21.11.06, 20:27
Nagrody XVI Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu dla TVP
Nagrodę specjalną otrzymał film "Nasiona" Wojciecha Kasperskiego. Wśród nagrodzonych filmów znalazły się liczne produkcje Telewizji Polskiej.
Film Marcela Łozińskiego "Jak to się robi"opowiada o eksperymencie zorganizowanym przez polskiego doradcę medialnego i specjalistę od marketingu politycznego Piotra Tymochowicza, który postanowił udowodnić, że z każdego człowieka można zrobić polityka. Na casting zgłosiło się kilkaset osób. Do końca szkolenia dotrwała jedna osoba. Ekipa filmowa miała unikalną możliwość prześledzenia mechanizmów narodzin i rozwoju tego, co nas najbardziej mierzi w naszej klasie politycznej. Obraz niesie uniwersalne przesłanie - demagogia i populizm, to nie tylko polska specjalność. Zdjęcia do filmu trwały trzy i pół roku. 24 listopada film wchodzi na ekrany polskich kin.
„Nasiona” to przejmująca historia biednej, wielodzietnej rodziny mieszkającej u podnóża Gór Ałtajskich w Kazachstanie. Jej członkowie są odrzuceni przez resztę społeczności. Widzowie dowiadują się, że rodzina skrywa tajemnice.
Film jest jednym z dwunastu dokumentów powstałych w cyklu „Polska – Rosja. Nowe spojrzenie”, w którym młodzi polscy i rosyjscy reżyserowie próbowali pokazać co o sobie wiedzą ludzie mieszkający w Polsce i Rosji i na ile ta wiedza oparta jest na stereotypach. Film Wojciecha Kasperskiego zdobył już między innymi Grand Prix konkursu ogólnopolskiego 46. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, a także główne nagrody na festiwalu AFI/Discovery Silverdocs oraz na festiwalu Flahertiana w Permie.
Nagrodę Wytwórni Filmów Oświatowych i Programów Edukacyjnych zdobył film „To nasza młodość” w reżyserii Michała Nekanda-Trepki, zrealizowany dla TVP2. Przejmujący dokument ukazujący traumę dzieci wywiezionych podczas wojny z Poznańskiego oraz z Warszawy w czasie i po upadku powstania 1944 r., do obozu koncentracyjnego Gross Rosen.
Dyplom honorowy otrzymał film „13 lat 13 minut” w reżyserii Marka Maldisa zrealizowany przez oddział TVP Lublin dla TV Polonia oraz zrealizowany dla Redakcji Filmu Dokumentalnego i Reportażu TVP2, film Moniki Górskiej „Moje dziecko jest aniołem”.
„13 lat 13 minut „ to niezwykły film historyczny odnoszący się do wydarzeń 1956 w Poznaniu i Budapeszcie. Film upamiętnia zrywy ludności Polski i Węgier skierowane przeciwko reżimowi narzuconemu dwóm niezależnym narodom. Film jest typowym dokumentem, bez inscenizacji, ilustrowany ikonografią z tamtych lat oraz wykopiowaniami z dawnych kronik, w filmie grają tylko stara "warszawa", czołg i transporter - sprzęt dziś już muzealny. Historia bohaterów pokazana jest w relacjach członków ich rodzin, bliskich i uczestników wydarzeń. Osią konstrukcyjną filmu jest szczególne miejsce w Poznaniu, skrzyżowanie ulic Strzałkowskiego i Mansfelda, które to miejsce symbolicznie przywołuje tragedie obu chłopców, ukazuje okrucieństwo zgotowanych przez historię, ludzi i przypadek losów.
„Moje dziecko jest aniołem” to historie matek, które przedwcześnie utraciły swoje dzieci. Po przedwcześnie zmarłym dziecku pozostaje bardzo niewiele. Akt zgonu, ubranko, kilka wspomnień, czasem blizna na ciele. Po wielu staraniach realizatorów kilka matek zgodziło się opowiedzieć przed kamerą swoje wstrząsające historie, pokazać swoje życie. Kameralna opowieść o codziennym życiu matek, które często mają teraz kolejne dzieci, a ich życie toczy się dalej. Pokazuje też konkretne działania, które podejmują, by przerwać, jak mówią, "zmowę milczenia" wokół tego tematu - piszą do księży, do Sejmu, rozdają informacyjne ulotki matkom w szpitalach i poradniach, spotykają się w grupach wsparcia, piszą na forum internetowym. Pogodą ducha i wewnętrzną siłą w znoszeniu tak ciężkich doświadczeń potrafią naprawdę zaskoczyć. To, mimo wszystko, film pełen nadziei.
W konkursie radiowym wygrała Hanna Wilczyńska-Toczko z Polskiego Radia Gdańsk reportażem "Skazani na bluesa" o parze alkoholików i narkomanów, którzy dzięki miłości wyszli z nałogów.
Łódzka impreza to jeden z największych w kraju przeglądów filmów dokumentalnych i reportaży radiowych. W tegorocznej edycji, trwającej od 15 do 17 listopada br. wzięło udział 45 filmów i 14 reportaży radiowych.
"Wszystkie na niebywale wysokim poziomie" - ocenił dokumentalista Jacek Bławut, przewodniczący jury.
Konferencja Digital Gamechangers — Harbingers Data: 3 października 2024 Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.
Komentarze