24.11.11, 18:45

Kolejny Wielki Test z Historii w TVP1

W dzień poprzedzający  30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, Jedynka razem z widzami przypomni polską drogę do wolności 1980-1989.

W dzień poprzedzający  30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, Jedynka razem z widzami przypomni polską drogę do wolności 1980-1989.  Nowa, piąta  edycja Wielkiego Testu z Historii odbędzie się 12. grudnia 2011 r., o godz. 20.25, w TVP1.
   
Tym razem Program 1 TVP zaprasza do Katowic. Dla osób, które 12. grudnia zgłoszą się do Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek będzie to okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę z tego przełomowego dla kraju okresu. W "Wielkim Teście z Historii" mogą wziąć udział osoby pełnoletnie (należy mieć ze sobą dokument tożsamości), które w dniu konkursu przyjdą do Centrum Kultury Katowice, Plac Sejmu Śląskiego 2. Rejestracja uczestników rozpocznie się 12. grudnia w poniedziałek od godz. 11.00. Zwycięzca otrzyma Nagrodę Prezesa Zarządu TVP S.A. w wysokości 30 tys. zł.

Konkurs w Katowicach będzie częścią widowiska o tematyce historycznej emitowanego na żywo w Programie 1 TVP, o godz. 20.25. W warszawskim studiu sprawdzać swoją wiedzę historyczną będą znane osobistości życia publicznego, reprezentujący cztery grupy zawodowe. Wśród artystów test rozwiązywać będą m.in. Jerzy Zelnik, Wojciech Pszoniak, Krzysztof Cugowski, Robert Gonera, wśród dziennikarzy zobaczymy: Marcina Orłosia, Hirka Wronę, Odetę Moro-Figurską, Krzysztofa Ziemca. W studiu pojawią się także politycy, m.in. Joanna Mucha, Jan Rulewski, Ryszard Kalisz, Beata Szydło, Henryk Wujec, Józef Zych i sportowcy Artur Partyka, Władysław Kozakiewicz, Radek Zawrotniak, Agnieszka Wieszczek, Szymon Kołecki.

W programie wystąpią również gwiazdy polskiej estrady -  zespoły Big Cyc i Pectus. Nie zabraknie archiwalnych wspomnień, które przypomną klimat lat 80-tych. Program poprowadzą: w studiu w Warszawie - Paulina Chylewska i Piotr Kraśko oraz Przemysław Babiarz w Katowicach.

Test będzie składał się z 24 pytań podzielonych na 4 serie. Do każdego pytania podane zostaną 4 warianty odpowiedzi, z których tylko jedna będzie prawidłowa. Autorami pytań są historycy specjalizujący się w tej tematyce. Widzowie Jedynki mogą rozwiązywać test przed telewizorami drukując ze strony internetowej specjalnie przygotowaną kartę do odpowiedzi.

To już piąta edycja Wielkiego Testu z Historii. Poprzednie poświęcone były: odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 r., biografii Jana Pawła II, Polsce i Polakom w II wojnie światowej oraz czterem zwycięskim bitwom polskiego oręża (pod Grunwaldem, Kłuszynem, Bitwie Warszawskiej oraz Bitwie o Anglię). Zwycięzcami poprzednich edycji byli: Witold Więcek, maturzysta z Nowego Sącza, Mariusz Solecki, elektronik z Gdańska, Kamil Bańkowski,  maturzysta z Dębicy i Bartosz Szczurowski, prawnik z Milanowa. Do tej pory o  nagrodę walczyło ponad tysiąc osób.

W poprzednich edycjach do rywalizacji stanęło ponad sto znanych i lubianych osobistości życia publicznego. Najlepiej na pytania odpowiedzieli: Szymon Kołecki (wicemistrz olimpijski w podnoszeniu ciężarów), Radek Zawrotniak, (wicemistrz olimpijski w szermierce), Marek Zając (dziennikarz TVP).

