19.04.11, 21:09

Scena Polityczna: Kaczyński w ogniu krytyki

Media nie zostawiają suchej nitki na Jarosławie Kaczyńskim. W ubiegłym miesiącu w samych dziennikach ogólnopolskich 41% publikacji na jego temat miało wydźwięk negatywny - wynika z badania "Scena Polityczna" prowadzonego przez "PRESS-SERVICE Monitoring Mediów". 

Media nie zostawiają suchej nitki na Jarosławie Kaczyńskim. W ubiegłym miesiącu w samych dziennikach ogólnopolskich 41% publikacji na jego temat miało wydźwięk negatywny. Jednocześnie w marcu wzrosła liczba materiałów negatywnych na temat liderów wszystkich ugrupowań – wynika z badania "Scena Polityczna" prowadzonego przez "PRESS-SERVICE Monitoring Mediów".

Przewodniczący Prawa i Sprawiedliwości ponownie – po trzech miesiącach przerwy - został liderem klasyfikacji najbardziej krytykowanych przywódców partyjnych. Od grudnia 2010 roku do lutego 2011 roku, dziennikarze koncentrowali się na uderzaniu w rząd i Donalda Tuska. W tym czasie Kaczyński notował od 23 do 27% publikacji negatywnych.

Politykowi najbardziej dostawało się za ostre wypowiedzi dotyczące katastrofy smoleńskiej. Nie bez znaczenia był też oddźwięk medialny związany z akcją zakupową w sklepie osiedlowym. Kaczyński był posądzany o manipulację i krytykowany za formę debaty politycznej. W rozmowie z dziennikarzami tuż po zakupach stwierdził między innymi, że Biedronka jest sklepem dla najuboższych, co również wywołało lawinę komentarzy – niekoniecznie przychylnych wobec byłego premiera.

Z największą częstotliwością Kaczyńskiego krytykowały tabloidy – Metro (67%), Fakt (51%) i Super Express (49%).

Liczba negatywnych publikacji wzrosła w marcu w przypadku wszystkich liderów partii parlamentarnych. Największy wzrost dotyczył Joanny Kluzik-Rostkowskiej – o 19 pkt. proc. W przypadku Grzegorza Napieralskiego było to 15 pkt. proc., Waldemara Pawlaka – 5, a Donalda Tuska - 3.

Najczęściej opisywaną partią polityczną nadal pozostaje Prawo i Sprawiedliwość, o którym w marcu w prasie (analiza na podstawie 1100 tytułów prasy ogólnopolskiej i regionalnej) opublikowano 4,1 tys. tekstów. Mniej medialna jest Platforma Obywatelska (2,8 tys.), Sojusz Lewicy Demokratycznej (2,1 tys.), Polskie Stronnictwo Ludowe (1,2 tys.) oraz Polska Jest Najważniejsza (0,7 tys.).

Wśród liderów politycznych prym wiedzie w dalszym ciągu Donald Tusk (2,5 tys.), który zdecydowanie dystansuje Jarosława Kaczyńskiego (1,5 tys.), a także pozostałych – Grzegorza Napieralskiego (0,4 tys.), Waldemara Pawlaka (0,3 tys.) i Joannę Kluzik-Rostkowską (0,2 tys.).

Komentarze

Powiązane

21.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 21 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 21 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
20.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 20 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 20 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
19.09.23, 23:00
| prasa » informacje
Bauer wydaje drugi numer magazynu Świat Wiedzy - Extra
20 września br. na rynku prasowym ukaże się drugi numer magazynu „Świat Wiedzy- Extra” (Wydawnictwo Bauer).
19.09.23, 15:00
| prasa » informacje | kultura » książki
Premiera książki PrzyPiSy, czyli krótka historia 8 długich lat Jerzego Baczyńskiego
20 września br. do sprzedaży trafi najnowsza książka Jerzego Baczyńskiego, redaktora naczelnego tygodnika „Polityka”, pt.: „PrzyPiSy, czyli krótka historia 8 długich lat”.
19.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 19 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 19 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
18.09.23, 13:17
| prasa » informacje
Sprzedaż magazynu Forbes Women rośnie
Według danych wydawcy, czerwcowe wydanie „Forbes Women” (3/2023, RASP Polska) odnotowało sprzedaż o 25 proc. wyższą w stosunku do wydania z poprzedniego roku. Tym samym osiągnęło najwyższy wynik sprzedażowy w tym roku.
18.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 18 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 18 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
17.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 17 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 17 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
16.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 16 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 16 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
15.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 15 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 15 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Animator Kultury w obszarze czytelnictwa

Biblioteka publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st.Warszawy | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Komunikacji

Muzeum Sztuki w Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty
Konkursy
do 20.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 14.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.