07.03.11, 18:52

Andrzej Wajda kończy 85 lat

Obchody urodzinowe trwają w warszawskim kinie Kultura.

W warszawskim kinie Kultura trwają obchody 85 urodzin Andrzeja Wajdy. Główne uroczystości odbyły się w sobotę wieczorem, tego dnia życzenia składali przedstawiciele środowiska filmowego oraz władz państwowych - podała Polska Agencja Prasowa.

"Pana filmy wyznaczają nasze miejsce w kinematografii światowej, kinematografii europejskiej" - powiedziała Andrzejowi Wajdzie wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Monika Smoleń, która jubilatowi przekazała list z życzeniami od ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego. Smoleń z uznaniem podkreśliła, że Wajda w swojej pracy nie bał się poruszać tematów trudnych, dotyczących skomplikowanej polskiej historii.  "Pana twórczość cechuje to, co cechuje twórczość największych wieszczów narodowych - jest ponadczasowa, odważna, przekracza granice" - podkreśliła wiceminister kultury.

Sobotnią galę rozpoczął premierowy pokaz filmu dokumentalnego "Oscar i inne... opowiada Andrzej Wajda". W filmie reżyser wraz z małżonką Krystyną Zachwatowicz przybliża historię nagród, którymi uhonorowane zostały jego dzieła. Wspomnienia na temat zdobytych wyróżnień stały się dla reżysera okazją do opowiedzenia m.in. o poznawanej przez polskiego artystę w latach 50. i 60. atmosferze międzynarodowych festiwali filmowych, pracy na planach zdjęciowych oraz o poszukiwaniu dla swojej twórczości języka symboli nieczytelnego dla peerelowskiej cenzury.

Opowiadając o swoich projektach, Wajda zaznaczył, że na planie filmowym w najbliższym czasie będzie dociekać tajemnicy sukcesu, siły i wyrazistości Lecha Wałęsy. Wyreżyserowany przez Wajdę film o przywódcy "Solidarności" ma być gotowy jesienią tego roku. Przywódcę "Solidarności" reżyser poznał w 1980 roku. Wówczas "spodobało mi się bardzo to, że polski robotnik jest bardziej skłonny do negocjacji i rozmów niż polscy inteligenci, którzy od razu rwali się do walki" - mówił Wajda. Twórca nie chciał jednak zdradzić, kogo bierze pod uwagę jako odtwórcę głównej roli. Jak powiedział reżyser, wraz ze scenarzystą Januszem Głowackim akcję filmu o Wałęsie planują umieścić pomiędzy wydarzeniami sierpnia 1970 roku a wystąpieniem Lecha Wałęsy w Kongresie Stanów Zjednoczonych w 1989 roku, które polski bohater rozpoczął słowami "my, naród polski".

Sobotnią galę uświetnił występ Hanny Banaszak. Na uroczystość przybyli również m.in.: reżyser Janusz Majewski, aktorki: Magdalena Zawadzka i Alina Janowska, scenograf Allan Starski, aktor Marian Opania oraz wieloletnia przyjaciółka i współpracowniczka jubilata, producentka Barbara Pec-Ślesicka. Tego wieczoru otwarta została także wystawa zagranicznych plakatów, które promowały filmy reżysera m.in. w Wielkiej Brytanii, Japonii, Francji i na Węgrzech. Wystawę można oglądać w kinie Kultura oraz na Krakowskim Przedmieściu.

W niedzielę - drugiego dnia obchodów jubileuszu Andrzeja Wajdy - w kinie Kultura pokazane zostały filmy reżysera: "Danton" i "Nastasja". Kończący tego dnia 85 lat twórca spotka się z widzami.

Komentarze

Powiązane

30.08.23, 20:30
| kultura » teatr
VIII Międzynarodowego Festiwalu Ulicznych Teatrów Lalkowych „Lalka na Scenie” 2023
W najbliższy weekend, 2-3 września br. w Warszawie na Rynku Nowego Miasta po raz ósmy zawita „Lalka na Scenie”. To coroczna teatralna uczta dla każdego. Wszystkie dwudniowe wydarzenia festiwalowe są bezpłatne.
29.08.23, 19:30
| internet » informacje | kultura » film
Influencerzy po raz pierwszy na dużym ekranie. Trwają zdjęcia do dokumentu Krystiana Kuczkowskiego
Trwają zdjęcia do filmu dokumentalnego opowiadającego o życiu najbardziej znanych polskich influencerów. Głównymi bohaterami dokumentu są Natalia Karczmarczyk „Natsu”, Kamil Labudda „Budda” oraz Michał Baron „Boxdel”.
20.08.23, 17:00
| kultura » książki
Pociąg do czytania. Wakacyjna Strefa NPRCz 2.0 na dworcach kolejowych
4 sierpnia 2023 r. na Dworcu Wschodnim w Warszawie ruszyła akcja "Pociąg do czytania". Pasażerowie będą mogli czytać książki i korzystać z aktywności przygotowanych przez bibliotekarzy. Akcja odbędzie się także w Katowicach, Gdyni, Krakowie i we Wrocławiu.
19.08.23, 08:00
| kultura » film
Przysięga Ireny. Światowa premiera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto
„Przysięga Ireny”, polsko-kanadyjska koprodukcja, zakwalifikowała się do udziału w tegorocznym 48. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Koproducentem filmu jest Telewizja Polska.
16.08.23, 09:00
| kultura » książki
Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej pod koniec września w sprzedaży
27 września ukaże się powieść biograficzna pt. "Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej" autorstwa Katarzyny Drogi.
12.08.23, 22:00
| kultura » informacje
Muzyczne Konstelacje na Dziedzińcu Kultury. Kto jeszcze wystąpi?
Od 7 lipca do 25 sierpnia br. dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego stanie się muzycznym obserwatorium. Gwiazdy rocka, electro, jazzu i popu przeniosą swoich gości w różnorodne sfery muzycznego wszechświata.
11.08.23, 10:06
| kultura » książki
Rozpoczął się III nabór wniosków do konkursu Infrastruktura bibliotek 2021-2025 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Można już składać wnioski na zadania dotyczące budowy, przebudowy, modernizacji i adaptacji obiektów bibliotecznych. W ramach konkursu „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 do dyspozycji jest ponad 84 mln zł.
11.08.23, 07:30
| kultura » informacje
15. edycja SOLANINA zbliża się wielkimi krokami. Kto będzie gościem specjalnym?
23 sierpnia br. wystartuje 15. Solanin Film Festiwal 2023 w Nowje Soli. W czterech konkursach weźmie udział 32 niezależne filmy. W ramach wydarzenia zaplanowano także pokazy przedmierowe i sekcje specjalne.
05.08.23, 22:38
| kultura » informacje
Czas apokalipsy z kobiecej perspektywy. Kulczyk Foundation wspiera pamięć o Powstaniu Warszawskim
2 sierpnia 2023 roku odbył się wernisaż wystawy "Podróż bohaterek" w Muzeum Powstania Warszawskiego, który pokazywał doświadczenia kobiet podczas wojny. Kulczyk Foundation jest partnerem wystawy.
04.08.23, 10:20
| kultura » informacje
Cyfrowa Sowa. Rusza projekt Izby Gospodarki Elektronicznej
„Cyfrowa Sowa” Izby Gospodarki Elektronicznej to seria zajęć online przygotowali profesjonaliści z branży, pod okiem pedagogów. To ludzie, którym zależy na wykształceniu wartości i wiedzy w pokoleniu Z i Alfa, które będą potrzebne młodzieży do bezpiecznego i odpowiedzialnego poruszania się w cyfrowym świecie.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Animator Kultury w obszarze czytelnictwa

Biblioteka publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st.Warszawy | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Komunikacji

Muzeum Sztuki w Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty
Konkursy
do 20.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 14.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.