23.09.11, 11:57

Poużywajmy sobie. Historia polskiego wzronictwa już w kinach

23 września br. trafił do dystrybucji kinowej najnowszy film Domo+ pt. „Poużywajmy sobie. Historia polskiego wzornictwa”, zrealizowany w koprodukcji z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego i we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie.

23 września br. trafił do dystrybucji kinowej najnowszy film Domo+ pt. „Poużywajmy sobie. Historia polskiego wzornictwa”, zrealizowany w koprodukcji z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego i we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie. Film będzie można zobaczyć w warszawskim kinie Kultura i łódzkiej Polonii.

Film dokumentalny w reżyserii Małgorzaty Olimpii Świderskiej prezentuje najlepsze prace polskich projektantów – twórców przedmiotów codziennego użytku, które stały się symbolami swoich czasów. Film opisuje dzieje rodzimego wzornictwa od początku XX w. po czasy współczesne. „Domo+ stawia na promocję polskiego designu, który za granicą bywa często bardziej znany i ceniony niż w kraju. Dlatego „Poużywajmy sobie. Historia polskiego wzornictwa” to już druga po „Dizajnerkach” produkcja naszej stacji poświęcona tej tematyce” – mówi Małgorzata Seck, Dyrektor kanałów Kuchnia+ i Domo+. I dodaje – „Wprowadzając film do kin chcemy zwrócić uwagę szerokiej publiczności na dokonania polskich projektantów w dziedzinie wzornictwa. Widzowie Domo+ zobaczą film w telewizji jeszcze w tym roku.”

Bohaterami filmu są rozpoznawalne przez wszystkich przedmioty codziennego użytku - meble, znane z domowych zbiorów przedmioty z ceramiki, porcelany i szkła, charakterystyczne tkaniny, małe bibeloty, ale też samochody i lokomotywy. Dokument jest swoistą podróżą przez dziesięciolecia polskiego designu. Pokazane przedmioty są efektem zdumiewającego kunsztu projektantów, a za każdym z tych dzieł polskiej inwencji twórczej stoi niepowtarzalna historia. Twórcy „Poużywajmy sobie. Historia polskiego wzornictwa” przeprowadzili liczne rozmowy z doświadczonymi projektantami, historykami sztuki i wzornictwa oraz autorytetami z dziedziny designu, m.in.: Beatą Bochińską, Anną Demską, Anną Frąckiewicz, Czesławą Frejlich, Krystyną Łuczak-Surówką, Anną Magą, Józefem Mrozkiem, Michałem Stefanowskim i Wojciechem Wybieralskim.

Materiały archiwalne i opiekę merytoryczną zapewnili - Instytut Wzornictwa Przemysłowego i Muzeum Narodowe w Warszawie. Jest to pierwsza w Polsce produkcja opowiadająca w sposób szczegółowy o historii rodzimego wzornictwa i w związku z tym twórcy filmu postanowili wykorzystać najnowsze technologie. ”Poużywajmy sobie. Historia polskiego wzornictwa” to film zbudowany na rysunkowej scenografii. Produkcja jest bogato ilustrowana cyfrowo obrobionymi fotografiami i filmowymi materiałami archiwalnymi w technologii HD oraz najwyższej jakości dźwiękiem przestrzennym.

Komentarze

Powiązane

05.04.24, 17:12
| kultura » książki
10 książek w finale Nagrody Ryszarda Kapuścińskiego
Siedem polskich książek oraz trzy przetłumaczone z języków obcych ma w tym roku szansę na Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego. Finał jubileuszowej, 15. edycji konkursu odbędzie się pod koniec maja br. Jego organizatorami są Miasto Stołeczne Warszawa oraz redakcja „Gazety Wyborczej”. 
27.03.24, 19:04
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje | kultura » teatr
Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry powraca do Sopotu
27 marca br. w Sopocie odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca XXIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”. Wydarzenie jest konkursem słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, które miały premierę w roku poprzedzającym daną edycję. Sopot będzie gospodarzem tegorocznego wydarzenia.
13.03.24, 14:07
| radio » informacje | kultura » informacje
Mirosław Baka Człowieka Roku. MocArty 2023 wręczone
W warszawskim Muzeum POLIN odbyła się uroczysta gala, w trakcie której przyznano MocArty 2023 – nagrody radia RMF Classic. Statuetki wręczono w czterech kategoriach, dodatkowo redakcja stacji przyznała jedną nagrodę specjalną.
11.03.24, 14:28
| telewizja / VOD » informacje | kultura » muzyka
Wojciech Waglewski zagra w ramach MTV Unplugged
W 16. edycji MTV Unplugged pojawi się Wojciech Waglewski. Artysta wystąpi „bez prądu” przed publicznością i kamerami 10 kwietnia br.
11.03.24, 11:30
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje | kultura » informacje
Przyznano O!Lśnienia – Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Krakowa. Galę transmitowała TVP Kultura
Joanna Kuciel-Frydryszak, Lech Janerka, L.U.C., Bartłomiej Topa, Krzysztof J. Czyżewski, Rafał Ochęduszko i Natalia Koziara-Ochęduszko oraz Mateusz Pakuła zostali laureatami VIII edycji plebiscytu O!Lśnienia - Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Krakowa. 
10.03.24, 22:41
| radio » informacje | kultura » informacje
Uwspółcześnione powieści Kornela Makuszyńskiego w gwiazdorskiej obsadzie w ofercie Empik Go
Nikodem Rozbicki, Aleksandra Domańska, Antonina Litwiniak, Zbigniew Zamachowski i Martyna Byczkowska pojawili się jako bohaterowie buntowniczych historii Kornela Makuszyńskiego. Kultowe powieści dla dzieci i młodzieży powracają w nowej odsłonie na platformie Empik Go.
28.02.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Dom Dobry. Wystartowały zdjęcia do nowego filmu Wojciecha Smarzowskiego
Ruszyły zdjęcia do najnowszego filmu Wojciecha Smarzowskiego „DOM DOBRY”. W rolach głównych grają, m.in.: Tomasz Schuchardt, Agata Turkot, Agata Kulesza, Arkadiusz Jakubik.
21.02.24, 13:04
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
220 tysięcy widzów zobaczyło w weekend otwarcia film Sami Swoi. Początek
16 lutego br. do kin w całej Polsce trafiła najnowsza koprodukcja TVN Warner Bros. Discovery "Sami swoi. Początek", prequel kultowej trylogii o waśni dwóch sąsiadów - Pawlaka i Kargula. W pierwszy weekend film przyciągnął przed białe ekrany ponad 220 tys. widzów.
17.02.24, 12:00
| internet » informacje | kultura » informacje
Rusza ósma edycja Plebiscytu O!Lśnienia – Nagród Kulturalnych Onetu i Miasta Krakowa
Po raz ósmy zostaną przyznane O!Lśnienia, nagrody kulturalne Onetu i Miasta Krakowa. Zwycięzców wybiorą internauci, a głosowanie potrwa do północy 1 marca br. 
17.02.24, 08:00
| radio » informacje | kultura » informacje
Nagrody MocArty RMF Classic 2023. Znamy pełną listę nominowanych
RMF Classic ogłosiło nominowanych do tegorocznej nagrody kulturalnej MocArty. Spośród propozycji nadesłanych przez słuchaczy redakcja wybrała 21 osób, wydarzeń i inicjatyw z dziedziny kultury i sztuki w czterech kategoriach.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy