19.07.11, 18:34

VIII edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej w Warszawie

Na muzycznej scenie tegorocznej, ósmej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera" pojawi się plejada wybitnych artystów polskich i zagranicznych.

Na muzycznej scenie tegorocznej, ósmej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera" pojawi się plejada wybitnych artystów polskich i zagranicznych. Podczas 9-dniowego festiwalu zaprezentują oni utwory, będące połączeniem tradycyjnej muzyki klezmerskiej oraz rozmaitych międzynarodowych inspiracji. Festiwal odbędzie się w dniach 27 sierpnia – 4 września w Warszawie.

Od kilku lat na festiwal zapraszani są wybitni artyści polscy, którzy czerpią inspiracje z muzyki żydowskiej. Podczas tegorocznej edycji po repertuar żydowski sięgnie Anna Maria Jopek, która wystąpi gościnnie z zespołem klezmerskim KROKE 30 sierpnia w Teatrze Żydowskim.

Wydarzeniem artystycznym festiwalu będzie również uroczysty koncert ORKIESTRY FILHARMONII OPOLSKIEJ im. J. ELSNERA pod dyrekcją Bogusława Dawidowa, który odbędzie się we wtorek, 1 września, o godz. 19:00, w Kościele Wszystkich Świętych przy Placu Grzybowskim w Warszawie. Podczas koncertu zostaną wykonane dwa utwory: "STEMPENIU" z narracją Zbigniewa Zamachowskiego oraz V SYMFONIA C-MOLL OP. 67 LUDWIGA VAN BEETHOVEN.  A STEMPENIU Sholema Aleichema to romantyczna opowieść o miłości zdradzie i wierności, o ludzkiej słabości i sile, którą można czerpać z tradycji.

Wśród zagranicznych wydarzeń festiwalu na szczególną uwagę zasługuje opera klezmerska Franka Londona „The Night in The Old Marketplace” – niezwykłe widowisko będące połączeniem niepowtarzalnej muzyki i awangardowych wizualizacji. Frank London – twórca i jeden z wykonawców spektaklu to nowojorski trębacz, dyrygent i kompozytor, zdobywca nagrody Grammy w kategorii Contemporary World Music za album Wonder Wheel. Podczas warszawskiego występu towarzyszyć mu będą znakomici przedstawiciele międzynarodowej sceny klezmerskiej, m.in. Aaron Alexander, Lorin Sklamberrg i inni. Fani Franka Londona będą mogli posłuchać jego repertuaru również podczas Nocy Klezmerów, gdzie wystąpi wspólnie z nowojorską grupą Brass All Stars oraz Christianem Davidem - światowej sławy klarnecistą z Niemiec, jak również podczas koncertu "Nigunim" w offowym klubie Hydrozagadka na warszawskiej Pradze, 4 września.

Uroczystym otwarciem Festiwalu będzie koncert jednego z najwybitniejszych współczesnych kantorów, Josepha Malovanego z towarzyszeniem chóru Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu. Koncert odbędzie się 28 sierpnia w niedzielę w Synagodze im. Nożyków na ul. Twardej.  Od ponad 30 lat Joseph Malovany sprawuje funkcję kantora Synagogi przy Piątej Alei w Nowym Jorku. Rewelacyjny głos artysty, tenor spinto oraz dorobek kilkunastu płyt spowodował, że artysta zyskał przydomek „Pavarotti synagogi”. W jego repertuarze obok pieśni chasydzkich znajdziemy również utwory świeckie – oratoria, arie operowe i melodie neapolitańskie.

Podczas festiwalu, zarówno w Warszawie jak i w Górze Kalwarii wystąpi Ger Mandolin Ensemble – amerykańska orkiestra mandolinistów z San Francisco, będąca próbą rekonstrukcji przedwojennej żydowskiej orkiestry z Góry Kalwarii. Dla miłośników muzyki jidysz atrakcją będą również koncerty: Bena Zimeta „My Yiddishland” – legendarnego barda francuskiego o polskich korzeniach, śpiewającego w jidysz oraz po francusku, który wystąpi wspólnie z Yiddish Quarter oraz Rana Danka – izraelskiego wirtuoza, laureata wielu międzynarodowych konkursów, nagradzanego od Sydney po Cleveland i okrzykniętego międzynarodową rewelacją pianistyczną.

