28.05.11, 21:47

Specjaliści z firmy Trend Micro odkryli lukę bezpieczeństwa w Hotmailu

Atak wymaga od użytkownika jedynie otwarcia specjalnie przygotowanego emaila - później automatycznie uruchomi się złośliwy kod.

Kilka dni temu odkryto atak internetowy skierowany w wiadomości pocztowe wysyłane za pomocą serwisów webmailowych. Po dokładniejszym zbadaniu sprawy okazało się, że ataki wykorzystywały luki w Hotmailu. Specjaliści z firmy Trend Micro ujawnili, że złośliwy skrypt przekazywany za pomocą emaili to HTML_AGENT.SMJ.

Wspomniany atak wymaga od użytkownika jedynie otwarcia specjalnie przygotowanego emaila - później automatycznie uruchomi się złośliwy kod. Prowadzi to bezpośrednio do kradzieży kluczowych informacji, zwłaszcza naszych emaili i danych z książki adresowej użytkownika. Skradzione emaile mogą zawierać poufne informacje, które cyberprzestępcy mogą wykorzystać na różne sposoby. Złośliwy skrypt łączy się z adresem: http://www.{BLOCKED}eofpublic.com/Microsoft.MSN.hotmail/mail/rdm/rdm.asp?a= {nazwa konta użytkownika}{numer} aby pobrać kolejną porcję złośliwego skryptu.

Charakter wspomnianego adresu URL wyraźnie sugeruje, że atak jest kierowany. Adres zawiera dwie zmienne - nazwę konta użytkownika, która jest loginem Hotmail, oraz numer, będący predefiniowaną liczbą ustaloną przez atakującego. Ta liczba określa działanie złośliwego kodu. Eksperci z Trend Micro odkryli, że kradzież danych odbywa się tylko w przypadku odpowiednich numerów. Adres URL prowadzi do kolejnego skryptu zidentyfikowanego przez Trend Micro jako JS_AGENT.SMJ. Odpowiada on za polecenia wysyłane do serwera Hotmail - wysyła wszystkie zarażone wiadomości do określonych adresów emaliowych. Przekazywana wiadomość będzie krążyła jednak tylko podczas sesji, w której skrypt został wykonany i przestanie po wylogowaniu się użytkownika. Atak wykorzystuje błąd mechanizmu filtrowania zawartości poczty Hotmail (CVE-2011-1252).

Eksperci z firmy Trend Micro przeanalizowali zamieszczany w wiadomościach złośliwy kod i odkryli, że kiedy mechanizm filtrowania zawartości Hotmail pracuje nad nim, paradoksalnie pomaga mu dopisać pewne elementy do parametrów CSS. Dzięki temu skrypt może podzielić się na dwie części, które teraz już oddzielnie będą zmieniać kod CSS przeglądarki internetowej. Pozwala to cyberprzestępcom na zmianę skryptów, tworząc narzędzie pozwalające wykonywać ich polecenia z aktualnie zalogowanego konta Hotmail.

Microsoft podjął już działania i rozpoczął aktualizację w celu naprawienia luki.

Komentarze

Powiązane

13.07.24, 16:00
| internet » informacje
Podcast „WojewódzkiKędzierski” w wakacyjnej odsłonie
Wakacyjne wydanie podcastu „WojewódzkiKędzierski” rusza w poniedziałek, 15 lipca br. Kuba Wojewódzki i Piotr Kędzierski będą rozmawiać z artystami muzycznymi.
09.07.24, 23:41
| internet » informacje
Karoliną Walczowska gospodynią formatu Onet Wakacje
Od lipca br. na stronie głównej Onetu pojawia się nowy program „Onet Wakacje” z Karoliną Walczowską w roli prowadzącej. Program jest emitowany w każdy piątek o godz. 12.00 na Onet.pl i jest częścią cyklu redakcyjnego „Onet Wakacje”, który przez całe wakacje pojawia się na stronie głównej Onetu.
09.07.24, 16:30
| prasa » informacje | internet » informacje
Złap urlop od codzienności czyli Wyborcza na wakacje
Wyborcza.pl i Wysokieobcasy.pl rozpoczęły kampanię pod hasłem “Złap urlop od codzienności”. Specjalnej ofercie prenumeraty na wakacje towarzyszą działania redakcyjne: cykle artykułów, podcasty, a dla podróżujących z przygodami czekać będzie Biuro Interwencji Turystycznej.
08.07.24, 12:30
| radio » informacje | internet » informacje
Maria Skłodowska-Curie bohaterką nowego serwisu specjalnego Polskiego Radia
Z okazji 90. rocznicy śmierci polskiej noblistki, Polskie Radio przygotowało serwis specjalny, który skupia się na historii polskiej uczonej. 
06.07.24, 23:00
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Onet On Tour. Dalmacja z Marcinem Prokopem. II sezon formatu w Onecie
W niedzielę, 30 czerwca br. o godz. 10:00 na stronie głównej Onet.pl i na kanale YouTube Onet On Tour pojawił się premierowy odcinek II sezonu programu „Onet On Tour. Dalmacja z Marcinem Prokopem”. Dziennikarz pokaże internautom Dalmację.
03.07.24, 19:00
| internet » informacje
Żyjemy tenisem! Interia relacjonuje Wimbledon
Interia na bieżąco będzie relacjonować Wimbledonem. Artur Gac, wysłannik portalu, przekazywać będzie informacje prosto z Londynu. Ofensywę medialną Interii ma wzmocnić kolejna odsłona kampanii „Żyjemy sportem”.
03.07.24, 07:30
| radio » informacje | internet » informacje
IV edycja Konkursu Podcast Roku imienia redaktora Janusza Majki. Zgłoszono ponad 320 podcastów
Podcast Roku to pierwszy ogólnopolski Konkurs, którego celem jest promowanie jakości, oryginalności i kultury przekazu różnych form dźwiękowych w mediach cyfrowych. Konkurs ma upamiętniać redaktora Janusza Majkę, związanego przez niemal 40 lat z Polskim Radiem w Rzeszowie – zmarłego w lutym 2021 r. Najlepsze podcasty wyłoni 45-osobowe jury.
02.07.24, 09:55
| prasa » ludzie | internet » ludzie
Łukasz Bielak redaktorem naczelnym wszystkich serwisów Grupy INFOR
Na początku lipca br. Łukasz Bielak stanął na czele wszystkich serwisów internetowych należących do Grupy INFOR.
01.07.24, 16:30
| internet » ludzie
Dariusz Dziduch redaktorem naczelnym BiznesInfo
Dariusz Dziduch objął funkcję naczelnego serwisu BiznesInfo (Iberion) w połowie czerwca br.
27.06.24, 14:15
| radio » informacje | internet » informacje
Mamy, tak jak jest. Anna Dereszowska gospodynią podcastu w Onet Audio i na Ofeminin.pl
W każdy piątek o godz. 20:00 w Onet Audio, na Ofeminin.pl oraz na popularnych platformach podcastowych można słuchać nowego podcastu Anny Dereszowskiej „Mamy, tak jak jest”. Podcast porusza tematy macierzyństwa i rodzicielstwa.
Subskrybuj RSS działu internet: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. PR

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.