05.10.10, 20:39

Nominacje do Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego 2010

Kapituła Konkursu już po raz szósty nominowała materiały dziennikarskie do Nagrody Dziennikarskiej im. Andrzeja Woyciechowskiego. 

 

Kapituła Konkursu już po raz szósty nominowała materiały dziennikarskie do Nagrody Dziennikarskiej im. Andrzeja Woyciechowskiego. W tym roku, oprócz dorocznej Nagrody, zostanie przyznana również Nagroda Specjalna im. Andrzeja Woyciechowskiego "Dziennikarz 20-lecia".  

Tegoroczna edycja Konkursu o Nagrodę Dziennikarską im. Andrzeja Woyciechowskiego ma szczególny charakter. Radio ZET, którego twórcą był Andrzej Woyciechowski, obchodzi swoje 20. urodziny. Z tej okazji, oprócz dorocznej Nagrody, zostanie przyznana Nagroda Specjalna im. Andrzeja Woyciechowskiego "Dziennikarz 20-lecia". Trafi w ręce dziennikarza, który, zdaniem Kapituły Konkursu, przez ostatnich 20 lat stał się dla Polaków symbolem niezależnego, obiektywnego i wolnego od nacisków  dziennikarstwa. Zwycięzca otrzyma 100 tysięcy złotych.

W tym roku Radio ZET wprowadziło do regulaminu Konkursu istotne zmiany. Dotyczą one przede wszystkim sposobu nominacji oraz głosowania. Zgodnie z nowymi zapisami Członkowie Kapituły nie mogą nominować autorów publikacji z rodzimych redakcji. Uproszczono również zasady przyznawania punktów podczas oceniania nominowanych materiałów, a kwotę dorocznej nagrody pieniężnej podwyższono do 50 tysięcy złotych. 

Jak co roku, w skład Kapituły Konkursu weszły wybitne postacie polskiego dziennikarstwa oraz rynku mediów. Laureaci Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego 2010 zostaną ogłoszeni podczas uroczystej gali, która odbędzie się 21. października w warszawskiej "Zachęcie". 

Nagroda jest przyznawana od 2005 roku. Otrzymują ją autorzy materiałów dziennikarskich, które zdaniem Kapituły, istotnie wpłynęły na świadomość Polaków, odkrywając przed nimi to, co wcześniej ukryte lub niedopowiedziane. Celem Nagrody Dziennikarskiej im. Andrzeja Woyciechowskiego jest wyróżnienie tych, którzy mają odwagę łamać stereotypy, wykraczać poza schematy i zaglądać "za kulisy" otaczającej nas rzeczywistości. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się: Alicja Kos i Wojciech Cieśla (2005), Tomasz Sekielski i Wojciech Morozowski (2006), Adam Wajrak (2007), Ewa Stankiewicz i Anna Ferens (2008), Ewa Ewart (2009). 

Nominowani do Nagrody Specjalnej im. Andrzeja Woyciechowskiego "Dziennikarz 20-lecia": Jerzy Baczyński ("Polityka"), Witold Gadomski ("Gazeta Wyborcza"), Tomasz Lis ("Wprost"), Adam Michnik ("Gazeta Wyborcza"), Monika Olejnik (Radio ZET, TVN24), Mariusz Szczygieł ("Gazeta Wyborcza"), Teresa Torańska ("Gazeta Wyborcza"), Mariusz Walter (TVN), Bronisław Wildstein ("Rzeczpospolita"), Piotra Zaremba („Polska The Times”), Jacek Żakowski („Polityka”).

Nominowani do Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego  2010: Artur Domosławski ("Gazeta Wyborcza") - za reportaż historyczno-biograficzny "Kapuściński Non-Fiction"; Grzegorz Hajdarowicz z zespołem redakcyjnym tygodnika "Przekrój" - za odwagę i konsekwencję w realizacji bardzo ambitnego projektu wydawniczego w trudnych warunkach rynkowych.; Szymon Hołownia (Religia.tv) - za cykl audycji "Ludzie na walizkach", które zostały wyemitowane w telewizji Religia.tv (2009-2010); Mariusz Janicki i Wiesław Władyka ("Polityka") - za przyczynianie się do lepszego zrozumienia zjawisk polskiego życia publicznego przez czytelników (artykuły autorstwa Mariusza Janickiego i Wiesława Władyki, które ukazały się na łamach tygodnika "Polityka" w okresie od września 2009 do sierpnia 2010); Jerzy Jurecki ("Tygodnik Podhalański") - za m.in. cykl artykułów poświęconych tragedii na Haiti, które ukazały się na łamach "Tygodnika Podhalańskiego" w 2010 roku; Tomasz Lis wraz z zespołem redakcyjnym tygodnika "Wprost" - za udowodnienie, że wartościowe dziennikarstwo prasowe potrafi zagwarantować sukces wydawniczy; Wojciech Mann (Polskie Radio Program 3) - za odwagę głoszenia zdecydowanych i niezależnych poglądów; Tadeusz Mosz (Tok FM) - za autorski cykl programów "EKG – Ekonomia, Kapitał, Gospodarka" w Radiu Tok FM (wrzesień 2009 – sierpień 2010); Grzegorz Piechota oraz Dorota Frontczak z zespołem ("Gazeta Wyborcza") - za akcję społeczną i cykl dodatków do "Gazety Wyborczej" – "Leczyć po ludzku", które ukazywały się od 10. grudnia 2009 roku; Paweł Reszka i Michał Majewski ("Rzeczpospolita") - za cykl artykułów poświęconych katastrofie smoleńskiej, które ukazały się na łamach dziennika "Rzeczpospolita"; Krzysztof Skowroński (Radio WNET) - za wprowadzenie na rynek Radia WNET; Wawrzyniec Smoczyński ("Polityka") - za cykl publikacji przybliżających zasady funkcjonowania współczesnego świata, które zostały opublikowane na łamach tygodnika "Polityka" w okresie od września 2009 do sierpnia 2010 roku; Rafał Stec ("Gazeta Wyborcza") – za udowadnianie, że pisanie o sporcie może konkurować z pisaniem o polityce czy kulturze i że można być jednocześnie kibicem i intelektualistą – ze szczególnym uwzględnieniem tegorocznych artykułów poświęconych Mistrzostwom Świata w piłce nożnej; Katarzyna Surmiak-Domańska ("Gazeta Wyborcza") - za reportaż "Bierz cukierek i milcz", który ukazał się na łamach "Dużego Formatu" 10. września 2009 roku; Teresa Torańska ("Gazeta Wyborcza") - za wywiad z Ewą Kopacz "Znajdź mi go", który ukazał się 26 sierpnia 2010 roku na łamach "Dużego Formatu"; Anita Werner (TVN24) - za wywiady przeprowadzone w latach 2009-2010 w TVN24. 