Komentarze

Powiązane

17.03.23, 13:00
| telewizja / VOD » ludzie
Marek Solon-Lipiński koordynatorem grupy środkowoeuropejskiej EBU
Marek Solon-Lipiński został koordynatorem największej na świecie grupy środkowoeuropejskiej EBU, stanowisko zastępcy koordynatora obejmie Elene Gabashvili z Gruzji.
16.03.23, 21:35
| telewizja / VOD » seriale
Serial Grease: Rise of the Pink Ladies zadebiutuje 7 kwietnia na platformie SkyShowtime
Liczący 10 odcinków pierwszy sezon serialu „Grease: Rise of the Pink Ladies”, w którym główne role grają Marisa Davila i Cheyenne Isabel, będzie dostępny od 7 kwietnia br. na platformie SkyShowtime.
16.03.23, 19:55
| telewizja / VOD » informacje
Żywioł. Dokument Telewizji Polskiej i LRT z premierą w Wilnie
17 marca br. w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich odbędzie się premiera dokumentu „Żywioł” polskiego reżysera Cypriana Demianiuka i scenarzysty Piotra Kornobisa. Film jest koprodukcją Telewizji Polskiej, studia „Oko i Ucho“, studia „Ketvirta Versija“, zrealizowaną przy wsparciu Biura Programu Niepodległa oraz we współpracy z litewską telewizją publiczną LRT.
16.03.23, 15:30
| telewizja / VOD » informacje
Kontynuacje i nowe animacje w ofercie kanału Cartoonito
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, 18 marca br. kanał Boomerang zamieni się w Cartoonito. W ofercie stacji pojawią się zupełnie nowe animacje oraz kontynuacje znanych już animacji.
16.03.23, 09:53
| telewizja / VOD » informacje
Jacek Jarocki bohaterem pierwszego odcinka program Global Connections w CNN
W nowym programie „Global Connections” stacja CNN bada, jak wizjonerzy, przedsiębiorcy i firmy wykorzystują postęp w technologii i logistyce, by na nowo zdefiniować swoje możliwości i usprawnić prowadzenie biznesu.
16.03.23, 07:30
| telewizja / VOD » informacje
Warsaw Shore - Ekipa z Warszawy. 18. sezon programu wiosną w MTV Polska
W niedzielę, 19 marca br. na antenie stacji MTV Polska zostanie wyemitowany pierwszy odcinek 18. sezonu „Warsaw Shore - Ekipa z Warszawy”. Nagrania do nowej edycji reality show realizowane były w stolicy, a uczestnicy zamieszkali w luksusowej willi pod miastem.
15.03.23, 10:08
| telewizja / VOD » informacje
Kolejne kanały TVP będą mogły być reemitowane na Łotwie
Narodowa Rada Mediów Elektronicznych (NEPLP) będąca łotewskim odpowiednikiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, podjęła decyzję w sprawie włączenia TVP Info, TVP World, TVP Wilno i Belsat TV do wykazu programów audiowizualnych, które mogą być reemitowane na terenie Łotwy.
15.03.23, 06:00
| telewizja / VOD » informacje
SDP protestuje przeciwko „szkalowaniu Jana Pawła II”
Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wyraził stanowczy protest i oburzenie przeciwko działaniom mającym na celu szkalowanie pamięci świętego Jana Pawła II, wielkiego Polaka i wielkiego autorytetu moralnego dla milionów ludzi na całym świecie.
14.03.23, 11:55
| telewizja / VOD » informacje
IX edycja programu Comedy Club na antenie Comedy Central
W niedzielę, 19 marca br. o godz. 22:00 na antenie Comedy Central startuje dziewiąta edycja „Comedy Club”. Premierze programu towarzysza działania promocyjne. 
12.03.23, 21:00
| telewizja / VOD » informacje
Bianka Zalewska uhonorowana Międzynarodową Nagrodą dla Kobiet Niezwykłej Odwagi
Bianka Zalewska – dziennikarka i reporterka TVN Warner Bros. Discovery – została laureatką Międzynarodowej Nagrody dla Kobiet Niezwykłej Odwagi przyznawanej przez Departament Stanu USA. 
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Dyrektora Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie

Urząd Miasta Krosna | Polska

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu | mazowieckie

Przejdź do oferty
Konkursy
do 21.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 20.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 19.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

28.03.2023 r., online.