14.08.11, 13:53

Bliskie Spotkania w Zamku

Hamid Drake i Michael Blake wraz z zespołem HERA i innymi uczestnikami warsztatów "Bliskie Spotkania".

W sobotę 13 sierpnia na Dziedzińcu Centrum Kultury Zamek (Poznań, ul. Św. Marcin 80/82) wystąpią muzycy Hamid Drake i Michael Blake wraz z zespołem HERA i innymi uczestnikami warsztatów "Bliskie Spotkania", które odbywają się w ramach cyklu "Nowe Stulecie". Warsztaty działają na zasadach rezydencji artystycznych - zaproszeni wybitni współcześni instrumentaliści pracują z poznańskimi artystami wymieniając się doświadczeniami i zdradzając tajemnice swego warsztatu. Na zakończenie prezentują wspólnie efekt tych działań podczas otwartego dla publiczności koncertu na Dziedzińcu Zamkowym. W lipcu rezydentem był Maurice Horsthuis, w sierpniu są to: Hamid Drake i Michael Blake.

Hamid Drake
– kreatywny, pełen energii, wizjoner perkusji, wybitny improwizator poszukujący różnych form ekspresji. Długoletni partner zespołów Freda Andersona, z którym współpracuje nieprzerwanie od 1974 roku. Studiował grę na egzotycznych instrumentach perkusyjnych. Od 1976 roku współpracował
z Adamem Rudolphem, od roku 1977 był członkiem The Mandingo Griot Society. Współpracuje także z młodszymi muzykami z Chicago, jak DKV (Drake/Kessler/Vandermark) Trio. Równocześnie Drake jest perkusistą różnych formacji Petera Brötzmanna. Obok jazzu interesuje go różnego rodzaju muzyka etniczna, głównie o afrykańskim rodowodzie, nie stroni też od grania reggae. Znakomicie wypada współpraca Drake'a w różnego rodzaju duetach z basistą Williamem Parkerem oraz w Indigo Trio z Nicole Mitchell oraz Harrisonem Bankheadem. Powołał gwiazdorski skład BINDU, z którym nagrał trzy płyty.

Michael Blake
– saksofonista i kompozytor. W Lounge Lizards od początku lat 90. Z Johnem Lurie i kolegami nagrał 10 albumów, wśród których są m.in. słynne „Live in Berlin vol.1 i vol.2”, „Queen Of All Ears” oraz muzyka do filmu „Get Shorty” (nominacja do Oscara). Blake przewodzi własnym projektom, intensywnie koncertuje i nagrywa (uczestniczył w nagraniu prawie 50 płyt). Jego solowy wydawniczy debiut to album „Kingdom of Champa” (Intuition). Jest to zapis podróży artysty do Wietnamu, unikalne połączenie orientalnej muzyki tego kraju ze współczesnym jazzem. Kolejny solowy album Blake’a „Drift” został również bardzo wysoko oceniony przez słuchaczy i krytyków. Michael Blake jest ponadto współzałożycielem supergrupy Slow Poke (Blake, David Tronzo, Tony Scherr, Kenny Wollesen).

Koncert rozpocznie się o godz. 21.00. Bezpłatne wejściówki dostępne są w kasie zamku.

Komentarze

Powiązane

12.02.24, 19:21
| telewizja / VOD » informacje | kultura » informacje
Bestsellery Empiku 2023 w TVN i sieci
25. edycja Gali Bestsellerów Empiku odbędzie się 13 lutego br. Wydarzenie będzie transmitowane na antenie TVN oraz na YouTube i Facebooku Empiku wraz z relacją zza kulis. Producentem wykonawczym gali po raz drugi jest Agencja Marketingowa Dentsu Polska.
26.01.24, 19:00
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Sterk - znaczy silny. Film dokumentalny TVP Polonia nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Mokkho w Indiach
„Sterk - znaczy silny” w reżyserii Elżbiety Kapsy został uznany za najlepszy film dokumentalny podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Mokkho w Indiach. Autorka otrzymała również nagrodę dla najlepszego reżysera.
20.01.24, 12:00
| kultura » książki
Infrastruktura bibliotek 2021-2025. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dotację 27 bibliotekom
Blisko 55 mln zł dofinansowania na lata 2024-2025 otrzyma, decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 27 bibliotek, które uzyskały najwyższą punktację w trzecim naborze w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Priorytet 2, Kierunek interwencji 2.1. „Infrastruktura bibliotek 2021-2025”.
18.01.24, 21:00
| kultura » film
Miłość jak miód. Agnieszka Suchora i Edyta Olszówka na wielkim ekranie już w lutym
9 lutego br. do kin w całej Polsce wejdzie film „Miłość jak miód”. Bohaterkami polskiej komedii są kobiety po pięćdziesiątce, które przechodzą menopauzę i nie wierzą, że w ich życiu cokolwiek zmieni się na lepsze.
17.01.24, 19:27
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Wystawa fotosów pochodzących z filmu Kos w warszawskich Łazienkach do końca stycznia
TVP Dystrybucja Kinowa i Aurum Film organizują wystawę fotosów pochodzących z filmu „Kos”, który wejdzie do kin w całej Polsce 26 stycznia br.
16.01.24, 23:27
| kultura » informacje
Hania Rani i Paweł Maślona z Paszportami Polityki 2023. Lista laureatów
16 stycznia br., po raz 31. podczas Gali zostały wręczone nagrody Paszporty Polityki dla wybitnych młodych twórców i artystów.
15.01.24, 21:15
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Jan Jakub Kolski gościem podcastu Rekonstrukcja Cyfrowa TVP
We wtorek, 16 stycznia br. o godz. 12:12, Telewizja Polska udostępni kolejny odcinek podcastu „Rekonstrukcja Cyfrowa TVP” na platformach YouTube i Spotify. Jego bohaterem będzie Jan Jakub Kolski, reżyser, absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi. Gospodarzem programu jest krytyk filmowy Łukasz Adamski. 
15.01.24, 15:45
| internet » informacje | kultura » książki
Pierwszy audiobook czytany przez AI w Audiotece. Będą kolejne jeszcze w tym roku
„Gaming na giełdzie” to pierwszy wyprodukowany przez Audiotekę audiobook przeczytany przez sztuczną inteligencję. Producenci Audioteki wybrali książkę autorstwa Pawła Sugalskiego, ponieważ zawiera wiele danych i technicznych pojęć, których czytanie stanowi obecnie wyzwanie dla AI. Produkcja została udostępniona dla użytkowników Audioteka Klub.
11.01.24, 14:05
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
12. edycji festiwalu filmowego Script Fiesta. Tokarczuk, Maślona i Machulski wybiorą najlepsze scenariusze
Do 21 stycznia br. można zgłaszać prace w konkursach scenariuszowych. W Kapitule i Jury konkursów zasiądą m.in. Olga Tokarczuk, Paweł Maślona i Juliusz Machulski. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne o łącznej sumie 70 tys. zł.
10.01.24, 13:30
| kultura » informacje
Janusz Majewski nie żyje
Zmarł Janusz Majewski – reżyser filmowy, dramatopisarz, pisarz, scenarzysta, wykładowca, rektor Warszawskiej Szkoły Filmowej.