22.12.11, 20:11

Jakich zagrożeń możemy spodziewać się w 2012 roku

W nadchodzącym roku będziemy świadkami jeszcze bardziej natarczywych i wyszukanych działań cyberprzestępców. Jest to związane z aktualnymi trendami - użytkownicy coraz częściej korzystają z urządzeń mobilnych.

W nadchodzącym roku będziemy świadkami jeszcze bardziej natarczywych i wyszukanych działań cyberprzestępców. Jest to związane z aktualnymi trendami - użytkownicy coraz częściej korzystają z urządzeń mobilnych. W opinii zatrudnionych przez Trend Micro badaczy i analityków zagrożeń z całego świata oznacza to, że zasadniczym zadaniem stojącym przed administratorami IT będzie zmiana podejścia do kwestii zabezpieczeń polegająca na skupieniu się na ochronie danych, a nie tylko systemu.

Firma Trend Micro opublikowała raport „12 prognoz dotyczących zagrożeń w roku 2012”, który obejmuje cztery podstawowe obszary: główne trendy IT, panorama urządzeń mobilnych, panorama zagrożeń oraz wycieki danych i naruszenia bezpieczeństwa. W raporcie stwierdzono między innymi, że:

Prawdziwym wyzwaniem stojącym przed właścicielami centrów danych będą coraz większe komplikacje związane z zabezpieczaniem systemów fizycznych, wirtualnych i w chmurze. Chociaż wystąpienie ataków wycelowanych bezpośrednio w maszyny wirtualne (VM) i usługi w chmurze jest wciąż możliwym scenariuszem, przestępcy nie będą musieli uciekać się do nich, ponieważ konwencjonalne formy ataku pozostaną skuteczne również w nowych środowiskach. Platformy wirtualne i te pracujące w chmurze atakuje się równie łatwo, lecz chroni o wiele trudniej. Zatem to na administratorach IT spocznie ciężar zabezpieczenia kluczowych danych firm podczas wdrażania tych technologii.

Przypadki włamań i kradzieży danych w 2012 roku zmuszą firmy na całym świecie do zmierzenia się z wyzwaniami związanymi z praktykami BYOD. Epoka Bring-Your-Own-Device (przynieś swoje własne urządzenie - BYOD) nastała już na dobre. Firmy na całym świecie muszą radzić sobie z konsumeryzacją – czyli zjawiskiem polegającym na wykorzystywaniu prywatnych telefonów, tabletów i komputerów do celów zawodowych. Wraz z rosnącą ilością danych przechowywanych lub udostępnianych przy użyciu rozwiązań niepodlegających pełnej kontroli administratorów IT wzrośnie również prawdopodobieństwo przypadków utraty danych spowodowanych niewłaściwym zabezpieczeniem urządzeń osobistych.

Legalne aplikacje dla urządzeń mobilnych okażą się wrażliwe na ataki, co ułatwi cyberprzestępcom kradzieże danych. Niebezpieczeństwa czyhające na platformy mobilne przybierają zazwyczaj postać złośliwych aplikacji. Trend Micro spodziewa się, że cyberprzestępcy skupią swoją uwagę na legalnych aplikacjach, odnajdując podatności lub błędy w kodzie, które mogą prowadzić do ujawnienia lub kradzieży danych.

Liczniejsze grupy hakerskie będą stanowić większe zagrożenie dla firm posiadających bardzo wrażliwe dane. Działające w sieci organizacje cyberprzestępcze takie jak Anonymous czy LulzSec stały się sławne w 2011 roku po atakach na firmy i osoby prywatne. W roku 2012 grupy tego typu staną się jeszcze bardziej zdeterminowane. Wzrosną też kompetencje ich członków, zarówno jeśli chodzi o omijanie zabezpieczeń instytucji i firm, jak i unikanie wykrycia przez pracowników IT i agencje rządowe oraz policję.

Nowe pokolenie użytkowników sieciowych usług społecznościowych zredefiniuje pojęcie „prywatności”. Młodzi użytkownicy portali społecznościowych mają inne podejście do ochrony i udostępniania informacji: są bardziej skorzy do ujawniania danych osobistych w sieci osobom spoza grona ich przyjaciół. Z czasem grupa osób dbających o własną prywatność stanie się mniejszością, co stanowi wymarzoną perspektywę dla przestępców.

