09.08.11, 18:24

Raport Millera zdominował serwisy informacyjne

Polski raport dotyczący przyczyn katastrofy smoleńskiej zdominował przekazy najważniejszych serwisów informacyjnych. Z analizy agencji informacyjnej „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” wynika, że najbardziej monotematyczne okazały się „Fakty” i „Wiadomości”.

Polski raport dotyczący przyczyn katastrofy smoleńskiej zdominował przekazy najważniejszych serwisów informacyjnych. Z analizy agencji informacyjnej „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” wynika, że najbardziej monotematyczne okazały się „Fakty” i „Wiadomości”. W dodatku, redakcje telewizyjnych dzienników częściej głosu udzielały politykom niż ekspertom.

„Reakcja na raport Jerzego Millera” – edycja specjalna badania „Cztery Stacje” - dotyczy wyjątkowo treści pięciu serwisów informacyjnych – „Faktów” TVN, „Informacji Dnia” TV Trwam, „Panoramy” TVP2, „Wiadomości” TVP1 oraz „Wydarzeń” Polsatu. Analitycy wzięli pod uwagę główne wydania w dniach 29-31 lipca 2011. Łącznie na temat raportu pokazano w tym czasie aż 43 materiały trwające w sumie niemal dwie i pół godziny.

W dniu publikacji raportu serwisy TVN-u i TVP1 wyemitowały aż po siedem takich materiałów. W pełnym okresie badania, czyli przez cały weekend, „Fakty” poświęciły sprawie najwięcej czasu – łącznie 35 min i 52 s. O ponad cztery minuty mniej przeznaczyły „Wiadomości”. Dalej znalazła się „Panorama” oraz „Wydarzenia”. Najmniej czasu na te doniesienia wyznaczyły „Informacje Dnia” TV Trwam – 22 min i 4 s. Należy jednak zaznaczyć, że wyemitowały one znacznie mniejszą liczbę materiałów, przy czym były one dłuższe.

Mimo tego, że raportowi z katastrofy poświęcono piątkowe wydania niemal w całości, w sobotę wszystkie poddane analizie dzienniki nadal informowały o konsekwencjach zdarzenia. Dopiero w niedzielę jedynie „Panorama” zrezygnowała z tego tematu.

Co ciekawe, najwięcej w kontekście raportu do powiedzenia mieli politycy (15 min i 45 s), którzy zdominowali niezależnych ekspertów (9 min i 16 s), członków komisji (7 min i 1 s), a także rodziny ofiar (4 min i 34 s). Politykom najczęściej głos oddawali redaktorzy „Informacji Dnia” (18), „Faktów” (17) i „Wiadomości” (16). W Telewizji Trwam zaobserwować można było również największy rozdźwięk pomiędzy wypowiedziami polityków (18) i ekspertów (1). Specjaliści najczęściej wypowiadali się w „Faktach” (13) i „Wiadomościach” (12).

Spośród środowisk politycznych najczęściej wypowiadali się członkowie PiS-u, którzy wyprzedzili stronę rządową. Na trzecim miejscu znalazł się SLD, a na czwartym PO. Łączna długość wyemitowanych wypowiedzi członków PiS-u wyniosła 5 min i 40 s, a obozu rządowego 5 min i 10 s. Dla porównania PSL zajął tylko 59 s, a PJN 19 s.

Znacząco różnił się także czasowy rozkład wypowiedzi w poszczególnych serwisach. Wypowiedzi premiera i rządu stanowiły aż 52 proc. czasu poświęconemu wypowiedziom w „Wydarzeniach”. Udziały PiS-u ukształtowały się na poziomie 30 proc. Z kolei w TV Trwam miażdżącą przewagę miała partia Kaczyńskiego – 53 proc. przy 29 proc. strony rządowej. PiS miał większe udziały również w „Faktach”, „Panoramie” i „Wiadomościach”, jednak w tych serwisach rozkład ten był zdecydowanie bardziej równomierny.

Komentarze

Powiązane

18.06.24, 12:44
| telewizja / VOD » informacje
Nie tylko Maciej Dowbor. Robert Janowski także żegna się z Polsatem
W nowym, 21. sezonie muzycznego show „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” (Polsat) Robert Janowski nie zasiądzie w fotelu jurorskim.
18.06.24, 11:49
| telewizja / VOD » informacje
Maciej Dowbor kończy pracę w Polsacie
Po 20 latach współpracy, Maciej Dowbor rozstał się z Polsatem. Przez ostatnie dziesięć lat prezenter był współgospodarzem programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”.
18.06.24, 07:30
| telewizja / VOD » badania rynku
Mecz Polska - Holandia hitem TVP
Ponad 9 mln widzów zgromadził w niedzielę, 16 czerwca br. mecz Polska – Holandia transmitowany na antenach TVP.
17.06.24, 23:38
| telewizja / VOD » informacje
Polsat dementuje: Dorota Gawryluk nie będzie kandydatką w wyborach prezydenckich
Telewizja Polsat wydała oświadczenie dotyczące pogłosek o starcie jej dziennikarzy w wyborach prezydenckich.
14.06.24, 21:30
| telewizja / VOD » seriale
Drużyna A oraz Xena: Wojownicza księżniczka w AXN Black
W czerwcu br. AXN Black pokaże popularne amerykańskie seriale lat 90.: „Drużyna A” i „Xena: Wojownicza księżniczka”.
14.06.24, 11:33
| telewizja / VOD » informacje
Cafe Euro Cast online oraz w Polsat Sport 1
Z okazji piłkarskich Mistrzostw Europy redakcja sportowa Polsatu przygotowała nowy format telewizyjno-internetowy. „Cafe Euro Cast” będzie emitowany od 14 czerwca o godz. 9:00 w każdy dzień meczowy i pomeczowy przez cały czas trwania turnieju w Niemczech.
14.06.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje
Play i Antenna Entertainment poszerzają współpracę. AXN Spin debiutuje w ofercie Play
Play (marka działająna na polskim rynku telekomunikacyjnym) i Antenna Entertainment (właściciel portfolio AXN) odnowili oraz poszerzyli wieloletnią współpracę.
13.06.24, 15:00
| telewizja / VOD » informacje
Jak nas widzą. Program Doroty Wysockiej-Schnepf w TVP Polonia
16 czerwca br. na antenie TVP Polonia zadebiutuje program „Jak nas widzą”, której autorką będzie Dorota Wysocka-Schnepf. Gośćmi formatu będą korespondenci zagranicznych mediów akredytowani w Polsce, eksperci spraw międzynarodowych oraz dziennikarze polonijni.
13.06.24, 13:34
| telewizja / VOD » informacje
Paulina Chylewska, Patryk Ganiek i Dariusz Szpakowski poprowadzą teleturniej piłkarski Mecz w TVP1
Telewizja Polska z okazji Mistrzostw Europy w piłce nożnej przygotowała show piłkarski „Mecz – teleturniej piłkarski”, którego gospodarzami będą Paulina Chylewska, Patryk Ganiek oraz Dariusz Szpakowski.
13.06.24, 10:46
| telewizja / VOD » informacje
Studio w kontakcie. Nowość w TVP Polonia
12 czerwca br. o godz. 22:15 w TVP Polonia zadebiutował program publicystyczny „Studio w kontakcie”, w którym każdy telewidz będzie mógł zabrać głos - niezależnie, czy mieszka w Polsce, czy poza granicami kraju.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 18.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.