Atrakcją muzyczną festiwalu będzie również koncert Karstena Troyke –  niemieckiego aktora i piosenkarza zafascynowanego muzyką jidysz, który zagra 1 sierpnia w Teatrze Żydowskim koncert z repertuaru swojej płyty „Jiddish Tango” wspólnie z wybitnymi niemieckimi muzykami: Janem Hermerschmidtem, Sarą Bialas-Tenenberg oraz Trio Scho. Po raz pierwszy do Polski przyjedzie również kanadyjski sekstet Sisters of Sheynville – Lenka Lichtenberg, Isabel Fryszland, Fern Lindzon, Rachel Melas, KiKi Sagee oraz Lorie Wolf z koncertem „Zing Shvesterlakh, Swing Sisters!”. Sisters of Sheynville to wielokrotnie nagradzany kobiecy projekt muzyczny, tworzący swingowo-bluesowy klezmerski repertuar nawiązujący stylistyką do złotych lat 50. oraz 60. Co ciekawe, zarówno Isabel Fryszberg, Fern Lindzon, KikiSagee, Lori Wolf jak i Rachel Melas mają polskie korzenie i będzie to równocześnie ich pierwsza sentymentalna podróż do Polski. Lenka Lichtenberg jest z pochodzenia Czeszką.

W tym roku wiele ciekawych projektów znajdą również miłośnicy żydowskiej kultury awangardowej. Specjalny koncert performatywny na warszawskiej Pradze w Teatrze Akademia na 11 Listopada zagrają współcześni artyści – Candy, Marcin Gokieli „King-Kong”, Paweł Szamburski oraz Paweł Zakrocki w projekcie „SzaZa”. SzaZa to niezwykłe połączenie pozornie skrajnych przeciwieństw – hałasu i ciszy, popu i współczesnej kameralistyki, wyrafinowanej mądrości i naiwnej bezmyślności. Za pomocą klarnetu i skrzypiec w formie groteskowej, mrocznej zabawy, połączonej z poważną wypowiedzią muzyczną, szukają jedności przeciwieństw i łamią kulturowe stereotypy. Koncert plenerowy „Żydowski swing”  na Placu Grzybowskim zagra również zespół Ektoplazma, powstały z inicjatywy Raphaela Rogińskiego. Zespół zafascynowany jest amerykańskim swingiem w jego najbardziej archaicznej odmianie i adaptuje utwory z archiwalnych nagrań orkiestr dętych terenu Missisipi z lat 30.-50. XX wieku.

Niezwykłym projektem będą również spacery muzyczne z zespołem muzycznym OPA! Z Rosji. OPA! to sceniczno-klubowy projekt muzyków z różnych zakątków dawnego ZSRR, z  10-letnim stażem prosto z St. Petersburga. Zespół zagra swój repertuar w okolicach Pałacu Kultury i ulicy Świętokrzyskiej oraz na Pradze w urbanistycznych aranżacjach, łącząc czar i kicz a’la Kusturica ze stadionową energią i inteligentnym humorem undergroundu.

Wśród wybitnych artystów występujących na tegorocznym Festiwalu znajdą się również Michał Hochman, twórca kultowego utworu "Konik na biegunach", Mendy Cahan z Izraela, zespóły The All Star Fray Band z Kanady - łączący współczesną poezję jiddish z globalnymi inspiracjami muzycznymi, awangardowy zespół Daktari i wielu innych.

Festiwal zamknie uroczysty koncert finałowy "Dwór Cadyka" 4 września na Placu Grzybowskim podczas którego wystąpią wspólnie wybitni artyści festiwalu – Lenka Lichtenberg, Frank London, Christian David, Gołda Tencer, Szymon Szurmiej i aktorzy Teatru Żydowskiego.

Patronat nad całym wydarzeniem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Prezydent M. St. Warszawy oraz Ambasador Izraela. Festiwal został włączony do oficjalnego programu Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej.

