31.05.11, 22:10

Smoleńsk i książęcy ślub tematami kwietniowych serwisów informacyjnych [raport]

Katastrofa smoleńska, ślub brytyjskiego księcia Williama, Święta Wielkanocne i niespotykana od dawna liczba wpadek TVN-owskich „Faktów” – tak wygląda kwietniowe zestawienie głównych wydań czterech największych serwisów informacyjnych emitowanych w polskiej telewizji. Cykliczny raport „Cztery Stacje” przygotował PRESS-SERVICE Monitoring Mediów.

Katastrofa smoleńska, ślub brytyjskiego księcia Williama, Święta Wielkanocne i niespotykana od dawna liczba wpadek TVN-owskich „Faktów” – tak wygląda kwietniowe zestawienie głównych wydań czterech największych serwisów informacyjnych emitowanych w polskiej telewizji. Cykliczny raport „Cztery Stacje” przygotował PRESS-SERVICE Monitoring Mediów.

W kwietniu br. obchodziliśmy pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej. Temat ten dominował w przekazach, ale został potraktowany raczej jako problem społeczno-obyczajowy. Podobnie jak uroczystości w brytyjskiej rodzinie królewskiej czy obchody świąt Wielkiej Nocy. Wiele tematów poruszano także w odniesieniu do problematyki religijnej (beatyfikacja Jana Pawła II).

W kwietniu najwięcej tematów (378) poruszono w „Panoramie”. Reporterzy „Wiadomości” zainteresowali się 319 wątkami, natomiast „Wydarzenia” i „Fakty” podjęły odpowiednio 290 i 247 kwestii.

Jak pokazuje raport PRESS-SERVICE, w kwietniu 2011 r. najbardziej medialnymi politykami byli przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. Wypowiadając się na temat śląskości i rocznicy obchodów tragedii w Smoleńsku, najczęściej pojawiali się w „Faktach”. Najrzadziej można ich było zobaczyć w „Wiadomościach”. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku członków partii rządzącej, którzy przede wszystkim komentowali sprawę demonstracji w Krakowie, a także informowali o stanie przygotowań do kampanii wyborczej i podsumowywali również rok władzy PO.

„Fakty” TVN triumfowały w kwietniu pod względem liczby wyemitowanych materiałów humorystycznych (autorstwa Macieja Mazura i Pawła Abramowicza), a także w niechlubnym rankingu wpadek. Tu pierwszą lokatą „Fakty” podzielili się razem z programem informacyjnym Polsatu (w obu przypadkach 8-krotnie zanotowano problemy techniczne, najczęściej przesunięcia albo braki w podpisach pod wizerunkami osób zabierających głos w materiałach oraz 3 razy błędy językowe - w większości przejęzyczenia).

W kwietniowym zestawieniu „Cztery Stacje” firma PRESS-SERVICE Monitoring Mediów postanowiła także przeanalizować język polityków używany w publicznym sporze, a dokładnie agresję językową, która miała się przejawiać m.in. poprzez napastliwy ton wypowiedzi, zaciętą mimikę i gestykulację, używanie języka nacechowanego emocjonalnie (negatywnie), stosowanie zwrotów negatywnie oceniających, używanie wulgaryzmów oraz posługiwaniu się słowami uznawanymi za niegrzeczne, korzystaniu z gróźb, rozkazów, pretensji, posługiwanie się wyrażeniami mającymi na celu zniewagę, obrazę, ośmieszenie odbiorcy komunikatu, stosowanie środków werbalnych wywołujących strach, poczucie krzywdy, zawstydzenie adresata, podżeganie do agresji, odmowę udziału we wspólnym działaniu.

Spośród 959 wypowiedzi wyróżniono 129, które uznano za agresywne. W tej retoryce dominowali przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości - spośród 261 wypowiedzi polityków tej partii aż 78 (czyli co trzecia) uznanych zostało za agresywne.