Komentarze

Powiązane

24.09.23, 15:41
| internet » informacje
Gazeta.pl organizuje przedwyborczą debatę. Sztav PiS nie odpowiedział na zaproszenie
W poniedziałek, 25 września br., o godzinie 19:00 na stronie głównej portalu Gazeta.pl odbędzie się debata z udziałem przedstawicieli ogólnopolskich komitetów wyborczych. Debatę poprowadzi Karolina Hytrek-Prosiecka.
21.09.23, 17:45
| prasa » informacje | internet » informacje
Wczytaj się. Nie daj sobą manipulować. Kampania promująca treści i subskrypcję Wyborcza.pl
21 września br. ruszyła kampania zachęcająca do korzystania z rzetelnych źródeł informacji i czytania treści przygotowywanych przez dziennikarki i dziennikarzy “Wyborczej”.
20.09.23, 08:30
| internet » informacje
Serwis VIBEZ realizuje kampanię #MamWpływ wspólnie z mediami z Litwy, Bułgarii, Chorwacji i Rumunii
Redakcja serwisu VIBEZ otrzymała grant Komisji Europejskiej na realizację międzynarodowego projektu Be Active, Be Your Change! W jego ramach prowadzona jest kampania społeczna #MamWplyw. Projekt powstaje w partnerstwie z mediami z Litwy, Bułgarii, Chorwacji i Rumunii i potrwa do września 2024 r.
19.09.23, 18:39
| internet » informacje
#debatakobiet w Wirtualnej Polsce. Przedwyborcza debata znów bez PiS
We wtorek, 26 września br., o godz. 19:30 Wirtualna Polska przeprowadzi przedwyborczą #debatękobiet. Do udziału w programie na żywo zostały zaproszone kandydatki wszystkich ogólnopolskich komitetów wyborczych.
18.09.23, 14:43
| radio » informacje | internet » informacje
Onet uruchomił Radio Onet na wybory
Ruszyło Radio Onet z codzienną ramówką przygotowaną specjalnie z okazji nadchodzących wyborów parlamentarnych. Portal przygotował również serwis wyborczy, a także codzienny newsletter wyborczy.
14.09.23, 14:11
| radio » informacje | internet » informacje
Blaski i cienie. Anna Gacek z nowym podcastem w Audiotece
Po audycji „Sweet Teens”, Anna Gacek powraca na łamy Audioteki z nowym podcastem. W premierowym projekcie będzie przybliżać słuchaczom autobiografie osób z pierwszych stron gazet. Każdy odcinek to jedna książka, jeden życiorys, jedna dobrze opowiedziana historia.
13.09.23, 19:00
| internet » informacje
Co drugi nastolatek czerpie wiedzę o finansach z TikToka i YouTube’a
Wyniki badania zrealizowanego na zlecenie Santander Bank Polska pokazują, że nastolatkowie nisko oceniają swoją wiedzę na temat finansów.
12.09.23, 21:15
| internet » informacje
Onet Rano Finansowo powered by BI. Mikołaj Kunica i Marcin Lis gospodarzami nowego formatu Onetu i Business Insider Polska
W ofercie platformy Onet znajdzie się program „Onet Rano Finansowo powered by BI”. To propozycja programowa w ramach formatu „Onet Rano”. Odcinki programu, który przygotowuje redakcja Business Insider Polska, będą emitowane w każdą środę o godz. 10.00.
12.09.23, 12:07
| internet » informacje
Nowa odsłona strony głównej serwisu Medonet.pl
Z początkiem września 2023 r. na stronie głównej Medonet.pl wprowadzono nowy wygląd, który oprócz bardziej przejrzystej nawigacji, oferuje lepszą ekspozycję personalizowanych treści dla użytkowników i reklamodawców.
12.09.23, 06:00
| internet » ludzie
Krzysztof Majak nowym zastępcą redaktora naczelnego Onetu
Krzysztof Majak zostanie zastępcą redaktora naczelnego Onetu, a Piotr Markiewicz będzie nowym szefem strony głównej
Subskrybuj RSS działu internet: rss
Oferty pracy

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 01.11.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 28.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 27.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.