11.04.11, 18:37

Karel Čapek: Listy z podróży

"Listy z podróży" pokazują bogactwo europejskiej kultury. Karel Čapek dociera zarówno do najpopularniejszych miejscowości turystycznych we Włoszech, Anglii, Hiszpani, Holandii i Skandynawii, jak i do miejsc, o których najcześciej się nie mówi.

6. kwietnia br. swoją premierę miała książka Karela Čapka, która jest pierwszym w Polsce, pełnym wydaniem jego listów z licznych podróży.

"Listy z podróży" pokazują bogactwo europejskiej kultury. Karel Čapek dociera zarówno do najpopularniejszych miejscowości turystycznych we Włoszech, Anglii, Hiszpani, Holandii i Skandynawii, jak i do miejsc, o których najcześciej się nie mówi. Podróżował nie planując, a za razem nie omijając wsiosek i przedmieść.  Świat urzeka go tak bardzo, że aby go właściwie opisać, słowa wspomaga rysunkami.

We Włoszech zachwyca się kotami na trawniku w Rzymie i malarstwem Giotta. Wielka Brytania ujmuje go starymi drzewami i angielską mentalnością. W Hiszpanii opisuje dostojne kobiety w mantylach, przerażającą corridę oraz czyszczenie butów, które przybrało postać tańca lub obrzędu. Holandię postrzega jako przyjemny, malowniczy kraj, który z mieszczańskiego spokoju wyrwał Rembrandt. Skandynawia zadziwia go ufnością ludzi i rozległymi pustkowiami.

Książka ukazała sie nakładem Wydawnictwa WAB. Przedładu na język polski dokonał: Piotr Godlewski. Cena egzemplarza: 49,90 zł.

Karel Čapek (1890–1938) – jeden z najbardziej znanych czeskich pisarzy XX wieku. Prozaik, dramaturg i dziennikarz, doktor filozofii. W swojej twórczości dał się poznać jako autor sprawnie posługujący się opisem realistycznym i wysublimowanym humorem oraz posiadający umiejętność artystycznego przewidywania przyszłości (antyutopie Fabryka absolutu, 1922, Krakatit, 1922, Inwazja jaszczurów, 1936). Zyskał również sławę jako fotograf amator – jego album fotograficzny Daszeńka, czyli Żywot szczeniaka (1933) był przed wojną najczęściej wydawaną książką w Czechosłowacji. Wraz z bratem Jozefem wprowadził do języka słowo "robot", użyte po raz pierwszy w sztuce R.U.R. (1920).

Komentarze

Powiązane

22.11.24, 21:45
| radio » informacje | kultura » muzyka
Koncert zespołu Ptaszkowie Śpiewali na antenie Polskiego Radia Dzieciom
23 listopada br. o godz. 12.00 w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana odbędzie się koncert zespołu „Ptaszkowie Śpiewali”, który swoje inspiracje czerpie z polskiej muzyki tradycyjnej oraz elektronicznej z lat 80. i 90. Na koncert zaprasza Polskie Radio Dzieciom.
20.11.24, 23:05
| kultura » film
Koterski na dużym ekranie. Wyjątkowy przegląd w kinie Muranów
20 listopada 2024 roku w kinie Muranów rozpocznie się trzydniowy przegląd „Koterski. Życie w kadrze”, poświęcony twórczości Marka Koterskiego, reżysera znanego z filmów łączących humor, emocje i refleksję nad codziennością. Organizatorami wydarzenia są Rada i Zarząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy oraz kino Muranów.
20.11.24, 18:30
| radio » informacje | kultura » film
Kino dla Ciebie: Kobiece Wieczory w Atlanticu. RDC i Kino Atlantic uruchamiają cykl filmowy
Polskie Radio RDC i Kino Atlantic nawiązują współpracę, tworząc cykl „KINO DLA CIEBIE. Kobiece Wieczory w Atlanticu”. Pierwsze wydarzenie odbędzie się w czwartek, 21 listopada br. o godz. 19:00.
20.11.24, 07:00
| telewizja / VOD » informacje | kultura » książki
Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne archiwum X. Sprzedano prawa filmowe do zbioru reportaży Izy Michalewicz
Wydawnictwo ZNAK poinformowało o sprzedaży kolejnej opcji filmowej. Tym razem sprzedano prawa filmowe do zbioru reportaży „Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne archiwum X” Izy Michalewicz.
19.11.24, 15:00
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Pierwszy milion filmu Listy do M. Pożegnania i powroty. I to tylko w 10 dni od premiery biją rekordy
Najnowsza odsłona popularnej serii „Listy do M. Pożegnania i powroty" bije rekordy popularności. W ciągu zaledwie 10 dni od premiery, film przekroczył barierę 1 miliona widzów.
16.11.24, 20:00
| reklama & PR » informacje | kultura » teatr
Bank Millennium sponsorem spektaklu ONO-1 w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu
Pod koniec października br. odbyła się w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu premiera spektaklu młodych twórców „ONO-1”, eksplorującego temat sztucznej inteligencji i jej wpływu na przyszłość. Bank Millennium był partnerem wydarzenia.
15.11.24, 16:43
| radio » informacje | kultura » muzyka
Z klasyką przez Polskę. Arkadiusz Krupa i Michał Nagy wystąpią na antenie Dwójki
Program 2 Polskiego Radia i Narodowy Instytut Muzyki i Tańca organizują kolejny koncert w ramach cyklu „Z klasyką przez Polskę”. 16 listopada br. o godz. 17:00 w Studiu Polskiego Radia im. W. Szpilmana wystąpią Arkadiusz Krupa i Michał Nagy. Transmisja na antenie Dwójki oraz w formie streamingu wideo na Facebooku i kanale YouTube stacji.
13.11.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje | kultura » muzyka
Fryderyki po długiej przerwie wracają do TVP
Fryderyki - nagrody polskiej branży muzycznej po kilku latach przerwy wracają do Telewizji Polskiej.
12.11.24, 08:30
| radio » informacje | internet » informacje | kultura » informacje
Wszystko już było. Audioteka stworzyła audioserial o sztuce współczesnej
Audioteka wspiera Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w związku z otwarciem nowej siedziby muzeum. Efektem współpracy jest podcast „Wszystko już było” – pierwszy polski audioserial o sztuce współczesnej.
11.11.24, 22:20
| radio » informacje | kultura » muzyka
Wirefall ze Złotą Kosę 2024. Finał Antyfestu Antyradia
Zwycięzcą tegorocznego Antyfestu Antyradia – przeglądu rockowych talentów – został zespół Wirefall z Krakowa.