Komentarze

Powiązane

25.09.23, 07:00
| telewizja / VOD » informacje
MIXTAPE TV zmienia ramówkę i wprowadza nowe formaty
Od połowy września br. MIXTAPE TV wprowadza nowości programowe. Dodatkowo, 17 września br. uruchomiono nową stronę internetową. Stacja od niedawna stcja korzysta także z uproszczonej wersji logotypu.
21.09.23, 15:15
| telewizja / VOD » informacje
TVP Nauka zaprasza do Fromborka z okazji 550. roczniy urodzin Mikołaja Kopernika
W sobotę, 23 września i w niedzielę, 24 września br. TVP Nauka zaprasza do Fromborka, gdzie podsumuje rok Mikołaja Kopernika obchodzony w związku z 550. rocznicą jego urodzin. 
21.09.23, 14:02
| telewizja / VOD » informacje
Porażka nowości Polsatu. The Real Housewives. Żony Warszawy oraz Temptation Island Polska z późniejszą porą emisji
Od środy, 27 września br. w Polsacie pojawi się nowe pasmo filmowe. Tym samym dwa programy z jesiennej ramówki Polsatu - „The Real Housewives. Żony Warszawy” i „Temptation Island Polska” od przyszłego tygodnia będą miały nowe godziny emisji.
21.09.23, 08:30
| telewizja / VOD » seriale
Powrót serialu Szadź. Premiera wiosną 2024 r.
Premiera finałowego sezonu „Szadzi” planowana jest na wiosnę przyszłego roku. W rolach głównych widzowie ponownie zobaczą Macieja Stuhra, Aleksandrę Popławską, Jowitę Budnik, Annę Cieślak, Karolinę Gorczycę, Bartosza Gelnera oraz Piotra Trojana.
21.09.23, 06:30
| telewizja / VOD » informacje | kultura » książki
Netfliksowy Pan Samochodzik nie pomógł książkom Nienackiego
Wbrew pozorom, film z Panem Samochodzikiem, który zadebiutował niedawno na platformie Netflix nie spowodował „Samodzikomanii”. Książki Zbigniewa Nienackiego pozostają wciąż klasykami i są chętnie kupowane.
20.09.23, 20:26
| telewizja / VOD » informacje
Rytmy Dwójki. Autorski format TVP2 z udziałem Edyty Górniak i Rafała Brzozowskiego
W jesienniej ramówce TVP2 zadebiutował nowy muzyczny show „Rytmy Dwójki”, który będzie emitowany przez osiem tygodni,. W zaś programie pojawią się polskie przeboje w wykonaniu duetów, a publiczność wybierze swój ulubiony utwór.
20.09.23, 17:30
| telewizja / VOD » informacje
Love me or Leave me. Kochaj albo rzuć. Premiera formatu w TVP HD
W czwartek, 28 września br. o godz. 21:25 w TVP HD odbędzie się premiera reality show „Love me or leave me. Kochaj albo rzuć”. W programie osiem zakochanych par, które wkrótce staną na ślubnym kobiercu, sprawdzi, czy ich związki są dobrze
dobrane.
20.09.23, 13:29
| telewizja / VOD » informacje
Bogdan Łazuka i Michał Milowicz gospodarzami programu Och! Kabaret w Kino Polska
W październiku br. Kino Polska zaprezentuje kolejną odsłonę swojego rozrywkowego show pod nowym tytułem „Och! Kabaret”. Program poprowadzi duet – Bogdan Łazuka i Michał Milowicz. 
20.09.23, 11:00
| telewizja / VOD » informacje
TVP ogłosiła nominacje do nagród III Międzynarodowego Festiwalu Telewizyjnego & Forum Heart of Europe
Telewizja Polska ogłosiła listę nominacji do nagród III Międzynarodowego Festiwalu Telewizyjnego & Forum Heart of Europe. Najlepsze produkcje, zgłoszone przez nadawców publicznych z 14 krajów regionu, zostały wybrane przez jury złożone z międzynarodowych ekspertów branży TV.
20.09.23, 06:30
| telewizja / VOD » informacje
KPOP NATION święto muzyki K-POP na żywo tylko w serwisie VOD.pl
23 września br. na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się koncert "KPOP NATION" dedykowany fanom K-POPu. Wydarzenie będzie transmitowane na VOD.pl. Podczas koncertu wystąpią najpopularniejsze gwiazdy tego gatunku.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Komunikacji

Muzeum Sztuki w Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty
Konkursy
do 27.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 26.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 20.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.