31.01.11, 19:27
Telewizyjny grudzień 2010: polityka w cieniu
Atak zimy, chaos na PKP i Święta Bożego Narodzenia zdominowały grudniowe telewizyjne serwisy informacyjne w Polsce. Polityka po raz pierwszy od wielu miesięcy nie była głównym tematem mediów, wynika z badania PRESS-SERVICE Monitoring Mediów.
Atak zimy, chaos na PKP i Święta Bożego Narodzenia zdominowały grudniowe telewizyjne serwisy informacyjne w Polsce. Polityka po raz pierwszy od wielu miesięcy nie była głównym tematem mediów. Agresywne wypowiedzi rządzących i opozycji w drugiej połowie miesiąca zupełnie ucichły – wynika z cyklicznego badania "Cztery Stacje" prowadzonego przez PRESS-SERVICE Monitoring Mediów.
Najwięcej uwagi w grudniu reporterzy poświęcili zimie, o której traktowało ponad osiemdziesiąt materiałów – przede wszystkim w "Panoramie" i "Wydarzeniach". Około siedemdziesięciu było na temat świąt Bożego Narodzenia. W czołówce,na trzecim miejscu, nieustannie plasuje się katastrofa smoleńska. Nieco mniej miejsca poświęcono wizycie prezydenta Miedwiediewa w Polsce, chaosowi na PKP oraz wyborom na Białorusi.
Spośród partii politycznych na ekranach znacznie częściej występowało Prawo i Sprawiedliwość niż Platforma Obywatelska. W grudniu 2010 roku dotyczyło to wszystkich czterech badanych serwisów informacyjnych – "Faktów", "Panoramy", "Wiadomości" i "Wydarzeń". Co ciekawe, w "Faktach" PiS jest częściej obecny od PO nieprzerwanie od marca ubiegłego roku. W dodatku w grudniu 40% materiałów o wywodzącej się z PiS partii Polska Jest Najważniejsza, znalazło się właśnie w serwisie TVN-u.
Analitycy PRESS-SERVICE Monitoring Mediów policzyli poszczególnym redakcjom wpadki emisyjne. Po pięć zdarzyło się dziennikarzom "Faktów" i "Wydarzeń", natomiast po cztery "Wiadomości" i "Panoramy". Dwa pierwsze zespoły popełniały jedynie błędy techniczne, natomiast redakcjom TVP przytrafiały się nie tylko takie, ale i językowe. "Panorama" zaliczyła także najpoważniejsze potknięcie – wpadkę merytoryczną.
"Wydarzenia", które jeszcze w styczniu 2010 zaliczyły przeszło 30 błędów, w ciągu roku znacząco poprawiły jakość i w grudniu miały ich już ponad sześciokrotnie mniej. Zauważalna jest systematyczna tendencja spadkowa. Pozostałe redakcje utrzymywały się w tym zestawieniu na stałym poziomie.
W grudniu zdecydowanie najwięcej wystąpień agresywnych zanotowali przedstawiciele PiS-u. Według analityków PRESS-SERVICE Monitoring Mediów było ich 53, natomiast PO miało ich 11. Na trzecim miejscu znalazł się SLD z sześcioma takimi wypowiedziami. Agresja polityków PO dotyczyła jedynie spraw politycznych, z kolei PiS formułował agresywne stanowiska w kwestiach zarówno politycznych, jak i ekonomicznych, związanych z tragediami, historią, przestępstwami oraz w sprawach obyczajowych.
Znamienne, że od 17. grudnia aż do końca roku miała miejsce tylko jedna wypowiedź agresywna. Najczęściej spotykaliśmy się z nimi na początku miesiąca. Tylko 3. grudnia wyemitowano ich 15.
Raport "Cztery Stacje" opiera się na analizie głównych wydań dzienników informacyjnych – "Faktów", "Panoramy", "Wiadomości" i "Wydarzeń". Badaniu podlegają wszystkie materiały wyemitowane w tych programach od 1. do 31. grudnia 2010 roku.
Kierownik Działu Komunikacja Społeczna i Promocja
Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego | Katowice
Przejdź do ofertySpecjalistka/Specjalista ds. promocji i obsługi widowni
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera | Warszawa
Przejdź do ofertyStanowisko ds. promocji i komunikacji
Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945) (w organizacji) | Kraków
Przejdź do ofertyOd wirtualnej rozrywki i (nie)etycznych zagrywek w marketingu po historie opowiedziane za pomocą liczb. Ruszyły zapisy na pierwszy tej jesieni webinar w ramach cyklu DIMAQ Voice.
Konferencja Digital Gamechangers — Harbingers Data: 3 października 2024 Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.
Komentarze