31.12.11, 17:57

Praca przy komputerze może szkodzić

Jak zapobiegać i leczyć?

Wraz ze wzrostem powszechności i koniecznością coraz częstszego używania komputera pojawiają się problemy zdrowotne charakterystyczne dla tego typu aktywności. Zagrożenia zdrowia związane są najczęściej z przyjmowaniem niewłaściwej postawy ciała wymuszanej budową i ustawieniem urządzeń biurowych, a także specyficznym trybem życia - brakiem aktywności ruchowej przez długi okres czasu oraz chęcią intensywnego nadrobienia ubytków w tejże w dni wolne od pracy. Jak widać problemy z postawą są częściowo ubocznym elementem postępu cywilizacyjnego.

Powyższe zagrożenia mogą w konsekwencji prowadzić m.in. do bólów mięśniowo-szkieletowych okolic szyi, barków i pleców, bólów mięśniowych okolic nadgarstków i kończyn górnych, skrzywienia bocznego kręgosłupa, pogłębionej kifozy piersiowej (tzw. garba), bólów i zawrotów głowy, zmniejszonej lordozy lędźwiowej oraz zespołu suchego oka. Możliwe są również niepożądane zmiany ogólnoustrojowe - od osłabienia ogólnej siły mięśniowej, przez zaburzenia układu oddechowego i krążenia, nawet po otyłość, cukrzycę i osteoporozę. Ważne by uzmysłowić sobie fakt, że za dysfunkcją jednego obszaru może postępować również dysfunkcja innych. By ograniczyć niepożądany wpływ wymienionych czynników na postawę warto stosować przerwy w pracy i uprawiać regularny wysiłek fizyczny. Należy dążyć do różnorodności ruchowej gdyż stałe nawyki ruchowe nie kształtują właściwie naszej muskulatury i motoryki. Prewencyjnie może pomóc również sprzęt ortotyczny i rehabilitacyjny, który wspomaga struktury naszego organizmu w pokonywaniu codziennych trudności. Ważną rolę odgrywają w tym wypadku tzw. ortezy, czyli aparaty ortopedyczne stabilizujące stawy. W przypadku osób mających częsty kontakt z komputerem przydadzą się zwłaszcza ortezy odcinka lędźwiowego i lędźwiowo-piersiowego kręgosłupa, które umożliwiają utrzymanie właściwej krzywizny kręgosłupa nadmiernie obciążanego w trakcie długotrwałego siedzenia. Należy również wspomnieć o ortezach nadgarstkowo-ręcznych pomocnych w zwalczaniu bólów rąk i nadgarstków.

Swoją przydatność potwierdziły również bezuciskowe skarpety oraz skarpety/rajstopy kompresyjne, zapobiegające nadmiernemu zastojowi krwi w kończynach dolnych dla których pozycja siedząca i zgięcia w stawach kolanowych i skokowych są dodatkowym obciążeniem. Warto również wspomnieć o poduszkach klinowych ułatwiających utrzymanie prawidłowej pozycji w czasie siedzenia i podkładkach pozwalających odpoczywać ręce oraz nadgarstkowi w trakcie korzystania z klawiatury. W kwestii udogodnień poprawiających środowisko pracy i środowisko domowe więcej możemy się dowiedzieć podczas wizyty w specjalistycznym sklepie medycznym.

W razie dużego nasilenia niepożądanych objawów ratunkiem jest jak najszybsza diagnoza sytuacji np. w drodze konsultacji ortopedycznych i rehabilitacyjnych ze specjalistą. Pomoc mogą wówczas nieść gabinety lekarzy rodzinnych, poradnie rehabilitacji medycznej, gabinety fizjoterapeutyczne, a także gabinety lekarzy ortopedów lub poradnie wad postawy.

Komentarze

Powiązane

28.06.24, 18:00
| telewizja / VOD » informacje | biznes i technologie » informacje
Max, PKOl i Looney Tunes łączą siły przed Igrzyskami Olimpijskimi Paryż 2024
Platforma Max została oficjalnym partnerem streamingowym Olimpijskiej Reprezentacji Polski. Warner Bros Discovery Global Consumer Products i PKOl wraz z firmą LPP ogłosiły również współpracę, której efektem jest specjalna kolekcja ubrań z postaciami z Looney Tunes, zachęcającymi do wspierania TeamPL w igrzyskach.
21.06.24, 21:00
| biznes i technologie » informacje | kultura » film
Po 25. latach Multikino Ursynów zamyka swoje drzwi 18 sierpnia 2024 r.
Multikino Ursynów zakończy działalność 18 sierpnia br. Spółka sprzedała prawa użytkowania wieczystego do działki na której funkcjonuje multipleks.
03.06.24, 08:30
| biznes i technologie » informacje
Duży Ben Rośnie i zapowiada inwestycje w e-commerce
Duży Ben, sieć marketów alkoholowych, w 2023 r. przyczynił się do wzrostu sprzedaży w segmencie Projektów Grupy Eurocash o 21 proc. Na ten rok planowane jest dalsze wdrażanie nowych udogodnień dla klientów z wykorzystaniem nowych technologii.
01.06.24, 13:00
| biznes i technologie » informacje
Grupa Muszkieterów planuje przekroczyć pułap 11 mld zł obrotów w 20224 r.
Grupa Muszkieterów osiągnęła w I kwartale 2024 r. łączny obrót w wysokości blisko 2,4 mld zł w ramach zrzeszonych sieci Intermarché i Bricomarché, odnotowując niemal 9 proc. wzrost rok do roku.
01.06.24, 09:00
| biznes i technologie » informacje
Rusza rozbudowa Lotniska w Modlinie. Większy terminal, więcej miejsc postojowych i nowi przewoźnicy
Nowe władze portu lotniczego w Modlinie mają ambitne plany rozbudowy lotniska i realizacji niezbędnych inwestycji.
31.05.24, 21:45
| biznes i technologie » informacje
Piąty salon Reserved (LPP) w Wielkiej Brytanii
LPP kontynuuje ekspansję w Europie Zachodniej otwierając piąty salon Reserved w Wielkiej Brytanii. Otwarciu towarzyszyć będzie zakrojona na szeroką skalę kampania marketingowa oraz wprowadzona właśnie do sprzedaży kolekcja „Welcome to the Club” inspirowana brytyjskimi tradycjami old-fashioned i stylem sportowym.
30.05.24, 21:00
| internet » e-commerce | biznes i technologie » informacje
Answear.com w I kw. 2024 r.: zwiększa swoje przychody i inwestuje mimo wymagającej sytuacji rynkowej
Answear.com podsumowuje I kw. 2024 r. Pomimo wymagającej sytuacji rynkowej, a także okresu inwestycji w rozwój marki PRM, spółka utrzymała dodatnie dynamiki wzrostu sprzedaży, a także przeprowadziła inwestycje związane z uruchomieniem dwóch concept store w Warszawie dla marki PRM oraz Answear.
29.05.24, 14:30
| telewizja / VOD » informacje | biznes i technologie » informacje
Grupa Polsat Plus w I kwartale 2024 r.: 184 mln zł zysku netto
Cyfrowy Polsat skupia się w ostatnim czasie, m.in. na zwiększaniu zasięgu sieci 5G Plusa, ale także na inwestycjach w zieloną energię. Spółka podsumowała wyniki finansowe obejmujące I kwartał 2024 r.
28.05.24, 14:35
| biznes i technologie » informacje
Auchan Polska i Intermarché chcą zawiązać sojusz zakupowy
Sieci handlowe Auchan Polska i Intermarché nawiązały współpracę partnerską, której celem jest utworzenie długoterminowego sojuszu zakupowego na polskim rynku. Wyrazem zawartego porozumienia jest podpisany list intencyjny, w którym obie sieci uzgodniły zamiar powołania wspólnych struktur zakupowych na najbliższych 10 lat.
25.05.24, 13:23
| biznes i technologie » informacje
Żabka uruchomi w tym roku ponad 140 sklepów sezonowych
W tym roku Żabka będzie miała ponad 140 sklepów sezonowych, czyli o blisko 20 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Pierwsze z nich zostały otwarte przed majówką.
Subskrybuj RSS działu biznes i technologie: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. PR

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.