24.11.11, 18:45

Kolejny Wielki Test z Historii w TVP1

W dzień poprzedzający  30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, Jedynka razem z widzami przypomni polską drogę do wolności 1980-1989.

W dzień poprzedzający  30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, Jedynka razem z widzami przypomni polską drogę do wolności 1980-1989.  Nowa, piąta  edycja Wielkiego Testu z Historii odbędzie się 12. grudnia 2011 r., o godz. 20.25, w TVP1.
   
Tym razem Program 1 TVP zaprasza do Katowic. Dla osób, które 12. grudnia zgłoszą się do Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek będzie to okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę z tego przełomowego dla kraju okresu. W "Wielkim Teście z Historii" mogą wziąć udział osoby pełnoletnie (należy mieć ze sobą dokument tożsamości), które w dniu konkursu przyjdą do Centrum Kultury Katowice, Plac Sejmu Śląskiego 2. Rejestracja uczestników rozpocznie się 12. grudnia w poniedziałek od godz. 11.00. Zwycięzca otrzyma Nagrodę Prezesa Zarządu TVP S.A. w wysokości 30 tys. zł.

Konkurs w Katowicach będzie częścią widowiska o tematyce historycznej emitowanego na żywo w Programie 1 TVP, o godz. 20.25. W warszawskim studiu sprawdzać swoją wiedzę historyczną będą znane osobistości życia publicznego, reprezentujący cztery grupy zawodowe. Wśród artystów test rozwiązywać będą m.in. Jerzy Zelnik, Wojciech Pszoniak, Krzysztof Cugowski, Robert Gonera, wśród dziennikarzy zobaczymy: Marcina Orłosia, Hirka Wronę, Odetę Moro-Figurską, Krzysztofa Ziemca. W studiu pojawią się także politycy, m.in. Joanna Mucha, Jan Rulewski, Ryszard Kalisz, Beata Szydło, Henryk Wujec, Józef Zych i sportowcy Artur Partyka, Władysław Kozakiewicz, Radek Zawrotniak, Agnieszka Wieszczek, Szymon Kołecki.

W programie wystąpią również gwiazdy polskiej estrady -  zespoły Big Cyc i Pectus. Nie zabraknie archiwalnych wspomnień, które przypomną klimat lat 80-tych. Program poprowadzą: w studiu w Warszawie - Paulina Chylewska i Piotr Kraśko oraz Przemysław Babiarz w Katowicach.

Test będzie składał się z 24 pytań podzielonych na 4 serie. Do każdego pytania podane zostaną 4 warianty odpowiedzi, z których tylko jedna będzie prawidłowa. Autorami pytań są historycy specjalizujący się w tej tematyce. Widzowie Jedynki mogą rozwiązywać test przed telewizorami drukując ze strony internetowej specjalnie przygotowaną kartę do odpowiedzi.

To już piąta edycja Wielkiego Testu z Historii. Poprzednie poświęcone były: odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 r., biografii Jana Pawła II, Polsce i Polakom w II wojnie światowej oraz czterem zwycięskim bitwom polskiego oręża (pod Grunwaldem, Kłuszynem, Bitwie Warszawskiej oraz Bitwie o Anglię). Zwycięzcami poprzednich edycji byli: Witold Więcek, maturzysta z Nowego Sącza, Mariusz Solecki, elektronik z Gdańska, Kamil Bańkowski,  maturzysta z Dębicy i Bartosz Szczurowski, prawnik z Milanowa. Do tej pory o  nagrodę walczyło ponad tysiąc osób.

W poprzednich edycjach do rywalizacji stanęło ponad sto znanych i lubianych osobistości życia publicznego. Najlepiej na pytania odpowiedzieli: Szymon Kołecki (wicemistrz olimpijski w podnoszeniu ciężarów), Radek Zawrotniak, (wicemistrz olimpijski w szermierce), Marek Zając (dziennikarz TVP).

