31.01.11, 19:27

Telewizyjny grudzień 2010: polityka w cieniu

Atak zimy, chaos na PKP i Święta Bożego Narodzenia zdominowały grudniowe telewizyjne serwisy informacyjne w Polsce. Polityka po raz pierwszy od wielu miesięcy nie była głównym tematem mediów, wynika z badania PRESS-SERVICE Monitoring Mediów.

 

Atak zimy, chaos na PKP i Święta Bożego Narodzenia zdominowały grudniowe telewizyjne serwisy informacyjne w Polsce. Polityka po raz pierwszy od wielu miesięcy nie była głównym tematem mediów. Agresywne wypowiedzi rządzących i opozycji w drugiej połowie miesiąca zupełnie ucichły – wynika z cyklicznego badania "Cztery Stacje" prowadzonego przez PRESS-SERVICE Monitoring Mediów.

Najwięcej uwagi w grudniu reporterzy poświęcili zimie, o której traktowało ponad osiemdziesiąt materiałów – przede wszystkim w "Panoramie" i "Wydarzeniach". Około siedemdziesięciu było na temat świąt Bożego Narodzenia. W czołówce,na trzecim miejscu, nieustannie plasuje się katastrofa smoleńska. Nieco mniej miejsca poświęcono wizycie prezydenta Miedwiediewa w Polsce, chaosowi na PKP oraz wyborom na Białorusi. 

Spośród partii politycznych na ekranach znacznie częściej występowało Prawo i Sprawiedliwość niż Platforma Obywatelska. W grudniu 2010 roku dotyczyło to wszystkich czterech badanych serwisów informacyjnych – "Faktów", "Panoramy", "Wiadomości" i "Wydarzeń". Co ciekawe, w "Faktach" PiS jest częściej obecny od PO nieprzerwanie od marca ubiegłego roku. W dodatku w grudniu 40% materiałów o wywodzącej się z PiS partii Polska Jest Najważniejsza, znalazło się właśnie w serwisie TVN-u. 

Analitycy PRESS-SERVICE Monitoring Mediów policzyli poszczególnym redakcjom wpadki emisyjne. Po pięć zdarzyło się dziennikarzom "Faktów" i "Wydarzeń", natomiast po cztery "Wiadomości" i "Panoramy". Dwa pierwsze zespoły popełniały jedynie błędy techniczne, natomiast redakcjom TVP przytrafiały się nie tylko takie, ale i językowe. "Panorama" zaliczyła także najpoważniejsze potknięcie – wpadkę merytoryczną. 

"Wydarzenia", które jeszcze w styczniu 2010 zaliczyły przeszło 30 błędów, w ciągu roku znacząco poprawiły jakość i w grudniu miały ich już ponad sześciokrotnie mniej. Zauważalna jest systematyczna tendencja spadkowa. Pozostałe redakcje utrzymywały się w tym zestawieniu na stałym poziomie. 

W grudniu zdecydowanie najwięcej wystąpień agresywnych zanotowali przedstawiciele PiS-u. Według analityków PRESS-SERVICE Monitoring Mediów było ich 53, natomiast PO miało ich 11. Na trzecim miejscu znalazł się SLD z sześcioma takimi wypowiedziami. Agresja polityków PO dotyczyła jedynie spraw politycznych, z kolei PiS formułował agresywne stanowiska w kwestiach zarówno politycznych, jak i ekonomicznych, związanych z tragediami, historią, przestępstwami oraz w sprawach obyczajowych. 

Znamienne, że od 17. grudnia aż do końca roku miała miejsce tylko jedna wypowiedź agresywna. Najczęściej spotykaliśmy się z nimi na początku miesiąca. Tylko 3. grudnia wyemitowano ich 15. 

Raport "Cztery Stacje" opiera się na analizie głównych wydań dzienników informacyjnych – "Faktów", "Panoramy", "Wiadomości" i "Wydarzeń". Badaniu podlegają wszystkie materiały wyemitowane w tych programach od 1. do 31. grudnia 2010 roku. 

