05.10.10, 20:39

Nominacje do Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego 2010

Kapituła Konkursu już po raz szósty nominowała materiały dziennikarskie do Nagrody Dziennikarskiej im. Andrzeja Woyciechowskiego. 

 

Kapituła Konkursu już po raz szósty nominowała materiały dziennikarskie do Nagrody Dziennikarskiej im. Andrzeja Woyciechowskiego. W tym roku, oprócz dorocznej Nagrody, zostanie przyznana również Nagroda Specjalna im. Andrzeja Woyciechowskiego "Dziennikarz 20-lecia".  

Tegoroczna edycja Konkursu o Nagrodę Dziennikarską im. Andrzeja Woyciechowskiego ma szczególny charakter. Radio ZET, którego twórcą był Andrzej Woyciechowski, obchodzi swoje 20. urodziny. Z tej okazji, oprócz dorocznej Nagrody, zostanie przyznana Nagroda Specjalna im. Andrzeja Woyciechowskiego "Dziennikarz 20-lecia". Trafi w ręce dziennikarza, który, zdaniem Kapituły Konkursu, przez ostatnich 20 lat stał się dla Polaków symbolem niezależnego, obiektywnego i wolnego od nacisków  dziennikarstwa. Zwycięzca otrzyma 100 tysięcy złotych.

W tym roku Radio ZET wprowadziło do regulaminu Konkursu istotne zmiany. Dotyczą one przede wszystkim sposobu nominacji oraz głosowania. Zgodnie z nowymi zapisami Członkowie Kapituły nie mogą nominować autorów publikacji z rodzimych redakcji. Uproszczono również zasady przyznawania punktów podczas oceniania nominowanych materiałów, a kwotę dorocznej nagrody pieniężnej podwyższono do 50 tysięcy złotych. 

Jak co roku, w skład Kapituły Konkursu weszły wybitne postacie polskiego dziennikarstwa oraz rynku mediów. Laureaci Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego 2010 zostaną ogłoszeni podczas uroczystej gali, która odbędzie się 21. października w warszawskiej "Zachęcie". 

Nagroda jest przyznawana od 2005 roku. Otrzymują ją autorzy materiałów dziennikarskich, które zdaniem Kapituły, istotnie wpłynęły na świadomość Polaków, odkrywając przed nimi to, co wcześniej ukryte lub niedopowiedziane. Celem Nagrody Dziennikarskiej im. Andrzeja Woyciechowskiego jest wyróżnienie tych, którzy mają odwagę łamać stereotypy, wykraczać poza schematy i zaglądać "za kulisy" otaczającej nas rzeczywistości. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się: Alicja Kos i Wojciech Cieśla (2005), Tomasz Sekielski i Wojciech Morozowski (2006), Adam Wajrak (2007), Ewa Stankiewicz i Anna Ferens (2008), Ewa Ewart (2009). 

Nominowani do Nagrody Specjalnej im. Andrzeja Woyciechowskiego "Dziennikarz 20-lecia": Jerzy Baczyński ("Polityka"), Witold Gadomski ("Gazeta Wyborcza"), Tomasz Lis ("Wprost"), Adam Michnik ("Gazeta Wyborcza"), Monika Olejnik (Radio ZET, TVN24), Mariusz Szczygieł ("Gazeta Wyborcza"), Teresa Torańska ("Gazeta Wyborcza"), Mariusz Walter (TVN), Bronisław Wildstein ("Rzeczpospolita"), Piotra Zaremba („Polska The Times”), Jacek Żakowski („Polityka”).

Nominowani do Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego  2010: Artur Domosławski ("Gazeta Wyborcza") - za reportaż historyczno-biograficzny "Kapuściński Non-Fiction"; Grzegorz Hajdarowicz z zespołem redakcyjnym tygodnika "Przekrój" - za odwagę i konsekwencję w realizacji bardzo ambitnego projektu wydawniczego w trudnych warunkach rynkowych.; Szymon Hołownia (Religia.tv) - za cykl audycji "Ludzie na walizkach", które zostały wyemitowane w telewizji Religia.tv (2009-2010); Mariusz Janicki i Wiesław Władyka ("Polityka") - za przyczynianie się do lepszego zrozumienia zjawisk polskiego życia publicznego przez czytelników (artykuły autorstwa Mariusza Janickiego i Wiesława Władyki, które ukazały się na łamach tygodnika "Polityka" w okresie od września 2009 do sierpnia 2010); Jerzy Jurecki ("Tygodnik Podhalański") - za m.in. cykl artykułów poświęconych tragedii na Haiti, które ukazały się na łamach "Tygodnika Podhalańskiego" w 2010 roku; Tomasz Lis wraz z zespołem redakcyjnym tygodnika "Wprost" - za udowodnienie, że wartościowe dziennikarstwo prasowe potrafi zagwarantować sukces wydawniczy; Wojciech Mann (Polskie Radio Program 3) - za odwagę głoszenia zdecydowanych i niezależnych poglądów; Tadeusz Mosz (Tok FM) - za autorski cykl programów "EKG – Ekonomia, Kapitał, Gospodarka" w Radiu Tok FM (wrzesień 2009 – sierpień 2010); Grzegorz Piechota oraz Dorota Frontczak z zespołem ("Gazeta Wyborcza") - za akcję społeczną i cykl dodatków do "Gazety Wyborczej" – "Leczyć po ludzku", które ukazywały się od 10. grudnia 2009 roku; Paweł Reszka i Michał Majewski ("Rzeczpospolita") - za cykl artykułów poświęconych katastrofie smoleńskiej, które ukazały się na łamach dziennika "Rzeczpospolita"; Krzysztof Skowroński (Radio WNET) - za wprowadzenie na rynek Radia WNET; Wawrzyniec Smoczyński ("Polityka") - za cykl publikacji przybliżających zasady funkcjonowania współczesnego świata, które zostały opublikowane na łamach tygodnika "Polityka" w okresie od września 2009 do sierpnia 2010 roku; Rafał Stec ("Gazeta Wyborcza") – za udowadnianie, że pisanie o sporcie może konkurować z pisaniem o polityce czy kulturze i że można być jednocześnie kibicem i intelektualistą – ze szczególnym uwzględnieniem tegorocznych artykułów poświęconych Mistrzostwom Świata w piłce nożnej; Katarzyna Surmiak-Domańska ("Gazeta Wyborcza") - za reportaż "Bierz cukierek i milcz", który ukazał się na łamach "Dużego Formatu" 10. września 2009 roku; Teresa Torańska ("Gazeta Wyborcza") - za wywiad z Ewą Kopacz "Znajdź mi go", który ukazał się 26 sierpnia 2010 roku na łamach "Dużego Formatu"; Anita Werner (TVN24) - za wywiady przeprowadzone w latach 2009-2010 w TVN24. 

 

Komentarze

Powiązane

18.09.23, 11:01
| radio » informacje
Urodzinowa trasa Radia ZET. Stacja spełni wybrane życzenia słuchaczy
Radio ZET rusza w swoją urodzinową trasę po Polsce. 28 września br. stacja skończy 33 lata.
17.09.23, 13:00
| radio » informacje
48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni na antenach Jedynki i Trójki
W dniach 18 – 23 września br. odbędzie 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, którego patronem medialnym jest Polskie Radio. Jedynka i Trójka zaplanowały rozmowy, audycje plenerowe i relacje dziennikarskie z wydarzenia.
17.09.23, 09:00
| radio » informacje
Skarb. Pierwsze słuchowisko kryminalne w ofercie Radia 357
Radio 357 rusza z emisją pierwszego słuchowiska kryminalnego „Skarb”, którego scenariusz oparty jest na prawdziwych wydarzeniach. Produkcja powstała wspólnie z Krajm Story.
15.09.23, 11:45
| radio » informacje
Muzyczne wybory. Gwiazdy rządzą w Radiu Złote Przeboje
Słuchacze Radia Złote Przeboje będą mogli wziąć udział w muzycznych wyborach z udziałem artystów. Zwieńczeniem akcji "Gwiazdy rządzą w Radiu Złote Przeboje" będzie "Wielki muzyczny wieczór wyborczy".
14.09.23, 18:04
| radio » informacje
Tu się dzieje! Radio ZET promuje jesienną ramówkę
Pod hasłem "Tu się dzieje!" rusza kampania reklamowa Radia Zet, która będzie promowała jesienną ramówkę stacji. Działania promocyjne obejmą telewizję, sieci kin, internet oraz nośniki reklamy zewnętrznej.
14.09.23, 14:11
| radio » informacje | internet » informacje
Blaski i cienie. Anna Gacek z nowym podcastem w Audiotece
Po audycji „Sweet Teens”, Anna Gacek powraca na łamy Audioteki z nowym podcastem. W premierowym projekcie będzie przybliżać słuchaczom autobiografie osób z pierwszych stron gazet. Każdy odcinek to jedna książka, jeden życiorys, jedna dobrze opowiedziana historia.
14.09.23, 11:45
| radio » informacje
Tytus Hołdys współgospodarzem Listy Przebojów Muzyki Filmowej w RMF Classic
Od jesiennej ramówki „Lista Przebojów Muzyki Filmowej” RMF Classic będzie miała dwoje prowadzących – do Jadwigi Polus dołącza Tytus Hołdys.
13.09.23, 18:00
| radio » badania rynku
Olsztyn: RMF FM liderem, Antyradio awansuje na drugie miejsce
RMF FM pozostaje niezagrożonym liderem w Olsztynie. Na drugie miejsce awnasowało Antyradio - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 lutego 2023 r. do 31 lipca 2023 r. (Olsztyn).
13.09.23, 07:00
| radio » badania rynku
RMF FM traci. Radio Zet z najlepszym wynikiem od 2014 r.
Radio RMF FM pozostaje absolutnym liderem, ale udział stacji wyraźnie stopniał. Z kolei Radio Zet zanotowało duży wzrost tzw. Słuchalności - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 czerwca 2023 r. do 30 września 2023 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
10.09.23, 13:00
| radio » informacje
Konkurs „Kolorowy piórnik” w Polskim Radiu Dzieciom
Rozpoczyna się konkurs plastyczny "Kolorowy piórnik" Polskiego Radia Dzieciom, skierowany do dzieci w wieku 3-10 lat. Prace można zgłaszać do 24 września 2023 r. Nagrodzone prace zostaną opublikowane na stronie Polskiego Radia Dzieciom i w mediach społecznościowych.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Kierownik Działu Komunikacji

Muzeum Sztuki w Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Animator Kultury w obszarze czytelnictwa

Biblioteka publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st.Warszawy | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 20.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 14.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.