03.04.11, 16:29

Bolek i Lolek Polską Bajką Animowaną Wszech Czasów

Głosami biorących udział w plebiscycie "Polska Bajka Animowana Wszech Czasów" zwyciężył "Bolek i Lolek". Niewiele mniej głosów miał "Miś Uszatek". Na podium dostał się również "Reksio".

Głosami biorących udział w plebiscycie "Polska Bajka Animowana Wszech Czasów" zwyciężył "Bolek i Lolek". Niewiele mniej głosów miał "Miś Uszatek". Na podium dostał się również "Reksio".

W plebiscycie wzięło udział blisko 600 osób. Wiele osób uzasadniało swój wybór. Te wspomnienia znajdą Państwo na specjalnej podstronie. Lista nagrodzonych osób znajdą Państwo TUTAJ.

Serdecznie gratulujemy!

WYNIKI PLEBISCYTU


1. Bolek i Lolek
Twórcą koncepcji i inicjatorem serii był Władysław Nehrebecki. Autora  zainspirowały postacie własnych synów. Imiona postaci nawiązują do przedwojennego polskiego filmu „Bolek i Lolek” z 1936 roku w reżyserii Michała Waszyńskiego, w którym obie tytułowe postacie grał Adolf Dymsza. Autorami rysunkowego wizerunku głównych bohaterów (Bolek – czerwone szorty, żółta bluza, wyższy i szczuplejszy, Lolek – fioletowe spodnie na szelkach, biały podkoszulek, niższy i tęższy) byli Alfred Ledwig, Leszek Lorek i Władysław Nehrebecki. Za montaż, dźwięk i efekty odpowiadali Otokar Balcy i Alojzy Mol. Kompozytorem najbardziej znanego motywu muzycznego jest Waldemar Kazanecki, oprócz niego muzykę do filmu napisał Tadeusz Kocyba.  Produkcję serialu zainicjonowano w 1962 roku. Przez 23 lata nakręcono ponad 150 odcinków w 10 seriach oraz dwa filmy pełnometrażowe.  Bajka powstawała w Studiu Filmów Animowanych w Bielsku-Białej.

2. Miś Uszatek (Przygody Misia Uszatka)
Główną postacią bajki  jest tytułowy Miś Uszatek. Postać ta znana była z książek dla dzieci Czesława Janczarskiego oraz ilustratora Zbigniewa Rychlickiego oraz z pisma dla dzieci „Miś”, którego był patronem. Pierwszy film z Uszatkiem powstał w 1962 roku, ale ten znamy nam serial produkowany był dopiero w latach 1975-1987 w Studiu Małych Form Filmowych Se-ma-for w Łodzi na zlecenie Telewizji Polskiej. Głos towarzyszący Uszatkowi przez 104 odcinki należy do niezapomnianego Mieczysława Czechowicza. Co ciekawe, nakręcono również serię 38 krótkich filmów z Misiem Uszatkiem zapowiadających programy dobranockowe w TV oraz cztery odcinki „Nowych przygód Misia Uszatka”. Bajka z Misiem Uszatkiem w roli głównej do dzisiaj jest najlepszym towarem eksportowym Telewizji Polskiej.

3. Reksio
Bohaterem bajki jest sympatyczny pies wymyślony przez reżysera i scenarzystę Lechosława Marszałka. Serial powstawał w latach 1967-1988 w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej liczy 65 odcinków. Reksio doczekał się pomnika w Bielsku-Białej.

4. Przygody Kota Filemona / Dziwny świat kota Filemona
Kot Filemon to postać wymyślona przez pisarza i scenarzystę Marka Nejmana. W latach 1972 - 1981 w łódzki kim Studiu Małych Form Filmowych Se-ma-for powstał 53-odcinkowy serial telewizyjny „Przygody kota Filemona”. Serial do trzynastego odcinka nosił tytuł „Dziwny świat kota Filemona”. Poszczególne odcinki opowiadają o przygodach dwóch kotów – starego, doświadczonego Bonifacego, oraz Filemona – małego, naiwnego kotka, ciekawego świata. Serial zrealizowany w technice animacji rysunkowej, z komentarzem interpretowanym przez aktorkę Teresę Sawicką (1-13 odc.) i Barbarę Marszałek (14-53 odc.).

5. Zaczarowany ołówek
Kolejny serial  zrealizowany w Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for w latach 1964-1977 o przygodach chłopca imieniem Piotrek i pieska, którym w rozwiązywaniu najróżniejszych problemów pomaga zaczarowany ołówek. Wszystko, co nim narysują – materializuje się. Zrealizowano 39 odcinków bajki.

6. Porwanie Baltaza Gąbki / Wyprawa Profesora Gąbki
Jeden bohater – dwa seriale. Obydwa zrealizowane na postawie książki autorstwa Stanisława Pagaczewskiego. Pierwszy z nich nakręcony w latach 1969-1970 r., a drugi w 1978-1980 roku. Obydwa liczą po 13. odcinków.  Nakręcono je w Studiu Filmów Rysunkowych (Bielsko-Biała)

7. Opowiadania Muminków
Serial powstał w latach 1977 - 1982 w łódzkim studiu Se-ma-for na podstawie scenariuszy napisanych przez Marię Kossakowską i Lucjana Dębińskiego, opartych na cyklu powieści Tove Jansson. Treścią serii są przygody dziwnych istot zwanych Muminkami oraz ich niezwykłych przyjaciół. Zdaniem krytyków (ale i samej autorki) polski serial jest najbliższy pierwowzoru literackiego. Narratorem serialu był Stanisław Kwasniak.

8. Dziwne przygody Koziołka Matołka
Serial animowany dla dzieci nakręcono w latach 1969-1971 w warszawskim Studiu Miniatur Filmowych. Scenariusze 10-minutowych odcinków wykorzystują postać Koziołka Matołka stworzoną przez Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza, oraz jego motyw poszukiwania Pacanowa. Narratorem jest Wiesław Michnikowski.

9. Przygód kilka wróbla Ćwirka
Serial animowany nakręcono w latach 1983-1989 w łódzkim Se-ma-forze. Zrealizowano 39 odcinków. W każdym odcinku wróbelek Ćwirek poznaje nowe ptaki i inne zwierzęta. Głosu wszystkim postaciom użyczył Jan Kobuszewski.

10. Różne przygody Gąski Balbinki.
Ewenement w naszym zestawieniu. Jedna z pierwszych dobranocek . Bajka była nieanimowana, składała się z kilku (zwykle czterech) nieruchomych obrazków, do których aktorzy podkładali dialog. Główne postacie to tytułowa Gąska oraz sepleniący kurczak Ptyś. Autorką rysunków była pisarka i ilustratorka Anna Hoffmanowa (Hoffman). Głosu postaciom użyczyła Danuta Mancewicz. Bajkę emitowała Telewizja Polska w latach 50. oraz 60.

11.  Pomysłowy Dobromir
12.  Plastusiowy pamiętnik
        Przygody Misia Colargola
14.  Jacek i Agatka
        Kulfon, co z ciebie wyrośnie? / Bardzo przygodowe podróże Kulfona
16. W krainie czarnoksiężnika Oza
17. Tajemnice wiklinowej zatoki
       Mały Pingwin Pik-Pok   
19. Pampalini łowca zwierząt
       Ferdynand Wspaniały
21. Marceli Szpak dziwi się światu
22. Kasztaniaki
       Kolorowy świat Pacyka
       Proszę słonia
       Wędrówki Pyzy
       Trzy misie
27.  Dwa koty i pies
        Jeż Kleofas   
         Maurycy i Hawranek
         Mordziaki   
         Pomysłowy wnuczek
         Przygody Błękitnego Rycerzyka   
33.   Bajki Pana Bałagana   
         Kangurek Hip-Hop
         Między nami bocianami
         Podróże kapitana Klipera
         Tajemnica szyfru Marabuta

Komentarze

Powiązane

25.03.25, 23:14
| TV / VOD » badania rynku
Niezwykłe Stany Prokopa liderem w grupie komercyjnej
Nowe odcinki "Niezwykłych Stanów Prokopa" emitowane są w każdą niedzielę o godz. 11:20 na antenie TVN. Po emisji trzeciego odcinka program pozostaje liderem pasma w grupie komercyjnej i drugą najchętniej wybieraną pozycją wśród wszystkich widzów.
25.03.25, 10:55
| TV / VOD » informacje
TVN trafił do oferty Polsat Box Go
Polsat Box Go oraz telewizja internetowa z dekoderem Polsat Box zostały wzbogacone o kanał TVN w jakości HD.
24.03.25, 21:57
| TV / VOD » badania rynku
Rośnie widownia części formatów TTV w wiosennej ramówce
Wzrosło zainteresowanie częścią formatów TTV w wiosennej ramówce stacji. Rekordową widownię zanotował program „Życie na Kredycie”.
24.03.25, 20:41
| TV / VOD » informacje | internet » informacje
Gadaj Zdrów i Królowe Matki. Grupa ZPR odświeżyła dwa formaty wideo
Dwa formaty wideo realizowane przez Grupę ZPR Media – „Gadaj Zdrów” serwisu Poradnikzdrowie.pl i „Królowe Matki” portalu MjakMama.pl ruszyły w nowych odsłonach.
24.03.25, 14:17
| radio / audio » informacje | TV / VOD » informacje
Federalnie rzecz biorąc. Tomasz Lejman i Adam Górczewski z podcastem video w Interii
Interia uruchomiła podcast video „Federalnie rzecz biorąc”, w którym dwaj korespondenci Tomasz Lejman (Polsat News i Interia) i Adam Górczewski (Polskie Radio) będą komentować prosto znad berlińskiej Sprewy niemiecką rzeczywistość oraz jej wpływ na sytuację w Polsce oraz Europie.
24.03.25, 13:40
| TV / VOD » seriale
Glina. Ruszyły zdjęcie do kontynuacji serialu
Ruszyły zdjęcia do kontynuacji polskiego serialu „Glina”. SkyShowtime, Telewizja Polska i Apple Film pracują wspólnie nad nowym projektem. Serial wyreżyserują Władysław Pasikowski oraz Dariusz Jabłoński, za scenariusz odpowiada Maciej Maciejewski.
23.03.25, 19:07
| TV / VOD » informacje
TVP3 Poznań przywozi dzieci z na spektakle teatralne do swojego studia
TVP3 Poznań realizuje projekt „Scena Telewizji” w ramach którego nadawane są na żywo premiery spektakli teatralnych dla dzieci. Celem inicjatywy jest także zapewnienie dzieciom z różnych obszarów Wielkopolski obejrzenie spektaklu w studiu TV.
20.03.25, 18:22
| TV / VOD » seriale
Piekło kobiet. Nowy serial Ewy Puszczyńskiej dla platformy Max
Rozpoczęły się zdjęcia do serialu „Piekło kobiet”, który powstaje dla platformy Max. Produkcją zajmuje się Ewa Puszczyńska, producentka, mająca w dorobku oscarowe filmy „Ida” i „Strefa interesów”. Reżyserię powierzono Annie Maliszewskiej, znanej z produkcji „Tata” i „Infamia”.
20.03.25, 16:00
| TV / VOD » seriale
Projekt UFO polski miniserial o tajemniczych wydarzeniach na Netfliksie
„Projekt UFO” to czteroodcinkowy komediodramat w reżyserii Kaspra Bajona, który ma zabrać widzów Netflixa do lat 80., gdy w Polsce miały miejsce niezwykłe wydarzenia. W obsadzie znaleźli się m.in.: Piotr Adamczyk, Mateusz Kościukiewicz i Maja Ostaszewska, a premiera serialu odbędzie się 16 kwietnia 2025 r. wyłącznie na platformie Netflix.
20.03.25, 11:50
| TV / VOD |
Netflix startuje z castingami do Love is Blind: Polska
Netflix rozpoczął casting do pierwszej polskiej edycji „Love is Blind” – globalnego formatu opartego na miłosnym eksperymencie, który podważa tradycyjne zasady randkowania. Uczestnicy programu mają szansę odnaleźć bratnią duszę, kierując się wyłącznie osobowością, bez znajomości wyglądu drugiej osoby.
Subskrybuj RSS działu TV / VOD: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 19.04.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 19.04.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki. 

do 19.04.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.