Komentarze

Powiązane

13.03.23, 17:32
| kultura » film
Łodzią po Wiśle. 16. Przegląd Filmów Szkoły Filmowej w Łodzi
„Warszawo, wracamy! To nie iluzja!” - na przegląd najlepszych filmów studentek i studentów zaprasza Szkoła Filmowa w Łodzi. 16. edycja „Łodzią po Wiśle” odbędzie się w warszawskim Kinie Iluzjon, 17 i 18 marca br.
11.03.23, 10:11
| kultura » muzyka
Mrozu gwiazdą kolejnego MTV Unplugged
W ramach kolejnej, 14. edycji MTV Unpluggeda scenie muzycznej serii pojawi się Mrozu. Gwiazda wystąpi „bez prądu” przed publicznością i kamerami 7 kwietnia br. Bilety na wydarzenie są już w sprzedaży.
09.03.23, 14:00
| biznes i technologie » informacje | kultura » film
Multikino sprzedaje swoje kino na Ursynowie
Multikino sprzedaje swoje najstarsze kino w Warszawie. Otwarty w 1999 roku multipleks na Ursynowie będzie jednak działać w niezmienionej formie przez co najmniej 18 miesięcy. Transakcja jest wynikiem znacznego wzrostu wartości działki, której Multikino było użytkownikiem wieczystym.
24.02.23, 20:30
| kultura » film
Pierwsza w historii polskiego kina transmisja z premiery filmu Filip trafi do 37 kin w Polsce
W kinach sieci Multikino 28 lutego br. odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu „Filip” nagrodzonego Srebrnymi Lwami na 47. FPFF w Gdyni. Uczestnicy tego wydarzenia w każdym z 37 kin w Polsce przed rozpoczęciem seansu zobaczą na wielkim ekranie transmisję na żywo z uroczystej premiery filmu w warszawskim Multikinie Złote Tarasy.
18.02.23, 13:06
| kultura » muzyka
Kolejni artyści dołączają do programu Olsztyn Green Festival 2023
Organizatorzy Olsztyn Green Festival zapraszają na jeden z najpiękniejszych polskich festiwali nad jezioro Ukiel w Olsztynie w dniach 11-13 sierpnia 2023 r.
15.02.23, 20:30
| kultura » książki
Igor Brejdygant rozpoczyna długofalową współpracę z wydawnictwem Znak
26 kwietnia 2023 r. nakładem Wydawnictwa Znak ukaże się „Spirala”, czyli najnowsza książka autora powieści kryminalnych - Igora Brejdyganta.
14.02.23, 19:06
| reklama & PR » informacje | kultura » informacje
Rozdział II Historii Polskiego Hip-Hopu. Jimek i jego goście zagrają w Chorzowie
16 września br., JIMEK powróci z orkiestrą, by udowodnić, że legendy polskiego rapu i jego nowi idole mogą odsunąć na bok podziały i stworzyć widowisko muzyczne. Organizatorem wydarzenia jest Going. Wydarzenie promują agencje Cut The Mustard i Ekstrakt.studio.
28.01.23, 10:24
| kultura » muzyka
Ellie Goulding i The Kid LAROI wezmą udział w Orange Warsaw Festival
Do line-upu Orange Warsaw Festival 2023 dołącza Ellie Goulding i The Kid LAROI.
17.01.23, 10:00
| prasa » informacje | kultura » książki
Wydawnictwo Ale! Agora z nową marką wydawniczą
Agora wyodrębniła z Wydawnictwa Agora nową markę wydawniczą skierowaną do miłośniczek i miłośników literatury obyczajowej. Wydawnictwo Ale! zadebiutuje 8 lutego br. książką Katarzyny N. Haner „Dyrektor generalny”.
15.01.23, 10:49
| radio » informacje | kultura » informacje
Zmarł Marek Gaszyński
Nie żyje Marek Gaszyński – dziennikarz i prezenter muzyczny, autor tekstów ponad 150 piosenek oraz autor książek o tematyce muzycznej. Znawca historii polskiej muzyki rozrywkowej[2]. Absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Dyrektora Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie

Urząd Miasta Krosna | Polska

Przejdź do oferty
Konkursy
do 24.05.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 29.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 27.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki. 

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

28.03.2023 r., online.