05.07.11, 18:52

Joanna Feliksa Falka zdobyła trzy nagrody w Moskwie

Urszula Grabowska została nagrodzona Nagrodą za Najlepszą Rolę Żeńską, a film „Joanna” dostał Nagrodę Rosyjskich Dziennikarzy i Nagrodę Rosyjskich Klubów Filmowych na zakończonym 33. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie

Urszula Grabowska została nagrodzona Nagrodą za Najlepszą Rolę Żeńską, a film „Joanna” dostał Nagrodę Rosyjskich Dziennikarzy i Nagrodę Rosyjskich Klubów Filmowych na zakończonym 2 lipca 33. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie, jednej z największych imprez filmowych na świecie, przyciągającej co roku dziesiątki tysięcy widzów, dziennikarzy i gości z zagranicy.

W konkursie głównym festiwalu zaprezentowano 17 produkcji z całego świata., m.in. debiut reżyserski Vaclava Havla „Leaving”, a nagrodę za całokształt twórczości odebrał John Malkovich. Imprezę zakończył uroczysty pokaz najnowszego filmu Johna Maddena „Dług” z Helen Mirren i Samem Worthingtonem. Kolejne tytuły były pokazywane w ramach konkursu debiutów „Nowe horyzonty”, w programie filmów dokumentalnych oraz na targach filmowych, towarzyszących festiwalowi. Rosyjska publiczność oglądała również pełną retrospektywę legendarnego Beli Tarra.

Nagrodzona za najlepszą reżyserię i scenariusz na zeszłorocznym festiwalu w Gdyni, wyprodukowana przez Akson Studio "Joanna" jest dystrybuowana za granicą przez TVP. Akcja filmu rozgrywa się w samym środku okupacji niemieckiej. Joanna, kelnerka, znajduje ocalałą z łapanki siedmioletnią Różę i postanawia zaopiekować się nią do czasu, gdy nie znajdzie jej krewnych. Podjęte środki ostrożności zdają się chronić ją przed grożącą jej karą za ukrywanie żydowskiego dziecka, jednak pewnej nocy gestapo puka i do jej drzwi...

Na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie zaprezentowano również w programie filmów dokumentalnych film TVP – nagradzaną ostatnio na licznych festiwalach „Deklarację nieśmiertelności” Marcina Koszałki. „Deklaracja nieśmiertelności” to portret Piotra „Szalonego” Korczaka – legendy wśród polskich alpinistów, odkrywcy wielu nowych technik wspinaczkowych, pierwszego, który traktował wspinaczkę jak sport. Marcin Koszałka, jako jeden z jego dawnych uczniów, zadaje mu teraz pytania o nieunikniony koniec kariery, o wpływ wieku – młodość i starość, wreszcie o śmierć i próby radzenia sobie z jej świadomością. Refleksje Piotra Korczaka nad duchową stroną aktywności fizycznej i jednocześnie nad naturą filmowania rzeczywistości formują w filmie przestrzeń ponad którą rozciąga się fascynujący obraz ludzkiej umiejętności wspinania się na najwyższe szczyty i pokonywania najtrudniejszych ścian.

Dokument „Deklaracja nieśmiertelności” zostanie zaprezentowany w konkursie rozpoczętego 2 lipca MFF w Karlovych Varach. Po pokazach w Moskwie odbędzie się również amerykańska premiera filmu „Joanna”, który będzie jednym z głównych punktów programu wpływowego międzynarodowego festiwalu filmowego w San Francisco (21 lipca – 8 sierpnia).

