20.03.11, 12:21

Wydawnictwo Murator S.A. organizuje ogólnopolski konkurs architektoniczny

Wydawnictwo Murator S.A. organizuje ogólnopolski konkurs dla architektów na projekt wolno stojącego domu jednorodzinnego, zgodnego z zasadami poszanowania energii i ochrony środowiska – konkurs "Dom Ekologiczny".

Wydawnictwo Murator S.A. organizuje ogólnopolski konkurs dla architektów na projekt wolno stojącego domu jednorodzinnego, zgodnego z zasadami poszanowania energii i ochrony środowiska – konkurs "Dom Ekologiczny". Patronat nad konkursem objęli: Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Organizację konkursu wspiera Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP oraz miesięcznik "Architektura-murator".

Konkurs "Dom Ekologiczny" ma na celu upowszechnienie i rozpropagowanie nowoczesnych rozwiązań ekologicznych w budownictwie jednorodzinnym. Jest odpowiedzią na przyjętą w ubiegłym roku dyrektywę Parlamentu i Rady Unii Europejskiej w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, która zobowiązuje państwa członkowskie UE do wprowadzenia od 31. grudnia 2020 roku we wszystkich nowych budynkach niemal zerowego zużycia energii. Dla osiągnięcia tego celu ustanowiono terminy pośrednie, w których będzie prowadzona kontrola stanu realizacji postanowień. Pierwszy, rok 2013, jest terminem wejścia w życie i obowiązywania przepisów wdrażających tę dyrektywę.

"Od 2013 roku w Polsce nie będzie można uzyskać pozwolenia na budowę domu, który dzisiaj jest standardem. Jeśli przyjmiemy, że średnia długość budowy domu trwa dwa lata, osoby planujące jego budowę już dzisiaj muszą wziąć pod uwagę przepisy unijne dotyczące energooszczędności. Mamy nadzieję, że Konkurs Dom Ekologiczny będzie zachętą do projektowania nowoczesnych domów jednorodzinnych spełniających owe wymagania" – mówi Anna Wrońska, redaktor naczelna miesięcznika "Murator".

Projekty zgłoszone do konkursu powinny spełniać kryteria: niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania domu, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do eksploatacji, umożliwienie racjonalnego gospodarowania wodą, zapewnienie mieszkańcom komfortu i zdrowych warunków życia, minimalizowanie negatywnego wpływu budynku na środowisko naturalne, przyjazne współistnienie architektury z naturalnym otoczeniem

Główna nagroda w konkursie wynosi 50 tys. złotych. Jury złożone z reprezentantów SARP, Polish Green Building Council, Narodowej Agencji Poszanowania Energii oraz przedstawicieli wydawnictwa Murator S.A. przyzna także wyróżnienia i nagrody rzeczowe. Honorową nagrodę miesięcznika "Murator" otrzyma projekt, który zwycięży w plebiscycie dla czytelników.

Architekci z całej Polski mogą nadsyłać prace do 25. sierpnia br., rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w październiku 2011 roku.

Komentarze

Powiązane

15.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 15 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 15 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba  wiedzieć.
14.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 14 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 14 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
13.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 13 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 13 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
12.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 12 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 12 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
11.07.24, 06:30
| prasa » informacje
Czułość. Wolność. Równowaga. Akcja społeczna Wysokich Obcasów i Wyborczej
Rozpoczęta 5 lipca br. nowa akcja społeczna „Czułość. Wolność. Równowaga” to inicjatywa „Wysokich Obcasów” i „Wyborczej”. Akcja potrwa rok.
11.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 11 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 11 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
10.07.24, 11:00
| prasa » informacje
Forbes Women rozpoczyna akcję 50 po 50
„Forbes Women” rozpoczyna inicjatywę „50 po 50”. W kolejnym numerze magazynu zostanie opublikowana lista kobiet po 50. roku życia, które odniosły sukcesy w różnych dziedzinach. Redakcja czeka na zgłoszenia.
10.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 10 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 10 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
09.07.24, 16:30
| prasa » informacje | internet » informacje
Złap urlop od codzienności czyli Wyborcza na wakacje
Wyborcza.pl i Wysokieobcasy.pl rozpoczęły kampanię pod hasłem “Złap urlop od codzienności”. Specjalnej ofercie prenumeraty na wakacje towarzyszą działania redakcyjne: cykle artykułów, podcasty, a dla podróżujących z przygodami czekać będzie Biuro Interwencji Turystycznej.
09.07.24, 07:30
| prasa » informacje
Grupa PMPG Polskie Media nowym wytycza kierunek rozwoju do 2026 roku
Holding mediowy PMPG Polskie Media, opublikował materiał informacyjny o kierunku rozwoju, który jest efektem zakończonego w marcu przeglądu opcji strategicznych.
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. PR

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.