10.12.11, 17:16

Jak nie dać się oskubać w sieci?

Najważniejsze porady dla Świętych Mikołajów kupujących w sieci wspólnie przedstawiają: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz Europejskie Centrum Konsumenckie.

Nie daj się oskubać przed świętami - to wspólna akcja Urzędu ochrony Konkurencji i Konsumentów, Urzędu Komunikacji Elektronicznej i Europejskiego Centrum Konsumenckiego. Akcja ma na celu poinformowanie konsumentów, jak bezpiecznie robić zakupy w sieci oraz jakimi prawami dysponuje internauta kupując świąteczny prezent w sklepie internetowym. UOKiK przygotował krótki przewodnik w siedmiu krokach, przedstawiający nasze prawa konsumenckie w sieci:

Krok 1: dowiedz się od kogo kupujesz. Upewnij się, czy sklep zamieścił swoje dane na stronie internetowej. Adres przedsiębiorcy, numer działalności gospodarczej, pod którym przedsiębiorca jest zarejestrowany – to obowiązkowe dane, które pozwalają stwierdzić, czy sprzedawca rzeczywiście istnieje. Uczciwy nie ma powodów, aby je ukrywać. Jeżeli wybierasz zakupy grupowe – przeczytaj dokładnie regulamin, sprawdź terminy – może się okazać, że kupon będzie można zrealizować tylko w ściśle określonym czasie, niekoniecznie odpowiednim dla Ciebie. Porównaj także koszt promocyjnej usługi lub produktu z regularnym cennikiem.

Krok 2: przeczytaj i sprawdź - opis produktu, zdjęcia, cenę. Ostateczny koszt powinien uwzględniać podatki oraz wszystkie dodatkowe opłaty – np. wysyłki, zapakowania, ubezpieczenia. Zanim zamówisz, poznaj zasady płatności – wybierz tę, która w konkretnym przypadku jest najbezpieczniejsza. Jeśli nie jesteś przekonany, co do wiarygodności sprzedawcy wybierz opcję zapłaty przy odbiorze.

Krok 3: zapytaj o termin dostarczenia.
Prezenty zamawiaj z wyprzedzeniem, ponieważ internetowy sprzedawca ma 30 dni na zrealizowanie zamówienia. W takim samym terminie musi poinformować konsumenta o tym, że nie jest w stanie dostarczyć produktu, np. dlatego, że towar jest już niedostępny. Przed zamówieniem dowiedz się jak długi jest termin realizacji zamówienia oraz dostarczenia przesyłki.

Krok 4: masz czas do namysłu. W przeciwieństwie do zakupów tradycyjnych zwrot prezentu, który po prostu się nie podoba, jest możliwy w przypadku zakupów wirtualnych niezależnie od woli sprzedawcy.  Można to zrobić w ciągu 10 dni, ale tylko wtedy, gdy  twoim kontrahentem jest przedsiębiorca. Jeżeli kupujesz od konsumenta – na przykład podczas aukcji internetowej - dochodzenie praw może być utrudnione. Przede wszystkim to czy będzie możliwy zwrot nieudanych zakupów oraz na jakich warunkach, musisz ustalić ze sprzedającym przed zawarciem umowy.

Krok 5: szczególne prawo w przypadku zakupów wirtualnych.
Czas do namysłu i możliwość rezygnacji z zakupów – to wyjątkowy przywilej kupującego w sieci. Jeśli chcesz skorzystać z tego prawa, musisz w ciągu 10 dni od momentu odbioru przesyłki wysłać przedsiębiorcy pisemne oświadczenie – listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, dołączając dowód zakupu (np. paragon). Nie trzeba podawać żadnego powodu zwrotu, a przedsiębiorca nie może żądać odstępnego. Konsument musi odesłać nieużywany produkt. Sprzedawca ma 14 dni na zwrot wpłaconej kwoty: ceny towaru oraz kosztów jego wysłania konsumentowi, jeżeli ten musiał je ponieść.

Krok 6: pamiętaj o wyjątkach.
Są jednak grupy produktów, których zakup w sklepie wirtualnym nie daje jednocześnie możliwości zwrotu. Nie możesz zrezygnować z zakupów, gdy zamawiasz: płytę CD, DVD, program komputerowy i rozpakowałeś je z folii – stanowi o tym tzw. klauzula celofanowa. Rezygnacja nie będzie też możliwa, gdy kupiłeś wycieczkę, bilet do kina, teatru, na koncert. Pamiętaj o wyjątkach i kupuj świadomie.

Krok 7: masz prawo do reklamacji. Wato pamiętać, że prezenty kupione w sieci, które okazały się wadliwe, niezgodne z umową lub po prostu zepsuły się - możesz reklamować. Masz na to aż dwa lata od zakupu. Koniecznie zachowaj paragon lub inny dowód zakupu – ułatwią dochodzenie roszczeń, w szczególności w przypadku składania reklamacji.