 

Komentarze

Powiązane

21.05.24, 07:30
| radio » informacje
Alicja Majewska twarzą kampanii Radia Pogoda
20 maja br. ruszyła kampania wizerunkowa „Radio Pogoda - najpiękniejsze melodie”, której twarzą została piosenkarka Alicja Majewska.
20.05.24, 10:09
| radio » informacje
Piotr Firan i Jędrzej Rosiewicz gospodarzami niezbędnika przedwyborczego Euro Vibe
Czwórka (Polskie Radio) przygotowała europejski niezbędnik przedwyborczy. „Euro Vibe” na antenie codziennie, od 20 maja br. po godz. 17.00. Gospodarzami cyklu będą Piotr Firan i Jędrzej Rosiewicz.
20.05.24, 07:45
| radio » informacje | internet » informacje
Specjalny serwis Polskiego Radia z okazji Roku Melchiora Wańkowicza
Z okazji Roku Melchiora Wańkowicza i 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino Polskie Radio przygotowało serwis specjalny montecassino.polskieradio.pl poświęcony jednemu z najwybitniejszych polskich reportażystów, korespondentowi wojennemu 2 Korpusu Polskiego – Melchiorowi Wańkowiczowi. 
20.05.24, 01:00
| radio » multimedia
Codziennik medialny: 20 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 20 maja?
18.05.24, 19:00
| radio » informacje
Koncert z otwarcia sezonu Pokoju na lato. Mikromusic na żywo w Trójce
18 maja o godz. 21.30 Trójka przeprowadzi transmisję koncertu z otwarcia sezonu „Pokoju na lato”. Zespół Mikromusic wystąpi z gościnnym udziałem Julii Pietruchy i Miuosha. Patronami medialnymi wydarzenia są Program 3 Polskiego Radia oraz Czwórka.
18.05.24, 18:15
| radio » informacje
Noc Muzeów w Archiwum Polskiego Radia
Archiwum Polskiego Radia organizuje „Noc Muzeów”. Spotkanie z dziennikarzami PR, prezentacja nadzwyczajnych nagrań z Archiwum Polskiego Radia, emisja filmu „Był sobie fono-gram”, kolekcja unikatowych głosów uwiecznionych w wydrukach 3 D – to będzie czekać na odwiedzających 18 maja br. Pałac Staszica (Sala Okrągłego Stołu). Rozpoczęcie o godz. 19.00.
16.05.24, 09:52
| radio » informacje
Próbny lot wraca. Radio Nowy Świat szuka nowych dziennikarzy
Od 9 maja br. w środy o godz. 10:00 i w czwartki o 22:00 Radio Nowy Świat emitować będzie program „Próbny lot”, w której będą prezentować się debiutanci. Zainteresowani, którzy sprawdzą się w roli „lotników” dołączą do redakcji muzycznej Radia Nowy Świat.
15.05.24, 00:01
| radio » informacje
RMF MAXX Tomaszów Mazowiecki nadaje już testowo
W poniedziałek, 13 maja br. wystartowało nowe radio lokalne – RMF MAXX Tomaszów Mazowiecki. Rozgłośnia nadaje na częstotliwości 88,4 FM i słychać ją w mieście oraz okolicach.
14.05.24, 23:35
| radio » informacje
Świat zwariował, czy z nami jest coś nie tak? Debata w Czwórce
„Świat zwariował, czy z nami jest coś nie tak?”. Radiowa Czwórka organizuje debatę o kondycji psychicznej młodych i nieco starszych. Wezmą w niej udział nastolatki, studenci, psycholożki, psychiatrzy, pedagodzy i rodzice. Spotkanie poprowadzą Justyna Dżbik - Kluge i Jakub Jamrozek. Start w czwartek, 16 maja br. o godz. 20.00.
14.05.24, 07:30
| radio » badania rynku
RMF FM liderem. Najlepszy wynik Radia Zet od dziesięciu lat
Radio RMF FM umocniło pozycję najchętniej słuchanej stacji w Polsce - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 lutego 2024 r. do 30 kwietnia 2024 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy