21.09.11, 20:07

Telewizja cyfrowa a analogowa: komentarz ekspercki (część trzecia)

Na wiele pytań dotyczących procesu cyfryzacji wciąż nie znamy odpowiedzi - pisze w komentarzu eksperckim Klaudiusz Gomerski.

Na wiele pytań dotyczących procesu cyfryzacji wciąż nie znamy odpowiedzi. Nadal czekamy na harmonogram wyłączania analogu, który powinna przedstawić TVP. Tu jednak powstaje błędne koło: nie można wyłączyć nadajników analogowych, bo wielu mieszkańców zostałoby pozbawionych dotychczasowych programów TV, a z drugiej strony należałoby wyłączyć emisje analogowe, by zwolnić częstotliwości dla nowych nadajników cyfrowych. Sprawę komplikuje fakt, że nadawcy publiczni i komercyjni mają obowiązek nadawania równoległego sygnału analogowego i cyfrowego co najmniej sześć miesięcy. Niejasna pozostaje także sytuacja odbiorców telewizji naziemnej np. na terenach górskich. Sygnał analogowy docierał do nich z jednego z 48 dużych nadajników za pośrednictwem przemienników (inaczej gap-filler), czyli urządzeń odbiorczo-nadawczych, których zadaniem była retransmisja sygnału do miejsca, gdzie go brakowało ze względu na uwarunkowanie terenu, tzw pokrycie ‘białej plamy’. W całym kraju było ich ok. 250. Z chwilą wyłączenia nadajników analogowych, przemienniki te przestaną funkcjonować. Czy 48 nadajników cyfrowych wystarczy, by dostarczyć sygnał do 97% mieszkańców naszego kraju? Przeprowadzono co prawda eksperyment z przemiennikiem z obiektu w Rajczy (Polska południowa), ale nie ma informacji o dalszych losach tego projektu. Pozytywnie nastraja fakt, że z miesiąca na miesiąc rośnie liczba tych, którzy – mimo skąpych informacji o cyfryzacji – już odbierają naziemną telewizję cyfrową. Odbiór NTC niewątpliwie powiększy się ze względu na takie kwestie jak dostępność set-top-boxów oraz telewizorów z wbudowanym standardem dekodowania (mpeg-4) – praktycznie 100% produkowanego dziś sprzętu ma już tę możliwość.

Ponadto pojawia się możliwość mobilnego oglądania telewizji – np. poprzez komputery z dekoderem na złącze USB.  Sądzę, że producenci komórek też mają swoje propozycje techniczne, które pozwolą korzystać z NTC.

Należy też wziąć pod uwagę kwestię, że ok. 24% gospodarstw domowych (wg AGB) ma więcej niż jeden odbiornik telewizyjny w domu; z reguły na tym drugim, w kuchni, sypialni, pokojach dziecięcych itd. nie ma płatnej telewizji, co stanowi dodatkowy potencjał NTC. Możliwość dotarcia do większej grupy widzów jest dla wielu nadawców czynnikiem decydującym o uruchomieniu nowych kanałów, tworzonych właśnie z myślą o naziemnej telewizji cyfrowej.  Nadawcy prywatni nie będą inwestować w nowe produkcje bez zapewnienia im szerokiej dystrybucji, a tylko wraz ze wzrostem zasięgu można liczyć na rosnącą widownię i wpływy z reklam.  Z tego wszyscy powinni sobie zdać sprawę – bez odpowiedniej dystrybucji nie będzie dobrej jakościowo oferty dla widzów.  Kampania informacyjna w mediach oraz objęcie zasięgiem NTC już ponad 87% mieszkańców Polski powinny w najbliższych miesiącach skutkować zwiększeniem liczby odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej, poszerzeniem oferty programowej i uruchomieniem koncesjonowanych kanałów w eterze.

Klaudiusz Gomerski, Channel Manager Puls 2, Telewizja Puls

Wytłuszczenia pochodzą od redakcji.

