parku przy Muzeum Historii Polski w Warszawie, pod hasłem „Jesteśmy na wczasach”, rusza kino plenerowe. W wybrane soboty będzie można zobaczyć ciekawe filmy z różnych dekad, takie jak “Rejs”, “Hydrozagadka” czy “Jak żyć?”. Wstęp do kina plenerowego jest bezpłatny. 
27.06.24, 20:00
| kultura » informacje
Kinga Zaborowska laureatka nagrody CineEurope Gold Award 2024
Kinga Zaborowska, dyrektorka działu filmbookingu w sieci kin Helios, otrzymała wyróżnienie CineEurope Gold Award. To nagroda przyznawana profesjonalistom z branży kinowej za wybitne osiągnięcia w ich dziedzinie. 20 czerwca br. podczas ceremonii rozdania nagród CineEurope w Barcelonie, złote statuetki odebrało osiem osób z całego świata. 
26.06.24, 17:45
| radio » informacje | kultura » informacje
XXIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry – Sopot 2024. Lista laureatów w kategorii słuchowisko
Słuchowisko „Siostra Hioba” Marty Rebzdy w reż. Waldemara Modestowicza zdobyło Grand Prix XXIII Festiwalu „Dwa Teatry - Sopot 2024”, dla najlepszego utworu w kategorii słuchowisk. Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w TPR i Teatrze TV uhonorowani zostali Joanna Szczepkowska i Adam Ferency.
21.06.24, 21:00
| biznes i technologie » informacje | kultura » film
Po 25. latach Multikino Ursynów zamyka swoje drzwi 18 sierpnia 2024 r.
Multikino Ursynów zakończy działalność 18 sierpnia br. Spółka sprzedała prawa użytkowania wieczystego do działki na której funkcjonuje multipleks.
21.06.24, 06:30
| reklama & PR » informacje | kultura » film
Agencji K+Group odpowiada za promocję filmu Rodzina Treflików
Trefliki, bohaterowie serialu animowanego „Rodzina Treflików”, w listopadzie br. trafią na wielki ekran. Szczegóły świątecznej produkcji zostaną ujawnione dwa miesiące przed premierą, ale już teraz rozpoczynają się działania związane z kinowym debiutem Treflikowych bohaterów. Za działania związane z promocją filmu będzie odpowiedzialna agencja K+Group.
13.06.24, 16:00
| radio » informacje | kultura » informacje
Nie do wiary. 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
15 czerwca br. na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia jest hasło: „Nie do Wiary!”. 
11.06.24, 13:04
| kultura » muzyka
Wolne Duchy. Męskie Granie Orkiestra prezentuje tegoroczny singiel promujący trasę Męskie Granie. Obejrzyj teledysk
Daria Zawiałow, Mrozu oraz Kacperczyk, czyli Męskie Granie Orkiestra 2024, nagrali utwór „Wolne Duchy”, promujący tegoroczną, 15. edycję trasy Męskie Granie. Singlowi towarzyszy teledysk, w którym monumentalne głowy artystów – podobnie jak każdego lata sponsorowana przez markę Żywiec trasa – przemierzają Polskę, prezentując jej różne oblicza.
08.06.24, 07:00
| kultura » film
Warner Bros Discovery oraz Mennica Gdańska wprowadzają na rynek kolekcjonerską monetę „Superman”'
3 czerwca br. swoją premierę ma nowa moneta kolekcjonerska, która powstała dzięki współpracy Mennicy Gdańskiej z Warner Bros Discovery Global Consumer Products. W ramach umowy licencyjnej, Mennica Gdańska wprowadza na rynek numizmat z Supermanem. Moneta wykonana jest z czystego srebra próby 999, waży 2 uncje (62,2 g) i ma wartość nominalną pięciu dolarów.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. PR

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.