05.07.11, 18:52
Joanna Feliksa Falka zdobyła trzy nagrody w Moskwie
Urszula Grabowska została nagrodzona Nagrodą za Najlepszą Rolę Żeńską, a film „Joanna” dostał Nagrodę Rosyjskich Dziennikarzy i Nagrodę Rosyjskich Klubów Filmowych na zakończonym 33. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie
Urszula Grabowska została nagrodzona Nagrodą za Najlepszą Rolę Żeńską, a film „Joanna” dostał Nagrodę Rosyjskich Dziennikarzy i Nagrodę Rosyjskich Klubów Filmowych na zakończonym 2 lipca 33. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie, jednej z największych imprez filmowych na świecie, przyciągającej co roku dziesiątki tysięcy widzów, dziennikarzy i gości z zagranicy.
W konkursie głównym festiwalu zaprezentowano 17 produkcji z całego świata., m.in. debiut reżyserski Vaclava Havla „Leaving”, a nagrodę za całokształt twórczości odebrał John Malkovich. Imprezę zakończył uroczysty pokaz najnowszego filmu Johna Maddena „Dług” z Helen Mirren i Samem Worthingtonem. Kolejne tytuły były pokazywane w ramach konkursu debiutów „Nowe horyzonty”, w programie filmów dokumentalnych oraz na targach filmowych, towarzyszących festiwalowi. Rosyjska publiczność oglądała również pełną retrospektywę legendarnego Beli Tarra.
Nagrodzona za najlepszą reżyserię i scenariusz na zeszłorocznym festiwalu w Gdyni, wyprodukowana przez Akson Studio "Joanna" jest dystrybuowana za granicą przez TVP. Akcja filmu rozgrywa się w samym środku okupacji niemieckiej. Joanna, kelnerka, znajduje ocalałą z łapanki siedmioletnią Różę i postanawia zaopiekować się nią do czasu, gdy nie znajdzie jej krewnych. Podjęte środki ostrożności zdają się chronić ją przed grożącą jej karą za ukrywanie żydowskiego dziecka, jednak pewnej nocy gestapo puka i do jej drzwi...
Na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie zaprezentowano również w programie filmów dokumentalnych film TVP – nagradzaną ostatnio na licznych festiwalach „Deklarację nieśmiertelności” Marcina Koszałki. „Deklaracja nieśmiertelności” to portret Piotra „Szalonego” Korczaka – legendy wśród polskich alpinistów, odkrywcy wielu nowych technik wspinaczkowych, pierwszego, który traktował wspinaczkę jak sport. Marcin Koszałka, jako jeden z jego dawnych uczniów, zadaje mu teraz pytania o nieunikniony koniec kariery, o wpływ wieku – młodość i starość, wreszcie o śmierć i próby radzenia sobie z jej świadomością. Refleksje Piotra Korczaka nad duchową stroną aktywności fizycznej i jednocześnie nad naturą filmowania rzeczywistości formują w filmie przestrzeń ponad którą rozciąga się fascynujący obraz ludzkiej umiejętności wspinania się na najwyższe szczyty i pokonywania najtrudniejszych ścian.
Dokument „Deklaracja nieśmiertelności” zostanie zaprezentowany w konkursie rozpoczętego 2 lipca MFF w Karlovych Varach. Po pokazach w Moskwie odbędzie się również amerykańska premiera filmu „Joanna”, który będzie jednym z głównych punktów programu wpływowego międzynarodowego festiwalu filmowego w San Francisco (21 lipca – 8 sierpnia).
Komentarze