Komentarze

Powiązane

26.11.24, 22:13
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Piernikowe serce. W grudniu ruszą zdjęcia do świątecznego filmu Piotra Wereśniaka
10 grudnia br., w Toruniu ruszą zdjęcia do filmu „Piernikowe serce” w reżyserii Piotra Wereśniaka. To komedia familijna inspirowana książką „Marcepanowa miłość” Agnieszki Lis. Koproducentem i dystrybutorem produkcji będzie Telewizja Polska, która podpisała list intencyjny w tej sprawie.
26.11.24, 15:15
| telewizja / VOD » badania rynku
370 tys. widzów premierowego wydania Raportu specjalny w TVP1 - magazynu śledczego Bianki Mikołajewskiej
22 listopada br. w TVP1 wyemitowano premierowy odcinek „Raportu specjalnego” - programu reportersko-śledczego Bianki Mikołajewskiej w którym dziennikarze ujawnią zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa, nieprawidłowości w instytucjach publicznych oraz przestępstwa osób publicznych.
26.11.24, 08:30
| telewizja / VOD » informacje
Grupa Polsat Plus w III kwartale 2024 r.: wzrost przychodów o 3,6 proc.
Jak informuje Grupa Polsat Plus, III kw. 2024 r. był bardzo dobry dla firmy zarówno pod względem finansowym, jak i operacyjnym.
26.11.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Kara jednak ważna. Sąd oddala odwołanie właściciela dostawcy usługi VOD Poszwixxx Tv
Sąd Okręgowy w Warszawie Wydział XX Gospodarczy oddalił odwołanie Łukasza Poszwy od decyzji Przewodniczącego KRRiT w sprawie nałożenia kary w wysokości 10 tys. zł – poinformowała KRRiT.
25.11.24, 13:49
| telewizja / VOD » informacje
Lecę za miłością. Nowy cykl o zakochanych w TVP Polonia
W sobotę, 23 listopada br. o godz. 18:10 TVP Polonia wyemitowała premierowy odcinek programu „Lecę za miłością”, którego gospodynią została Agata Solarska.
25.11.24, 08:30
| telewizja / VOD » seriale
II sezon Uroczyska także na głównej antenie Polsatu
Od 25 listopada br. Polsat będzie emitować II sezon serialu „Uroczysko”, którego premiera miała miejsce na antenie Czwórki.
25.11.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje
Grupa Kino Polska zwiększyła przychody w III kwartale 2024 r.
Na koniec III kw. 2024 r. Grupa Kino Polska uzyskała przychody na poziomie 229,2 mln zł (wzrost o 6,7 proc. porównując rok do roku).
22.11.24, 18:45
| telewizja / VOD » informacje | reklama & PR » informacje
Chłopiec i Ośmiornica. Magia Świąt w nowym spocie Disneya
„Chłopiec i ośmiornica” to nowy, świąteczny spot Disneya, stworzony we współpracy z laureatem Oscara Taiką Waititim. Wzruszająca i pełna magii opowieść o dziecięcej radości, przyjaźni i przygodzie przypomina, co czyni Święta tak wyjątkowymi, i jest dostępna na kanale YouTube Disney Polska.
22.11.24, 13:45
| telewizja / VOD » ludzie
Iwona Kutyna nową gospodynią Wydarzeń
Iwona Kutyna dołączy do zespołu prowadzących "Wydarzenia" o 12:50 oraz "Wydarzenia Wieczorne" o 21:50 od 1 grudnia 2024 r. w Polsat News.
22.11.24, 11:15
| telewizja / VOD » informacje
Raport specjalny w TVP1. Premiera magazynu śledczego Bianki Mikołajewskiej
Telewizja Polska przygotowała premierę programu reportersko-śledczego Bianki Mikołajewskiej, w którym dziennikarze ujawnią zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa, nieprawidłowości w instytucjach publicznych oraz przestępstwa osób publicznych. „Raport specjalny” będzie emitowany w piątki o godzinie 22:05 w TVP1, od 22 listopada 2024 r.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 25.12.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 25.12.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 23.12.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.