 

Komentarze

Powiązane

25.09.23, 17:00
| telewizja / VOD » informacje | reklama & PR » informacje
Razem najlepiej. Castorama uruchamia autorski podcast
“Razem najlepiej” to nowy projekt Castoramy, który ma promować kluczowe dla marki wartości. Będą to rozmowy o sile relacji z drugim człowiekiem, naszych wyborach i codziennym życiu. W roli prowadzącej wystąpi Katarzyna Jaroszyńska.
25.09.23, 15:00
| telewizja / VOD » seriale
Kreskówki w ofercie telewizji Metro
od 2 października br., naziemna telewizja Metro wprowadza nowe pasmo rozrywki dla najmłodszych widzów. W ofercie kanału znajdą się najpopularniejsze kreskówki, m.in. „New Looney Tunes”, „Batwheels” oraz „Tom i Jerry Show”. Animacje emitowane będą od poniedziałku do piątku, o godz. 06:00.
25.09.23, 07:00
| telewizja / VOD » informacje
MIXTAPE TV zmienia ramówkę i wprowadza nowe formaty
Od połowy września br. MIXTAPE TV wprowadza nowości programowe. Dodatkowo, 17 września br. uruchomiono nową stronę internetową. Stacja od niedawna stcja korzysta także z uproszczonej wersji logotypu.
21.09.23, 15:15
| telewizja / VOD » informacje
TVP Nauka zaprasza do Fromborka z okazji 550. roczniy urodzin Mikołaja Kopernika
W sobotę, 23 września i w niedzielę, 24 września br. TVP Nauka zaprasza do Fromborka, gdzie podsumuje rok Mikołaja Kopernika obchodzony w związku z 550. rocznicą jego urodzin. 
21.09.23, 14:02
| telewizja / VOD » informacje
Porażka nowości Polsatu. The Real Housewives. Żony Warszawy oraz Temptation Island Polska z późniejszą porą emisji
Od środy, 27 września br. w Polsacie pojawi się nowe pasmo filmowe. Tym samym dwa programy z jesiennej ramówki Polsatu - „The Real Housewives. Żony Warszawy” i „Temptation Island Polska” od przyszłego tygodnia będą miały nowe godziny emisji.
21.09.23, 08:30
| telewizja / VOD » seriale
Powrót serialu Szadź. Premiera wiosną 2024 r.
Premiera finałowego sezonu „Szadzi” planowana jest na wiosnę przyszłego roku. W rolach głównych widzowie ponownie zobaczą Macieja Stuhra, Aleksandrę Popławską, Jowitę Budnik, Annę Cieślak, Karolinę Gorczycę, Bartosza Gelnera oraz Piotra Trojana.
21.09.23, 06:30
| telewizja / VOD » informacje | kultura » książki
Netfliksowy Pan Samochodzik nie pomógł książkom Nienackiego
Wbrew pozorom, film z Panem Samochodzikiem, który zadebiutował niedawno na platformie Netflix nie spowodował „Samodzikomanii”. Książki Zbigniewa Nienackiego pozostają wciąż klasykami i są chętnie kupowane.
20.09.23, 20:26
| telewizja / VOD » informacje
Rytmy Dwójki. Autorski format TVP2 z udziałem Edyty Górniak i Rafała Brzozowskiego
W jesienniej ramówce TVP2 zadebiutował nowy muzyczny show „Rytmy Dwójki”, który będzie emitowany przez osiem tygodni,. W zaś programie pojawią się polskie przeboje w wykonaniu duetów, a publiczność wybierze swój ulubiony utwór.
20.09.23, 17:30
| telewizja / VOD » informacje
Love me or Leave me. Kochaj albo rzuć. Premiera formatu w TVP HD
W czwartek, 28 września br. o godz. 21:25 w TVP HD odbędzie się premiera reality show „Love me or leave me. Kochaj albo rzuć”. W programie osiem zakochanych par, które wkrótce staną na ślubnym kobiercu, sprawdzi, czy ich związki są dobrze
dobrane.
20.09.23, 13:29
| telewizja / VOD » informacje
Bogdan Łazuka i Michał Milowicz gospodarzami programu Och! Kabaret w Kino Polska
W październiku br. Kino Polska zaprezentuje kolejną odsłonę swojego rozrywkowego show pod nowym tytułem „Och! Kabaret”. Program poprowadzi duet – Bogdan Łazuka i Michał Milowicz. 
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Kierownik Działu Komunikacji

Muzeum Sztuki w Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 28.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 27.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 26.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.