Komentarze

Powiązane

18.04.24, 19:00
| telewizja / VOD » ludzie
Prezenter stacji Eska2 Kuba Klym prezenterem telewizji Music Box
Do ekipy Music Box dołączył Kuba Klym, który poprowadzi dwa programy rozrywkowo-informacyjne: „Music Box News” oraz „Music Box Backstage”.
18.04.24, 12:02
| telewizja / VOD » informacje
Music Box Classic. Music Box Group uruchamia pierwszy kanał telewizji FAST
Polska spółka medialna Music Box Group, będąca właścicielem muzycznych stacji telewizyjnych oraz firma SoFAST, działająca na rynku kanałów FAST, wprowadzają na rynek Music Box Classic.
17.04.24, 09:36
| telewizja / VOD » informacje
10 nowych kanałów. Vectra wprowadza pakiet Ukraina
Vectra wprowadziła specjalną ofertę programową stworzoną z myślą o ukraińskich widzach. Nowy pakiet Ukraina obejmuje 10 programów w języku ukraińskim o różnorodnej.
16.04.24, 18:30
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Agnieszka Woźniak-Starak wśród gospodarzy programu Onet Rano
Agnieszka Woźniak-Starak dołączyła do grona prowadzących format „Onet Rano”. Prezenterka w roli gospodyni flagowego programu Onetu zadebiutowała 15 kwietnia br. 
16.04.24, 12:59
| telewizja / VOD » informacje
Grupa Play kupiła śląską spółkę Miconet
Grupa Play nabyła 100 proc. udziałów spółki Miconet z Mikołowa .w której zasięgu jest 42 tys. gospodarstw domowych.
16.04.24, 11:08
| telewizja / VOD » informacje
Prawie 2 tysiace osób aplikowało w projekcie rekrutacyjnym TVP
14 kwietnia br. zakończył się pierwszy etap nowego projektu rekrutacyjnego Telewizji Polskiej - „Włącz się! Zmieniajmy się razem”.
15.04.24, 15:15
| telewizja / VOD » informacje
CANAL+ online i FAME rozpoczynają współpracę. Gala FAME 21 w usłudze serwisu
18 maja br. odbędzie się Gala FAME 21: Pretendent gdzie w walce wieczoru Patryk „Bandura” Bandurski zmierzy się z Tomaszem Adamkiem. Dzięki nawiązaniu współpracy FAME z CANAL+ online wydarzenie po raz pierwszy w historii będzie można obejrzeć wyłącznie za pośrednictwem serwisu streaminowego CANAL+ online.
15.04.24, 14:25
| telewizja / VOD » informacje
TVP kontra Fundacja Otwarty Dialog. Nadawca publiczny nie utożsamia się z audycjami ze spornego okresu
W apelacji od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie w sprawie Fundacji Otwarty Dialog (i innych) Telewizja Polska S.A. w likwidacji kwestionuje wysokość zasądzonego zadośćuczynienia oraz formę i skalę przeprosin, a także innych zasądzonych środków, które według Sądu pierwszej instancji mają usunąć skutki naruszenia dóbr osobistych. 
15.04.24, 05:00
| telewizja / VOD » informacje
Atak na Izrael: TVP INFO i Polsat News nie zdały egzaminu. TVN24 i TV Republika z najdłuższym programem na żywo
Polskie kanały informacyjne szeroko informowały o wystrzeleniu przez irańską armię w kierunku Izraela drony i pociski. Jednak nie wszystkie zdecydowały się nadawać „na żywo” program nocą.
12.04.24, 13:00
| telewizja / VOD » seriale | kultura » film
Warner Bros Discovery oraz Mennica Gdańska wprowadzają na rynek kolekcjonerskie monety „Rick and Morty”
9 kwietnia br. swoją premierę miała moneta kolekcjonerska, która powstała dzięki współpracy Mennicy Gdańskiej z Warner Bros Discovery Global Consumer Products. W ramach umowy licencyjnej, Mennica Gdańska wprowadza na rynek numizmat z bohaterami animowanego serialu komediowego “Rick i Morty”.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy