07.03.11, 18:52

Andrzej Wajda kończy 85 lat

Obchody urodzinowe trwają w warszawskim kinie Kultura.

W warszawskim kinie Kultura trwają obchody 85 urodzin Andrzeja Wajdy. Główne uroczystości odbyły się w sobotę wieczorem, tego dnia życzenia składali przedstawiciele środowiska filmowego oraz władz państwowych - podała Polska Agencja Prasowa.

"Pana filmy wyznaczają nasze miejsce w kinematografii światowej, kinematografii europejskiej" - powiedziała Andrzejowi Wajdzie wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Monika Smoleń, która jubilatowi przekazała list z życzeniami od ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego. Smoleń z uznaniem podkreśliła, że Wajda w swojej pracy nie bał się poruszać tematów trudnych, dotyczących skomplikowanej polskiej historii.  "Pana twórczość cechuje to, co cechuje twórczość największych wieszczów narodowych - jest ponadczasowa, odważna, przekracza granice" - podkreśliła wiceminister kultury.

Sobotnią galę rozpoczął premierowy pokaz filmu dokumentalnego "Oscar i inne... opowiada Andrzej Wajda". W filmie reżyser wraz z małżonką Krystyną Zachwatowicz przybliża historię nagród, którymi uhonorowane zostały jego dzieła. Wspomnienia na temat zdobytych wyróżnień stały się dla reżysera okazją do opowiedzenia m.in. o poznawanej przez polskiego artystę w latach 50. i 60. atmosferze międzynarodowych festiwali filmowych, pracy na planach zdjęciowych oraz o poszukiwaniu dla swojej twórczości języka symboli nieczytelnego dla peerelowskiej cenzury.

Opowiadając o swoich projektach, Wajda zaznaczył, że na planie filmowym w najbliższym czasie będzie dociekać tajemnicy sukcesu, siły i wyrazistości Lecha Wałęsy. Wyreżyserowany przez Wajdę film o przywódcy "Solidarności" ma być gotowy jesienią tego roku. Przywódcę "Solidarności" reżyser poznał w 1980 roku. Wówczas "spodobało mi się bardzo to, że polski robotnik jest bardziej skłonny do negocjacji i rozmów niż polscy inteligenci, którzy od razu rwali się do walki" - mówił Wajda. Twórca nie chciał jednak zdradzić, kogo bierze pod uwagę jako odtwórcę głównej roli. Jak powiedział reżyser, wraz ze scenarzystą Januszem Głowackim akcję filmu o Wałęsie planują umieścić pomiędzy wydarzeniami sierpnia 1970 roku a wystąpieniem Lecha Wałęsy w Kongresie Stanów Zjednoczonych w 1989 roku, które polski bohater rozpoczął słowami "my, naród polski".

Sobotnią galę uświetnił występ Hanny Banaszak. Na uroczystość przybyli również m.in.: reżyser Janusz Majewski, aktorki: Magdalena Zawadzka i Alina Janowska, scenograf Allan Starski, aktor Marian Opania oraz wieloletnia przyjaciółka i współpracowniczka jubilata, producentka Barbara Pec-Ślesicka. Tego wieczoru otwarta została także wystawa zagranicznych plakatów, które promowały filmy reżysera m.in. w Wielkiej Brytanii, Japonii, Francji i na Węgrzech. Wystawę można oglądać w kinie Kultura oraz na Krakowskim Przedmieściu.

W niedzielę - drugiego dnia obchodów jubileuszu Andrzeja Wajdy - w kinie Kultura pokazane zostały filmy reżysera: "Danton" i "Nastasja". Kończący tego dnia 85 lat twórca spotka się z widzami.

Komentarze

Powiązane

05.05.24, 12:00
| telewizja / VOD » informacje | kultura » muzyka
Znamy wykonawców koncertów Debiuty i Premiery 61.KFPP w Opolu [lista uczestników]
Rada Artystyczna 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, powołana przez Telewizję Polską i Miasto Opole, wyłoniła uczestników konkursów „Debiuty” i „Premiery”. Tegoroczny festiwal będzie trwał od 31 maja do 2 czerwca 2024 r. Koncerty „Debiuty” i „Premiery” będzie można zobaczyć w pierwszy dzień festiwalu.
04.05.24, 20:00
| kultura » informacje
Alior Bank mecenasem Festiwalu Wodecki Twist
Alior Bank został partnerem strategicznym oraz mecenasem Festiwalu WODECKI TWIST. Wydarzenie organizowane siódmy rok z rzędu stanowi hołd dla twórczości Zbigniewa Wodeckiego. Tegoroczna edycja odbędzie się 7 i 8 czerwca br. w ICE Kraków.
26.04.24, 16:15
| kultura » muzyka
Yeat i The Prodigy na Orange Warsaw Festival 2024
Yeat, jeden z najbardziej rozpoznawalnych raperów na świecie, oraz The Prodigy, legenda muzyki elektronicznej, będą głównymi gwiazdami pierwszego dnia festiwalu Orange Warsaw Festival 2024.
12.04.24, 20:45
| kultura » informacje
Filip Pobocha przeszedł do SBM Label przeszedł do SBM Label
Na początku marca br. do zespołu wytwórni muzycznej SBM Label dołączył Filip Pobocha i objął stanowisko Label Director. Pobocha będzie odpowiedzialny za kierunek artystyczny i działania operacyjne wytwórni.
12.04.24, 15:12
| kultura » informacje
Helios pierwszą siecią kinową w Polsce z energią z odnawialnych źródeł
Sieć kin Helios, należąca do Grupy Agora, podpisała z firmą Respect Energy strategiczną umowę dotyczącą dostarczania zielonej energii do multipleksów Helios. Dzięki tej współpracy ponad połowa kin sieci jest zasilana przez odnawialne źródła energii, co pozwala zmniejszyć emisję CO2 aż o 10 761 104 kg rocznie.
12.04.24, 13:00
| telewizja / VOD » seriale | kultura » film
Warner Bros Discovery oraz Mennica Gdańska wprowadzają na rynek kolekcjonerskie monety „Rick and Morty”
9 kwietnia br. swoją premierę miała moneta kolekcjonerska, która powstała dzięki współpracy Mennicy Gdańskiej z Warner Bros Discovery Global Consumer Products. W ramach umowy licencyjnej, Mennica Gdańska wprowadza na rynek numizmat z bohaterami animowanego serialu komediowego “Rick i Morty”.
10.04.24, 13:50
| telewizja / VOD » informacje | kultura » muzyka
Bo źródło wciąż bije… Koncert poświęcony pamięci Jacka Kaczmarskiego w TVP1
W środę, 10 kwietnia br. o godz. 21:10 w TVP1 zostanie wyemitowany koncert „Bo źródło wciąż bije…” poświęcony pamięci Jacka Kaczmarskiego w 20. rocznicę jego śmierci. W repertuarze znajdą się słynne utwory artysty w interpretacji, m.in.: Jacka Wójcickiego, Katarzyny Dąbrowskiej, Janusza Radka, Krzysztofa Iwaneczki czy Krzysztofa Szczepaniaka. Koncert zrealizowano w industrialnych wnętrzach Stoczni Gdańskiej.
05.04.24, 20:00
| kultura » informacje
Margaret i Organek gwiazdami Co jest Grane Festival
Co jest Grane Festival 14 i 15 czerwca 2024 r. wypełni muzyką i atrakcjami Park przy Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Wśród wykonawców znajdą się m.in.: Margaret, Organek, Natalia Przybysz, Zalewski, The Dumplings, Błażej Król, Daria ze Śląska i duet Smolik//Kev Fox.
05.04.24, 17:12
| kultura » książki
10 książek w finale Nagrody Ryszarda Kapuścińskiego
Siedem polskich książek oraz trzy przetłumaczone z języków obcych ma w tym roku szansę na Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego. Finał jubileuszowej, 15. edycji konkursu odbędzie się pod koniec maja br. Jego organizatorami są Miasto Stołeczne Warszawa oraz redakcja „Gazety Wyborczej”. 
27.03.24, 19:04
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje | kultura » teatr
Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry powraca do Sopotu
27 marca br. w Sopocie odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca XXIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”. Wydarzenie jest konkursem słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, które miały premierę w roku poprzedzającym daną edycję. Sopot będzie gospodarzem tegorocznego wydarzenia.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy