12.05.11, 22:35
Noc z Gwiazdami w TVP
Spotkania z gwiazdami telewizyjnymi i gośćmi specjalnymi, wycieczka po wystawach zbiorów muzealnych czy współczesnych zasobów technologicznych, uczestnictwo w tworzeniu programu w studiu "Wiadomości" i "Pytania na śniadanie", a także konkurs abonamentowy z nagrodami – to tylko niektóre niespodzianki przygotowane przez TVP na "Noc Muzeów".
Spotkania z gwiazdami telewizyjnymi i gośćmi specjalnymi, wycieczka po wystawach zbiorów muzealnych czy współczesnych zasobów technologicznych, uczestnictwo w tworzeniu programu w studiu "Wiadomości" i "Pytania na śniadanie", a także konkurs abonamentowy z nagrodami – to tylko niektóre niespodzianki przygotowane przez TVP na "Noc Muzeów". Wycieczka po gmachu TVP będzie miała miejsce 14. maja br., od godz. 20.00 do 01.00 (wejście od ul. Samochodowej).
Telewizja Polska po raz pierwszy przyłączyła się do coraz popularniejszej akcji "Noc Muzeów" odbywającej się pod patronatem Europejskiej Rady Europy, której celem jest stworzenie płaszczyzny dla spotkań publiczności oraz instytucji kulturotwórczych i zaprezentowanie przez nie twórczości artystycznej.
"Noc Muzeów" w Telewizji Polskiej będzie przebiegała pod hasłem "Noc z Gwiazdami w TVP". Zaplanowane są spotkania z gośćmi specjalnymi, w tym m.in. dawnymi twórcami telewizyjnymi i obecnymi gwiazdami TVP. O swoich wspomnieniach z pracy w TVP publiczności opowie m.in. Barbara Borys-Damięcka (senator RP VII kadencji, przez 40 lat współpracowała z TVP, reżyser około 200 przedstawień Teatru Telewizji, dyrektor Działu Realizacji Telewizyjnej i szef TVP w latach 1990-1994) oraz Józef Węgrzyn (w latach 1980-1996 związany z Telewizją Polską, twórca "Teleexpressu" – programu, który w tym roku będzie obchodził swoje 25-lecie). Wśród współcześnie znanych osobowości TVP na widzów będą czekali m.in. Agata Konarska, Agnieszka Szulim, Alicja Resich-Modlińska, Anna Popek, Beata Chmielowska-Olech, Grzegorz Miśtal, Iwona Radziszewska, Jarosław Kret, Katarzyna Nazarewicz-Sosińska, Krzysztof Ziemiec, Maciej Kurzajewski, Maciej Orłoś, Marcin Mańka, Marek Zając, Marta Kielczyk, Marzena Rogalska, Marzena Sienkiewicz, Marzena Słupkowska, Michał Olszański, Odeta Moro-Figurska, Paulina Chylewska, Paweł Pochwała i Piotr Kraśko.
14. maja zwiedzający będą mogli obejrzeć ekspozycję "Muzeum TVP", która choć oficjalnie została otwarta 9. listopada 2010 r., to wcześniej – już w lipcu ub.r. – udostępniono ją dla wycieczek zwiedzających telewizję. Zebrane eksponaty to efekt pasji Huberta Waliszewskiego, operatora związanego z TVP od 1957 r. (od 11 lat czynił starania na rzecz zgromadzenia i ekspozycji muzealiów telewizyjnych) oraz zainspirowanych przez niego ludzi. Wspólnie ocalili nie tylko urządzenia telewizyjne, filmowe czy fotograficzne, ale także elementy scenografii. Unikatowe zbiory przedstawiają zarówno wartość historyczną, jak i artystyczną.
Telewizja Polska posiada w swoich zasobach muzealnych ponad 500 eksponatów, w tym: rekwizyty, zdjęcia, sprzęt telewizyjny, z czego wystawia obecnie około 200 i część z nich specjalnie na "Noc Muzeów" udało się uruchomić, dlatego zwiedzający będą mogli spróbować swoich sił np. przy obsłudze dawnego stołu montażowego z roku 1977 czy też starej kamery z początku lat 80. Będzie to niepowtarzalna okazja, żeby zobaczyć, jak działało studio telewizyjne 20 lat temu.
W "Muzeum TVP" będzie też można zobaczyć m.in. pochodzące z lat 30. lampy "Konoskop" służące do przekształcania obrazu optycznego na elektroniczny, magnetofon nakręcany korbką, na który nagrano rozmowę z Marleną Dietrich w roku 1966, pierwszą kamerę czarno-białą "Marconi" zakupioną w roku 1956 oraz pierwsze ręczne kamery telewizyjne (lampowe) z 1974 roku. TVP planuje w kolejnych latach stworzenie takiej formy muzeum, w którym odbywać się będą m.in. warsztaty edukacyjne, techniczne oraz spotkania młodzieży z twórcami.
Poza eksponatami muzealnymi zaprezentowane zostaną widzom współczesną, innowacyjną ekspozycję telewizyjną, w tym m.in. instalację artystyczną flash-star (widz poruszając się po "czerwonym dywanie" w świetle błyskających fleszy przez chwilę będzie mógł poczuć się aktorem lub gwiazdą), studio newsowe w formie blue boxa (zwiedzający będą mogli w ciągu kilku chwil znaleźć się w scenografii "Teleexpressu" lub "Wiadomości" TVP1 i w wirtualnej rzeczywistości poprowadzą główne wydanie u boku Małgorzaty Wyszyńskiej), studio "Pytania na śniadanie" TVP2 (uczestnicy "Nocy Muzeów" znajdą się w rzeczywistym studiu programu i poznają tajniki powstawania codziennego programu), telewizyjną scenę teatralną (gdzie postacie pierrotów, mimów, arlekinów w scenografii w stylu rokoko będą odgrywały teatralne scenki na żywo), podłogę ledową (na której w różnych częściach puzzli będą wyświetlane filmy promocyjne TVP) oraz horyzont origami (duży ekran o powierzchni pozaginanej w wielu płaszczyznach).
Komentarze