Komentarze

Powiązane

24.11.24, 08:00
| kultura » informacje
Muzeum Getta Warszawskiego z planem renowacji do końca 2026 roku
Muzeum Getta Warszawskiego prowadzi renowację i rozbudowę zabytkowych budynków Szpitala Dziecięcego im. Bersohnów i Baumanów, które zostaną przekształcone w przestrzeń wystawienniczą i edukacyjną. Projekt, realizowany w latach 2023–2026, obejmuje stworzenie stałej wystawy o tragedii Żydów uwięzionych w warszawskim getcie.
22.11.24, 21:45
| radio » informacje | kultura » muzyka
Koncert zespołu Ptaszkowie Śpiewali na antenie Polskiego Radia Dzieciom
23 listopada br. o godz. 12.00 w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana odbędzie się koncert zespołu „Ptaszkowie Śpiewali”, który swoje inspiracje czerpie z polskiej muzyki tradycyjnej oraz elektronicznej z lat 80. i 90. Na koncert zaprasza Polskie Radio Dzieciom.
20.11.24, 23:05
| kultura » film
Koterski na dużym ekranie. Wyjątkowy przegląd w kinie Muranów
20 listopada 2024 roku w kinie Muranów rozpocznie się trzydniowy przegląd „Koterski. Życie w kadrze”, poświęcony twórczości Marka Koterskiego, reżysera znanego z filmów łączących humor, emocje i refleksję nad codziennością. Organizatorami wydarzenia są Rada i Zarząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy oraz kino Muranów.
20.11.24, 18:30
| radio » informacje | kultura » film
Kino dla Ciebie: Kobiece Wieczory w Atlanticu. RDC i Kino Atlantic uruchamiają cykl filmowy
Polskie Radio RDC i Kino Atlantic nawiązują współpracę, tworząc cykl „KINO DLA CIEBIE. Kobiece Wieczory w Atlanticu”. Pierwsze wydarzenie odbędzie się w czwartek, 21 listopada br. o godz. 19:00.
20.11.24, 07:00
| telewizja / VOD » informacje | kultura » książki
Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne archiwum X. Sprzedano prawa filmowe do zbioru reportaży Izy Michalewicz
Wydawnictwo ZNAK poinformowało o sprzedaży kolejnej opcji filmowej. Tym razem sprzedano prawa filmowe do zbioru reportaży „Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne archiwum X” Izy Michalewicz.
19.11.24, 15:00
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Pierwszy milion filmu Listy do M. Pożegnania i powroty. I to tylko w 10 dni od premiery biją rekordy
Najnowsza odsłona popularnej serii „Listy do M. Pożegnania i powroty" bije rekordy popularności. W ciągu zaledwie 10 dni od premiery, film przekroczył barierę 1 miliona widzów.
16.11.24, 20:00
| reklama & PR » informacje | kultura » teatr
Bank Millennium sponsorem spektaklu ONO-1 w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu
Pod koniec października br. odbyła się w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu premiera spektaklu młodych twórców „ONO-1”, eksplorującego temat sztucznej inteligencji i jej wpływu na przyszłość. Bank Millennium był partnerem wydarzenia.
15.11.24, 16:43
| radio » informacje | kultura » muzyka
Z klasyką przez Polskę. Arkadiusz Krupa i Michał Nagy wystąpią na antenie Dwójki
Program 2 Polskiego Radia i Narodowy Instytut Muzyki i Tańca organizują kolejny koncert w ramach cyklu „Z klasyką przez Polskę”. 16 listopada br. o godz. 17:00 w Studiu Polskiego Radia im. W. Szpilmana wystąpią Arkadiusz Krupa i Michał Nagy. Transmisja na antenie Dwójki oraz w formie streamingu wideo na Facebooku i kanale YouTube stacji.
13.11.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje | kultura » muzyka
Fryderyki po długiej przerwie wracają do TVP
Fryderyki - nagrody polskiej branży muzycznej po kilku latach przerwy wracają do Telewizji Polskiej.
12.11.24, 08:30
| radio » informacje | internet » informacje | kultura » informacje
Wszystko już było. Audioteka stworzyła audioserial o sztuce współczesnej
Audioteka wspiera Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w związku z otwarciem nowej siedziby muzeum. Efektem współpracy jest podcast „Wszystko już było” – pierwszy polski audioserial o sztuce współczesnej.