Więcej informacji o prawach konsumentów oczekujących na świąteczną przesyłkę a także praktyczny poradnik jak bezpiecznie korzystać z usług pocztowych, można znaleźć na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej. O tym jak robić bezpiecznie e-zakupy za granicą informuje Europejskie Centrum Konsumenckie. Każdy konsument, który nie wie, czy może oddać nietrafiony prezent, powinien skontaktować się z miejskim lub powiatowym rzecznikiem konsumentów lub zadzwonić pod bezpłatny numer infolinii 800 007 707 – czynnej od poniedziałku do piątku w godzinach od 09.00 do 17.00.

Komentarze

Powiązane

12.11.24, 08:30
| radio » informacje | internet » informacje | kultura » informacje
Wszystko już było. Audioteka stworzyła audioserial o sztuce współczesnej
Audioteka wspiera Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w związku z otwarciem nowej siedziby muzeum. Efektem współpracy jest podcast „Wszystko już było” – pierwszy polski audioserial o sztuce współczesnej.
10.11.24, 20:00
| internet » e-commerce | biznes i technologie » informacje
Dynamika handlu internetowego spowalnia. W czołówce Allegro, Media Expert, Zalando czy Sinsay
Wartość rynku e-commerce w Polsce w 2024 r. szacowana jest na blisko 100 mld zł. Jednak według raportu PMR Market Experts „Handel internetowy w Polsce 2024” dynamika wzrostu zaczyna spowalniać. Wynika to z dojrzewania sektora oraz częściowego powrotu konsumentów do tradycyjnych zakupów.
10.11.24, 08:00
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Historie Jutra. Technologiczny wideocast redakcji Benchmark.pl i Play
Redakcja serwisu Benchmark.pl, we współpracy z firmą Play, ruszyły z projektem „Historie Jutra”. W sieci udostępniono pierwszy odcinek wideocastu, prowadzony przez redaktora i pasjonata nowych technologii - Przemysława Jankowskiego oraz popularyzatorkę wiedzy - Kasię Gandor.
08.11.24, 19:43
| internet » informacje
Malemag.pl. Nowy serwis lifestylowy dla mężczyzn
Na rynku internetowym zadebiutował Malemag.pl, serwis lifestylowy, który ma koncentrować się na kluczowych obszarach, takich jak: styl, zdrowie, pasje oraz szeroko rozumiany lifestyle.
06.11.24, 07:30
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Well Be Studio. Ruszył nowy projekt na YouTube
Na YouTube zadebiutował projekt Well Be Studio – pełnowymiarowa platforma koncentrująca się na takich tematach jak zdrowie, fitness i wellness.
05.11.24, 17:30
| radio » informacje | prasa » informacje | internet » informacje
Wyborcza.pl, Radia TOK FM i Gazeta.pl ze wspólnym Porankiem Wyborczym w wersji audio i video
Wyborcza.pl, Radio TOK FM i Gazeta.pl przygotowują w środę, 6 listopada br. “Poranek wyborczy”, w którym dziennikarki i dziennikarze z trzech redakcji skomentują wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Program na żywo, dostępny będzie zarówno w wersji audio jak wideo od godz. 7:00.
05.11.24, 12:21
| internet » informacje
Infotuba.pl. Nowy serwis Grupy PMPG
Agencja Wydawniczo-Reklamowa „Wprost” (Grupa PMPG Polskie Media) rusza z nowym projektem wydawniczym o profilu konsumenckim.
05.11.24, 11:11
| internet » ludzie
Dariusz Dziduch został Redaktorem Naczelnym BiznesInfo (Iberion)
Na początku listopada br., Dariusz Dziduch obejmie funkcję Redaktora Naczelnego BiznesInfo z portfolio Iberion.
04.11.24, 18:30
| prasa » informacje | internet » informacje
Onet, Fakt i Newsweek szeroko relacjonują amerykańskie wybory
W związku z się wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych, które odbędą się 5 listopada br., redakcje Onetu, Faktu oraz „Newsweeka” przygotowują szereg działań poświęconych wynikom i omówieniu kampanii wyborczej. Poza treściami redakcyjnymi, w ofercie pojawią się także formaty audio i wideo poświęcone wyborom w USA.
04.11.24, 10:12
| internet » ludzie
Bartłomiej Chmiel w miejsce Agnieszki Siuzdak zostanie prezesem zarządu spółki Gazeta.pl
W listopadzie br. Bartłomiej Chmiel, dyrektor operacyjny Yieldbird i ekspert rynku internetowego oraz procesów transformacji cyfrowej, zostanie powołany do zarządu spółki Gazeta.pl i obejmie funkcję prezesa zarządu. Agnieszka Siuzdak pozostaje członkinią zarządu Agory S.A.
Subskrybuj RSS działu internet: rss
Oferty pracy

Kierownik Dworu Czeczów – jednostki organizacyjnej Centrum Kultury Podgórza

Centrum Kultury Podgórza | Kraków

Przejdź do oferty

Specjalista ds.promocji

Instytut Dziedzictwa Solidarności | Gdańsk

Przejdź do oferty

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Filipowie

Urząd Gminy Filipów | Polska

Przejdź do oferty
Polecamy