11.04.11, 18:37
Karel Čapek: Listy z podróży
"Listy z podróży" pokazują bogactwo europejskiej kultury. Karel Čapek dociera zarówno do najpopularniejszych miejscowości turystycznych we Włoszech, Anglii, Hiszpani, Holandii i Skandynawii, jak i do miejsc, o których najcześciej się nie mówi.
6. kwietnia br. swoją premierę miała książka Karela Čapka, która jest pierwszym w Polsce, pełnym wydaniem jego listów z licznych podróży.
"Listy z podróży" pokazują bogactwo europejskiej kultury. Karel Čapek dociera zarówno do najpopularniejszych miejscowości turystycznych we Włoszech, Anglii, Hiszpani, Holandii i Skandynawii, jak i do miejsc, o których najcześciej się nie mówi. Podróżował nie planując, a za razem nie omijając wsiosek i przedmieść. Świat urzeka go tak bardzo, że aby go właściwie opisać, słowa wspomaga rysunkami.
We Włoszech zachwyca się kotami na trawniku w Rzymie i malarstwem Giotta. Wielka Brytania ujmuje go starymi drzewami i angielską mentalnością. W Hiszpanii opisuje dostojne kobiety w mantylach, przerażającą corridę oraz czyszczenie butów, które przybrało postać tańca lub obrzędu. Holandię postrzega jako przyjemny, malowniczy kraj, który z mieszczańskiego spokoju wyrwał Rembrandt. Skandynawia zadziwia go ufnością ludzi i rozległymi pustkowiami.
Książka ukazała sie nakładem Wydawnictwa WAB. Przedładu na język polski dokonał: Piotr Godlewski. Cena egzemplarza: 49,90 zł.
Karel Čapek (1890–1938) – jeden z najbardziej znanych czeskich pisarzy XX wieku. Prozaik, dramaturg i dziennikarz, doktor filozofii. W swojej twórczości dał się poznać jako autor sprawnie posługujący się opisem realistycznym i wysublimowanym humorem oraz posiadający umiejętność artystycznego przewidywania przyszłości (antyutopie Fabryka absolutu, 1922, Krakatit, 1922, Inwazja jaszczurów, 1936). Zyskał również sławę jako fotograf amator – jego album fotograficzny Daszeńka, czyli Żywot szczeniaka (1933) był przed wojną najczęściej wydawaną książką w Czechosłowacji. Wraz z bratem Jozefem wprowadził do języka słowo "robot", użyte po raz pierwszy w sztuce R.U.R. (1920).
Komentarze