09.08.11, 18:24

Raport Millera zdominował serwisy informacyjne

Polski raport dotyczący przyczyn katastrofy smoleńskiej zdominował przekazy najważniejszych serwisów informacyjnych. Z analizy agencji informacyjnej „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” wynika, że najbardziej monotematyczne okazały się „Fakty” i „Wiadomości”.

Polski raport dotyczący przyczyn katastrofy smoleńskiej zdominował przekazy najważniejszych serwisów informacyjnych. Z analizy agencji informacyjnej „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” wynika, że najbardziej monotematyczne okazały się „Fakty” i „Wiadomości”. W dodatku, redakcje telewizyjnych dzienników częściej głosu udzielały politykom niż ekspertom.

„Reakcja na raport Jerzego Millera” – edycja specjalna badania „Cztery Stacje” - dotyczy wyjątkowo treści pięciu serwisów informacyjnych – „Faktów” TVN, „Informacji Dnia” TV Trwam, „Panoramy” TVP2, „Wiadomości” TVP1 oraz „Wydarzeń” Polsatu. Analitycy wzięli pod uwagę główne wydania w dniach 29-31 lipca 2011. Łącznie na temat raportu pokazano w tym czasie aż 43 materiały trwające w sumie niemal dwie i pół godziny.

W dniu publikacji raportu serwisy TVN-u i TVP1 wyemitowały aż po siedem takich materiałów. W pełnym okresie badania, czyli przez cały weekend, „Fakty” poświęciły sprawie najwięcej czasu – łącznie 35 min i 52 s. O ponad cztery minuty mniej przeznaczyły „Wiadomości”. Dalej znalazła się „Panorama” oraz „Wydarzenia”. Najmniej czasu na te doniesienia wyznaczyły „Informacje Dnia” TV Trwam – 22 min i 4 s. Należy jednak zaznaczyć, że wyemitowały one znacznie mniejszą liczbę materiałów, przy czym były one dłuższe.

Mimo tego, że raportowi z katastrofy poświęcono piątkowe wydania niemal w całości, w sobotę wszystkie poddane analizie dzienniki nadal informowały o konsekwencjach zdarzenia. Dopiero w niedzielę jedynie „Panorama” zrezygnowała z tego tematu.

Co ciekawe, najwięcej w kontekście raportu do powiedzenia mieli politycy (15 min i 45 s), którzy zdominowali niezależnych ekspertów (9 min i 16 s), członków komisji (7 min i 1 s), a także rodziny ofiar (4 min i 34 s). Politykom najczęściej głos oddawali redaktorzy „Informacji Dnia” (18), „Faktów” (17) i „Wiadomości” (16). W Telewizji Trwam zaobserwować można było również największy rozdźwięk pomiędzy wypowiedziami polityków (18) i ekspertów (1). Specjaliści najczęściej wypowiadali się w „Faktach” (13) i „Wiadomościach” (12).

Spośród środowisk politycznych najczęściej wypowiadali się członkowie PiS-u, którzy wyprzedzili stronę rządową. Na trzecim miejscu znalazł się SLD, a na czwartym PO. Łączna długość wyemitowanych wypowiedzi członków PiS-u wyniosła 5 min i 40 s, a obozu rządowego 5 min i 10 s. Dla porównania PSL zajął tylko 59 s, a PJN 19 s.

Znacząco różnił się także czasowy rozkład wypowiedzi w poszczególnych serwisach. Wypowiedzi premiera i rządu stanowiły aż 52 proc. czasu poświęconemu wypowiedziom w „Wydarzeniach”. Udziały PiS-u ukształtowały się na poziomie 30 proc. Z kolei w TV Trwam miażdżącą przewagę miała partia Kaczyńskiego – 53 proc. przy 29 proc. strony rządowej. PiS miał większe udziały również w „Faktach”, „Panoramie” i „Wiadomościach”, jednak w tych serwisach rozkład ten był zdecydowanie bardziej równomierny.

Komentarze

Powiązane

29.09.23, 06:00
| telewizja / VOD » informacje
III Międzynarodowy Festiwalu Heart of Europe. Lista laureatów
28 września br. podczas uroczystej gali wieńczącej III Międzynarodowy Festiwal Telewizyjny i Forum Heart of Europe nagrodzono najlepsze produkcje zgłoszone przez nadawców publicznych z Europy Środkowo – Wschodniej.
28.09.23, 21:00
| telewizja / VOD » informacje
Premiera filmu dokumentalnego „Nowe okno na Wszechświat” tylko w TVP Nauka
25 grudnia 2021 r. kosmiczny Teleskop Jamesa Webba został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną z Europejskiego Centrum Kosmicznego w Gujanie Francuskiej. Film dokumentalny „Nowe okno na Wszechświat” Roberta Szaja i Bogumiła Radajewskiego to zapis przygotowań do tego historycznego wydarzenia, rozmowy m.in. z twórcami teleskopu.
28.09.23, 17:00
| telewizja / VOD » informacje
II edycja Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych na antenach TVP Kultura i TVP Kultura 2
Od 5 do 15 października 2023 r. odbędzie się II edycja Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych, organizowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Na antenie TVP Kultura i platformie streamingowej TVP Kultura 2 widzowie będą mogli śledzić zmagania uczestników trzeciego etapu konkursu.
28.09.23, 07:00
| telewizja / VOD » informacje
Kanał FAST Patronite Podróże debiutuje na platformie Pilot WP
Na platformie Pilot WP pojawił się nowy kanał „Patronite Podróże”. To kanał typu FAST (Free Ad-Supported Television), czyli telewizji wspieranej reklamami, który oferuje oryginalne treści podróżnicze w zupełnie nowej formie.
27.09.23, 21:00
| telewizja / VOD » seriale
Nowy serial Rafi w Polsat Box Go
Nowy metafizyczno-obyczajowy serial „Rafi” w reżyserii Bartosza Prokopowicza 6 października br. będzie miał premierę w Polsat Box Go. Serial będzie można oglądać wyłącznie w pakiecie Polsat Box Go Premium w serwisie Polsat Box Go. Produkcja powstała na zlecenie Telewizji Polsat.
25.09.23, 17:00
| telewizja / VOD » informacje | reklama & PR » informacje
Razem najlepiej. Castorama uruchamia autorski podcast
“Razem najlepiej” to nowy projekt Castoramy, który ma promować kluczowe dla marki wartości. Będą to rozmowy o sile relacji z drugim człowiekiem, naszych wyborach i codziennym życiu. W roli prowadzącej wystąpi Katarzyna Jaroszyńska.
25.09.23, 15:00
| telewizja / VOD » seriale
Kreskówki w ofercie telewizji Metro
od 2 października br., naziemna telewizja Metro wprowadza nowe pasmo rozrywki dla najmłodszych widzów. W ofercie kanału znajdą się najpopularniejsze kreskówki, m.in. „New Looney Tunes”, „Batwheels” oraz „Tom i Jerry Show”. Animacje emitowane będą od poniedziałku do piątku, o godz. 06:00.
25.09.23, 07:00
| telewizja / VOD » informacje
MIXTAPE TV zmienia ramówkę i wprowadza nowe formaty
Od połowy września br. MIXTAPE TV wprowadza nowości programowe. Dodatkowo, 17 września br. uruchomiono nową stronę internetową. Stacja od niedawna stcja korzysta także z uproszczonej wersji logotypu.
21.09.23, 15:15
| telewizja / VOD » informacje
TVP Nauka zaprasza do Fromborka z okazji 550. roczniy urodzin Mikołaja Kopernika
W sobotę, 23 września i w niedzielę, 24 września br. TVP Nauka zaprasza do Fromborka, gdzie podsumuje rok Mikołaja Kopernika obchodzony w związku z 550. rocznicą jego urodzin. 
21.09.23, 14:02
| telewizja / VOD » informacje
Porażka nowości Polsatu. The Real Housewives. Żony Warszawy oraz Temptation Island Polska z późniejszą porą emisji
Od środy, 27 września br. w Polsacie pojawi się nowe pasmo filmowe. Tym samym dwa programy z jesiennej ramówki Polsatu - „The Real Housewives. Żony Warszawy” i „Temptation Island Polska” od przyszłego tygodnia będą miały nowe godziny emisji.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 01.11.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 28.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 27.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.