12.05.11, 22:35

Noc z Gwiazdami w TVP

Spotkania z gwiazdami telewizyjnymi i gośćmi specjalnymi, wycieczka po wystawach zbiorów muzealnych czy współczesnych zasobów technologicznych, uczestnictwo w tworzeniu programu w studiu "Wiadomości" i "Pytania na śniadanie", a także konkurs abonamentowy z nagrodami – to tylko niektóre niespodzianki przygotowane przez TVP na "Noc Muzeów".

Spotkania z gwiazdami telewizyjnymi i gośćmi specjalnymi, wycieczka po wystawach zbiorów muzealnych czy współczesnych zasobów technologicznych, uczestnictwo w tworzeniu programu w studiu "Wiadomości" i "Pytania na śniadanie", a także konkurs abonamentowy z nagrodami – to tylko niektóre niespodzianki przygotowane przez TVP na "Noc Muzeów". Wycieczka po gmachu TVP będzie miała miejsce 14. maja br., od godz. 20.00 do 01.00 (wejście od ul. Samochodowej).

Telewizja Polska po raz pierwszy przyłączyła się do coraz popularniejszej akcji "Noc Muzeów" odbywającej się pod patronatem Europejskiej Rady Europy, której celem jest stworzenie płaszczyzny dla spotkań publiczności oraz instytucji kulturotwórczych i zaprezentowanie przez nie twórczości artystycznej.

"Noc Muzeów" w Telewizji Polskiej będzie przebiegała pod hasłem "Noc z Gwiazdami w TVP". Zaplanowane są spotkania z gośćmi specjalnymi, w tym m.in. dawnymi twórcami telewizyjnymi i obecnymi gwiazdami TVP. O swoich wspomnieniach z pracy w TVP publiczności opowie m.in. Barbara Borys-Damięcka (senator RP VII kadencji, przez 40 lat współpracowała z TVP, reżyser około 200 przedstawień Teatru Telewizji, dyrektor Działu Realizacji Telewizyjnej i szef TVP w latach 1990-1994) oraz Józef Węgrzyn (w latach 1980-1996 związany z Telewizją Polską, twórca "Teleexpressu" – programu, który w tym roku będzie obchodził swoje 25-lecie). Wśród współcześnie znanych osobowości TVP na widzów będą czekali m.in. Agata Konarska, Agnieszka Szulim, Alicja Resich-Modlińska, Anna Popek, Beata Chmielowska-Olech, Grzegorz Miśtal, Iwona Radziszewska, Jarosław Kret, Katarzyna Nazarewicz-Sosińska, Krzysztof Ziemiec, Maciej Kurzajewski, Maciej Orłoś, Marcin Mańka, Marek Zając, Marta Kielczyk, Marzena Rogalska, Marzena Sienkiewicz, Marzena Słupkowska, Michał Olszański, Odeta Moro-Figurska, Paulina Chylewska, Paweł Pochwała i Piotr Kraśko.

14. maja zwiedzający będą mogli obejrzeć ekspozycję "Muzeum TVP", która choć oficjalnie została otwarta 9. listopada 2010 r., to wcześniej – już w lipcu ub.r. – udostępniono ją dla wycieczek zwiedzających telewizję. Zebrane eksponaty to efekt pasji Huberta Waliszewskiego, operatora związanego z TVP od 1957 r. (od 11 lat czynił starania na rzecz zgromadzenia i ekspozycji muzealiów telewizyjnych) oraz zainspirowanych przez niego ludzi. Wspólnie ocalili nie tylko urządzenia telewizyjne, filmowe czy fotograficzne, ale także elementy scenografii. Unikatowe zbiory przedstawiają zarówno wartość historyczną, jak i artystyczną.

Telewizja Polska posiada w swoich zasobach muzealnych ponad 500 eksponatów, w tym: rekwizyty, zdjęcia, sprzęt telewizyjny, z czego wystawia obecnie około 200 i część z nich specjalnie na "Noc Muzeów" udało się uruchomić, dlatego zwiedzający będą mogli spróbować swoich sił np. przy obsłudze dawnego stołu montażowego z roku 1977 czy też starej kamery z początku lat 80. Będzie to niepowtarzalna okazja, żeby zobaczyć, jak działało studio telewizyjne 20 lat temu.

W "Muzeum TVP" będzie też można zobaczyć m.in. pochodzące z lat 30. lampy "Konoskop" służące do przekształcania obrazu optycznego na elektroniczny, magnetofon nakręcany korbką, na który nagrano rozmowę z Marleną Dietrich w roku 1966, pierwszą kamerę czarno-białą "Marconi" zakupioną w roku 1956 oraz pierwsze ręczne kamery telewizyjne (lampowe) z 1974 roku. TVP planuje w kolejnych latach stworzenie takiej formy muzeum, w którym odbywać się będą m.in. warsztaty edukacyjne, techniczne oraz spotkania młodzieży z twórcami.

Poza eksponatami muzealnymi zaprezentowane zostaną widzom współczesną, innowacyjną ekspozycję telewizyjną, w tym m.in. instalację artystyczną flash-star (widz poruszając się po "czerwonym dywanie" w świetle błyskających fleszy przez chwilę będzie mógł poczuć się aktorem lub gwiazdą), studio newsowe w formie blue boxa (zwiedzający będą mogli w ciągu kilku chwil znaleźć się w scenografii "Teleexpressu" lub "Wiadomości" TVP1 i w wirtualnej rzeczywistości poprowadzą główne wydanie u boku Małgorzaty Wyszyńskiej), studio "Pytania na śniadanie" TVP2 (uczestnicy "Nocy Muzeów" znajdą się w rzeczywistym studiu programu i poznają tajniki powstawania codziennego programu), telewizyjną scenę teatralną (gdzie postacie pierrotów, mimów, arlekinów w scenografii w stylu rokoko będą odgrywały teatralne scenki na żywo), podłogę ledową (na której w różnych częściach puzzli będą wyświetlane filmy promocyjne TVP) oraz horyzont origami (duży ekran o powierzchni pozaginanej w wielu płaszczyznach).

Komentarze

Powiązane

20.09.23, 17:30
| telewizja / VOD » informacje
Love me or Leave me. Kochaj albo rzuć. Premiera formatu w TVP HD
W czwartek, 28 września br. o godz. 21:25 w TVP HD odbędzie się premiera reality show „Love me or leave me. Kochaj albo rzuć”. W programie osiem zakochanych par, które wkrótce staną na ślubnym kobiercu, sprawdzi, czy ich związki są dobrze
dobrane.
20.09.23, 13:29
| telewizja / VOD » informacje
Bogdan Łazuka i Michał Milowicz gospodarzami programu Och! Kabaret w Kino Polska
W październiku br. Kino Polska zaprezentuje kolejną odsłonę swojego rozrywkowego show pod nowym tytułem „Och! Kabaret”. Program poprowadzi duet – Bogdan Łazuka i Michał Milowicz. 
20.09.23, 11:00
| telewizja / VOD » informacje
TVP ogłosiła nominacje do nagród III Międzynarodowego Festiwalu Telewizyjnego & Forum Heart of Europe
Telewizja Polska ogłosiła listę nominacji do nagród III Międzynarodowego Festiwalu Telewizyjnego & Forum Heart of Europe. Najlepsze produkcje, zgłoszone przez nadawców publicznych z 14 krajów regionu, zostały wybrane przez jury złożone z międzynarodowych ekspertów branży TV.
20.09.23, 06:30
| telewizja / VOD » informacje
KPOP NATION święto muzyki K-POP na żywo tylko w serwisie VOD.pl
23 września br. na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się koncert "KPOP NATION" dedykowany fanom K-POPu. Wydarzenie będzie transmitowane na VOD.pl. Podczas koncertu wystąpią najpopularniejsze gwiazdy tego gatunku.
19.09.23, 16:00
| telewizja / VOD » badania rynku
Finał Mistrzostw Europy siatkarzy chętnie oglądany w TVP i Polsacie Sport
Finałowy mecz reprezentacji Polski z Włochami w siatkówce mężczyzn w ramach Mistrzostw Europy był chętnie oglądany zarówno na antenach Telewizji Polskiej jak i w Polsacie Sport.
19.09.23, 09:26
| telewizja / VOD » informacje
48. Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni na antenie TVP Kultura
W Konkursie Głównym 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni znalazło się pięć koprodukcji Telewizji Polskiej. O Złote i Srebrne Lwy powalczą: „Figurant” Roberta Glińskiego, „Raport Pileckiego” Krzysztofa Łukaszewicza, „Święty” Sebastiana Buttnego, „Fin del Mundo?” Piotra Dumały oraz „Kos” Pawła Maślony.
18.09.23, 07:30
| telewizja / VOD » informacje
Spotkania Rakowa Częstochowa i Legii Warszawa w TVP Sport
Telewizja Polska nabyła prawa do transmisji wszystkich spotkań Rakowa Częstochowa i Legii Warszawa rozgrywanych w fazach grupowych Ligi Europy oraz Ligi Konferencji Europy.
16.09.23, 18:00
| telewizja / VOD » informacje
Czysta Polska zaczyna się w Twoim domu. Nowa odsłona kampanii społecznej Stowarzyszenia Program Czysta Polska w Polsacie
Od 1 września br. widzowie kanałów nadawanych przez Telewizję Polsat mogą oglądać nowe spoty Stowarzyszenia Program Czysta Polska powstałe w ramach kampanii społecznej „Czysta Polska zaczyna się w Twoim domu”. 
15.09.23, 19:30
| telewizja / VOD » informacje
Razem dla bezpiecznych granic. Telewizja Polska organizuje koncert w Suwałkach
W niedzielę, 17 września br., w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę, TVP zorganizuje koncert „Razem dla bezpiecznych granic”, który odbędzie się w Suwałkach. W koncercie udział wezmą, m.in. Krzysztof Cugowski, Natasza Urbańska, Viki Gabor i Łukasz Drapała.
15.09.23, 18:00
| telewizja / VOD » informacje
Dokument Pisklaki Lidii Dudy nominowany w konkursue Prix Italia 2023
Koprodukcja Telewizji Polskiej pt. „Pisklaki” w reż. Lidii Dudy została nominowana do nagrody w konkursie Prix Italia 2023 w kategorii Telewizyjny Film Dokumentalny (TV Documentary). Nagrody Prix Italia przyznawane twórcom radia, telewizji i internetu należą do najstarszych i najbardziej prestiżowych branżowych wyróżnień w Europie.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Komunikacji

Muzeum Sztuki w Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty

Animator Kultury w obszarze czytelnictwa

Biblioteka publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st.Warszawy | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 20.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 14.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.