28.08.10, 22:48

Wspomnienie Sierpnia '80 w Discovery World

Kanał Discovery World 30. sierpnia br, o godz. 15.30 wyemituje "Solidarność, początek rewolucji".

Kanał Discovery World 30. sierpnia br, o godz. 15.30 wyemituje "Solidarność, początek rewolucji".

Solidarność – pierwszy ogólnopolski związek zawodowy i jednocześnie aktywny ruch opozycyjny wobec komunistycznej władzy PRL. W 30. rocznicę porozumień sierpniowych kanał Discovery World postanowił przypomnieć początki jego burzliwej i inspirującej historii. Nieznane szczegóły sierpnia ’80 będzie można poznać w wyjątkowym programie Discovery World "Solidarność, początek rewolucji".

Niskie płace, ciągłe podwyżki cen żywności i kiepskie warunki socjalne Polaków w rządzonej przez komunistów PRL sprawiały, że nastroje społeczne stawały się coraz bardziej napięte. Zwolnienie pracującej na stanowisku suwnicowej Anny Walentynowicz, aktywnej działaczki opozycyjnej, było iskrą, która zapoczątkowała bunt gdańskich stoczniowców. Pięciu z nich, wśród nich także legendarny działacz "Solidarności" Lech Wałęsa, zdecydowało się na szalony i jednocześnie odważny krok zorganizowania strajku, liczącej kilkanaście tysięcy stoczniowców, załogi zakładu. Wiara w słuszność celów, jakie chcieli wywalczyć, była ważniejsza niż świadomość ogromnego ryzyka, jakie niósł za sobą taki protest. Strajk w Stoczni Gdańskiej, jaki wybuchł 14. sierpnia 1980 roku, okazał się jednak wydarzeniem, które uruchomiło proces pozytywnych przemian gospodarczych w całej socjalistycznej Polsce.

Film "Solidarność, początek rewolucji" to relacje organizatorów i uczestników strajku, którzy opowiadają o przygotowaniach i realizacji protestu, jaki wybuchł w stoczni w 1980 roku. Strajk widziany oczami Lecha Wałęsy, Bogdana Borusewicza, Anny Walentynowicz, a także reprezentantów ówczesnych władz pozwoli widzom poznać genezę i charakter tych rewolucyjnych działań bardziej od strony osobistych doświadczeń i przemyśleń, jakie towarzyszyły ludziom w tym naprawdę trudnym czasie. Strach przed niepowodzeniem akcji i represjami władz, migawki słynnej bramy, ze szczytu której przemawiał do zgromadzonych stoczniowców Lech Wałęsa, a także ogromnego długopisu z wizerunkiem papieża Jana Pawła II, którym pierwszy przewodniczący Solidarności podpisywał porozumienie. 

Powstanie NSZZ "Solidarność" diametralnie zmieniło sytuację pracowników w PRL-u. Zyskali oni nie tylko obiecane podwyżki pensji, ale przede wszystkim prawo do formowania związków zawodowych, wolności słowa czy lepszych świadczeń socjalnych. Rozpoczęty strajkiem karnawał wolności Polaków trwał zaledwie 15 miesięcy, do grudnia 1981 roku, kiedy władze PRL wprowadziły stan wojenny. I choć okazał się tak krótki, to dziś uznaje się, że był jednym z większych pierwszych zwycięstw tej rewolucji solidaryzowanych Polaków nad komunistycznym reżimem i początkiem przemian w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Komentarze

Powiązane

30.08.23, 20:30
| kultura » teatr
VIII Międzynarodowego Festiwalu Ulicznych Teatrów Lalkowych „Lalka na Scenie” 2023
W najbliższy weekend, 2-3 września br. w Warszawie na Rynku Nowego Miasta po raz ósmy zawita „Lalka na Scenie”. To coroczna teatralna uczta dla każdego. Wszystkie dwudniowe wydarzenia festiwalowe są bezpłatne.
29.08.23, 19:30
| internet » informacje | kultura » film
Influencerzy po raz pierwszy na dużym ekranie. Trwają zdjęcia do dokumentu Krystiana Kuczkowskiego
Trwają zdjęcia do filmu dokumentalnego opowiadającego o życiu najbardziej znanych polskich influencerów. Głównymi bohaterami dokumentu są Natalia Karczmarczyk „Natsu”, Kamil Labudda „Budda” oraz Michał Baron „Boxdel”.
20.08.23, 17:00
| kultura » książki
Pociąg do czytania. Wakacyjna Strefa NPRCz 2.0 na dworcach kolejowych
4 sierpnia 2023 r. na Dworcu Wschodnim w Warszawie ruszyła akcja "Pociąg do czytania". Pasażerowie będą mogli czytać książki i korzystać z aktywności przygotowanych przez bibliotekarzy. Akcja odbędzie się także w Katowicach, Gdyni, Krakowie i we Wrocławiu.
19.08.23, 08:00
| kultura » film
Przysięga Ireny. Światowa premiera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto
„Przysięga Ireny”, polsko-kanadyjska koprodukcja, zakwalifikowała się do udziału w tegorocznym 48. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Koproducentem filmu jest Telewizja Polska.
16.08.23, 09:00
| kultura » książki
Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej pod koniec września w sprzedaży
27 września ukaże się powieść biograficzna pt. "Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej" autorstwa Katarzyny Drogi.
12.08.23, 22:00
| kultura » informacje
Muzyczne Konstelacje na Dziedzińcu Kultury. Kto jeszcze wystąpi?
Od 7 lipca do 25 sierpnia br. dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego stanie się muzycznym obserwatorium. Gwiazdy rocka, electro, jazzu i popu przeniosą swoich gości w różnorodne sfery muzycznego wszechświata.
11.08.23, 10:06
| kultura » książki
Rozpoczął się III nabór wniosków do konkursu Infrastruktura bibliotek 2021-2025 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Można już składać wnioski na zadania dotyczące budowy, przebudowy, modernizacji i adaptacji obiektów bibliotecznych. W ramach konkursu „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 do dyspozycji jest ponad 84 mln zł.
11.08.23, 07:30
| kultura » informacje
15. edycja SOLANINA zbliża się wielkimi krokami. Kto będzie gościem specjalnym?
23 sierpnia br. wystartuje 15. Solanin Film Festiwal 2023 w Nowje Soli. W czterech konkursach weźmie udział 32 niezależne filmy. W ramach wydarzenia zaplanowano także pokazy przedmierowe i sekcje specjalne.
05.08.23, 22:38
| kultura » informacje
Czas apokalipsy z kobiecej perspektywy. Kulczyk Foundation wspiera pamięć o Powstaniu Warszawskim
2 sierpnia 2023 roku odbył się wernisaż wystawy "Podróż bohaterek" w Muzeum Powstania Warszawskiego, który pokazywał doświadczenia kobiet podczas wojny. Kulczyk Foundation jest partnerem wystawy.
04.08.23, 10:20
| kultura » informacje
Cyfrowa Sowa. Rusza projekt Izby Gospodarki Elektronicznej
„Cyfrowa Sowa” Izby Gospodarki Elektronicznej to seria zajęć online przygotowali profesjonaliści z branży, pod okiem pedagogów. To ludzie, którym zależy na wykształceniu wartości i wiedzy w pokoleniu Z i Alfa, które będą potrzebne młodzieży do bezpiecznego i odpowiedzialnego poruszania się w cyfrowym świecie.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Kierownik Działu Komunikacji

Muzeum Sztuki w Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty

Animator Kultury w obszarze czytelnictwa

Biblioteka publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st.Warszawy | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 20.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 14.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.